Belgrad - przewodnik turystyczny

Belgrad

Belgrad, Cerkiew świętego Sawy. Foto: Predrag Bubalo, flickr.com


Belgrad - stolica Serbii, obok rumuńskiego Bukaresztu drugie największe miasto na Bałkanach (1,8 miliona mieszkańców). Jedno z najstarszych skupisk ludzkich w Europie - najstarsze wykopaliska wskazują na to, że człowiek żyje tu od ponad 7 tysięcy lat. Mimo, że do Belgradu nie dolecimy z Polski tanimi liniami, przy odrobinie sprytu możemy tam tanio dolecieć.

Belgrad - informacje ogólne i notka historyczna

Belgrad należy do jednych z najdłużej zamieszkanych miejsc w Europie. Ślady po pierwszych osadach sięgają 7000 lat wstecz. Pod swoją nazwą Belgrad znany jest od IX wieku. Miasto utraciło na znaczeniu po podbiciu Serbii przez Turcję w XIV wieku. Od tego czasu miasto przechodziło jeszcze we władanie Węgrów i Austrii. Po uzyskaniu niepodległości w 1878 roku Belgrad stał się stolicą Serbii.

Dzisiaj Belgrad jest stolicą i największym oraz najważniejszym miastem Serbii. Stolicę zamieszkuje 1,3 miliona mieszkańców.

Jak dotrzeć do Belgradu

Jak najtaniej dolecieć do Belgradu?


Do Belgradu nie dolecimy z Polski tanimi liniami. Z wyprzedzeniem można kupić bilety linii LOT na trasie Warszawa - Belgrad za około 350 PLN.

Innym sposobem na tanie dotarcie do Belgradu są loty tanimi liniami np. do Eindhoven i stamtąd lot do Belgradu. Taka kombinacja nie powinna być droższa niż 400 PLN.

Belgrad - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko Belgrad.


Głównym lotniskiem Belgradu jest Belgrade Nicola Tesla Airport (BEG), które znajduje się niecałe 20 kilometrów od centrum miasta. Z lotniska możemy dojechać do centrum Belgradu na kilka sposobów.

Bus 72 (rozkład jazdy z lotniska, rozkład jazdy z Zeleni Venac)
Kursuje do Zeleni Venac, bilet kosztuje 150 RSD (5,5 PLN) u kierowcy lub 89 RSD (3 PLN) w kiosku na lotnisku.

Minibus A1 (mapa przejazdu i rozkład jazdy)
Kursuje przez całą dobę na trasie lotnisko - Slavija Square, co 20-60 minut. Cena za przejazd to 300 RSD (około 11 PLN). Czas przejazdu 30 minut.

Oficjalna strona lotniska: www.beg.aero

Belgrad - komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Belgradzie.


Komunikacją w Belgradzie zarządza firma GSP Beograde (www.gsp.rs). Po mieście możemy poruszać się autobusami (kilkaset linii), tramwajami (12 linii), Trolejbusami (8 linii) i minibusami (9 linii). Po mieście porusza się również kolej miejska, nazywająca się Beovoz.

Komunikacja miejska podzielona jest na strefy (mapa). Strefa pierwsza i druga to miasto, strefa trzecia to tereny podmiejskie, a strefa czwarta to miasteczka należące do aglomeracji Belgradu.

Najwygodniejszym sposobem na poruszanie się po Belgradzie będzie zakup karty BusPlus - jest to karta, którą zasila się gotówką i używa podobnie jak biletów. Karta kosztuje 40 RSD (ok. 2 PLN) i jest jednorazowego użytku. Turyście najbardziej opłaca się zasilić kartę jednym z poniższych biletów: jednodniowym (24h, 250 RSD, 10 PLN), trzydniowym (700 RSD, 28 PLN) i pięciodniowy (1000 RSD, 40 PLN). Na takich biletach można poruszać się w strefie 1 i 2. Można również wykupić takie bilety na wszystkie strefy, albo załadować kartę pojedynczymi biletami (89 RSD, 3,5 PLN na strefę 1 i 2). Warto pamiętać, że nawet w przypadku posiadania karty dobowej, musimy przykładać ją do czytników w pojeździe za każdym razem, kiedy do niego wsiadamy. Pełen cennik: www.busplus.rs/page-karte-cenovnik-pojedinacne.php. Pojedyncze bilety można kupować u kierowców, ale jest to nieopłacalne - kosztują 150 RSD.

Noclegi w Belgradzie

Noclegi w Belgradzie.


Noclegi w Belgradzie są tanie. Baza noclegowa jest rozbudowana. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 80 PLN, a łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt już od około 10 PLN.

Booking.com

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Belgradu

Belgrad - atrakcje.


Mimo że Belgrad jest dużym i zaludnionym miastem, to strefa turystyczna jest dość mała, można ją zwiedzić pieszo.  Najsłynniejszym zabytkiem Belgradu jest Kalemegdan (Belgrade Fortress) - kompleks wczesnośredniowiecznej zabudowy obronnej.

Głównym placem Belgradu jest Republic Square. Znajdziemy na nim pomnik kniazia Michała, Muzeum Narodowe w Belgradzie oraz budynek Teatru Narodowego. Na placu rozpoczyna się ulica Knez Mihailova Street, główna, piesza ulica miasta. Idąc nią miniemy trochę zabytków i dojdziemy do Kalemegdan. 100 metrów na wschód od Republic Square znajduje się Skadarlija, coś na wzór starego miasta - uliczki wypełnione restauracjami, pubami, miejsce tętniące życiem. Stamtąd możemy zrobić sobie spacer na południe - 2 kilometry dalej znajduje się Cerkiew świętego Sawy. Po drodze do niego miniemy budynek parlamentu i stary pałac, Cerkiew świętego Marka oraz Muzeum Nikola Tesli.

Belgrad - wskazówki praktyczne

Belgrad można zwiedzić pieszo.


- w Belgradzie obowiązuje prawo, zgodnie z którym wszystkie dyskoteki muszą być zamknięte do godziny 1 w nocy. Mimo, że istnieją lokale, które są otwarte dłużej, turysta może mieć problemy z ich odnalezieniem

Belgrad - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Belgradzie.


- www.belgradian.com - nieoficjalna strona o Belgradzie, wyczerpująco opisana m.in. komunikacja miejska (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Belgrad   Serbia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ