Prisztina - przewodnik turystyczny

Prisztina panorama

Prisztina - panorama miasta. Foto: Rain Rannu, flickr.com


Prisztina. Problematyczna stolica równie problematycznego państwa, Kosowa. Dla wielu żadna stolica, a po prostu jedno z serbskich miast. Prisztina nie jest jeszcze zalana przez turystów, należy do niezatłoczonych turystycznie bałkańskich miejsc. Czy to się zmieni?

Prisztina - informacje ogólne i notka historyczna

Prisztina została założona w XIII wieku przez króla Serbii, Milutina. Król preniósł do Prisztiny stolicę państwa. Pod koniec XIII wieku Serbia dostała się pod panowanie tureckie. Miasto podupadło. W 1686 roku w Prisztinie wybuchło antytureckie powstanie, które bardzo szybko zostało stłumione. Powstańcy uciekli z miasta, a razem z nimi zrobiła to większość serbskiej ludności cywilnej, która bała się zemsty Turków. Turcja na ich miejsce sprowadziła mieszkańców Albanii, którzy osiedlali się nie tylko w Prisztinie, ale i w całym Kosowie.

Po II wojnie światowej Kosowo, ze stolicą w Prisztinie, stało się autonomicznym regionem Serbii. Przez cały czas występowały lokalne konflikty między Serbami a Albańczykami. W końcu, w 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, które uznaje obecnie 93 z 193 państw członkowskich ONZ. Prisztina stała się jego oficjalną stolicą.

Dzisiaj Prisztina jest zamieszkana przez 145 tysięcy mieszkańców i jest najważniejszym miastem Kosowa.

Jak dolecieć do Prisztiny

Jak najtaniej dolecieć do Prisztiny?


Nie dolecimy do Kosowa z Polski. Najlepszym sposobem na dotarcie do Kosowa będą loty tanimi liniami do Czarnogóry lub Macedonii i stamtąd przejazd autobusem (lub pociągiem) do Kosowa. Do obydwu państw nie dolecimy z Polski. Będziemy musieli najpierw polecieć z Polski do kraju z którego latają tanie linie lotnicze do Macedonii i Czarnogóry i dopiero stamtąd lecieć na Bałkany. Uważam, że atrakcyjna cena za taką kombinację lotów to około 300 PLN.

Do Macedonii dolecimy liniami Wizzair m.in. z Brukseli, Mediolanu, Eindhoven, Paryża, Oslo (wymieniam tylko miasta do których dolecimy tanio z Polski).  Do Podgoricy w Czarnogórze dolecimy natomiast liniami Ryanair z Brukseli.

Na miejscu szukamy transportu do Kosowa. Do Prisztiny dojedziemy ze Skopje pociągiem. Codziennie kursuje na tej trasie jeden pociąg - rusza o 16:35, dojeżdża do Prisztiny o 19:35.

Od marca 2016 roku do Prisztiny dolecimy z Berlina liniami EasyJet. Nie powinniśmy mieć problemów ze złapaniem ceny 70 EUR za bilety. To świetna propozycja dla osób mieszkających niedaleko niemieckiej granicy.

Prisztina - dojazd do centrum z lotniska

Prisztina lotnisko

Lotnisko Prisztina.


Prisztina obsługiwana jest przez lotnisko Jože Pučnik Airport (LJU), które położone jest niecałe 30 kilometrów na północ od Lublany. Z lotniska do centrum Lublany dojedziemy najtaniej busami ALPETOUR (4,10 EUR, rozkład jazdy).

Oficjalna strona lotniska: www.lju-airport.si

Prisztina - komunikacja miejska

Transport publiczny w Prisztinie jest bardzo słabo rozbudowany. Po mieście możemy poruszać się autobusami albo taksówkami (przejazd wewnątrz miasta nie powinien być droższy niż 4 EUR).

Noclegi w Prisztinie

Noclegi w Prisztinie.


Za nocleg w Prisztinie zapłacimy cenę od około 70 PLN (za noc w dwuosobowym pokoju) lub od 30 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz mój czas poświęcany na TanieZwiedzanie.com. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Prisztiny

Prisztina jest ciekawą mieszanką wpływów bizantyjskich i tureckich. Najbardziej znanym meczetem jest Imperial Mosque, wybudowany kilka lat po  upadku Konstantynopola. Religijnym centrum regionu jest z kolei meczet Jashar Pasha.

W mieście znajdziemy bulwar Billa Clintona z dużym pomnikiem amerykańskiego prezydenta.

Około 10 kilometrów od Prisztiny znajduje się wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO Monaster Gračanica. Do monastyru kursują autobusy z centrum Prisztiny (nr 17, 18, 19 i 20), za kilka euro można jechać taksówką. Wstęp bezpłatny.

Prisztina - wskazówki praktyczne

Prisztinę można zwiedzić pieszo - nie należy do dużych miast.


- głównym językiem, jaki usłyszysz w Prisztinie, jest albański. Mało osób mówi po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Prisztina   Kosowo  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ