Lublana - przewodnik turystyczny

Lublana

Lublana. Foto: Fred Romero, flickr.com


Lublana to jedna z nielicznych, małych (niecałe 250 tysięcy mieszkańców) i kameralnych stolic. Pozbawiona jest wielkich, słynnych atrakcji, ale to nie jest jej wadą - miasto jest nizwykle urokliwe i klimatyczne.

Lublana - informacje ogólne i notka historyczna

Tereny Lublany były zamieszkane od około 2000 roku p.n.e. W I wieku n.e. Rzymianie założyli w tym miejscu osadę, która stała się ważnym miejscem handlu, jednak została zniszczona przez Hunów w 452 roku. Od tego czasu tereny Lublany zaczęli zasiedlać Słowianie. Słowenia rozwija się, a w IX wieku trafia pod władzę Franków. W XIII wieku Lublana jest już dużym miastem, które bije własne monety. W 1511 ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło znaczną część miasta. Ruiny zostały odbudowane w stylu renesansowym. Od 1815 roku Lublana należała do Austrii. Po II wojnie światowej jedno z ważniejszych miast Jugosławii. Po ogłoszeniu przez Słowenię niepodległości w 1991 roku Lublana została jej stolicą.

Dzisiaj Lublana jest największym i najważniejszym miastem Słowenii. Mieszka w niej niecałe 300 tysięcy mieszkańców.

Jak dotrzeć do Lublany

Jak najtaniej dolecieć do Lublany?


Do Lublany nie dolecimy tanimi liniami lotniczymi. Z Warszawy polecimy bezpośrednio do Lublany z narodowym, słoweńskim przewoźnikiem, Adria Airways (www.adria.si) za cenę od 140 EUR. Z Warszawy do Lublany lata również polski LOT. Czasem można złapać bilety w promocji (szalone środy) za 329 PLN.

Do Lublany możemy polecieć z Londynu (nasz artykuł: Londyn - przewodnik zwiedzania) i Brukseli (Bruksela - przewodnik zwiedzania) liniami Wizzair oraz EasyJet (tylko z Londynu), do których tanie loty można znaleźć z większości dużych polskich miast. Podstawowa cena za loty rozpoczyna się od kwoty 20 EUR dla Brukseli i 40 EUR dla Londynu. Do Lublany dojedziemy również z włoskiego Triestu busem w 1,5h za około 20 EUR (m.in. FlixBus: www.flixbus.pl). Do Triestu lata Ryanair z Londynu. W ten sam sposób dojedziemy do Lublany z Wenecji (Wenecja - przewodnik zwiedzania) - autobus jedzie około 4h, kosztuje około 30 EUR.

Lublana - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko Lublana

Lotnisko Lublana.


Głównym lotniskiem Lublany jak i całej Słowenii jest Jože Pučnik Airport (LJU). Lotnisko Jože Pučnik Airport (LJU) położone jest niecałe 30 kilometrów na północ od Lublany. Z lotniska do centrum Lublany dojedziemy najtaniej busami ALPETOUR (4,10 EUR, rozkład jazdy).

Oficjalna strona lotniska: www.lju-airport.si

Lublana - komunikacja miejska

Lublana jest dość małym miastem, dzięki czemu da się zwiedzić ją pieszo. Komunikacja miejska w stolicy Słowenii to system autobusów miejskich (26 linii, mapa dla autobusów dziennych, mapa dla autobusów nocnych) zarządzanych przez firmę Ljubljanski Potniski Promet (LPP, www.lpp.si). Istnieje podział na strefy - strefa 1 (Zone 1) to Lublana, a strefy 2 i 3 (Zone 2, Zone 3) to strefy podmiejskie (mapa stref w Lublanie). Aby poruszać się autobusami po Lublanie, musimy wyrobić (w automatach na przystanku, kioskach, czentrum turystycznym itp.) kartę Urbana Card (2 EUR). Jest to karta, którą zasila się gotówką i przykłada w autobusach do czytnika. Przejazd w jednej strefie kosztuje 1,20 EUR, w dwóch strefach 1,60 EUR, w trzech strefach 2,50 EUR. Na jednym bilecie możemy poruszać się przez 90 minut i dokonać dowolnej liczby przesiadek.

Bardzo oryginalnym środkiem transportu po centrum Lublany jest Kavalir. To elektryczne (4 sztuki) pojazdy, które powoli poruszają się po mieście. Przejazd nimi jest darmowy, kursują od 8:00 do 20:00.

Lublana posiada sieć rowerów miejskich (Bicikelj, www.bicikelj.si). Za każdym razem pierwsze 60 minut jazdy jest darmowe. Do sieci można zapisać się na stronie internetowej: na rok (3 EUR) lub tydzień (1 EUR).

Lublana - karta miejska

karta miejska w Lublanie

Karta miejska Ljubljana Urbana City Card.


Lublana oferuje turystom karty miejskie (Ljubljana Urban City Card), która umożliwia podróżowanie komunikacją miejską bez opłat oraz wstęp do większości muzeów i atrakcji w mieście.

Są trzy rodzaje kart: 24h (23 EUR), 48h (30 EUR) i 72h (35 EUR). Karty można kupić m.in. w wielu hotelach i hostelach, centrach informacji turystycznej, albo na stronie internetowej (ze zniżką 10%) Pełna lista miejsc sprzedaży oraz zniżek, jakie daje nam karta, dostępna jest na oficjalnej stronie karty: www.visitljubljana.com/en/visitors/ljubljana-card.

Noclegi w Lublanie

Noclegi w Lublanie.


Noclegi w Lublanie nie są szczególnie drogie. Za noc w dwuosobowym pokoju przyjdzie nam zapłacić około 120 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 50 PLN.

Booking.com

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Lublany

Lublana - atrakcje. Dowiedz się, jakie są atrakcje Lublany.


Najładniejszym miejscem w Lublanie jest stare miasto położone nad rzeką Lublanicą i wzgórzem zamkowym. Starówka jest ciasna, wypełniona budynkami i wąskimi placami, może kojarzyć się z mini wersją Długiego Targu w Gdańsku. Reprezentacyjne ulice i place to Mestni trg (na którym znajduje się fontanna Robba, jeden z symboli miasta), Stari trg oraz Gornji trg. Spacerując tymi miejscami, miniemy m.in. ratusz, Triple Bridge (Tromostovje) - stary, piękny most będący punktem orientacyjnym i sercem miasta, central market, arkady Plečnikove, Zmajski Most (Dragon Bridge), drugi wiekowy most, Katedrę Świętego Mikołaja w Lublanie.

Nad miastem unosi się zamek, który można zwiedzać.

Atrakcje po drugiej stronie Lublanicy (najlepiej przejść do nich przez Triple Bridge) to m.in. położone niedaleko Square of the Republic, budynek uniwersytetu i położony przy nim park Zvezda oraz plac Kongresni trg, budynek Opery, Narodowe Muzeum Słoweńskie, Park Tivoli. Trochę dalej położone są rzymskie ruiny Emona/Aemona.

Osoby interesujące się sztuką nowoczesną i nocnym życiem powinny wybrać się do Metelkova mesto. To niezależne centrum sztuki i miejsce z pubami i dyskotekami. Dużą popularnością w Lublanie cieszy się również Zoo i ogród botaniczny.

Lublana - wskazówki praktyczne

Lublana jest małym miastem, można zwiedzić ją pieszo.


- Lublana to idealne miasto do pieszego zwiedzania
- położona przy dworcu głównym stacja autobusowa Bus station Ljubljana (www.ap-ljubljana.si) jest bazą wypadową na całą Słowenię oraz przyległe kraje

Lublana - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Lublanie.


- www.visitljubljana.com - oficjalna, turystyczna strona Lublany (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Lublana   Słowenia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ