Mołdawia - poradnik zwiedzania - loty, dojazd, lotniska

Mołdawia

Mołdawia znana jest z produkcji znakomitych win.


Mołdawia - razem z Albanią walczy o tytuł najbiedniejszego kraju Europy. Państwowość tego kraju od dawien dawna była zagrożona i niepewna. W przeszłości toczyła wielkie bitwy z Polską, opierała się Turcji i Węgrom. Dzisiaj stawia czoła Rosji chcącej zaanektować Naddniestrze, a ludność kraju coraz głośniej mówi o chęci przyłączenia Mołdawii do Rumunii.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Kiszyniów przewodnik zwiedzaniaTyraspol przewodnik zwiedzania

INFORMACJE OGÓLNE

MOŁDAWIA (Republika Mołdawii)

Populacja

3,55 mln

Stolica

Kiszyniów (Chişinău)

Strefa czasowa

UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
(12:00 w Polsce = 13:00 w Mołdawii)

Waluta

lej mołdawski (MDL)
1 PLN = 4,86 MLD
1 MDL = 0,21 PLN
1 EUR =  20,23 MDL
1 USD = 18,21 MDL
(10.06.2017)

Język

rumuński, rosyjski, ukraiński, gagauski

Główne miasta

Kiszyniów, Tyraspol, Bielce (Bălți), Bendery, Rybnica (Rîbnița), Kaguł (Cahul), Buzau

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Mołdawia to, razem z Albanią, najbiedniejsze kraje Europy.


- od czerwca 2015 roku do Mołdawii wjedziemy za okazaniem dowodu osobistego. Na terytorium kraju możemy przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu)
- Mołdawia to mały kraj - je powierzchnia jest niewiele mniejsza od województwa mazowieckiego
- przy granicy Mołdawii z Ukrainą funkcjonuje Naddniestrze - jest to autonomiczny region Mołdawii, który ogłosił w 1990 roku niepodległość (nieuznaną przez świat). W Naddniestrzu około 30% społeczeństwa to Rosjanie. To stanowiło podstawę dla Rosji do rozpoczęcia działań (sfinansowanie buntu i wysłanie na ten teren rosyjskich wojsk) mających na celu przyłączenie tych terenów do Rosji. Bez paszportu nie wjedziemy na teren Naddniestrza
- Ambasada RP w Kiszyniowie ostrzega przed podróżami na teren Naddniestrza, motywując to wymuszaniem pieniędzy od przyjezdnych przez aparat państwowy Naddniestrza

JAK DOTRZEĆ DO MOŁDAWII

loty do Mołdawii

Jak najtaniej dolecieć do Mołdawii?


Do Mołdawii nie dolecimy niestety z Polski tanimi liniami. Do stolicy kraju, Kiszyniowa, dolecimy Wizzair z Mediolanu, Londynu, Rzymu, Bolonii, Wenecji. Do tych miast dolecimy tanio z Polski liniami Ryanair lub Wizzair. Najbardziej dostępny z Polski wydaje się jednak lot z Berlina - dostępny w sezonie letnim (Wizzair).

Najtańsze są w chwili obecnej loty z Bolonii - bez problemu znajdziemy loty za 70 EUR. Z pozostałych miast natomiast cena waha się w widełkach 100-140 EUR.

Innym sposobem na dojechanie do Mołdawii są busy i pociągi. Z Polski najlepiej dostać się do Lwowa (o tym, jak to zrobić za kilkadziesiąt złotych, przeczytasz w poradniku zwiedzania Lwowa). Z Lwowa możemy pojechać do Odessy pociągiem (12h jazdy, od 110 UAH, ok. 19 PLN, strona na której możemy sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety: www.booking.uz.gov.ua). Odessa położona jest przeszło 150km od Kiszyniowa. Za około 30 PLN dojedziemy do niego pociągiem lub marszrutką (odjeżdżają sprzed dworca) - czas przejazdu to około 4h.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Mołdawii

Transport publiczny w Mołdawii.


Podstawą transportu po Mołdawii są marszrutki. Pozostałe środki transportu są w rozsypce.

                    Marszrutki i autobusy

autokarem po Mołdawii

Autokarem po Mołdawii.


Podstawową formą transportu po Mołdawii są marszrutki. To prywatne, kilkuosobowe busy podróżujące po miastach i po kraju. Bus porusza się na ustalonych z góry trasach, kierowca wypuści nas z pojazdu nie tylko na przystankach, wystarczy, że go o to poprosimy. Jeżeli chcemy wsiąść do jadącej marszrutki, wystarczy, że do niej zamachamy - kierowca zatrzyma się i pozwoli nam wsiąść.

Cena za najdłuższe trasy nie powinna przekroczyć 30 PLN. Z powodu małych rozmiarów kraju, podróże są dość krótkie.

                    Kolej w Mołdawii

Kolej w Mołdawii

Kolej w Mołdawii.


Kolej w Mołdawii jest w fatalnym stanie. Narodowym przewoźnikiem jest Calea Ferata Din Moldova (CFM, www.railway.md). Główną stacja przesiadkowa znajduje się w stolicy, Kiszyniowie.

                    Drogi i wypożyczenie samochodu

Drogi w Mołdawii

Drogi w Mołdawii.


W Mołdawii uznawane jest polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne. Jeżeli do Mołdawii wjeżdżamy nie swoim samochodem, musimy mieć notarialnie poświadczone i przetłumaczone pełnomocnictwo od właściciela pojazdu.

Stan dróg bardzo słaby. Drogi są oświetlone wyłącznie w miastach. Istnieje obowiązek jazdy z zapiętymi pasami. Obowiązujące ograniczenia prędkości: 60 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym.

Tankować należy na dużych, firmowych stacjach (Lukoil, Petrom, Tirex).

KUCHNIA MOŁDAWSKA

kuchnia mołdawska

Dowiedz się więcej o kuchni mołdawskiej.


Kuchnia mołdawska jest rozbudowaną kuchnią w której znalazła się mieszanka smaków z kultur otaczających kraj na przestrzeni wieków. Znajdziemy tu mocne akcenty kuchni typowo bałkańskiej, jak mamałyga z mąki kukurydzianej czy sarma, danie podobne do naszych gołąbków. Smaki Turcji widać w pysznych, kwaśnych zupach ciorba, a o tym, że część dzisiejszej Mołdawii należała kiedyś do polski przypomina uwielbienie Mołdawian do rosołu.

Mołdawia to również wino. Mołdawskie trunki z każdym rokiem zyskują coraz większą rzeszę klientów.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Mołdawii

Mołdawia - ciekawostki


- Mołdawia na przestrzeni wieków miała intensywne kontakty z Polską. W XIV wieku należała nawet do Polski, a jej wojska walczyły obok nas pod Grunwaldem w 1410 roku. Mołdawia okazała się jednak bardzo problematycznym lennikiem, lawirującym pomiędzy pozostałymi w jej otoczeniu potęgami - Węgrami i Turcją. Najbardziej znanym wydarzeniem łączącym historie naszych krajów jest zerwanie przez Mołdawian stosunku lennego pod koniec XV wieku, co spowodowało ruszenie polskiej, czterdziestotysięcznej armii w kierunku Mołdawii. Dowodzone przez króla Jana Olbrachta wojska polskie zostały zmiecione przez Mołdawian sprzymierzonych z Węgrami i Turkami. To właśnie stąd pochodzi powiedzenie "za króla Olbrachta wyginęła szlachta"
- coraz częściej mówi się o tym, że Mołdawia chce przyłączyć się do Rumunii. Jest to realna możliwość, która może się odbyć na naszych oczach. Jaka będzie wtedy przyszłość Naddniestrza? Prawdopodobnie nic tam się nie zmieni, Rosjanie nie zrezygnują z tych terenów.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Mołdawii

Dowiedz się więcej o Mołdawii.


chwilowo brak. Jeżeli znasz jakąś wartościową stronę o Mołdawii, daj znać, zamieszczę ją tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Mołdawia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ