Battambang - przewodnik turystyczny

Centrum Battambang

Centrum Battambang.


Battambang. Trzecie największe miasto Kambodży. Samo w sobie nie ma zbyt wiele do zaoferowania, jest to jednak niesamowite miejsce na zrobienie bazy wypadowej na nieodległe atrakcje. Jeżeli wybierasz się do Kambodży, radzę umieścić Battambang na liście miejsc do odwiedzenia.

Battambang - notka historyczna

Battambang jest trzecim (po Phnom Penh i Siem Reap) największym miastem Kambodży. Zamieszkuje go około 150 tysięcy mieszkańców. Mimo że miasto nie ma zbyt wielu zabytków, ma ich całą masę w okolicy. Dzięki temu ciężko ominąć Battambang, jeżeli chcemy zwiedzać Kambodżę.

Jak dotrzeć do Battambang

jak dolecieć do Battambang

Jak najtaniej dotrzeć do Battambang?


Do Battambang nie dolecimy samolotem. Najpierw musimy dostać się do Kambodży. Jak najtaniej dolecieć do Kambodży dowiesz się z naszego przewodnika zwiedzania Kambodży. Do Battambang dojedziemy m.in. zarówno z Phnom Penh (cena od 6 USD, 290 km, 6h jazdy) jak i z Siem Reap (za cenę od 4,5 USD). 

Battambang - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Siem Reap

Komunikacja miejska w Battambang.


Komunikacja miejska w Battambang opiera się na tuk tukach. Przejazdy są bardzo tanie, nie powinny przekraczać kwoty (w przeliczeniu) kilku PLN wewnątrz miasta. Wynajęcie tuk tuka z kierowcą na dzień (12 godzin) powinno kosztować 15-20 USD, natomiast wynajęcie na pół dnia koło 10 USD.

Noclegi w Battambang

noclegi

Gdzie tanio spać w Battambang?


Baza noclegowa w Battambang jest rozbudowana i niezwykle tania. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od 12 PLN. Noc w wieloosobowym pokoju kosztuje od 8 PLN. Zalecam wydanie kilku złotych więcej i zakup pokoju z klimatyzacją.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i rezerwując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Battambang

warte odwiedzenia w Battambang

Warte odwiedzenia atrakcje Battambang - na zdjęciu fragment nowej świątyni Wat Ek Phnom.


W Battambang znajdziemy sporo zabudowy kolonialnej. Najwięcej znajdziesz jej przy wodzie, obok drogi nr  (Road no 1). Na uwagę zasługuje budynek urzędu miasta i położone niedaleko targowisko Psar Nat. Miasto posiada kilka świątyń, które położone są niedaleko siebie  (Toul Ta Ek Pagoda, Damrey Sor Pagoda, Kampheng Pagoda, Sangke Pagoda, Piphetthearam Pagoda). Miasto znane jest z rzeźb, które porozrzucane są w całym mieście.

Atrakcie poza miastem Battambang (do każdej dojedziemy tuk tukiem za kilka USD):

Phnom Sampeu: wzgórze z jaskinią, w której, w czasach Czerwonych Khmerów, mordowano tzw. przeciwników reżimu. Wstęp kosztuje 3 USD.

Wat Banan: świątynia na górze, aby się na nią wspiąć, potrzebujemy dobrej godziny.

Wat Baydamram: świątynia zamieszkana przez tysiące nietoperzy.

Wat Ek Phnom: przepiękne ruiny w stylu Angkor Wat, położone 13 km od Battambang. Przy ruinach znajduje się nowa świątynia oraz duży pomnik Buddy.

Wat Samraong Knong - dawna świątynia, która w czasach Czerwonych Khmerów została przekształcona na więzienie, w którym zamordowano ponad 10 tysięcy osób.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Battambang jest „bambusowy pociąg”. Bamboo train, norry, norri, czy nori, jak nazywają go lokalni mieszkańcy, to marna pozostałość przypominająca, że w Kambodży była kiedyś kolej. W państwie Khmerów wybudowano przed laty prawie 700km linii torów kolejowych. Z powodu niedbalstwa i kradzieży torów, dzisiaj kolej w Kambodży nie istnieje. Gdzieniegdzie są małe, prowizoryczne trasy. Takie jak ta w Battambang - kilkukilometrowy kawałek trasy, po której da się pojechać. Na metalowo-bambusowej konstrukcji, jakby drezynie, którą przewoźnicy składają i rozkładają w kilkanaście sekund. Norri rozpędza się do 50km na godzinę, przejazd w dwie strony kosztuje 10 USD dla dwóch osób. Jeżeli chcesz przeczytać o tym miejscu więcej, to opisałem je dokładnie w relacji z Kambodży - Battambang. Więcej informacji dostępne jest również w naszym artykule kolej w Kambodży. Poniżej zamieszczam filmik, jaki zrobiliśmy o bambusowym pociągu:

Jeszcze do niedawna w Battambang znajdowało się niesamowite miejsce - opuszczona fabryka Pepsi, która zakończyła działalność po wkroczeniu do miasta Czerwonych Khmerów. Niestety, fabrykę zrównano z ziemią i w chwili obecnej na jej terenie budowana jest oczyszczalnia ścieków.

Battambang - wskazówki praktyczne

Battambang - wskazówki praktyczne.


- jedz na ulicznych stoiskach, które rozbijają się na całym mieście. Nie nastawiaj się jednak na późne jedzenie kolacji. Większość miasta o 21 jest pusta i pozamykana. Ruch na ulicach i stragany z jedzeniem zamykają się koło 20-21, za "godzinę szczytu" uznałbym godzinę 18:00-19:00

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Battambang   Kambodża  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ