Kosowo - przewodnik turystyczny
Kosowo. Foto: Rain Rannu, flickr.com
Jedno z najbardziej spornych terytoriów na terenie Europy. Kosowo. Należące w przeszłości do Serbii, ale z powodu zamieszkania go w 90% przez samych Albańczyków, posiadające przez lata autonomię. Z powodu konfliktów regionem zarządza od 1999 roku misja ONZ - UNMIK. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość. Uznało ją 105 krajów. Co będzie dalej? Nie wiadomo...
Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
KOSOWO - SPIS TREŚCI
Kosowo - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 1,85 miliona |
---|---|
Stolica | Prisztina |
Strefa czasowa | UTC +1 (12:00 w Polsce = 12:00 w Kosowie) |
Waluta | euro (EUR) 1 EUR = 4,54 PLN (05.11.2020) |
Język | albański, serbski |
Główne miasta | Prisztina, Prizren, Gjilan, Peje, Mitrovice, Ferizaj, Gjakove |
Ciężkim będzie ustalenie, do kogo naprawdę należy Kosowo. Na przestrzeni wieków należało do Bułgarów, następnie, przez prawie 200 lat, do Cesarstwa Bizantyjskiego. Pod koniec XII wieku m.in. na terenach Kosowa zaczęła tworzyć się Serbia, która szybko uniezależniła się od Bizancjum. Serbia istniała na tych terenach do 1455 roku, kiedy stała się częścią Imperium Osmańskiego. Turcy rządzili na tych terenach przez prawie 500 lat, to im zawdzięczamy, że główną religią na terenie Kosowa jest islam.
W czasie tureckich rządów wybuchła wojna austriacko-osmańska (1683–1699) do której bardzo chętnie przystąpiło wielu Serbów z Kosowa. Wojnę wygrała Turcja i w ramach kary najechała i w dużej mierze zniszczyła Kosowo. Z powodu represji wielka ilość Serbów (liczona w dziesiątkach tysięcy) uciekła z Kosowa. Opuszczone ziemie zaczęli zasiedlać Albańczycy. W 1910 roku wybuchło przeciwko Turcji albańskie powstanie w Prisztinie. A dwa lata później, w obliczu coraz słabszej Turcji, wybuchła I Wojna Bałkańska, gdzie przeciwko Imperium Osmańskiemu stanęły ciemiężone, bałkańskie narody. Serbowie ruszyli na Kosowo, gdzie zaczęli tworzyć administrację państwową. Rozpoczęły się represje w stosunku do Albańczyków. Po niedługim czasie i dziesiątkach walk tereny Kosowa oficjalnie weszły w skład Serbii.
Nadeszła jednak II Wojna Światowa, a Bałkany zostały pobite przez państwa Osi. Kosowo praktycznie całe weszło w skład zależnego od Włochów ruchu Wielkiej Albanii. W wyniku terroru rozpętanego przez Albańczyków, z Kosowa uciekła większość Serbów. Około 10 tysięcy osób zginęło. Po wojnie Kosowo, gdzie większość mieszkańców to Albańczycy, włączone zostało do Serbii jako region autonomiczny. Aż do ogłoszenia niepodległości na terenie Kosowa dochodziło do wielkich napięć między Albańczykami (chcącymi najpierw przyłączenia Kosowa do Albanii, później niepodległości) a Serbami (chcącymi większej integracji rejonu z Serbią). Czy można podstawie powyższych informacji określić, czyje jest Kosowo? Każdy może to zrobić wedle swoich poglądów. Sprawę jednak utrudnia fakt, że nie wiadomo, kto był na tych ziemiach pierwszy. I jedna i druga nacja przedstawia dowody na to że była tu pierwsza. Prawdopodobnie nigdy nie uda się tego jednoznacznie ustalić
Informacje praktyczne
- mimo różnych, pojawiających się w internecie informacji, prawdą jest, że do Kosowa można wjechać od strony Serbii, granice nie są zamknięte.
- dominującą religią w Kosowie jest islam
Warunki wjazdu
Do Kosowa wjedziemy za okazaniem paszportu. Do 90. dni możemy przebywać w Kosowie bez konieczności rejestracji na policji. Jeżeli z Kosowa chcemy wjechać do Serbii, to musimy pamiętać, że Kosowo nie jest traktowane przez Serbię jako niepodległe państwo, a jako część Serbii. Na przejściu granicznym Kosowo-Serbia nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium Serbii ze względu na to, że nie mamy w paszporcie pieczątki wjazdowej do kraju. Z tego powodu do Serbii najlepiej wjechać pokazując dowód osobisty.
Język i znajomość języka angielskiego
Większość mieszkańców Kosowa mówi po albańsku, wyłączając mniejszość serbską i turecką, która mówi swoimi językami ojczystymi. Język angielski jest powszechnie znany, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem kogoś mówiącego po angielsku.
Gotówka i bankomaty
Oficjalną walutą w Kosowie jest serbski dinar, jednakże powszechnie używane jest euro. Dinary przydadzą się nam jednak w rejonie, w którym Serbowie są większością (północ Kosowa). Bankomaty oraz kantory powszechnie dostępne, nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi.
Bezpieczeństwo
Ze względu na nadzorowanie państwa przez międzynarodowe organizacje, Kosowo jest na chwilę obecną bezpiecznym miejscem. Przestępczość pospolita nie jest wysoka. Zagrożeniem mogą być nielicencjonowane taksówki, które przeważnie próbują oszukać turystę oraz studzienki kanalizacyjne, które w znacznej części zostały pokradzione, pozostawiając po sobie otwarte włazy, w które można wpaść.
Jak dotrzeć do Kosowa
Loty do Kosowa.
Nie dolecimy do Kosowa z Polski. Najlepszym sposobem na dotarcie do Kosowa będą loty tanimi liniami do Czarnogóry lub Macedonii i stamtąd przejazd autobusem (lub pociągiem) do Kosowa. Do obydwu państw nie dolecimy z Polski. Będziemy musieli najpierw polecieć z Polski do kraju z którego latają tanie linie lotnicze do Macedonii i Czarnogóry i dopiero stamtąd lecieć na Bałkany.
Do Macedonii dolecimy liniami Wizzair m.in. z Brukseli, Mediolanu, Eindhoven, Paryża, Oslo (wymieniam tylko miasta do których dolecimy tanio z Polski). Do Podgoricy w Czarnogórze dolecimy natomiast liniami Ryanair z Brukseli.
Na miejscu szukamy transportu do Kosowa. Do Prisztiny dojedziemy ze Skopje pociągiem. Codziennie kursuje na tej trasie jeden pociąg - rusza o 16:35, dojeżdża do Prisztiny o 19:35.
Od marca 2016 roku do Prisztiny dolecimy z Berlina liniami EasyJet. Nie powinniśmy mieć problemów ze złapaniem ceny 70 EUR za bilety. To świetna propozycja dla osób mieszkających niedaleko niemieckiej granicy. Osoby mieszkające na południu Polski mogą również rozważyć loty Wizzair z Wiednia do Prisztiny.
Transport wewnątrz Kosowa
Kosowo jest małym regionem. Z północy na południe oraz ze wschodu na zachód kraju jest mniej niż 200km.
Autobusy w Kosowie
Busy to najszybszy sposób na poruszanie się po regionie. Podróże nie powinny trwać dłużej niż 3-4 godziny, a ich koszt nie powinien przekroczyć 10 EUR.
Kolej w Kosowie
Kolej w Kosowie.
Kosowo stara się samodzielnie organizować sieć kolejową. Idzie jej to całkiem sprawnie. Kolej obsługuje firma Trainkos (www.trainkos.com), mapa tras kolejowych w Kosowie. Biletów nie można kupić online, trzeba udać się na dworzec kolejowy.
Drogi w Kosowie
Poruszając się samochodem po Kosowie, zobowiązani jesteśmy do zakupu ubezpieczenia. Kupimy je na granicy, najtańsze ubezpieczenie (na 15 dni) kosztuje 30 EUR.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas jazdy: 0,05 promila.
Kosowo - ciekawostki
Kosowo - ciekawostki.
- Kosowa jako niepodległego państwa nie uznaje 5 członków Unii Europejskiej: Cypr, Hiszpania, Rumunia, Grecja i Słowacja
Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020