Iran - przewodnik

Iran

Teheran - stolica Iranu. Foto: David Stanley, flickr.com


Iran. Znany dawniej jako potężna Persja. Państwo przeważnie kojarzące się negatywnie - wrogo i niebezpiecznie. Jakże odległe są stereotypowe wyobrażenia na temat tego kraju - Iran to obecnie jeden z najbardziej otwartych krajów na Bliskim Wschodzie. Kraj turystycznie (jeszcze) nieodkryty, posiadający wiele wspaniałych zabytków i niewielu odwiedzających je turystów.

INFORMACJE OGÓLNE

Iran (Islamska Republika Iranu)

Populacja

78,3 mln

Stolica

Teheran

Strefa czasowa

UTC +3:30
(12:00 w Polsce = 14:30 w Iranie)

Waluta

rial (IRR)
1000 IRR = 0,11 PLN
1 PLN = 8780 IRR
1 USD = 32 542 IRR
1 EUR = 31 137 IRR
(08.07.2017)

Język

perski

Główne miasta

Teheran, Mashhad, Isfahan, Karaj, Tabriz, Shiraz, Ahvaz, Qom, Kermanshah, Orumieh, Rasht, Zahedan, Kerman, Arak, Hamedan, Yazd, Ardabil

Zalecane szczepienia brak szczepień obowiązkowych, w okolicy granicy z Afganistanem i Pakistanem istnieje ryzyko zarażenia cholerą

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Iran - praktyczne informacje.


- w Iranie ceny często podawane są w tzw. "tumanach". 1000 tumanów = 10 000 riali
- walutę najlepiej wymieniać w kantorach. W bankach kurs będzie podobny, ale sam proces wymiany waluty jest czasochłonny (spisywanie danych), wymiana waluty na ulicy może być ryzykowna, a kurs i tak rzadko kiedy jest lepszy niż w kantorze. Do używania bankomatów i płacenia kartą wymagana jest karta wydana na terenie Iranu
- trzeba zadbać o odpowiedni ubiór - we wszystkich miejscach publicznych kobieta powinna nosić hustę, nie wypada nosić sandałów i japonek (chociaż na turystów patrzy się pod tym względem z przymróżeniem oka). Zabronione są krótkie rękawy i krótkie spodenki
- na teren Iranu nie można wwozić alkoholu

WIZA DO IRANU

Wiza do Iranu

Wiza do Iranu jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się do Iranu muszą posiadać wizę. Wyrobimy ją w Ambasadzie w Warszawie. Oficjalna strona Ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie: www.pl.warsaw.mfa.ir

Koszt wizy to 50 EUR (wiza turystyczna na 30 dni), 40 EUR (wiza tranzytowa). Wiza dwukrotnego wjazdu kosztuje 80 EUR, a trzymiesięczna wiza wielokrotnego wjazdu to koszt 100 EUR.

Iran - wiza na lotnisku

W Iranie jest możliwość otrzymania wizy na lotniskach (w Teheranie, Kisz, Keszm, Buszehr, Sziraz, Tebriz, Meszhed i Czahbahar). Jest to jednak sposób dość ryzykowny i niepewny. Wnioski potrafią być odrzucone, a kolejny problem może pojawić się już na samym lotnisku z którego odbędzie się lot do Iranu. Bez wizy w paszporcie możemy nie zostać w puszczeni na pokład samolotu do Iranu. Wiza uzyskana na lotnisku w Iranie kosztuje 50 EUR (wiza na 15 dni).

Wizy do Iranu nie otrzymają osoby, które w paszporcie mają pieczątkę z Izraela. Więcej informacji: Pieczątka z Izraela w paszporcie - gdzie nie wjedziemy ze stemplem z Izraela.

JAK DOTRZEĆ DO IRANU

Iran - jak dojechać

Jak dotrzeć do Iranu?


Do Iranu dolecimy z Europy wieloma liniami, m.in. Air France z Paryża, Alitalia z Rzymu czy Aeroflot z Moskwy. Nie ma większych trudności ze znalezieniem lotów od około 1100 PLN.

Dużo taniej i ciekawiej jest dotrzeć do Iranu łączoną drogą - lotniczą i lądową. Jest to wariant zajmujący najwięcej czasu, jednak jego pozytywem jest możliwość odwiedzenia sąsiednich państw. Są dwie główne trasy.

1. Do Iranu z Armenii. Przeważnie najtańsza opcja. Z Warszawy lub Katowic lecimy do Gruzji (Kutaisi, loty Wizzair, możemy trafić cenę poniżej 200zł, więcej informacji: przewodnik po Gruzji). Stamtąd jedziemy marszrutką do Tbilisi, skąd kolejną marszrutką jedziemy do Erywania w Armenii (około 40 PLN za kurs w jedną stronę, 6h jazdy, więcej informacji: przewodnik po Armenii). W Erywaniu, ze stacji autobusowej Kayakan kursują marszrutki do Iranu. Przejazd do Teheranu trwa ponad 20 godzin, kosztuje około 50 USD. Dużo szybciej i taniej można pojechać do irańskiego Tebriz, położonego niedaleko granicy.

2. Do Iranu z Turcji. Lecimy do Stambułu albo Ankary (loty zazwyczaj poniżej 500 PLN, więcej informacji: przewodnik po Turcji). Stamtąd autokarem możemy pojechać do Teheranu (35 USD za kurs w jedną stronę).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Iran - transport publiczny

Transport publiczny w Iranie.


Po Iranie najłatwiej poruszać się samolotami i autobusami. Funkcjonują również prywatne i zbiorowe taksówki. Warto pamiętać, że transport lądowy potrafi zająć wiele godzin - Iran jest ponad pięciokrotnie większy od Polski, odległości między miastami są bardzo duże.

                    Loty

loty wewnątrz Iranu

Loty wewnątrz Iranu to dobry sposób na transport.


Iran jest dużym krajem, dzięki czemu loty są najszybszą i najsensowniejszą formą transportu. Głównymi liniami są narodowe Iran Air, które są drogie i nie posiadają angielskiej strony internetowej. Dużo łatwiej (i taniej) jest poruszać się innymi Irańskimi liniami - Mahan Air (www.mahan.aero, mapa z zaznaczonymi trasami wewnątrz Iranu) i Kish Airlines (www.kishairlines.ir). Cena za lot w jedną stronę oscyluje wokół 175 PLN.

W Iranie funkcjonuje więcej linii lotniczych, jednak ciężko jest kupić bilety na oficjalnych stronach internetowych. Będąc na miejscu można skorzystać z usług pośredników lub szukać szczęścia w internetowych serwisach rezerwacyjnych.

                    Drogi

Drogi i transport w Iranie

Ruch drogowy w Iranie.


Do Iranu nie wjedziemy własnym samochodem (chyba, że w Ambasadzie Iranu w Warszawie zdobędziemy odpowiednie pozwolenie lub będziemy posiadali dokument "Carnet de Passage"). Do poruszania się wynajętym samochodem potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy.

Stan dróg jest dobry, jednak bardzo często dochodzi na nich do wypadków. Wszystko przez irańskich kierówców, którzy jeżdżą niezwykle brawurowo i nie przestrzegają przepisów drogowych.

                    Kolej w Iranie

Kolej w Iranie.


Narodowym przewoźnikiem jest RAJA (www.raja.ir).

Fantastyczną stroną o kolejach irańskich jest www.iranrail.net - strona posiada wyczerpujące informacje na temat funkcjonowania kolei, rodzajów pociągów, cen. Istnieje możliwość kupienia biletów.

Kolej w Iranie jest w tej chwili intensywnie rozbudowana. Do 2025 roku długość linii kolejowej zostanie podwojona i wyniesie lącznie ponad 26 000 km. Współpraca odbywa się z pomocą m.in. Rosji i Chin.

                    Autobusy, autokary i taksówki

autokary Iran

Podróżowanie autokarem w Iranie.


Podróżowanie autokarem przez Iran jest bardzo tanie. I bardzo czasochłonne. Mimo dość dobrych warunków drogowych, w Iranie istnieje prawo ograniczające prędkość z jaką mogą poruszać się autobusy do 80km. Dodając do tego duże odległości między miastami, podróż autobusem może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Praktycznie każde miasto posiada swój dworzec autokarowy. Można tam kupić bilety. W autobusach jest płciowa segregacja - kobiety siadają z tyłu, mężczyźni z przodu pojazdu.

CIEKAWOSTKI

Iran - ciekawostki.


- Polska prowadziła z Iranem (Persją) stosunki dyplomatyczne już od XVI wieku. Zaczęło się od wspólnych planów zaatakowania Turcji. Niestety, różne wypadki (śmierć króla Stefana Batorego przed ostatecznym ustaleniem planu, sprzeciw szlachty, a ostatecznie upadek potęgi kraju Persów) spowodowały, że niedoczekano się realizacji planów.
- w trakcie II Wojny Światowej Iran przyjął ponad 115 000 polskich uchodźców

PRZYDATNE STRONY

Iran - przydatne strony.


- relacja z Iranu - aktualna, rozbudowana, pełna praktycznych informacji relacja na blogu Antek w Podróży
 

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Iran  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ