Helsinki - przewodnik turystyczny

Panorama Helsinek

Panorama Helsinek. Foto: Miguel Virkkunen Carvalho, flickr.com, CC BY-SA 2.0


Helsinki. Stolica Finlandii, jedna z tych stolic europejskich, do których ciężko dostać się tanio z Polski. O ile miasto liczy ponad 600 tysięcy mieszkańców, o tyle cała aglomeracja zamieszkuje ponad 1,3 miliona osób. To piękne miasto, które warto odwiedzić.

Helsinki - informacje ogólne i notka historyczna

Helsinki zostały założone w 1550 roku przez króla Szwecji, Gustawa Wazę. Bardzo szybko stało się ważnym miastem w regionie. Gdy w 1809 Finlandia trafiła we władanie Rosji, Rosjanie przenieśli jej stolicę z Turku do Helsinek, aby oddalić stolicę od granicy ze Szwecją. Rosjanie rozbudowywali Helsinki na wzór Petersburga, dzięki czemu w mieście pojawiło się wiele potężnych, klasycystycznych budowli.

Dzisiejsze Helsinki wciąż są stolicą i najważniejszym miastem Finlandii. Mieszka w nich około 700 tysięcy osób. Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury, nauki i przemysłu w krajach nordyckich.

Jak dotrzeć do Helsinek

Jak dolecieć do Helsinek?


Niestety, ale do Helsinek nie dolecimy tanio i bezpośrednio  z Polski. Możliwości dotarcia do Helsinek mamy kilka. Najtańsza z nich i prosto z Polski to lot do położonego niedaleko Turku (150 km od Helsinek). Z Gdańska lata tam Wizzair, bez problemu można znaleźć cenę 160 PLN za loty. Z Turku dojedziemy do Helsinek m.in. autobusami OnniBus (fińska wersja PolskiegoBusa, www.onnibus.com), cena od 1 do 5 EUR za kurs w jedną stronę.

Do stolicy Finlandii możemy dolecieć z jedną przesiadką liniami Norwegian (www.norwegian.com) ze Szczecina, Gdańska, Krakowa i Warszawy. Ceny zaczynają się od 600 PLN za loty.

Możemy również dostać się do Helsinek z Tallinu. Do Tallinu nie dolecimy tanio (zdarzają się promocje, np. "Szalone Środy" LOTu, kiedy loty do Tallinu kosztują około 259 PLN), ale tanio (od 149 PLN) dojedziemy autokarem (kurs trwa około 18 godzin). Więcej informacji w artykule "Przewodnik po Tallinie". Z Tallinu do Helsinek dopłyniemy promem (około 2,5h kursu, cena od 14 EUR za kurs w jedną stronę), liniami Tallink (www.tallink.com), Viking Line (www.vikingline.com), Eckero Line (www.eckeroline.fi) lub Linda Line (www.lindaliini.ee).

Helsinki - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko Helsinki

Lotnisko Helsinki. Jak dojechać do centrum Helsinek?


Helsinki obsługiwane są przez lotnisko Helsinki-Vantaa International Airport (HEL). Lotnisko położone jest 18 kilometrów od Helsinek. Posiada dwa terminale - T1 i T2.

Do miasta dojedziemy autobusami miejskimi (615, 617, a w nocy 415N i 562N) za 5,5 EUR, autobusami Finnair Citybus (6,3 EUR, więcej informacji na stronie www.media.finnair.com/files/pdf/FINNAIR_CITY_BUS_TIMETABLE.pdf), pociągiem (5,5 EUR) lub nową, otwartą w lipcu 2015 roku linią kolejową Ring Rail Line (5,5 EUR, najszybszy środek transportu, około 30 min jazdy, https://www.hsl.fi/en/ringrailline).

Helsinki - komunikacja miejska

Helsinki - komunikacja miejska.


Helsinki posiadają rozbudowaną komunikację miejską, bez problemów będziemy mogli poruszać się zarówno po mieście jak i po całej strefie aglomeracyjnej i otaczających Helsinki miastach. Siecią zarządza HSL (www.hsl.fi). Bardzo dobrą pomocą przy podróżowaniu po Helsinkach jest oficjalny planer podróży: www.reittiopas.fi/en.

Metro (mapa metra w Helsinkach)

Metro w Helsinkach to jedyne metro w Finlandii. Składa się z jednej, rozwidlonej linii, liczy 21 km i posiada 16 stacji. W chwili obecnej linia jest rozbudowywana, do końca 2016 roku metro będzie łączyć Helsinki z sąsiednim miastem Espoo.

Tramwaje (mapa tramwajowa Helsinek)

Rozbudowana sieć tramwajów kursuje po całym centrum, praktycznie cały pobyt w Helsinkach możemy oprzeć na podróżowaniu tramwajem.

Pociągi podmiejskie (mapa pociągów podmiejskich w Helsinkach)

Pociągi podmiejskie w Helsinkach obsługuje narodowy przewoźnik kolejowy Finlandii - VR (www.vr.fi).

Autobusy

Poruszające się po całym mieście. Wchodzimy przednimi drzwiami, wychodzimy tylnymi. Jeżeli posiadamy bilet, musimy pokazać go kierowcy.

Prom

W skład sieci komunikacji publicznej wchodzi jeszcze prom poruszający się między wyspami Kauppatori - Suomenlinna (twierdza). Prom rusza spod Market Square (Kauppatori). Cena za bilet to 5 EUR, bilet jest ważny 12 godzin dzięki czemu będziemy mogli na nim popłynąć do twierdzy i z niej wrócić.

Bilety

Single Ticket - cena za bilet na komunikację miejską w Helsinkach to 2,7 EUR (zakup w automacie biletowym, ważny godzinę na busy, metro i tramwaje, dla tramwaju można kupić osobny bilet na godzinę za 2,5 EUR) lub 3,2 EUR (zakup w tramwaju, pociągu lub busie). Między 2:00 w nocy a 4:30 obowiązuje taryfa nocna - 5 EUR za bilet.
Two-hour tickets - dwugodzinny bilet na środki transportu HSL, 4,3 EUR.
Regional - ważny 80 minut, możliwość poruszania się między miastami w aglomeracji - 5,5 EUR
1 day - jednodniowy bilet na wszystkie środki transportu, 8,00 EUR.
2 days - dwudniowy - 12,00 EUR.
3 days - trzydniowy - 16,00 EUR.
4 days - czterodniowy - 20,00 EUR.
5 days - pięciodniowy - 24,00 EUR.
6 days - sześciodniowy - 28,00 EUR.
7 days - siedmiodniowy - 32,00 EUR.

Bilety umożliwiają dowolną ilość przesiadek w określonym czasie. Tylko bilety bezpośrednio na tramwaj uniemożliwiają przesiadkę do innego środka transportu. Osoby poniżej 7 lat mogą jeździć za darmo, osoby poniżej 16-go roku życia mają 50% zniżki.

Bilety mogą być o 25% tańsze jeżeli wyrobimy kartę Travel Card. Kosztuje 5 EUR (kwota ta nie jest zwracana). Kartę zasila się gotówką i wykorzystuje ją zamiast biletów. Ulotka tłumacząca zasady karty oraz pełen cennik: https://www.hsl.fi/sites/default/files/uploads/hinnastoen_nettiin.pdf.

Helsinki - karta miejska

karta miejska w Helsinkach

W Helsinkach inwestycja w kartę miejską może się opłacić.


W Helsinkach można zakupić kartę miejską (Helsinki Card, www.helsinkicard.com), która umożliwia bezpłatne poruszanie się wszelkimi środkami transportu, darmowy wstęp do największych atrakcji miasta, przejazd łodzią i turystycznym autobusem oraz wiele więcej (wszystkie atrakcje opisane na stronie internetowej). Cena za kartę to 41 EUR (24h), 51 EUR (48h) i 61 EUR (72h). Dla osób do 16-go roku życia zniżka 50%. Kupując kartę online zyskujemy zniżkę 3 EUR. Za dodatkowe 3 EUR (dla karty 24h), 5 EUR (48h) i 6 EUR (72h) można wykupić kartę powiększoną - REGION. Dzięki temu, w cenie karty będziemy mogli podróżować bez opłat po całej aglomeracji Helsinek (Espoo, Vantaa i Kauniainen), co oznacza, że kupując kartę REGION będziemy mogli bez dodatkowych opłat dojechać na lub z lotniska do centrum.

Noclegi w Helsinkach

Nocleg w Helsinkach. Jaka jest najnisza cena za nocleg w Helsinkach?


Niestety, ale noclegi w Helsinkach są drogie. Baza noclegowa nie jest szczególnie rozbudowana i w większości figurują w niej hotele. Za noc w dwuosobowym pokoju przyjdzie nam zapłacić około 170 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt około 80 PLN.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Helsinek

Co warto zobaczyć w Helsinkach

Sprawdź darmowe atrakcje Helsinek.


Symbolem Helsinek jest Tuomikirrko, śnieżnobiała Katedra w Helsinkach. To jeden z najpopularniejszych obiektów w Helsinkach. Równie popularny jest Temppeliaukio, słynny Skalny Kościół. Sobór Uspieński (Uspenskin katedraali) to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach, symbol wpływów rosyjskich w Finlandii. Kolejne trzy, warte odwiedzenia kościoły to Johanneksenkirkko (Kościół św. Jana w Helsinkach), Kallion kirkko i Helsingin vanha kirkko (Stary Kościół) - najstarszy kościół w Helsinkach.

Będąc w Helsinkach warto udać się na place. Najsłynniejsze to Senate Square (Senaatintori) i położony obok  Market Square (Kauppatori), leżący przy przystani z której możemy popłynać na sąsiednie wyspy. Przy Market Square zaczyna się Esplanadi, serce miasta, dwie, równoległe ulice rozdzielone zielenią, otoczone pięknymi kamienicami i kilkoma zabytkowymi budynkami. Drugi znany park to Kaivopuisto, w którym znajduje się udostępnione do zwiedzania Obserwatorium astronomiczne Ursa.

Ciekawe budynki w Helsinkach to m.in. dworzec główny, parlament (Eduskunta, The Parliament House), czy hala koncertowa Finlandia Hall, wszystkie budynki położone obok siebie.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Helsinek jest Suomenlinna (www.suomenlinna.fi), twierdza obronna wybudowana w XVIII wieku, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdziemy jeszcze warte odwiedzenia parki, wśród których najpopularniejszy jest Park Sibeliusa, poświęcony wibitnemu fińskiemu kompozytorowi, posiadający na swoim terenie ogromny pomnik Passio Musicae.

Będąc w Helsinkach warto pomyśleć nad pojechaniem pod Turku na wyspę Muminków, jedną z największych atrakcji Finlandii. Dzięki OnniBus (www.onnibus.com) za 1-5 EUR dojedziemy do Turku pod którym położona jest wyspa.

Aby dowiedzieć się więcej o darmowych atrakcjach Helsinek, zapraszamy do naszego artykułu "Helsinki - darmowe atrakcje".

Helsinki - wskazówki praktyczne

Z Helsinek możemy tanio pojechać do innych fińskich miast.


- z Helsinek możemy tanio dojechać do innych, fińskich miast, lub popłynąć promem do estońskiego Tallinu

Helsinki - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Helsinkach.


- nasz artykuł: Helsinki - darmowe atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Helsinki   Finlandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ