Skopje - przewodnik turystyczny

Skopje w Macedonii

Skopje, stolica Macedonii. Foto: Andrzej Wójtowicz, flickr.com


Skopje (dawniej Skopie, jednak w chwili obecnej nie jest to poprawna nazwa) jest stolicą Macedonii. Mieszka w niej przeszło 1/4 wszystkich mieszkańców kraju (ponad 500 tysięcy z dwóch milionów obywateli). Mimo, że na terenach miasta pierwsza osada istniała już w epoce brązu, wiekowych zabytków jest niewiele. Warto jednak umieścić Skopje na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

JAK DOTRZEĆ DO SKOPJE

Skąd dolecieć do Skopje?


Niestety, ale do Skopje nie dolecimy bezpośrednio z Polski, musimy kombinować. Do Skopje latają z Europy tanie linie lotnicze. Można np. z wielu polskich miast dolecieć do Mediolanu, a stamtąd polecieć do Skopje. Cena za wszystkie loty powinna wynieść 300-400 PLN (droższe bilety uważam za nieopłacalne).

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM - Skopje Airport (SKP)   

Dojazd do centrum miasta z lotniska Skopje Airport.


Lotniskiem Skopje jest Skopje Airport (SKP, www.skp.airports.com.mk) nazwane imieniem Alexander the Great. Lotnisko położone jest niecałe 25 km od centrum miasta.

Z lotniska dojedziemy do centrum Skopje autobusem Vardar Ekspres. Koszt przejazdu w jedną stronę: 175 MKD (około 12 PLN). Czas przejazdu do centrum wynosi około 30 minut. Odjazdy autobusu są zsynchronizowane z lotami.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W SKOPJE

komunikacja miejska w Skopje

Komunikacja miejska Skopje.


Po Skopje poruszają się autobusy, które podzielone są na autobusy publiczne (czerwone, 30 MLD (2 PLN) za bilet kupiony w kiosku lub 35 MLD za bilet kupiony u kierowcy) i prywatne (wszystkie inne, 25 MLD). Trasy przejazdów znajdują się na większości przystanków autobusowych.

Po Skopje można poruszać się taksówkami. Przejazd wewnątrz miasta nie powinien być droższy niż 300 MLD (około 20 PLN).

NOCLEGI W SKOPJE

Najtańsze noclegi w Skopje.


W Skopje nie zapłacimy dużo za nocleg. Cena za pokój dwuosobowy zaczyna się od 80 PLN, natomiast wynajęcie łóżka w pokoju wieloosobowym zaczyna się od 14 PLN.

Do wyszukania noclegu polecam wyszukiwarkę HotelsCombined, która przeszukuje znane systemy rezerwacyjne i podaje najtańsze ceny znalezione w tych systemach.

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i rezerwując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

WARTE ODWIEDZENIA

Skopje - atrakcje.


Głównym punktem miasta jest Macedonia Square. Znajduje się na nim ogromny pomnik "wojownika", który w rzeczywistości przedstawia Aleksandra Wielkiego. Nie używanie nazwy odwołującej się do króla Macedonii jest spowodowane nieustającym konfliktem między Grecją, a Macedonią o dziedzictwo narodowe. Z placu odchodzi wybudowany w XV wieku Kamienny Most. Po przejściu przez most, po drugiej stronie wybrzeża znajdziemy m.in. Museum of the Macedonian Struggle, Holocaust Museum, Archaeological Museum Of Macedonia oraz drugi, ładny plac - Mother Teresa Square.

Jedną z ulic dochodzącą do Macedonia Square jest  11 Octomvri Str. Znajdziemy przy niej budynek parlamentu, średniowieczną wieżę (prawdopodobnie wartowniczą) oraz Memorial House Mother Teresa, symboliczne muzeum poświęcone Matce Teresie, która do 18-go roku życia mieszkała w Skopje. Na tej ulicy, zaraz przy Macedonia Square znajduje się łuk triumfalny Porta Macedonia.

Jeżeli po przejściu Kamiennego Mostu pójdziemy prosto, to po 500 metrach dojdziemy do Twierdzy Kale (Skopsko Kale) jest to położona na wzniesieniu twierdza w Skopje, której początki sięgają VI wieku. Twierdzę widać z daleka. Po drodze do niej miniemy meczet Daut Pasha Hamam. Idąc dalej prosto (mając twierdzę po swojej lewej stronie), po 200 metrach dojdziemy do starego miasta. Znajdziemy w nim dziesiątki klimatycznych, wąskich uliczek wypełnionych sklepami. Najciekawsze miejsca na starówce to m.in. Old Bazaar (funkcjonujący od wieluset lat), meczet Mustafa Pasha's Mosque, kościół Church of the Ascension of Jesus,. Ciekawe są zachowane karawanseraj (domy zajezdne dla karawan), których znajdziemy w okolicy aż 3: Kurshumli Han (największa i najważniejsza), Suli Han i Kapan Han.

300 metrów na wschód od Old Bazaar znajduje się meczet Sultan Murat Mosque przy którym położony jest Ottoman Clock Tower

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Skopje - praktyczne wskazówki

Skopje - wskazówki praktyczne.


- Nazwę "Skopje" odmienia się identycznie, jak "słońce" (rodzaj nijaki), czyli, dla przykładu, poprawną formą jest stwierdzenie: "Byłem w Skopju"

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Skopje

Przydatne strony o Skopje.


Tymczasowo brak. Jeżeli znasz jakąś merytoryczną stronę o Skopje, napisz w komentarzach, zweryfikuję ją i być może dodam ją tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Skopje   Macedonia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ