Luksemburg - przewodnik turystyczny

Luksemburg

Luksemburg. Foto: Frans Barkelaar, flickr.com


Jeden z najmniejszych i najbogatszych krajów na świecie, Luksemburg. Nie dolecimy do niego tanimi liniami, ale za niską cenę dojedziemy do Luksemburga z Brukseli i Frankfurtu. Czy warto poświęcić na Luksemburg weekend? Jak najbardziej!

Luksemburg - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 615 tysięcy
Stolica Luksemburg
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 w Luksemburgu)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,54 PLN

(04.11.2020)
Język luksemburski, niemiecki, francuski
Główne miasta Luxembourg, Esch-sur-Alzette, Differdange, Dudelange, Ettelbruck, Diekirch, Wiltz, Echternach, Rumelange, Grevenmacher, Remich, Vianden

Początek Luksemburga datuje się na 963 rok, kiedy potężny, lokalny ród wykupił od opactwa benedyktyńskiego niewielki zamek położony na terenach dzisiejszego Luksemburga. Głowa rodu, Zygfryd wybudował w tym miejscu nowy zamek, wokół którego zaczęła się rozrastać osada. Poprzez udane mariaże z czasem ród stał się bardzo wpływowy, córka Zygfryda poślubiła przyszłego władcę Niemiec. Ród bez większych przeszkód poszerzał swoje terytorium. W XIV wieku ród był już jednym z najbardziej wpływowych w Europie. W ciągu kolejnych wieków Luksemburgowie zasiadali na tronach Niemiec, Czech, Francji i Węgier. Z tego powodu Luksemburg zszedł na dalszy plan, nikt nie miał czasu się nim zająć. Państwo podupadło i na przestrzeni następnych wieków było przekazywane z rąk do rąk. Większość XIX wieku Luksemburg był połączony z Holandią unią personalną, którą zakończyła w 1890 roku. Mimo dalszych zaciągów mocarstw, które próbowały przyłączyć Luksemburg do swoich granic, udało mu się zachować niepodległość.

Informacje praktyczne

- Luksemburg jest małym krajem. Dla porównania, jest mniejszy od powiatu białostockiego, największego powiatu w Polsce.

Warunki wjazdu

Luksemburg jest otwarty dla obywateli RP. Dokumentem uprawniającym do wjazdu jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Luksemburga na podstawie powyższych dokumentów możemy przebywać do 90-ciu dni.

Język i znajomość języka angielskiego

Językami używanymi w Luksemburgu są luksemburski, francuski i niemiecki. Język luksemburski jest językiem germańskim, który jeszcze do niedawna był uznawany za dialekt języka niemieckiego (z dużą ilością słów zapożyczonych z języka francuskiego). Językiem luksemburskim posługuje się niewiele ponad połowa lokalnych mieszkańców. Język niemiecki i francuski jest nauczany w szkołach, tymi językami mówi i rozumie je znaczna część mieszkańców. To wszystko prowadzi do dość oryginalnych sytuacji - znaczna część programów telewizyjnych jest w języku luksemburskim, większość gazet, znaków ulicznych i tablic jest w języku francuskim, a parlament obraduje w języku luksemburskim (mimo że przepisy są pisane w języku francuskim). Według badań 75% mieszkańców Luksemburga mówi na co dzień po luksembursku.

Według badań Komisji Europejskiej językiem angielskim posługuje się biegle 56% obywateli Luksemburga, co jest jednym z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. Nie powinieneś mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku w Luksemburgu.

Gotówka i bankomaty

Walutą Luksemburga jest euro. Bankomaty powszechnie dostępne, nie ma problemów z polskimi kartami. Revolut w Luksemburgu działa bez problemu.

Bezpieczeństwo

Luksemburg jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Wskaźniki przestępczości są tu jedne z najniższych, zachowując rozwagę nie powinno stać Ci się tu nic złego.

Jak dotrzeć do Luksemburga

loty do Luksemburgu

Sposoby dotarcia do Luksemburgu.


Do Luksemburga nie dostaniemy się bezpośrednim lotem z Polski. Nie jest to jednak problem, z pomocą przychodzą nam tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair. Aby dostać się do Luksemburgu, najwygodniej będzie nam polecieć do Brukseli lub Frankfurtu nad Odrą i stamtąd dojechać do Luksemburga pociągiem lub autokarem. Do Brukseli i Frankfurtu bez problemu powinniśmy znaleźć bilety za mniej niż 200 PLN (czytaj więcej: przewodnik po Brukseli, przewodnik po Frankfurcie).

Z Brukseli do Luksemburga dostaniemy się autobusem Flibco (rusza sprzed lotniska Brussels South Charleroi Airport - CRL). Autobusy ruszają kilka razy w ciągu dnia, kurs trwa około 3h, cena zaczyna się od 5 EUR w jedną stronę. Bilety do kupienia na oficjalnej stronie przewoźnika: www.flibco.com. Do Luksemburga z Brukseli dostaniemy się również pociągiem (www.b-europe.com), jednak jest to dużo droższa przygoda. Cena biletów zaczyna się od 24 EUR za kurs w jedną stronę (cena w taryfie normalnej, warto spojrzeć na stronę, czy nie ma dostępnych akurat jakichś zniżek), kurs trwa około 3h. Bilet kupujemy online, przy zakupie wybieramy formę otrzymania biletu (opcje darmowe to PDF do samodzielnego wydrukowania lub odbiór na dworcu, wysyłka pocztą kosztuje 10 EUR.

Lecąc tanimi liniami do Frankfurtu (na lotnisko Frankfurt Hahn), do Luksemburga dojedziemy busem Flibco (rusza sprzed terminala 2). Autobusy kursują codziennie co kilka godzin, cena zaczyna się od 5 EUR za kurs w jedną stronę, czas przejazdu to około 2h. Bilety do kupienia na oficjalnej stronie przewoźnika: www.flibco.com

Transport wewnątrz Luksemburga

Luksemburg jest bardzo małym krajem, odległości między miastami są bardzo małe. Bez problemu (i tanio) możemy podróżować po kraju autobusami i koleją. Co ważne, od 1 marca 2020 roku transport publiczny jest w Luksemburgu darmowy, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Darmowe są autobusy, tramwaje oraz pociągi (druga klasa, pierwsza klasa wciąż wymaga zakupu biletu).

Busy i autokary w Luksemburga

autokarem po Luksemburgu

Autokarem po Luksemburgu.


Busy poruszają się po całym Księstwie. Mapa z rozkładem jazdy poszczególnych autobusów: www.topographie.lu/client/index.jsp?lang=fr&mod=sub1bus. Interaktywny planer podróży: http://travelplanner.mobiliteit.lu/hafas/query.exe/en?. Koszt przejazdu to 2 EUR (przejazd do dwóch godzin) i 4 EUR (bilet całodniowy, ważny do 4:00 następnego dnia). Od 1 marca 2020 przejazdy autobusami są darmowe (również dla turystów).

Kolej w Luksemburgu

Kolej w Luksemburgu jest rozbudowana, pozwala nam przejechać kraj z północy na południe i ze wschodu na zachód (mapa kolei w Luksemburgu). Bilety na przejazd koleją w Luksemburgu są takie same jak bilety na transport autobusami - 2 EUR kosztuje przejazd do dwóch godzin, 4 EUR kosztuje bilet całodniowy. Bilet miesięczny (2 klasa) kosztuje 50 EUR - to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chcemy w Luksemburgu zostać na dłużej i zwiedzić ten kraj bardziej szczegółowo.

Od 1 marca 2020 przejazdy pociągami są darmowe (również dla turystów). Darmowy jest przejazd drugą klasą, za pierwszą klasę wciąż trzeba zakupić bilet.

Drogi w Luksemburgu

Drogi w Luksemburgu

Drogi w Luksemburgu.


Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, do poruszania się samochodem w Luksemburgu wystarczy polski dokument. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Luksemburg - ciekawostki

ciekawostki o Luksemburgu

Luksemburg - ciekawostki.


- Luksemburg jest jednym z najbogatszych krajów na świecie. To jedno ze światowych centrów finansowych świata, siedzibę w Luksemburgu ma ponad 150 banków, a same wpływy z podatków stanowią prawie 40% PKB kraju

Luksemburg - przydatne linki

Przydatne strony o Luksemburgu

Dowiedz się więcej o Luksemburgu.


nasza relacja z Luksemburga

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020


Tagi: Luksemburg  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ