Gibraltar - przewodnik turystyczny

Panorama Gibraltar

Gibraltar - panorama.


Gibraltar - mały półwysep będący terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Szalenie ciekawe miejsce do odwiedzenia na weekend. Mimo, że nie ma do niego tanich lotów z Polski, przy odrobinie chęci uda się nam dotrzeć tanio do Gibraltaru.

Gibraltar - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 35 tysięcy
Status prawny Terytorium zamorskie zależne od Wielkiej Brytanii
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Gibraltarze)
Waluta funt gibraltarski (GIP)
1 GIP = 5,06 PLN

(03.11.2020)
kurs związany przelicznikiem 1:1 z brytyjskim funtem szterlingiem
Język angielski, powszechnie używany hiszpański

Gibraltar jest jednym z najbardziej strategicznych miejsc na świecie. To nie tylko łącznik Europy z Afryką, to również brama wjazdowa do Morza Śródziemnego. Ten kto ma Gibraltar, ma ogromną, geopolityczną władzę. Wiedziano o tym od dawna. W 711 roku to właśnie tutaj desantu dokonali Arabowie, którzy rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego. Przez następne wieki Gibraltar próbowali odbić chrześcijanie, którym udało się to w 1462 roku. W 1501 roku, po wypędzeniu muzułmanów z Półwyspu, Gibraltar oficjalnie stał się częścią Hiszpanii. Gdy w 1700 roku zmarł bezdzietnie zmarł Król Hiszpanii, europejskie mocarstwa rozpoczęły walkę o tron. W 1704 roku Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię i Holandię. Mimo zakończenia wojny o sukcesję, Wielka Brytania nie oddała Hiszpanii Gibraltaru, zapewniając sobie w traktacie pokojowym przekazanie tych terenów "na wieczność".

Do dzisiaj Hiszpania żąda od Wielkiej Brytanii zwrotu Gibraltaru. Ta oczywiście nie jest tym zainteresowana. A co na to mieszkańcy Gibraltaru? Oni myślą o niepodległości. W referendach z 1967 i 2002 roku odrzucili możliwość przejścia pod hiszpańską jurysdykcję. Nie ma im się co dziwić - Gibraltar jest bardzo bogatą kolonią, która nie chce dzielić się z innymi swoim bogactwem.

Informacje praktyczne

- Mimo małych rozmiarów Gibraltaru, enklawa ta oferuje masę atrakcji do zwiedzania. Jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie atrakcje, zalecam pobyt dwudniowy, w jeden dzień na pewno nie zwiedzimy wszystkiego

- Gibraltar to jeden z rajów podatkowych. Kupisz tu tanio m.in. alkohol, perfumy czy papierosy

Warunki wjazdu

Mimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obywatele państw członkowskich UE mogą wjechać na teren Gibraltaru posiadając paszport lub dowód osobisty.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym Gibraltaru jest język angielski. Językiem tym posługuje się biegle większość mieszkańców tych terenów. W powszechnym użyciu jest również język hiszpański. Wielu mieszkańców Gibraltaru to hiszpańscy imigranci, część z nich nie mówi po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Gibraltaru jest funt gibraltarski (GIP), który połączony jest sztywnym kursem 1:1 z funtem brytyjskim. 1 funt dzieli się na 100 pensów. Na Gibraltarze można płacić funtami brytyjskimi. W większości miejsc można również płacić euro, jednak kurs jest wtedy gorszy niż w przypadku funta.

Bankomaty powszechnie dostępne, nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Gibraltarze działa bez problemu.

Bezpieczeństwo

Gibraltar jest bardzo bezpiecznym miejscem. Wskaźniki przestępczości są bardzo niskie. Znanym przekrętem są oszuści przebrani za pracowników służb, którzy próbują sprzedać oczekującym na wjazd do Gibraltaru bilety wjazdu (nie ma żadnych opłat), zdarzają się również napady nocą na osoby opuszczające Gibraltar. Są to jednak marginalne sytuacje, kolonia ma dobrze zorganizowaną policję, która z tym walczy.

Jak dotrzeć do Gibraltaru

loty do Gibraltaru

Loty do Gibraltaru. Jak najtaniej dolecieć do Gibraltaru?


Gibraltar posiada niesamowite lotnisko, przez którego pas startowy przebiega główna ulica terytorium. Przy lądowaniu lub wylocie samolotu, ulica jest tymczasowo zamykana. Lotnisko jest małe i lądują na nim loty wyłącznie z Wielkiej Brytanii (m.in. British Airways). Najtańsze loty z Anglii oferuje EasyJet z Londynu (Gatwick) - cena zaczyna się od 300zł za lot w dwie strony. Można więc połączyć wizytę w Gibraltarze z odwiedzinami w Londynie, do którego można tanio dolecieć z większości polskich lotnisk.

Alternatywą dla lotów z Londynu są loty do Malagi w Hiszpanii. To miasto położone około 130km od Gibraltaru. Dolecimy tam za 250-500zł Ryanair z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Osoby mieszkające niedaleko granicy z Niemcami mogą również poszukać lotów z Berlina (EasyJet i Ryanair). Więcej informacji w artykule "zwiedzanie Malagi".

Z Malagi do Gibraltaru (z centrum, nie ma kursów z lotniska do Gibraltaru) dojedziemy dzięki sieci Avanza Bus (www.venta.avanzabus.com). Bilet w jedną stronę kosztuje 15,66 EUR. Musimy szukać biletów z Malagi do miejscowości La Línea - to miasto położone na granicy z Gibraltarem (jego pełna nazwa to La Línea de la Concepción. Autobusy zatrzymują się kilkadziesiąt metrów od granicy.

Dużo wygodniej będzie się dostać z Malagi do Gibraltaru wynajętym samochodem. Cenowo bardziej opłaca się pojechać do Gibraltaru samochodem niż busem już przy dwóch osobach.

Komunikacja miejska w Gibraltarze

jak poruszać się po Gibraltarze

Jak poruszać się po Gibraltarze? Foto: Gibraltar Bus Company


Gibraltar jest malutkim regionem. Jego powierzchnia to zaledwie 6,55 km2. Mimo to posiada prawie 50km asfaltowych dróg oraz rozbudowaną sieć połączeń autobusowych. Oficjalnym przewoźnikiem jest Gibraltar Bus Campany (www.gibraltarbuscompany.gi), który obsługuje 8 tras na terenie Gibraltaru. Cena za przejazd wynosi £1.50/€2.00, a £2.25/€3.00 za bilet dzienny. Mapy tras każdej linii dostępne są na stronie przewoźnika.

Poruszanie się autem po Gibraltarze

jak poruszać się po Gibraltarze

Jak poruszać się autem po Gibraltarze?


Osobom podróżującym własnym lub wynajętym samochodem, odradzam wjeżdżanie na teren Gibraltaru. Dużo lepiej zatrzymać się w hiszpańskiej miejscowości na granicy z Gibraltarem - La Línea de la Concepción (nazywaną w skrócie La Línea). W Gibraltarze znajduje się prawie 50km asfaltowych dróg. Ulice są bardzo wąskie i w większości jednokierunkowe, dzięki czemu można łatwo zabłądzić. Osoby nie będące rezydentami mogą parkować wyłącznie na specjalnie do tego wyznaczonych parkingach. Są one darmowe, jednak jest ich mało, przez co prawie pewnym jest, że dojeżdżając do parkingu będzie trzeba czekać na zwolnienie się miejsca. Najpopularniejsze darmowe parkingi to parking przy kolei linowej na skałę oraz przy sklepie Morrisons.

Na granicy potrafią się robić korki. Strona gibraltarska nie robi żadnych problemów z przekroczeniem granicy, natomiast hiszpańskie służby graniczne potrafią być bardzo uciążliwe. Zdarza się, że kontrolują wszystkie samochody wjeżdżające na teren Hiszpanii, co powoduje tworzenie się dużych korków. W Gibraltarze pracuje ponad 10 000 Hiszpanów, z czego większość mieszka w La Linea i okolicach, co powoduje codzienne korki na granicy - po stronie hiszpańskiej w godzinach porannych (około 7:00 - 10:00), a po stronie gibraltarskiej w godzinach popołudniowych (ok. 15:00 - 17:00).

Noclegi w Gibraltarze

Gibraltar - gdzie spać?

Gdzie tanio spać w Gibraltarze?


Noclegi w Gibraltarze nie należą do tanich. Normalna cena za nocleg w pokoju dwuosobowym zaczyna się od 399zł (ze śniadaniem w cenie), a pokój jednoosobowy to koszt od około 299zł (również ze śniadaniem w cenie). Dużo taniej będzie wykupić nocleg po stronie hiszpańskiej - w sąsiadującym z Gibraltarem miasteczkiem La Línea de la Concepción. Cena za pokój dwuosobowy w La Linea zaczyna się od 99zł, a pokój jednoosobowy to koszt od około 55zł.

Noclegi warto wyszukiwać w wyszukiwarce HotelsCombined, która przeszukuje wszystkie internetowe wyszukiwarki noclegów (booking i inne) i pokazuje najtańsze ceny na dany nocleg, jakie są dostępne w internecie:

W Gibraltarze nie ma hostelów z wieloosobowymi dormami.

Atrakcje Gibraltaru

Gibraltar - atrakcje

Atrakcje Gibraltaru.


Mimo niedużego rozmiaru Gibraltaru, posiada on naprawdę wiele atrakcji. W jeden dzień nie da się zobaczyć ich wszystkich, dla osób lubiących zwiedzać muzea polecam spędzenie w Gibraltarze minimum dwóch dni.

Oczywiście największą atrakcją Gibraltaru jest unosząca się nad enklawą Skała Gibraltarska (nazywana lokalnie "Upper Rock"). Wejdziemy na nią pieszo lub wjedziemy kolejką linową (jeżdżącą w godzinach 9:30-19:45, bilet tam+powrót wraz z biletami wstępu na większość atrakcji na górze - 20,25£, bilet tam+powrót 12,75£, bilety można kupić na miejscu lub na stronie: gibraltarinfo.gi). Na skale znajduje się bardzo dużo atrakcji, chcąc zwiedzić je wszystkie, potrzebujemy jednego dnia. Atrakcje na Skale Gibraltarskiej:

Apes' Den (małpia nora) - miejsce w którym spotkamy makaki berberyjskie, jedyne małpy żyjące wolno w Europie.

Jaskinia Świętego Michała (St. Michael's Cave) - naturalna jaskinia, która obecnie jest salą koncertową.

Tunele Wielkiego Oblężenia (The Great Siege Tunnels) - tunele wydrążone w XVIII wieku, będące imponującym systemem obronnym. W środku dużo armat i innych ciekawych eksponatów.

Tunele II Wojny Światowej (WWII Tunnels) - kolejna sieć tuneli, tym razem wydrążona na potrzeby II Wojny Światowej.

Zamek Maurów (Moorish Castle) - średniowieczny zamek wybudowany w XII-XIV wieku.

Ośrodek Dziedzictwa Wojskowego (Military Heritage Centre) - położony pod baterią artyleryjską Księżniczki Karoliny (Princess Caroline's Battery).

Wiele atrakcji położonych jest w centrum Gibraltaru:

Sercem, a właściwie sercami miasta są dwa place - Kazamaty (Casemates Square) i John Mackintosh Square. Nieopodal znajduje się sporo pomników (np. American War Memorial, British War Memorial) oraz miejsc kultu (Cathedral of St. Mary the Crowned, Wielka Synagoga - Great Synagogue i Synagoga Flamandzka - Flemish Synagogue, Anglikańska Katedra (Anglican Cathedral of the Holy Trinity), St. Andrew's Church. Kolejnymi miejscami wartymi odwiedzenia w centrum są: fabryka szkła (Crystal Glass Factory), Muzeum Gibraltarskie, Bastion Króla ("King's Bastion", jeden z kluczowych punktów obronnych Gibraltaru, przerobiony na centrum handlowe), Biblioteka Garnizonu (Garrison Library), Klasztor (The Convent) i położona przy nim Kaplica Królewska (King's Chapel). Warto odwiedzić również Cmentarz Trafalgarski (Trafalgar Cemetery), miejsce spoczynku poległych w Bitwie pod Trafalgarem.

Warto również przeznaczyć trochę czasu na wizytę poza centrum Gibraltaru, aby zobaczyć resztę atrakcji. Najważniejszym dla nas miejscem będzie Pomnik Sikorskiego (Sikorski Memorial) położony na krańcu enklawy, w Europa Point. Obok niego znajduje się latarnia morska, meczet (Mosque of Two Holy Custodians) oraz Świątynia i Muzeum Naszej Pani Europy (Shrine of Our Lady of Europe and Museum - kościół wcześniej był meczetem, jego historię można zwiedzić na wystawie muzeum). Po drodze z centrum do Europa Point znajduje się ogród botaniczny w którym jest również mini zoo (Alameda Botanic Gardens and Wildlife Park). Niedaleko położone jest "Stutonowe działo" (100 Ton gun) - ogromne działo osadzone na skale, a 300 metrów od działa znajduje się Parson's Lodge Battery - duże stanowiska artyleryjskie, zamknięte dla odwiedzających.

Gibraltar - ciekawostki

ciekawostki o Gibraltarze

Gibraltar - ciekawostki.


- nazwa Gibraltar pochodzi od zniekształconego imienia Tarika ibn Zijada, berberyjskiego wodza, który w 711 roku zdobył Gibraltar i zapoczątkował wielowiekowe panowanie arabskie na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Gibraltar = arab. Dżabal Tarik - Góra Tarika
- Gibraltar, prawdopodobnie obok Kaukazu to jedno z miejsc, w którym praludzie przedostawali się z Afryki do Europy. Wiek znalezionych w jaskiniach Gibraltaru kości i śladów osadnictwa datuje się na 50 tysięcy lat
- po odbiciu Gibraltaru przez wojska chrześcijańskie w 1462 roku, teren ten należał do Hiszpanii. Anglia podbiła Gibraltar 4 sierpnia 1704 roku i w ramach postanowień pokojowych otrzymała go od Hiszpanii jako wieczystą kolonię. Do dzisiaj między Hiszpanami a Anglikami jest spór o to terytorium

Gibraltar - przydatne linki

Przydatne strony o Gibraltarze

Dowiedz się więcej o Gibraltarze.


www.visitgibraltar.gi - oficjalna strona Gibraltaru, masa przydatnych informacji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020


Tagi: Gibraltar  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ