Manila - przewodnik turystyczny

Bulwary w Manili

Manila to gwar, tłok, hałas i jeepneye na każdej ulicy. Na zdjęciu bulwary w Manili.


Manila - stolica Filipin. Miasto zamieszkane przez ponad 1,6 mln mieszkańców. W rzeczywistości jednak, razem z przyległymi miastami (dzielnicami) tworzy Metro Manila - region stołeczny, w którym mieszka prawie 20 mln osób. To tłoczne miasto, jedno z typowych, azjatyckich metropolii, które można pokochać albo znienawidzić.

Manila - notka historyczna

Historia Manili nie jest długa i wiąże się z europejskimi odkrywcami. Gdy w 1521 na Filipiny dotarli pierwsi europejczycy, przyłączyli ją do Hiszpanii. W 1565 na Filipinach zostaje założone pierwsze europejskie miasto - Cebu, a w 1571 na terenie indiańskiego miasta założono Manilę, którą ogłoszono stolicą Hiszpańskich Indii Wschodnich.

Brutalna polityka kolonizatorów doprowadziła w 1896 do wybuchu powstania na Filipinach. Do powstania włączyło się USA, które przejęły władzę nad Filipinami. Niepodległość od USA uzyskano 4 lipca 1946. Od 1976 Manila jest stolicą Filipin. Od tego czasu nastąpił niezwykle szybki rozwój miasta.

Dzisiaj Manila liczy 24 miliony mieszkańców, jest największym i najważniejszym miastem na Filipinach. Jest ogromnym zagłębiem przemysłowym, dostarcza aż 90% produkcji przemysłowej Filipin.

Jak dolecieć do Manili

jak dolecieć do Manili

Jak najtaniej dotrzeć do Manili?


Do Manili dolecimy bezpośrednio z Europy liniami KLM (z Amsterdamu) i Turkish Airlines (ze Stambułu). Jest to jednak nieopłacalne, cena za loty bez promocji zaczynają się od 800 EUR.

Filipiny to jeden z najdalszych kierunków Azjatyckich. Kraj położony jest w końcu niedaleko Australii. Aby się do niego dostać, najlepiej nastawić się na dotarcie do niego w dwóch krokach: 1. lot do Azji; 2. Lot do Manili. Do Manili dostaniemy się tanio (lot + powrót poniżej 100 USD) m.in. z Hong Kongu i Kuala Lumpur, a za cenę w okolicach 200 USD z Bangkoku, Phuket, czy Singapuru). Warto poszukać promocji w te miejsca i stamtąd lecieć do Manili. Nawet jeżeli nie uda nam się złapać promocji do żadnego z tych miejsc, to i tak lot w zwykłej cenie do np. Bangkoku i lot stamtąd do Manili będzie tańszy od bezpośredniego lotu z Europy.

Jest jeszcze możliwość lotu na Filipiny w stałej cenie za około 1200-1400 PLN. Sposób ten opisuję w swojej książce o tanim podróżowaniu.

Manila - dojazd do centrum z lotniska

Manila posiada 3 lotniska, z czego otwarte dla lotnictwa cywilnego są tylko dwa: Ninoy Aquino International Airport (główne lotnisko) oraz Clarc International Airport.

Ninoy Aquino International Airport (KUL)

Lotnisko Ninoy Aquino International Airport (KUL)

Lotnisko Lotnisko Ninoy Aquino w Manili (Ninoy Aquino International Airport (KUL)).


Główne lotnisko Manili i całych Filipin. Położone około 7 kilometrów od centrum miasta. Posiada 4 terminale i piąty w fazie projektowania. Lotnisko uznawane jest za jedno z najgorszych w Azji. Jest wielkie, zaniedbane i panuje na nim niesamowity rozgardiasz - ciężko jest przetransportować się z jednego terminala na drugi, ciężko się na nim w ogóle odnaleźć.

Dojazd z lotniska Ninoy Aquino do centrum:

Niedaleko lotniska (2km) położona jest stacja "Baclaran" żółtej linii LRT (LRT 1). Na stacje dojedziemy jeepneyem lub taksówką (za około 15 PHP). W chwili obecnej planuje się pociągnięcie linii do lotniska i zrobienie na nim osobnej stacji.

Do miasta można dojechać również taksówką za około 250-300 PHP (21-30 PLN). Są dwa rodzaje taksówek - żółte (oficjalne, zatwierdzone przez lotnisko) i pozostałe, niezatwierdzone. Możliwość oszukania jest bardzo wysoka w obydwu. Taksówki niezatwierdzone są zazwyczaj dużo tańsze.

Clarc International Airport (CRK)

Clarc International Airport w Manili.


Lotnisko położone jest około 80km od centrum Manili. To tutaj ląduje większość tanich linii lotniczych latających do Manili. Posiada 1 terminal i wielkie plany na przyszłość - w 2016 skończy się budowa "Budget terminal" przeznaczonego dla tanich linii lotniczych, do tego w planach jest drugi i trzeci terminal, szybka kolej i stworzenie z tego lotniska jednego z największych na świecie.

Do Manili z lotniska Clarc dojedziemy autobusem. Cena to 250 PHP za kurs w jedną stronę. W przypadku braku autobusów (np. późne godziny nocne), można jeepneyem pojechać do miasteczka Mabalacat na Bus Terminal, z którego pojedziemy do Manili.

Manila - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Manili

Komunikacja miejska w Manili. Na zdjęciu uliczny tłok i jeepney.


Komunikacja miejska w Manili jest przeciążona i niewydolna. W godzinach szczytu potrafi być niesamowicie zatłoczona. Będąc w Manili wielokrotnie musiałem rezygnować z przejazdu i czekać z innymi na następny, mniej zatłoczony pojazd. Dodatkowo, jest mocno rozbita na różne firmy, przez co z początku może się wydawać skomplikowana.

Manila komunikacja miejska (LRT i MRT) - mapa
Komunikacja miejska w Manili.
Kliknij, aby powiększyć

LRT
Skrót od Manila Light Rail Transit System. Lekka kolej miejska kursująca po mieście. Istnieją dwie trasy - LRT 1 (yellow line) i LRT 2 (purple line).

MRT
Manila Metro Rail Transit System. Kolej miejska. Istnieje jedna linia, blue line (nazywana MRT 3).

PNR
PNR Metro South Commuter Line. Kolejny system transportu miejskiego posiadający jedną linię - pomarańczową. Linia nazywana jest przez miejscowych na wiele różnych sposobów, m.in.:CX, Metro South Commuter czy Metrotren.

We wszystkich powyższych przypadkach cena za przejazd uzależniona jest od ilości przejechanych przystanków i wynosi od 10 do 28 PHP.

Busy i jeepneye
Po Manili można również podróżować busami oraz jeepneyami - jeepami, to popularny i charakterystyczny środek transportu na Filipinach.

Taxi
Z powodu niskiej ceny jest to kolejny, dobry środek transportu po mieście. odradzany oczywiście w przypadku zakorkowanych godzin szczytu.

Noclegi w Manili

Gdzie tanio spać w Manili? Na zdjęciu jeden z gigantycznych budynków, w których można mieszkać w Manili.


Manila jest bardzo tanim miastem. Wynajęcie dwuosobowego pokoju to koszt od około 50 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od 15-16 PLN. Tańsze są kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za około 40 PLN za pokój dwuosobowy.

Sprawdź noclegi w Manili, w których spałem osobiście: Manila noclegi - polecane i odradzane.

Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen Booking. Na poniższej mapie znajdziesz sporo interesujących miejsc noclegowych:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Manila - atrakcje

Atrakcje Manili

Warte odwiedzenia miejsca w Manili. Sprawdź z nami najlepsze atrakcje Manili!


Jedną z największych atrakcji Manili jest Chinatown (Binondo) - to najstarsze Chinatown na świecie (utworzone w 1594 roku). W Chinatown znajduje się katolicki kościół, nazywany potocznie Binondo Church (pełna nazwa: Minor Basilica of Saint Lorenzo Ruiz). Kościół wybudowano w 1596 aby nawracać chińską ludność. Drugą dzielnicą wartą zobaczenia jest Intramuros, które było sercem miasta w czasach hiszpańskich kolonistów. Znajdziemy tam dużo kolonialnej architektury, kościoły (np. Kościół św. Augustyna z 1607r.), Fort Santiago, kompleks Plaza San Luis oraz dużo budynków publicznych.

Ciekawym miejscem w Manili są pałace i okazałe budynki rezydencyjne. Pałac Kokosowy to wybudowany całkowicie z drewna kompleks, który utworzono w 1978-1981 roku dla naszego Papieża, Jana Pawła II. Papież jednak nie zamieszkał w nim podczas swojej wizyty. Innym budynkiem jest Malacañán Palace - oficjalna siedziba przezydenta Filipin.

Najsłynniejszym hotelem w Manili jest Manila Hotel. To jeden z symboli miasta, którego sława podobna do Taj Mahal Palace Hotel w indyjskim Mumbaju.

Wartym odwiedzenia jest Baywalk - to promenada wypełniona kawiarenkami, chętnie odwiedzana przez miejscowych. Rizal Park to kolejne, popularne miejsce spacerów i wypoczynku pod gołym niebem. W centralnym punkcie parku znajduje się Jose Rizal Monument - pomnik poświęcony bohaterowi narodowemu Filipin. Drugi, równie okazały pomnik w Rizal Park to Lapu Lapu Monument - podarowany od Koreańczyków w ramach podziękowania za wsparcie Filipińczyków w wojnie w Korei. Dodatkowo, wokół parku znajduje się wiele atrakcji, m.in. ogród japoński i chiński, planetarium, oceanarium czy Museum of the Filipino People. Plac to jedno z głównych, turystycznych miejsc miasta.

Manila - wskazówki praktyczne

Manila - praktyczne wskazówki

Manila - wskazówki praktyczne.


- Manila jest ciekawym tworem administracyjnym - Stolica Filipin i przylegające do niej miasta (dzielnice) tworzą tzw. Region Stołeczny, nazywany Metro Manila. Cała ta aglomeracja zamieszkana jest przez prawie 20 milionów osób. Miasto podzielone jest na dystrykty, z których, pomijając port, każdy jest osobnym miastem.
- w Manili jest bardzo wiele slumsów. Największy z nich to Tondo, gdzie mieszka ponad 400 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023


Tagi: Manila   Filipiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ