Porto - przewodnik turystyczny

Porto - obok Lizbony, drugie najpopularniejsze miasto Portugalii. Posiada przepiękną architekturę, piękne zabytki, dużą ilość plaż z błękitną wodą. To tutaj napijemy się Porto - jednego z najlepszych win na świecie.

Porto - informacje ogólne i notka historyczna

Porto zostało założone przez Celtów lub Rzymian. W czasach rzymskich było bardzo ważnym portem. Nazwa miasta wywodzi się z łacińskiego Portus Cale („Port Cale”), które z czasem straciło człon "Cale" i wraz z całym regionem zaczęło być nazywane Porto. Od XVII wieku miasto zaczęło być kojarzone z produkowanym tutaj winem, które zasmakowało Anglikom do tego stopnia, że rozpowszechnili je na całym świecie.

Dzisiaj Porto jest drugim najważniejszym (po Lizbonie) miastem i obszarem metropolitalnym Portugalii. W Porto mieszka niecałe 250 tysięcy mieszkańców, natomiast cała metropolia liczy niecałe dwa miliony mieszkańców.

Jak dolecieć do Porto

Jak tanio dolecieć do Porto?

Jak tanio dolecieć do Porto? Przegląd lotów do Porto.


Do Porto dolecimy z Polski liniami Wizzair lub sezonowo Ryanair (z Warszawy, można znaleźć bilety za 120 EUR/ok 500 PLN).

Jak tanio dolecieć do Porto inaczej? Równie dobrze możemy dostać się z Polski do Lizbony, a stamtąd polecieć samolotem do Porto (Ryanair, ceny zaczynają się od 10 EUR w jedną stronę, nie ma żadnych problemów, żeby trafić taką cenę). Jeżeli nie będzie tanich lotów, to z Lizbony w 3,5h dojedziemy autokarem do Porto. Najtańszym przewoźnikiem jest Rede Expressos (www.rede-expressos.pt) - 17 EUR za przejazd w jedną stronę.

Mieszkańcy zachodniej Polski mogą pomyśleć o locie z Berlina do Porto liniami Ryanair. Ich cena zaczyna się od 60 EUR w dwie strony.

Porto - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko

Lotnisko Aeroporto do Porto.


Porto obsługiwane jest przez jedno lotnisko - lotnisko Aeroporto do Porto (w pełnej nazwie: Francisco Sá Carneiro Airport). Lotnisko położone jest około 15 kilometrów od centrum Porto. Do miasta dojedziemy bez problemu - z lotniska do miasta kursuje metro (fioletowa linia E). Bilet kosztuje 1,8 EUR. Metro z lotniska kursuje w godzinach 6:30-1:30. W godzinach, kiedy metro nie jeździ, do centrum można dojechać busem, który odjeżdża co godzinę (6 EUR).

Porto - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Porto

Porto - komunikacja miejska.


Porto posiada rozbudowaną komunikację miejską. Po mieście możemy poruszać się busami lub systemem metra.

metro w Porto - mapa
Metro w Porto - mapa. Kliknij,
aby powiększyć.

Metro w Porto

Porto posiada rozbudowaną sieć metra (największa w Portugalii), posiadającą 6 linii, które kursują praktycznie po całym mieście. Metro łączy również lotnisko z miastem (linia E). Oficjalna nazwa metra i firmy, która nim zarządza to Metro do Porto (www.metrodoporto.pt).

Należy pamiętać o tym, żeby aktywować bilet przed wejściem do metra, przykładając go do czytników na stacji. W Porto nie ma zamykanych barierek znanych praktycznie ze wszystkich innych systemów metra na świecie, dzięki czemu łatwo o tym zapomnieć i w przypadku kontroli otrzymać bezsensowny mandat.

Autobusy w Porto

Miasto posiada rozwiniętą sieć autobusów, którą zarządza STCP (www.stcp.pt). Na stronie dostępna jest mapa z zaznaczonymi trasami wszystkich autobusów. Za poruszanie się autobusem można płacić, kupując osobne bilety autobusowe, lub za pomocą karty "Andande" (zalecane, opisane poniżej).

Tramwaje w Porto

Porto posiada również sieć tramwajową. W chwili obecnej istnieją 3 trasy, które działają w zasadzie wyłącznie jako turystyczne atrakcje.

Bilety na komunikację miejską w Porto

Aby korzystać z komunikacji miejskiej w Porto musimy wykupić (w automatach na stacjach lub na lotnisku) kartę "Andande" (0,5 EUR). Kartę ładuje się gotówką na konkretne przejazdy. Pojedynczy przejazd kosztuje 1,2 EUR (w jednej strefie). Miasto podzielone jest na strefy, im przez więcej stref przejedziemy w trakcie jednego kursu, tym droższy bilet musimy kupić. Pełen cennik na stronie przewoźnika. Najbardziej opłaca się zasilić kartę biletem 24 lub 72 godzinnym - bilet 24 kosztuje 7 EUR, a bilet na 72h 15 EUR.

Porto - karta miejska

Porto - karta miejska

Porto - karta miejska.


Karta miejska Porto to "Porto Card". Dzięki niej możemy bez opłat poruszać się komunikacją miejską i zwiedzać znajdującą się w Porto część muzeów. Dodatkowo, karta miejska Porto daje nam zniżki do kilkudziesięciu restauracji i muzeów, które nie zostały objęte możliwością bezpłatnego wstępu z kartą.

Karta miejska Porto dostępna jest w następujących wariantach (walker to karta bez możliwości podróżowania bez opłat komunikacją miejską, karta "+ transport" umożliwia podróżowanie komukacją miejską bez opłat):
1 day walker - 6 EUR
2 day walker - 10 EUR
3 day walker - 13 EUR
1 day + transport - 13 EUR
2 day + transport - 20 EUR
3 day + transport - 25EUR

Kartę kupimy w centrach turystycznych, na lotnisku Porto, dworcach kolejowych oraz wielu hotelach. Pełna lista punktów oraz lista atrakcji, jaką zapewnia nam karta miejska Porto, dostępna jest na oficjalnej stronie: www.visitporto.travel.

Noclegi w Porto

noclegi w Porto

Tanie noclegi w Porto.


Baza noclegowa w Porto jest całkiem tania. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od 60zł. Co ciekawe, nocleg w pokojach wieloosobowych jest droższy - cena za wynajęcie łóżka na noc zaczyna się od 40 złotych za osobę.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Porto

atrakcje Porto

Porto - warte odwiedzenia.


Cais da Ribeira - nabrzeże Ribiera, serce Porto, jedno z najbardziej znanych miejsc w mieście. Cais da Ribiera oraz jego okolice (średniowieczna dzielnica wpisana w mur z XIV wieku) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Igreja e Torre dos Clérigos (kościół i wieża Clérigos) - symbole miasta.

Igreja de São Francisco - kościół Świętego Franciszka - jedna z najważniejszych świątyń w Porto

Sé Catedral (katedra w Porto) - katedra wybudowana w celach obronnych. Bardzo ciekawy budynek wpisany na listę UNESCO.

Ponte Dom Luís I - dwukondygnacyjny, jeden z najbardziej niesamowitych mostów na świecie.

Pałac Palácio da Bolsa

Casa da Musica - wybudowana w 2005 roku sala koncertowa w Porto, dzięki niesamowitej architekturze jest to jeden z symboli miasta.

Porto posiada również wiele wartych do zobaczenia placów, m.in. Paços do Concelho, Avenida dos Aliados, Praça do General Humberto czy Praça da Liberdade.

Porto na sportowo

Porto posiada dwa, znane na całym świecie kluby piłkarskie - FC Porto i Boavista Porto.

FC Porto jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Portugalii. Na terenie stadionu, Estadio do Dragao (rozegrano tutaj mecz otwarcia Euro 2004), znajduje się klubowe muzeum. Stadion można zwiedzić na dwa sposoby - można zrobić tour po stadionie oraz tour po klubowym muzeum. Można również połączyć obydwie trasy w jedną, wtedy wychodzi najtaniej. Bilet dla osoby dorosłej na "Stadium Tour" (wycieczka trwa 45 min) kosztuje 8 EUR, na "Museum Tour" (wycieczka trwa 1,5h) 12 EUR, a na trasę łączoną 15 EUR. Wycieczki odbywają się codziennie o 11:00, 12:00, 15:00 i 16:00. Dostępne zniżki dla młodzieży i osób starszych. Pełen cennik na oficjalnej stronie: www.fcporto.pt/en/museu/Pages/tabela-de-precos.aspx

Boavista Porto gra na stadionie Estádio do Bessa, jednym ze stadionów Euro 2004. Na stadionie dostępne jest muzeum Boavisty.

Porto - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Porto

Porto - wskazówki praktyczne.


- z Porto bez problemu dojedziemy w 3,5 godziny do Lizbony. Najtańszym przewoźnikiem jest Rede Expressos (www.rede-expressos.pt) - przejazd w jedną stronę kosztuje w normalnej cenie 17 EUR. Co ciekawe, to i tak drożej, niż lot samolotem. W chwili obecnej Ryanair posiada loty na najbliższe miesiące za 9,99 EUR za lot w jedną stronę
- w Porto bardzo popularny jest free walking tours - darmowe, piesze wycieczki z przewodnikiem. Codziennie w mieście odbywają się dwie wycieczki - o 10:45 i 15:30. Aby wziąć udział w wycieczce wystarczy pojawić się w ustalonym miejscu przed startem wycieczki. Więcej informacji: www.portowalkers.pt
- w restauracjach bardzo często zdarza się, że kelnerzy przed posiłkiem przynoszą oliwki, chleb lub sery. Nie myślmy, że to za darmo. Za taką, malutką przystawkę, przyjdzie nam zapłacić kilka euro. Jeżeli jej nie chcemy, podziękujmy za nie

Porto - przydatne linki

Przydatne strony o Porto

Porto - przydatne strony.- www.visitporto.travel - oficjalna, turystyczna strona Porto

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Porto   Portugalia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ