Cinque Terre - przewodnik turystyczny

Cinque Terre we Włoszech

Cinque Terre. Foto: Gary Bembridge, flickr.com


Cinque Terre to jedna z największych włoskich pereł. To położone na riwierze liguryjskiej 5 miasteczek, które praktycznie aż do końca XIX wieku (kiedy wybudowano do nich kolej) pozostawały odcięte od świata. Miasteczka znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i wchodzą w skład Parku Narodowego.

Cinque Terre - informacje ogólne i notka historyczna

Cinque Terre to 5 miasteczek, które położone są na riwierze liguryjskiej. Słyną z tego, że aż do końca XIX wieku, czyli do momentu, w którym wybudowano do nich kolej, były odcięte od świata. Z tego powodu w 1997 roku miasteczka zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wchodzą w skład Parku Narodowego.

Jak dotrzeć do Cinque Terre

Jak najtaniej dolecieć do Cinque Terre?


Wycieczkę do Cinque Terre należy podzielić na dwie części: dotarcie do Włoch i dotarcie do Cinque Terre. Do Włoch bez problemu dostaniemy się tanimi liniami z Polski. Polecam lecieć do Pizy (jak zrobić to najtaniej? Przeczytaj nasz artykuł: Piza - przewodnik turystyczny) i Mediolanu (Mediolan - przewodnik turystyczny). Piza, a następnie Mediolan, są najbliżej położonymi miastami, do których dolecimy tanio z Polski.

Z Pizy lub Mediolanu musimy dojechać do La Spezia lub Levanto, które są bazami wypadowymi na Cinque Terre. Najtańsza i najszybsza będzie kolej (www.trenitalia.com). Z Pizy do La Spezia (Pisa Centrale - La Spezia Centrale) dojedziemy w godzinę za 7,50 EUR, a do Levanto (Pisa Centrale - Levanto) w 1:20h za 8,00 EUR. Z Mediolanu do obydwu miejsc dojedziemy za cenę już od 9,9 EUR. Podróż na trasie Mediolan - La Spezia (Milano Centrale - La Spezia Centrale) trwa 3:20h, natomiast przejazd na trasie Mediolan - Levanto (Milano Centrale - Levanto) trwa 2:50-3:45h.

Cinque Terre - komunikacja miejska

Po miasteczkach kursuje kolejka Trenitalia. Chcąc poruszać się po nich powinniśmy zakupić bilet całodniowy "Cinque Terre Treno MS", które dostępne jest na dworcach i w biurach turystycznych w każdym z miasteczek i kosztuje 16 EUR. Czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi miasteczkami to około 3 minuty. Inny środek transportu to łodzie (możliwość zakupu karty jednodniowej za 30 EUR).

Między miasteczkami można poruszać się pieszo. Wymaga to zakupu karty "Cinque Terre Card" za 7,5 EUR. Karta "Cinque Terre Treno MS" upoważnia do poruszania się pieszo między miastami. Zdarza się, że niektóre szlaki są zamykane ze względu na ryzyko obsypania ziemi.

Noclegi w Cinque Terre

Noclegi w Cinque Terre.


Baza noclegowa w Cinque Terre jest niesamowicie rozbudowana. I są to noclegi z górnej półki. Niestety, ale ceny noclegów są wysokie. Noc w najtańszych dwuosobowych pokojach to koszto od około 250 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym  (deficyt miejsc) to koszt od około 140 PLN. Tańsze są kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w miastach Cinque Terre od niecałych 180 PLN za dwuosobowy pokój.

Jest również możliwość nocowania za mniej niż 10 EUR na polach campingowych (www.campingacquadolce.com, www.piandipicche.it).

Do wyszukiwania noclegów polecam wyszukiwarkę Booking, z którą współpracujemy:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Cinque Terre

Cinque Terre to 5 miasteczek - Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Główną atrakcją jest sama panorama tych miast i regionu oraz spacer między poszczególnymi miasteczkami. Znajdziemy między nimi wiele cechujących się wspaniałym widokiem, ścieżek. Najpopularniejszą ścieżką jest łącząca Riomaggiore z Manarolą kilometrowa ścieżka Via dell’Amore.

Miasteczka posiadają plaże, praktycznie wszystkie są kamieniste.

Cinque Terre - wskazówki praktyczne

Cinque Terre - informacje praktyczne


- Do Cinque Terre można dojechać autem, ale jest to strasznie niewygodne. Miasteczka posiadają bardzo mało miejsc parkingowych

Cinque Terre - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Cinque Terra.


- www.cinqueterre.it - oficjalna, turystyczna strona Cinque Terre (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Cinque Terre   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ