Laos - przewodnik turystyczny

Laos

Laos to przepiękne państwo.


Laos to jedno z najmniej odkrytych państw półwyspu indochińskiego. To zarazem najbiedniejszy kraj tego regionu. Warto go jednak odwiedzić - zwłaszcza teraz, gdy przemysł turystyczny nie jest tutaj rozwinięty, a turyści nie zdążyli jeszcze zmienić mieszkańców tego kraju.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
PakseVientian

Laos - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 7,1 miliona
Stolica Vientiane (Wientian)
Strefa czasowa UTC + 7
(12:00 w Polsce = 18:00 w Laosie)
Waluta kip laotański (LAK)
1000 LAK = 0,43 PLN
1 PLN - 2442 LAK
1 EUR - 10774 LAK
1 USD - 9297 LAK

(02.11.2020)
Język laotański
Główne miasta Vientiane (Wientian), Pakse, Savannakhet, Luang Prabang, Xam Neua, Phonsavan, Thakhek, Muang Xay

W czasach przed naszą erą tereny Laosu były zasiedlane przez ludy chińskie. W pierwszych wiekach naszej ery w Laosie powstały pierwsze laotańskie księstwa, które z czasem zostały wchłonięte przez sąsiednie królestwa, a na końcu przez Tajlandię. W 1353 roku Laotańczycy wystąpili przeciwko Tajlandii i utworzyli własne, niepodległe królestwo. W 1707 roku państwo rozpada się na 3 królestwa: Vientiane, Champasak i Luang Prabang. Pierwsze z nich podbija Tajlandia w 1828, notomiast pozostałe 2 stają się, podobnie jak Wietnam, francuską kolonią. Gdy po drugiej wojnie światowej wybucha wojna o niepodległość Wietnamu, do walk przystępuje również Laos. W 1953 roku Laos staje się niepodległym państwem. Po wojnie dużą popularnością cieszyła się Pathet Lao - rewolucyjna, komunistyczna partyzantka, która brała udział w wojnie. Nie podobało się to USA, która potrzebowała państwa, z którego będzie prowadzić operacje przeciwko Wietnamowi, przez co Amerykanie zmusili rząd Laosu do rezygnacji, a w ich miejsce mianowali marionetkowy rząd i rozpoczęli zbrojną eliminację komunistów w Laosie. W kraju wybuchła wojna domowa.

Po przegranej Amerykanów w Wietnamie w 1975 roku wojska USA opuściły Indochiny. Laos stał się Laotańską Republiką Ludowo–Demokratyczną. Od 1986 roku rozpoczęto proces powrotu do gospodarki rynkowej. Obecnie Laos jest otwartą gospodarką rynkową. Mimo że oficjalnie Laos wciąż jest krajem komunistycznym, komunizm opiera się w zasadzie jedynie na tym, że nie można prowadzić partii politycznych, a dostęp do władzy jest niemożliwy dla przeciętnych mieszkańców.

Dzisiejszy Laos jest krajem dynamicznie rozwijającym się, w ciągu ostatnich lat zelektryfikowano cały kraj, wybudowano setki kilometrów nowych dróg oraz pokryto zasięgiem telefonicznym większość kraju. Laos stał się zauważalnie bogatszy od sąsiednich krajów. Duża w tym zasługa turystyki, która od ostatnich 10 lat przynosi ogromne zyski do budżetu państwa - każdego roku kraj odwiedzają ponad 4 miliony turystów.

Informacje praktyczne

- w Laosie panuje klimat monsunowy; maj - listopad to okres deszczów monsunowych, natomiast pora sucha (z wysokimi temperaturami) to okres grudzień - kwiecień
- wszechobecna w internecie informacja o tym, że całodobowy dostęp do prądu jest tylko w dużych miastach, jest już nieaktualna. W bardzo szybkim tempie przez kraj przechodzi elektryfikacja, dzięki czemu prąd jest już nawet na małych wioskach. Oczywiście wciąż jest jeszcze bardzo wiele miejsc bez prądu, jednak problem elektryczności powoli odchodzi do przeszłości. Podobnie jest z zasięgiem telefonów - w chwili obecnej większość kraju jest w zasięgu sieci telefonicznej
- internet dostępny we wszystkich miastach - wifi dostępne w praktycznie każdej restauracji, barze, hotelu, czy guesthousie. Poza miastami dostęp do internetu bardzo utrudniony
- bankomaty tylko w większych miastach
- Udając się do Laosu warto pamiętać o kilku rzeczach: dla Laotańczyków świętą częścią ciała jest głowa - dotykanie jej jest postrzegane bardzo źle. Pamiętaj również, że kobieta nie może dotykać mnichów - mowa nawet o zetknięciu się ciałami przy robieniu wspólnego zdjęcia. Ponadto wskazane jest ściąganie butów przy wchodzeniu do czyjegoś domu, mieszkania, sklepu, czy restauracji
- Polskie MSZ zaleca poruszanie się w prowincji Xieng Khouang (na granicy z Wietnamem) oraz Luang Prabang wyłącznie po utartych szlakach (ze względu na dużą ilość niewybuchów). Zaleca również szczególną ostrożność przy poruszaniu się poza szlakami przy granicy z Mjanmą - przebiegają tędy trasy narkotykowych przemytników przez co istnieje zagrożenie natrafienia na uzbrojone grupy przestępcze
- większość mieszkańców Laosu zyje na wioskach. Jest tylko kilka miast (z czego tylko Vientian ma więcej niż 100 000 mieszkańców)
- powszechne w Laosie (w miastach) jest płacenie dolarami. Unikajmy tego, stały przelicznik to 1 USD - 8 000 LAK
- zalecane szczepienia w Laosie: WZW A + WZW B, tężec + polio, zagrożenie malaryczne w całym kraju, więcej informacji w tekście Laos - zalecane szczepienia

Wiza do Laosu

Wiza do Laosu

Wiza do Laosu jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się do Laosu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę otrzymamy na międzynarodowych lotniskach (Wattay International Airport, Luang Prabang International Airport, Pakse Internatioanl Airport, Savannakhet International Airport) oraz na przejściach granicznych (lista przejść: http://www.tourismlaos.org/show.php?Cont_ID=348). Należy pamiętać, że lądowe przejścia graniczne są zazwyczaj zamykane na noc (22:00-7:00).

Wiza kosztuje 30 USD, trzeba mieć przy sobie jedno zdjęcie paszportowe (czasem chcą dwa, jeżeli nie masz, to jest możliwość zrobienia zdjęcia lub zeskanowania go z paszportu za 1 USD). Dodatkowo wyrobienie wizy obciążone jest opłatami "za usługę" (3 USD) oraz za formularz (3000 LAK - ok. 1,5 PLN). Należy uważać na służby graniczne, które czasem będą próbowały wymuszać nieuzasadnione opłaty 2-3 USD, które biorą do kieszeni. Na większych przejściach granicznych rząd walczy ze zjawiskiem oszukiwania i wyciągania dodatkowych pieniędzy od turystów. Na lotnisku w Vientianie wiza kosztuje obecnie 30 USD i nie ma żadnych opłat dodatkowych.

Wizę można przedłużyć w Immigration Office w Vientiane. Koszt przedłużenia to 2 USD za dzień. Jeżeli nasza wiza straciła już ważność, to za dni spędzone w Laosie bez ważnej wizy zostanie pobrana opłata 10 USD/dzień.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym w Laosie jest laotański. Język angielski jest słabo znany, podczas naszego pobytu w Laosie po angielsku udało nam się porozmawiać mniej więcej w połowie miejsc noclegowych, które odwiedziliśmy. Jeszcze mniej spotkaliśmy osób mówiących po angielsku w sklepach, restauracjach czy kasach biletowych.

Gotówka i bankomaty

Walutą Laosu jest kip (LAK). Walutę można wymieniać w kantorach, których w miastach i strefach turystycznych jest bardzo dużo. Zdarza się, że kurs euro jest identyczny jak kurs USD, dlatego bezpieczniej mieć ze sobą dolary. Wymiana możliwa również w niektórych bankach. W wielu miejscach można płacić amerykańskimi dolarami, a w turystycznych miejscach zdarza się, że przyjmowane jest również euro.

Bankomaty powszechnie dostępne w miastach i turystycznych destynacjach. Bankomaty są nawet dostępne na wyspach Si Phan Don. Nie mieliśmy problemu z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Laosie działał bez problemu. Bankomaty pobierają opłatę za usługę wynoszącą 20 000 - 40 000 kipów (około 9-18 PLN). W chwili pisania tych słów (listopad 2020) bankiem, którego bankomaty nie pobierały prowizji jest VietinBank).

Bezpieczeństwo

Laos jest dużo bezpieczniejszym krajem niż Kambodża i Tajlandia. Wskaźniki przestępczości są tu dużo niższe niż u sąsiadów, aczkolwiek zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz napady rabunkowe. Dużym problemem jest korupcja. Władza nie ma zaufania mieszkańców, a policjanci znani są nie tylko z wymuszania łapówek od turystów, ale i z wymuszania haraczu od własnych mieszkańców.

Gniazdka elektryczne w Laosie

Laos ma niesamowity rozrzut, jeżeli chodzi o wtyczki elektryczne. Gniazdka elektryczne w Laosie to gniazdka typu A, B, C, E, F. Z tych gniazdek 3 typy nie wymagają od nas przejściówki, a dwa wymagają. Oznacza to, że warto przed podróżą do Laosu zaopatrzyć się w przejściówkę.

Narkotyki w Laosie

Jeżeli opuścimy Vientian i udamy się do innych, turystycznych miejscowości, dostęp do narkotyków wyda nam się powszechny. Oficjalnie handel narkotykami jest zakazany, jednak w praktyce jest to powszechny problem Laosu, narkotyki są sprzedawane oficjalnie, a policja przymyka na to oko, pobierając za to haracz. W turystycznych miejscowościach, na przykład w Si Phan Don znajduje się wiele restauracji, w których można kupić marihuanę lub amfetaminę. Z tego też powodu pobyt w rozrywkowych miejscowościach może być psuty przez naćpanych turystów.

Jak dolecieć do Laosu

loty do Laosu

Do Laosu najtaniej lecieć z Tajlandii, do której często pojawiają się promocje.


Do Laosu najtaniej jest dostać się z innych państw azjatyckich. Najlepiej nastawić się na dotarcie do kraju w dwóch krokach: 1. lot do Azji; 2. Lot do Laosu (lub podróż drogą lądową). Najtaniej i najlepiej jest dostać się z Tajlandii, do której często pojawiają się promocje lotnicze.

Jeżeli będziemy śledzić promocje lotnicze, być może uda się nam trafić promocję lotniczą do Bangkoku (do którego często zdarzają się promocje za 1200-1400 PLN) - stamtąd do Vientiane dojedziemy busem (w około 11 godzin, 150 PLN).

Transport wewnątrz Laosu

jak poruszać się po Laosie

Transport publiczny w Laosie. Jak poruszać się po Laosie?


Transport publiczny w Laosie jest dość ograniczony. Drogi są przeważnie w niskiej jakości, kolej nie istnieje, a loty wewnątrz kraju są drogie. Nie znaczy to jednak, że po Laosie nie uda się nam podróżować.

Drogi w Laosie

Drogi w Laosie

Drogi w Laosie. Na zdjęciu droga prowadząca do Parku Buddy niedaleko Wientianu.


Stan dróg jest słaby. Z wyłączeniem asfaltowych, głównych dróg (Vientiane, Vang Vieng, Luang Prabang, Savannakhet, Pakse), reszta pozostaje w bardzo słabej jakości. Pokonanie 100 km zajmuje średnio 2,5 - 3h. Co gorsza, w porze deszczowej transport może być utrudniony przez zalane drogi.

Aby legalnie kierować samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Wynajęcie skutera wiąże się często z koniecznością podpisania umowy napisanej w języku laotańskim. Unikajmy takich miejsc, wynajmijmy skuter tam, gdzie umowę jest w języku angielskim. Ponadto wymaganiem wielu lokalnych firm jest pozostawienie u nich swojego paszportu.

Laotańczycy nie przestrzegają żadnych zasad ruchu drogowego. Dochodzi do częstych wypadków, zwłaszcza w godzinach nocnych. Problemem kraju są pijani mieszkańcy wsiadający za kierownicę.

Busy i autokary w Laosie

autokarem po Laosie

Autokarem po Laosie. W drodze do Parku Buddy.


Najlepszy i najtańszy sposób podróżowania po Laosie - autokar. Podróżowanie autokarem po Laosie jest niezwykle przyjemne. Możliwe, że to kwestia czasu i niedługo, pod natłokiem turystów się to zmieni, ale w chwili obecnej przawdziwym jest tutaj przekonanie, że "nasz klient, nasz pan". Po pierwsze, w każdym mieście, chyba w każdym hotelu/guesthousie i połowie sklepów sprzedawane są bilety na wszystkie autobusy. Jeżeli chcemy kupić bilety, wystarczy, że wejdziemy do pierwszego lepszego budynku noclegowego i zapytamy. Albo po prostu spytamy w miejscu, w którym sami śpimy. Po drugie, w cenę biletu wliczony jest transport na dworzec. Na godzinę przed odjazdem autobusu przyjedzie po Ciebie tuk tuk, który zabierze Cię na dworzec. Po trzecie, w sleeperach dostaniesz wodę i coś do przegryzienia.

Na długich dystansach dostępne są nocne autobusy (sleeper bus), wyposażone w miejsca leżące. Jadąc autobusem należy uważać na kradzieże, które zdarzają się dość często.

Przykładowe ceny:

 

 

Cena biletu (w PLN wg kursu z dnia 19.02.2015: 1000 LAK = 0,45 PLN)

Trasa autobusu

Długość jazdy

zwykły bus

sleeper bus

Vientiane - Thakhek

7h

41 PLN
(90 000 LAK)

 50 PLN
(110 000 LAK)

Vientiane - Pakse

7,5h

68 PLN
(150 000 LAK)

75 PLN
(165 000 LAK)

Vientiane - Vang Vieng

3h

23 PLN
(50 000 LAK)

27 PLN
(60 000 LAK) - minibus

Vientian - Luang Prabang 11h 75 PLN
(165 000 LAK)

83 PLN
(185 000 LAK)

Luang Prabang - Luang Namtha 8h 90 000 LAK 150 000 LAK
Vientian - 4 000 Islands 14,5h - 104 PLN
(230 000 LAK)
Pakse - Champasak 1,5h 25 PLN
(55 000 LAK)
-
Pakse - Luang Prabang 21h - 144 PLN
(320 000 LAK) - sleeping bus + przesiadka na zwykły bus w Vientiane
Pakse - Vang Vieng 16h - 104 PLN
230 000 LAK - Sleeping bus + przesiadka na zwykły bus w Vientiane
Pakse - 4 000 Islands 3,5h 27 PLN
60 000 LAK - w cenie kurs łódką na wybraną wyspę
-

Za minimalnie wyższą opłatą możemy na kilku kierunkach jechać busem VIP - mniejszym od zwykłego busa, często klimatyzowanym, szybszym, z darmową wodą i poczęstunkiem. Jeżeli będzie dostępny bus VIP na trasie, którą chcesz jechać, doradzam dopłatę i kurs VIPem zamiast zwykłym busem.

Warto również wspomnieć, że autokarami dojedziemy bez problemu do sąsiadujących państw. Kursy są codziennie.

Laos - autokary zagraniczne - przykładowe ceny:

 

 

Cena biletu (w PLN wg kursu z dnia 19.02.2015: 1000 LAK = 0,45 PLN)

Trasa autobusu

Długość jazdy

zwykły bus

sleeper bus

Vientian - Hue (Wietnam) 22h - 81 PLN
(180 000 LAK)
Vientian - Bangkok 11h - 113 PLN
(250 000 LAK)
Vientian - Pathaya 12h -  130 PLN
(1200 THB)

Pakse - Kratie (Kambodża)

7,5h
 

59 PLN
(130 000 LAK)

-

Pakse - Phnom Penh

11,5h
 

99 PLN
(220 000 KIP)

 -

Pakse - Siem Reap

13,5h
 

108 PLN
(240 000 LAK)

 -

Pakse - Bangkok 14h

104 PLN
(230 000 LAK)

-
Pakse - Hue (Wietnam) 12,5h
 
104 PLN
(230 000 LAK)

-

4 000 Islands - Kratie (Kambodża) 6h 83 PLN
(185 000 LAK)
 
4 000 Islands - Phnom Penh 11h 108 PLN
(240 000 LAK)
-
4 000 Islands - Siem Reap 8h 137 PLN
(304 000 LAK)
-
4 000 Islands - Bangkok 19h 126 PLN
(280 000 LAK)
171 PLN
(380 000 LAK) - po przekroczeniu tajskiej granicy przesiadka do pociągu, 2 klasa sypialna

 

Jak widać, ceny nie należą do kosmicznie wysokich.

Loty wewnątrz Laosu

Loty wewnątrz Laosu

Loty wewnątrz Laosu.


Loty wewnątrz Laosu obsługuje narodowy przewoźnik, Leo Airlines (www.laoairlines.com). Tutaj znajduje się mapkę z trasami wykonywanymi wewnątrz Laosu. Niestety, ceny za loty wewnątrz Laosu są wysokie i całkowicie nieopłacalne. Oficjalnie ceny zaczynają się od 88 USD za lot w jedną stronę, jednak dostać bilety w takiej cenie jest bardzo ciężko. Przygotujmy się na 150-200 USD za lot w jedną stronę.

Kuchnia laotańska

kuchnia laosu

Dowiedz się więcej o kuchni Laosu.


Kuchnia Laosu jest dość podobna do kuchni tajskiej i wietnamskiej. Jest ostra, mocno maślana, z dużą ilością przypraw i ziół. Jej podstawą jest kleisty ryż, duża ilość warzyw, mięsa oraz ryby.

Laotańską, oryginalną w tych rejonach świata, pysznością są sandwicze, które w Laosie pojawiły się razem z kolonistami, francuzami. Laotańczycy pokochali je i wciągnęli do swojej kuchni. Wielkie, wypełnione po brzegi sandwicze z rybą lub mięsem to najlepsze śniadanie, jakie można zjeść w Laosie.

Świetnym piwem, jednym z bardzo niewielu towarów eksportowych Laosu, jest BeerLao. To przepyszne piwo jaśminowe, które można pić strumieniami.

Laos - ciekawostki

ciekawostki o Laosie

Laos - ciekawostki.


- w Laosie istnieje prawo stanawiące, że mieszkaniec Laosu nie może uprawiać seksu z turystą. Na straży przestrzegania tego prawa stoją hotele, które nie godzą się na wynajęcie pokoju turyście i mieszkańcowi Laosu.
- Laotańczycy są niesamowicie... leniwą nacją. Nie mam zamiaru szerzyć tutaj stereotypów, ale ciężko się z tym nie zgodzić - czas płynie tutaj zupełnie inaczej niż w Polsce

- poprawna wymowa nazwy stolicy kraju - Vientian to "Wieng Czan"

Laos - przydatne linki

Przydatne strony o Laosie

Dowiedz się więcej o Laosie.


- www.tourismlaos.org - oficjalna strona turystyczna Laosu (ENG)

- nasza relacja z Laosu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021


Tagi: Laos  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ