Limerick - przewodnik turystyczny

zamek w Limerick

Zamek w Limerick. Foto: Olivier Bruchez, flickr.com


Limerick, to obok Dublina i Cork, trzecie największe miasto Irlandii (57 tysięcy mieszkańców). To jedno z ważniejszych miejsc na historycznej mapie kraju. Znajdziemy tu wspaniałe zabytki i piękną przyrodę. A do miasta dolecimy tanimi liniami lotniczymi z Polski.

Limerick - informacje ogólne i notka historyczna

Limerick zostało założone w 812 roku przez Duńczyków. Dzisiaj miasto zamieszkuje 60 tysięcy mieszkańców i jest trzecim (po Dublinie i Cork) największym miastem Irlandii. Do 2009 roku miasto było ważnym zagłębiem informatycznym. Mieściły się tu duże zakłady firmy Dell oraz sporo firm powiązanych z produkcją i testowaniem komponentów. Większość z nich została przeniesiona do Polski. Dzisiaj miasto jest dla Irlandii zagłębiem rolniczym oraz handlowym.

Jak dolecieć do Limerick

Jak dotrzeć do Limerick?


Aby dostać się do Limerick najlepiej i najtaniej będzie polecieć liniami Ryanair do Shannon - miasta oddalonego od Limerick o 25km. Stamtąd możemy dojechać do Limerick busem.

Ryanair do Limerick lata z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Cena jaką powinniśmy wydać na bilety to 200-350zł. Wszystko, co droższe, uważam, że jest nieatrakcyjne.

Osoby mieszkające blisko granicy z Niemcami powinny zastanowić się nad lotem z Berlina (również Ryanair). Łatwo znaleźć loty za 35-40 EUR.

Limerick - dojazd do centrum z lotniska

Shannon Airport. Jak dojechać do centrum Limerick?


Lotniskiem położonym niedaleko Limerick jest Shannon Airport (SNN). Shannon Airport położone jest 25km od Limerick.

Do miasta dojedziemy autobusem Bus Eireann (www.buseireann.ie). Przejazd trwa godzinę, a jego cena to 6,22 EUR za kurs w jedną stronę.

Limerick - komunikacja miejska

Limerick jest małym miastem, dzięki czemu można przejść je całe pieszo. Miasto posiada sieć połączeń autobusowych, mapa:
autobusy w Limerick mapa
Busy w Limerick. Kliknij, aby powiększyć

Cena za jeden bilet dla osoby dorosłej to 1,8 EUR. Aby zaoszczędzić, zaleca się wyrobienie karty Leap Card (www.leapcard.ie). Leap Card jest kartą, którą możemy załadować gotówką i używać zamiast tradycyjnych biletów. Karta ta funkcjonuje w kilku miastach Irlandii - Limerick, Dublinie, Cork, Galway, Waterford i Wexford.

Kartę można kupić u partnerów w wyżej wymienionych miastach, wyrobić online lub zakupić w automatach biletowych. Karta kosztuje 5 EUR (kwota ta jest zwracana po oddaniu karty), a pojedynczy przejazd przy jej użyciu kosztuje 1,6 EUR. Jest również możliwość doładowania karty biletem dobowym (4,4 EUR), tygodniowym (20,80 EUR) i miesięcznym (72,90 EUR).

Kolejnym sposobem na transport po Limerick jest system rowerów miejskich "Coca-Cola Zero® Bikes" (www.bikeshare.ie). Roczna opłata za zapisanie się do systemu wynosi 10 EUR. Turyści mogą zakupić członkostwo na 3 dni za 3 EUR. Można zrobić to online na stronie systemu. Wymagane jest 150 EUR depozytu (kwota zostanie zablokowana na karcie), które zostaje zwrócone po zakończeniu naszej subskrypcji w systemie. Kwota zwrócona pomniejszona zostanie o opłaty za rower. Ceny: pierwsze pół godziny gratis, godzina 0,5 EUR, dwie godziny 1,5 EUR, trzy godziny 3,5 EUR, cztery godziny 6,5 EUR, każde następne 30 minut to koszt 2 EUR.

Noclegi w Limerick

Noclegi w Limerick.


Noclegi w Limerick są drogie, a baza noclegowa jest nierozbudowana. Koszt noclegu w jednoosobowym pokoju to około 175zł. Dużo bardziej opłaca się lecieć z osobą towarzyszącą - mniej więcej tyle samo kosztuje pokój dwuosobowy. Nie ma hosteli z wieloosobowymi pokojami. Dużo tańsze są kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum Limerick za niecałe 60 PLN za dwuosobowy pokój. W takiej cenie są tylko 2 miejsca, ale jest sporo więcej miejscówek w cenie do 100 PLN.

Booking.com

Korzystając z powyższych linków wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Limerick

Co warto zobaczyć w Limerick

Sprawdź darmowe atrakcje Limerick.


Będąc w Limerick warto zrobić sobie spacer przy rzece Shannon, najdłuższej rzece Irlandii, rzece, która przecina wyspę na dwie części - wschodnią i zachodnią. Na wyspie King Island znajdziemy zamek King John's Castle. W Limerick warto odwiedzić katedry - St. John's Cathedral - najwyższa w Irlandii i katedrę St. Mary's Cathedral.

Osoby lubiące spacerowanie po muzeach nie będą zawiedzione. W Limerick znajdziemy The Hunt Museum (www.huntmuseum.com, wstęp 5 EUR), posiadające wystawy z zabytkami, starymi wykopaliskami, czy współczesnym malarstwem. Niedaleko znajduje się również galeria sztuki Limerick City Gallery of Art (www.gallery.limerick.ie). Najważniejsze jest jednak Limerick City Museum (wstęp darmowy) położone w miejskim ratuszu, zaraz obok St. Mary's Cathedral.

Thomond Park (www.thomondpark.ie) - stadion zespołu rugby Munster Rugby, w środku muzeum, pub. Wycieczka po muzeum i stadionie kosztuje 10 EUR.

W mieście znajdują się dwie oblegane ulice: Cruises Street (wyłącznie ruch pieszy) i O'Connell Street, długa, przecinająca miasto, główna ulica Limerick. Niedaleko Cruises Street znajduje się "The Milk Market" (www.milkmarketlimerick.ie, czynne w piątek, sobotę i niedzielę), duży bazar znany w całej Irlandii.

Moherowe Klify (cliffs of Moher)

Limerick jest świetną bazą wypadową na Moherowe Klify (cliffs of Moher), jeden z symboli Irlandii, położony niecałe 80km od miasta. Z Limerick na Moherowe Klify dojedziemy autobusami Bus Eireann (www.buseireann.ie), najpierw jedziemy trasą Limerick - Ennis (6,89 EUR, przejazd trwa godzinę lub półtorej, w zależności od autobusu i godziny odjazdu), a następnie z Ennis do Cliffs of Moher (Coach Park), 8,55 EUR czas przejazdu 50 minut). Czyli łącznie, za transport w jedną stronę zapłacimy 15,44 EUR. Na tyle dużo, że warto pomyśleć nad wypożyczeniem auta, będzie taniej. Bilet wstępu kosztuje 6 EUR lub 5,4 EUR przy zakupie online. Osoby poniżej 16 roku życia wstęp darmowy. Oficjalna strona miejsca: www.cliffsofmoher.ie, na stronie godziny otwarcia, wskazówki dojazdu i inne.

Limerick - wskazówki praktyczne

Noclegi w Limerick są drogie.


- Limerick słynie z pubów i dobrych restauracji. Jeżeli jednak jedziemy budżetowo, możemy stołować się kupując produkty spożywcze w normalnych sklepach. Najtańszym sklepem w Limerick są supermarkety Tesco - w mieście są 4, z czego dwa w centrum

Limerick - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Limerick.


www.limerick.ie - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Limerick   Irlandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ