Kosowo - przewodnik

Kosowo, Prisztina

Kosowo. Foto: Rain Rannu, flickr.com


Jedno z najbardziej spornych terytoriów na terenie Europy. Kosowo. Należące w przeszłości do Serbii, ale z powodu zamieszkania go w 90% przez samych Albańczyków, posiadające przez lata autonomię. Z powodu konfliktów regionem zarządza od 1999 roku misja ONZ - UNMIK. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość. Uznało ją 105 krajów. Co będzie dalej? Nie wiadomo...

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Prisztina

INFORMACJE OGÓLNE

KOSOWO (Republika Kosowa), również jako prowincja Serbii: Autonomiczne Kosowo i Metochia

Populacja

1,85 mln

Stolica

Prisztina

Strefa czasowa

UTC +1
(12:00 w Polsce = 12:00 w Kosowie)

Waluta

euro (EUR)
1 EUR = 4,22 PLN
(19.06.2017)

Język

albański, serbski

Główne miasta

Prisztina, Prizren, Gjilan, Peje, Mitrovice, Ferizaj, Gjakove

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Kosowie powszechna jest płatność w Euro.


- do Kosowa wjedziemy za okazaniem paszportu. Do 90-ciu dni możemy przebywać w Kosowie bez konieczności rejestracji na policji
- mimo różnych, pojawiających się w internecie informacji, prawdą jest, że do Kosowa można wjechać od strony Serbii, granice nie są zamknięte.
- oficjalną walutą w Kosowie jest serbski dinar, jednakże powszechnie używane jest euro. Dinary przydadzą się nam jednak w rejonie, w którym Serbowie są większością (północ Kosowa)
- dominującą religią w Kosowie jest islam

JAK DOTRZEĆ DO KOSOWA

loty do Kosowa

Loty do Kosowa.


Nie dolecimy do Kosowa z Polski. Najlepszym sposobem na dotarcie do Kosowa będą loty tanimi liniami do Czarnogóry lub Macedonii i stamtąd przejazd autobusem (lub pociągiem) do Kosowa. Do obydwu państw nie dolecimy z Polski. Będziemy musieli najpierw polecieć z Polski do kraju z którego latają tanie linie lotnicze do Macedonii i Czarnogóry i dopiero stamtąd lecieć na Bałkany.

Do Macedonii dolecimy liniami Wizzair m.in. z Brukseli, Mediolanu, Eindhoven, Paryża, Oslo (wymieniam tylko miasta do których dolecimy tanio z Polski).  Do Podgoricy w Czarnogórze dolecimy natomiast liniami Ryanair z Brukseli.

Na miejscu szukamy transportu do Kosowa. Do Prisztiny dojedziemy ze Skopje pociągiem. Codziennie kursuje na tej trasie jeden pociąg - rusza o 16:35, dojeżdża do Prisztiny o 19:35.

Od marca 2016 roku do Prisztiny dolecimy z Berlina liniami EasyJet. Nie powinniśmy mieć problemów ze złapaniem ceny 70 EUR za bilety. To świetna propozycja dla osób mieszkających niedaleko niemieckiej granicy. Osoby mieszkające na południu Polski mogą również rozważyć loty Wizzair z Wiednia do Prisztiny.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Kosowie

Jak poruszać się po Kosowie?


Kosowo jest małym regionem. Z północy na południe oraz ze wschodu na zachód kraju jest mniej niż 200km.

                    Autobusy

autokarem po Kosowie

Autokarem po Kosowie.


Busy to najszybszy sposób na poruszanie się po regionie. Podróże nie powinny trwać dłużej niż 3-4 godziny, a ich koszt nie powinien przekroczyć 10 EUR.

                    Kolej w Kosowie

Kolej w Kosowie

Kolej w Kosowie.


Kosowo stara się samodzielnie organizować sieć kolejową. Idzie jej to całkiem sprawnie. Kolej obsługuje firma Trainkos (www.trainkos.com), mapa tras kolejowych w Kosowie. Biletów nie można kupić online, trzeba udać się na dworzec kolejowy.

                    Drogi i wypożyczenie samochodu

Drogi w Kosowie

Drogi w Kosowie.


Poruszając się samochodem po Kosowie, zobowiązani jesteśmy do zakupu ubezpieczenia. Kupimy je na granicy, najtańsze ubezpieczenie (na 15 dni) kosztuje 30 EUR.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas jazdy: 0,05 promila.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Kosowie

Kosowo - ciekawostki.


- ciężkim będzie ustalenie, do kogo naprawdę należy Kosowo. Na przestrzeni wieków należało do Bułgarów, następnie, przez prawie 200 lat, do Cesarstwa Bizantyjskiego. Pod koniec XII wieku m.in. na terenach Kosowa zaczęła tworzyć się Serbia, która szybko uniezależniła się od Bizancjum. Serbia istniała na tych terenach do 1455 roku, kiedy stała się częścią Imperium Osmańskiego. Turcy rządzili na tych terenach przez prawie 500 lat, to im zawdzięczamy, że główną religią na terenie Kosowa jest islam. W czasie tureckich rządów wybuchła wojna austriacko-osmańska (1683–1699) do której bardzo chętnie przystąpiło wielu Serbów z Kosowa. Wojnę wygrała Turcja i w ramach kary najechała i w dużej mierze zniszczyła Kosowo. Z powodu represji wielka ilość Serbów (liczona w dziesiątkach tysięcy) uciekła z Kosowa. Opuszczone ziemie zaczęli zasiedlać Albańczycy. W 1910 roku wybuchło przeciwko Turcji albańskie powstanie w Prisztinie. A dwa lata później, w obliczu coraz słabszej Turcji, wybuchła I Wojna Bałkańska, gdzie przeciwko Imperium Osmańskiemu stanęły ciemiężone, bałkańskie narody. Serbowie ruszyli na Kosowo, gdzie zaczęli tworzyć administrację państwową. Rozpoczęły się represje w stosunku do Albańczyków. Po niedługim czasie i dziesiątkach walk tereny Kosowa oficjalnie weszły w skład Serbii. Nadeszła jednak II Wojna Światowa, a Bałkany zostały pobite przez państwa Osi. Kosowo praktycznie całe weszło w skład zależnego od Włochów ruchu Wielkiej Albanii. W wyniku terroru rozpętanego przez Albańczyków, z Kosowa uciekła większość Serbów. Około 10 tysięcy osób zginęło. Po II WŚ Kosowo, gdzie większość mieszkańców to Albańczycy, włączone zostało do Serbii (od 1946 roku jako region autonomiczny). Aż do ogłoszenia niepodległości na terenie Kosowa dochodziło do wielkich napięć między Albańczykami (chcącymi najpierw przyłączenia Kosowa do Albanii, później niepodległości) a Serbami (chcącymi większej integracji rejonu z Serbią). Można podjąć na podstawie powyższych informacji opinię o tym, czyje jest Kosowo? Każdy może to zrobić wedle swoich poglądów. Ale sprawę utrudnia fakt, że nie wiadomo, kto był na tych ziemiach pierwszy - przodkowie Albańczyków, czy Serbów? I jedna i druga nacja przedstawia dowody na to że była pierwsza. Prawdopodobnie nie uda się tego jednoznacznie ustalić

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Kosowie

Dowiedz się więcej o Kosowie.


chwilowo brak. Jeżeli znasz jakąś wartościową stronę o Kosowie, daj znać, zamieszczę ją tutaj.

Artykuły w naszym serwisie pomagają Ci w tanim podróżowaniu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Kosowo  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ