Bergamo - przewodnik turystyczny

Bergamo

Bergamo. Foto: Pedro, flickr.com


Większości osób Bergamo nie kojarzy się z miastem, a z nieodległym lotniskiem, które obsługuje lotych tanich linii lotniczych do Mediolanu (położonego 50km dalej). W rzeczywistości to piękne, stutysięczne, pozbawione tłumów turystów miejsce, na które warto poświęcić chociaż jeden dzień swoich wakacji we Włoszech.

Bergamo - notka historyczna

Pierwsze ślady osadnictwa na terenach Bergamo pochodzą z XII wieku p.n.e. Około IV wieku p.n.e. Celtowie założyli w tym miejscu osadę, którą w I w.p.n.e. zdobyli Rzymianie. Po upadku Cesarstwa Bergamo stało się stolicą germańskiego Królestwa Longobardów. Od XII wieku ważne miasto, które było członkiem Ligi Lombardzkiej, a następnie było podbijane i przyłączane do włoskich republik i innych królestw. Po zjednoczeniu Włoch w 1861 znalazło się w jego granicach.

Dzisiaj Bergamo jest miastem, które zamieszkuje 120 tysięcy mieszkańców. Z powodu położenia niedaleko Mediolanu (50 kilometrów), w Bergamo od 1970 roku znajduje się lotnisko, które od 2000 roku przyjmuje tanie linie lotnicze, które latają do Mediolanu. Powoduje to, że Bergamo, mimo że na uboczu, obsługuje każdego roku ponad 10 milionów turystów.

Jak dolecieć do Bergamo

Jak najtaniej dolecieć do Bergamo?


W chwili pisania tego tekstu (15 marzec 2018) do Bergamo lata z Polski Ryanair (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław). Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za mniej niż 100 PLN.

Bergamo - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko

Lotnisko Bergamo - dojazd do centrum.


Do Bergamo z lotniska Bergamo-Orio al Serio (BGY) dojedziemy autobusem 1 (trasa i rozkład jazdy). Cena za bilet to: 2,3 EUR za przejazd w jedną stronę, 5 EUR za bilet na 24h i 7 EUR (bilet na 72h). Lotnisko położone jest przy samym wjeździe do miasta.

Bergamo - komunikacja miejska

Bergamo jest na tyle małym miastem, że możemy przejść je pieszo. Przejście z jednego końca miasta na drugie nie powinno zająć więcej niż 30 minut. Jeżeli jednak chcemy poruszać się komunikacją miejską, to po mieście kurusją autobusy i kolej. Miasto oraz okoliczne tereny podzielone są na strefy, bilet jest tym droższy, im więcej stref chcemy przejachać. Rozkład jazdy oraz cennik znajduje się na stronie internetowej przewoźnika, www.atb.bergamo.it. Koszt przejazdów jest bardzo niski - jeden przejazd to koszt 1,25 EUR (1 strefa), można kupić bilet na 24h (5 EUR dla wszystkich stref, wliczając lotnisko) lub na 72h (7 EUR) i cieszyć się swobodą podróżowania.

Noclegi w Bergamo

Noclegi w Bergamo.


Noclegi w Bergamo są drogie, a baza noclegowa nie jest szczególnie rozwinięta. Cena za noc w dwuosobowym pokoju zaczyna się od około 160 PLN, natomiast pokój jednoosobowy lub dwuosobowy do wykorzystania przez jedną osobę (nie ma pokojów wieloosobowych) to koszt od około 130 PLN. Warto w Bergamo rozejrzeć się za kwaterą prywatną). Nie jest ich wiele, ale są dużo tańsze od oficjalnych miejsc noclegowych. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za około 55 PLN za osobę.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Bergamo

Warte odwiedzenia w Bergamo.


Sercem miasta jest plac Piazza Vecchia, przy którym znajduje się jeden z najstarszych włoskich pałaców, dwunastowieczny  Palazzo della Ragione. Obok znajduje się okazała katedra oraz drugi pałac, Palazzo Nuovo. Wokół placu znajduje się kilka innych, ślicznych placów, m.in. Piazza della Citadella, Piazza Vecchia, czy Piazza del Duomo. W starej części miasta znajduje się wiele zabytkowych budynków.

Bergamo - wskazówki praktyczne

- Bergamo posiadało swoją kartę miejską, Bergamo Card, która w chwili obecnej jest niedostępna; pierwotnie karta była wycofana tymczasowo, aby przygotować nową ofertę, jednakże karty nie ma już od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że karta miejska w Bergamo przeszła do historii

Bergamo - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Bergamo.


www.visitbergamo.net - oficjalna, turystyczna strona Bergamo (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Bergamo   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ