Palermo - przewodnik turystyczny

Palermo

Palermo - panorama miasta. Foto: tnello, flickr.com


Palermo to główne miasto wyspy Sycylia. Bardzo stare (istniało już w starożytności), wypełnione historią i wspaniałym, śródziemnomorskim klimatem. Mimo, że do Palermo nie ma bezpośrednich lotów z Polski, możemy tanio dolecieć do nieodległego Trapani i stamtąd dojechać do miasta.

Palermo - informacje ogólne i notka historyczna

Palermo znajduje się na Sycylii, która położona jest w bardzo strategicznym miejscu - jest wyspą, która doskonale łączy Europę z Afryką. Stąd już od dawna była jednym z głównych celów wypraw i zamieszkana jest od niepamiętnych czasów. Palermo założyli fenicjanie, następnie, od V wieku p.n.e. miasto należało do Kartaginy, a od 254 r.p.n.e. do Rzymu. W V wieku naszej ery Palermo należało do Wandalów i Gotów, a od 535 do Bizancjum. W 831 roku Sycylię podbili Arabowie, którzy utracili ją (na rzecz Normanów) w 1072 roku. Od 1130 roku stolica Królestwa Sycylii. Królestwu nie udało się jednak zagrać pierwszych skrzypiec wśród włoskich królestw i trafiało z rąk do rąk. Po zjednoczeniu Włoch w 1861 Sycylia weszła w ich skład.

Dzisiaj Palermo jest najważniejszym miastem na Sycylii - to jego centrum, przemysłowe, kulturalne oraz turystyczne. Mieszka w nim około 700 tysięcy mieszkańców.

Jak dotrzeć do Palermo

Jak tanio dolecieć do Palermo?


Do Palermo nie ma tanich lotów z Polski. Z kraju dolecimy do położonego niedaleko Trapani (Ryanair z Warszawy i Krakowa). Osoby mieszkające na zachodzie Polski powinny pomyśleć nad lotem z Berlina (Ryanair bezpośrednio do Palermo). Inną możliwością jest lot Wizzair do położonej niedaleko Palermo Katanii.

Często najtaniej będzie jednak polecieć z Polski do jednego z włoskich miasteczek, do których dostaniemy się tanimi liniami (Mediolan, Rzym, Bolonia, Piza) i stamtąd lot do Palermo (Ryanair, bez większych problemów można kupić loty za 25 EUR w jedną stronę).

Palermo - dojazd do centrum z lotniska

Palermo posiada jedno lotnisko - Palermo International Airport (PMO). Na potrzeby tego artykułu i propozycji, aby lecieć do Trapani, opiszę jeszcze lotnisko w Trapani.

Palermo International Airport (PMO)

Lotnisko Palermo International Airport

Lotnisko Palermo International Airport.


Lotnisko Palermo International Airport położone jest 30 km od miasta. Z lotniska do centrum Palermo dojedziemy busami, które co 30 minut odjeżdżają spod lotniska (cena to 6,10 EUR). Autobusy kursują od 05:00 do 24:00.

Vincenzo Florio Airport Trapani–Birgi - Trapani Airport (TPS)

Vincenzo Florio Airport Trapani–Birgi - Trapani Airport

Lotnisko Trapani Airport - pas startowy.


Vincenzo Florio Airport Trapani–Birgi, znane bardziej jako Trapani Airport, położone jest około 110km od Palermo i 15km od Trapani.

Do Palermo z Trapani Airport dojedziemy busem Terravision (www.terravision.eu) lu Salemi (www.autoservizisalemi.it) za 11 EUR w jedną stronę. Jeżeli chcemy przy okazji zobaczyć Trapani, możemy pojechać do miasta busem AST (www.aziendasicilianatrasporti.it) i z Trapani pojechać busem do Palermo i stamtąd pojechać busem do Palermo.

Palermo - komunikacja miejska

Komunikacja miejska

Palermo - komunikacja miejska.


Komunikacja miejska w Palermo to, dość skromna, sieć autobusowa. Mapę z zaznaczonymi wszystkimi trasami, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, pod tym linkiem.

Cena biletu za jeden przejazd to 1,6 EUR, jest możliwość kupienia biletu całodobowego za 4 EUR. Bilety kupimy w kioskach i automatach (których niestety w mieście brakuje).

Co ważne, mimo, że Palermo jest dość sporych rozmiarów, większość jego atrakcji znajduje się w niedużej odległości, dzięki czemu damy radę odwiedzić je wszystkie pieszo.

Palermo - karta miejska

karta miejska

Palermo - karta miejska. Foto: PMO


Palermo posiada kartę miejską, "PMO Tourist Card". Karta daje nam możliwość podróżowania "w cenie" karty komunikacją miejską oraz oferuje zniżki na wstęp do wielu miejsc i atrakcji w mieście. Pełna lista zniżek i opis udogodnień, jakie oferuje karta oraz spis miejsc, gdzie można ją wyrobić: www.pmocard.it.

Kartę można kupić w czterech wariantach czasowych:
24h - 11 EUR
48h - 16 EUR
72h - 22 EUR
72h dla dwóch osób - 33 EUR

Oferta karty nie jest specjalnie dobra. Aby zdecydować, czy opłaca Ci się ją kupić, przelicz zniżki na wstęp do atrakcji, które chcesz odwiedzić.

Noclegi w Palermo

noclegi w Palermo

Tanie noclegi w Palermo.


Baza noclegowa w Palermo jest rozbudowana i dość tania. Ceny za noc w dwuosobowym pokoju zaczynają się od 120zł. Niewiele tańszy jest nocleg w pokojach wieloosobowych w hostelach. Cena za wynajęcie łóżka na noc zaczyna się od 50 złotych za osobę. Tańsze są  kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 70 PLN za dwuosobowy pokój.

Do wyszukania noclegów polecam wyszukiwarkę Booking, z którą współpracuje nasz portal. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Palermo:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i linków wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Palermo

atrakcje Palermo

Palermo - warte odwiedzenia. Jakie są atrakcje Palermo?


Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni) - wybudowany w IX wieku pałac będący siedzibą sycylijskich królów. W środku koniecznie trzeba zobaczyć kaplicę Cappella Palatina.

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo) - ogromny kompleks świątynny, którego budowę rozpoczęto w XI wieku.

Palermo, jak i cała Sycylia, z powodu bogatej historii posiada dziesiątkich wspaniałych, wiekowych kościołów i świątyń. Niektóre z nich to m.in. San Giovanni degli Eremiti, San Cataldo, S. Giovanni dei Lebrossi, della Martorana,  S. Agostino, della Gancia, delle Ree Pentife, della Catena, S. Maria dei Miracoli, S. Giovanni di Napoletani, S. Gorgio dei Genovesi, S. Matteo, S. Giuseppe, del Gesù, S. Domenico, S. Teresa, del Salvatore i del Olivella.

Palermo to również ciekawe, uliczne bazary oraz place, np. Piazza Vigliena (wspaniały, barokowy plac wybudowany w latach 1608-1620) czy Piazza Pretoria.

Katakomby Kapucynów (Catacombe dei Cappuccini) - jedno ze światowych dziwów, miejsc, wobec których nie można przejść obojętnie. Są ta katakomby pod klasztorem Kapucynów w Palermo, gdzie znajdziemy około 8000 mumii. Katakumby powstały w XVI wieku, pierwotnie chowano w nich zmarłych kapucynów, jednakże z czasem zaczęto tu chować innych zmarłych, mumifikując ich i wystawiając na widok publiczny, aby przypomnieć ludziom o śmierci. Wstęp 3 EUR, oficjalna strona: www.palermocatacombs.com

Castello della Zisa, Cuba - wiekowe Pałace.

Warto zobaczyć jeszcze Teatro Massimo Vittorio Emanuele - największy teatr operowy we Włoszech i Politeana - piękny budynek teatru.

Sporo informacji o atrakcjach Palermo przeczytasz w naszej relacji z Palermo.

Palermo - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Palermo

Palermo - wskazówki praktyczne.


- w Palermo w bardzo wielu restauracjach do rachunku doliczany jest automatycznie napiwek, widniejący na rachunku jako "servizio". Często opłata ta doliczana jest również nawet wtedy, kiedy, dla przykładu, usiądziemy na kawę. Otrzymamy rachunek z "servizio" wyższym niż nasze zamówienie. W takich przypadkach warto samemu stanąć przy kasie i zamówić kawę na wynos
- Palermo posiada rozbudowaną sieć połączeń promowych. Z miasta popłyniemy m.in. do Tunisu, Neapolu, Salerno, Cagliari czy Genui

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Palermo   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ