Hong Kong - przewodnik turystyczny
Hong Kong to niesamowicie potężne miasto.
Hong Kong to jedna z azjatyckich potęg - jedno z najbogatszych miejsc na świecie. Jeszcze do niedawna znajdował się pod panowaniem Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jest jednym ze Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej.
HONG KONG - SPIS TREŚCI
Hong Kong - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 7,5 milionów |
---|---|
Status Hong Kongu | Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Do 1997 roku Hong Kong należał do Wielkiej Brytanii. W 1997 r. Hong Kong wrócił do Chin, jednak, na mocy postanowień brytyjsko-chińskich, do 2047 roku Hong Kong będzie posiadał znaczną autonomię. |
Strefa czasowa | UTC + 8 (12:00 w Polsce = 18:00 w Hong Kongu) |
Waluta | dolar hongkoński (HKD) 1 HKD = 0,51 PLN 1 EUR = 9,05 HKD 1 USD = 7,75 HKD (31.10.2020) |
Język | chiński (kantoński), angielski |
Współczesna historia Hong Kongu obraca się wokół traktatu nankińskiego (dokumentu kończącego I wojnę opiumową) z 1842 roku, który przekazał Hong Kong pod panowanie Wielkiej Brytanii. Od tego czasu Hong Kong rósł w siłę i powiększał swoje granice. Po latach Chiny oraz Wielka Brytania ustaliła szczegóły oddania Hong Kongu Chinom. Datę wyznaczono na 1 lipca 1997, kiedy to Hong Kong wrócił do Chin. Chińczycy zadeklarowali pozostawienie autonomii Hong Kongu przez 50 lat, a więc do 2047 roku.
Informacje praktyczne
- Hong Kong posiada fantastyczne plaże - polecam Repulse Bay
Wiza do Hong Kongu
Wiza do Hong Kongu.
Obywatele RP mogą przebywać w Hong Kongu do 90 bez posiadania wizy.
Jeżeli chcemy do Hong Kongu dostać się z Chin i do nich wrócić, to musimy pamiętać o tym, że wyjazd z Chin do Hong Kongu traktowany jest jako opuszczenie granic Chińskiej Republiki Ludowej. Oznacza to, że aby opuścić Hong Kong i wrócić do kontynentalnych Chin, musimy posiadać wizę dwukrotnego wjazdu.
Język i znajomość języka angielskiego
Językami urzędowymi w Hong Kongu jest chiński (kantoński) i angielski. Mimo że angielski jest językiem urzędowym, którego używa się w biznesie, władzach i szkolnictwie wyższym, a sam język uczony jest w szkołach, bardzo ciężko znaleźć turyście kogoś mówiącego po angielsku. Podczas naszego pobytu nawet w tak turystycznych miejscach, jak bazary czy zabytki turystyczne.
Gotówka i bankomaty
Walutą Hong Kongu jest dolar hongkoński (HKD). Na miejscu oznaczany jest jako $, nie chodzi o dolara amerykańskiego! 1 dolar dzieli się na 100 centów. Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. Kantory mają nieznacznie gorszy kurs niż banki, jednak w bankach pobierana jest prowizja za wymianę (przeważnie 40 HKD, czyli około 20 PLN), natomiast w większości kantorów nie ma żadnej prowizji. HKD jest również powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym w Makao (w stosunku 1:1 do lokalnej waluty).
Bankomaty i płatność kartą powszechnie dostępna, zdarzają się problemy z polskimi kartami płatniczymi. Bankomaty mają możliwość wyboru języka angielskiego. Revolut w Hong Kongu działa bez problemu.
Bezpieczeństwo
Hong Kong to bezpieczne miejsce - według statystyk jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. W zatłoczonych miejscach należy jednak uważać na kradzieże (kieszonkowcy).
Gniazdka elektryczne w Hong Kongu
W Hong Kongu są identyczne gniazdka elektryczne jak w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że lecąc do Hong Kongu będziemy musieli zakupić przejściówkę. Te dostępne są również do kupienia na miejscu. Przejściówki posiada również znaczna część miejsc noclegowych.
Jak dolecieć do Hong Kongu
Czasem zdarzają się względnie tanie loty do Hong Kongu.
Do Hong Kongu lata z Europy niejedna linia. Dolecimy tam m.in. z Moskwy, Paryża, Londynu, Madrytu, Amsterdamu, czy Frankfurtu. Cena za loty wynosi jednak ponad 2000 PLN. Aby zbić cenę polecam pilnować strony z promocjami lotniczymi oraz newslettery linii lotniczych. Do Hong Kongu pojawiają się czasem promocje za 1300-1600 PLN.
Do Hong Kongu można się dostać za niedużą opłatą z wielu azjatyckich miast (m.in. liniami Air Asia z Kuala Lumpur, Bangkoku czy Manili za 45 USD w jedną stronę) - jeżeli jesteśmy w Azji, wypad do Hong Kongu może być ciekawym pomysłem.
Noclegi w Hong Kongu
Gdzie tanio spać w Hong Kongu?
Noclegi w Hong Kongu są droższe niż w innych miastach kontynentu. To jedno z najdroższych miejsc w Azji. Nie oznacza to jednak, że ceny są kosmiczne. Noc w pokoju wieloosobowym w hostelu można znaleźć już za 80 PLN. Jeżeli podróżujemy w dwie osoby lub więcej, bardziej opłaca się wynajmować pokoje - dwuosobowe pokoje są dostępne już za 80 PLN.
Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Hong Kongu zalecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalach Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum (zazwyczaj pokoje wieloosobowe) za niecałe 40 PLN za osobę.
Sprawdź noclegi w Hong Kongu w których spaliśmy osobiście: Hong Kong noclegi - polecane i odradzane
Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen HotelsCombined - porównywarka przeszukuje każde miejsce noclegowe w wielu wyszukiwarkach i pokazuje nam najniższe ceny w internecie:
Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.
Lotnisko w Hong Kongu
Lotnisko HKG - Hong Kong International Airport.
W Hong Kongu znajduje się jedno lotnisko - Hong Kong International Airport. Lotnisko posiada dwa terminale, z czego terminal 1 to jeden z największych terminali pasażerskich na świecie. Port lotniczy Hong Kong International Airport (HKG), nazywany przez miejscowych "Chek Lap Kok" (od wyspy na której lotnisko jest położone), jest, według różnych rankingów, jednym z najlepszych lotnisk na świecie. Położone jest na zachód od centrum Hong Kongu.
Sposoby na dojazd do centrum z lotniska w Hong Kongu (HKG):
Airport Express - kolej kursująca do centrum. Kurs trwa około 25 minut, dojazd do ścisłego centrum (Hong Kong Station w Central) - 100 HKD lub 180 HKD przy zakupie bilet + powrót, kurs do Kawloon 90HKD/160HKD
Autobus - lotnisko jest dobrze skomunikowane liniami autobusowymi. Co około 15 minut spod terminala odjeżdża autobus. Koszt przejazdu, w zależności od kierunku, waha się między 10, a 50 HKD. Pełna lista połączeń znajduje się na oficjalnej stronie lotniska, pod tym linkiem: www.hongkongairport.com/eng/transport/to-from-airport/bus_from_hkia.html
Taksówka - najdroższa możliwość. Dojazd do centrum to koszt około 350 HKD.
Transport wewnątrz Hong Kongu
W Hong Kongu nie ma żadnych problemów z komunikacją i transportem publicznym, który jest niesamowicie rozbudowany.
Komunikacja miejska w Hong Kongu
Komunikacja miejska w Hong Kongu.
W Hong Kongu funkcjonuje rozbudowana i dobrze zaplanowana komunikacja miejska.
Metro w Hong Kongu - mapa. Kliknij, aby powiększyć. |
Metro (MTR System)
W Hong Kongu znajduje się 5 linii metra (nazywanego tutaj "MTR"), a koszt transportu nim waha się w granicach 4-13 HKG. System MTR posiada również 3 linie kolei miejskiej (rail line). W MTR jest całkowity zakaz jedzenia i picia.
Oficjalna strona MTR - www.mtr.com.hk
Busy
Hong Kong wypełniony jest autobusami. Po mieście poruszają się autobusy kilku firm. Niestety, nie jest to najwygodniejszy środek transportu. Często ciężko jest znaleźć interesujący nas przystanek, a autobusy nie poruszają się zgodnie z rozkładem jazdy. Najwięksi przewoźnicy to KMB (www.kmb.hk), Citybus (www.nwstbus.com.hk). Cena przejazdu jest zależna od pokonanej odległości.
Tramwaje
Bezpośrednio na wyspie Hong Kong funkcjonują tramwaje (kursujące codziennie od 6:00 do 24:00). Cena jest sztywna i wynosi 2,3 NKG za przejazd. Istnieje możliwość wykupienia 4-dniowego biletu za 34 HKG. Mapa dostępna na oficjalnej stronie przewoźnika, pod tym linkiem: http://www.hktramways.com/en/tramservice/routemapwestbound.html.
Promy
Najciekawszą możliwością dostania się z wyspy Kawloon na wyspę Hong Kong jest prom. Sam w sobie jest świetną atrakcją, oferującą piękne widoki za niską cenę. Star Ferry (http://www.starferry.com.hk) to najbardziej znana sieć promów, która funkcjonuje już od ponad 100 lat. Koszt przejazdu to 2,5 HKG w tygodniu i 3,4 HKG w sobotę, niedzielę i święta.
Octopus Card
Aby ułatwić sobie sytuację z biletami komunikacji miejskiej, warto zastanowić się nad kupnem karty Octopus Card. Dzięki karcie nie będziemy mieli żadnych dodatkowych zniżek, ale będziemy mogli za to w każdym środku transportu zapłacić kartą, przykładając ją do czytnika przed rozpoczęciem podróży i po jej zakończeniu. Z karty automatycznie odjęte zostaną środki na transport.
Cena za kartę to 150 HKG - 50 HKG to depozyt za kartę, zwracany w dniu oddania karty, natomiast 100 HKG to środki, które będziemy mogli przeznaczyć na poruszanie się po mieście.
Kartę można kupić w biurach obsługi firm przewozowych, np. na stacjach metra oraz w sklepach partnerskich, np. 7eleven (w którym to kartą Octopus Card można płacić za zakupy).
Kartę Octopus Card w Hong Kongu można zakupić jeszcze w wariancie z transportem z i na lotnisko Airport Expressem. Dodatkowo karta upoważnia do 3 dniowego podróżowania MTR bez opłat. Cena takiej karty to 220 HKG (przejazd Airport Express w jedną stronę) lub 300 HKG (przejazd w dwie strony). W tych przypadkach 50 HKG to zwrotna kaucja, a 20 HK to kwota, którą będziemy mogli wykorzystać na komunikację miejską.
Atrakcje Hong Kongu
Atrakcje Hong Kongu.
The Peak (Victoria Peak) - wzniesienie na którym jest przepiękny widok na panoramę miasta. Na szczycie znajduje się taras widokowy "The Sky Terrace 428", który, mimo, że jest dodatkowo płatny, warty jest odwiedzenia. Na wzniesienie dowiezie nas Peak Tram - www.thepeak.com.hk/en. Ceny: 28 HKG bilet pojedynczy, 40 HKG za bilet do + powrotny. Cena biletu z wstępem na taras widokowy: 71 HKG pojedynczy i 83 wjazd + zjazd.
Klasztor Po Lin i położony obok Budda Tian Tian - największy na świecie pomnik Buddy (aż 34 metry wysokości)! Kompleks jest otwarty dla turystów codziennie od 10:00 do 18:00. Za opłatą można wejść do środka Buddy. Jak dojechać do Budda Tian Tian: metrem (linią Tung Chung) do przystanku Tung Chung i stamtąd autobusem nr 23. Z przystanku Tung Chung można również przejechać się do Buddy koleją Ngong Pong, o której więcej w dalszej części artykułu. Kolejnym sposobem na dotarcie na miejsce jest prom z Central Pier do Mui Wo i stamtąd autobus numer 2.
Wong Tai Sin Temple - jedna z głównych atrakcji Hong Kongu - duża świątynia położona na Kowloon.
W centrum znajduje się Bank Of China Tower - charakterystyczny, jeden z najbardziej znanych budynków na świecie. Na 43 piętrze tego drapacza chmur znajdziemy taras widokowy, dostępny za darmo dla zwiedzających. Aby się do niego udać, musimy posiadać przy sobie paszport, dzięki któremu otrzymamy "wjazdówkę" i zostaniemy pokierowani do specjalnej windy, jeżdżącej wyłącznie na trasie parter - 43 piętro.
Inny taras widokowy (płatny) położony jest w International Commerce Centre - najwyższym budynku w Hong Kongu. Taras położony jest na 100 piętrze, a bilet wstępu kosztuje 142 HKD (przy zakupie online na oficjalnej stronie - 15% rabatu): www.sky100.com.hk
Pozostając w centrum miasta, warto zobaczyć "Symphony Of Light" - codzienny pokaz laserowy (w centralnej części wyspy Hong Kong), rozpoczynający się o 20:00.
W Hong Kongu znajdują się dwie, duże (i drogie!) atrakcje - DisneyLand (499 HKG wstęp) oraz Ocean Park (345 HKG wstęp). Kolejną, wartą odnotowania, drogą atrakcją jest Ngong Ping 360 (www.np360.com.hk) - niespełna 6-cio kilometrowa, wisząca kolej linowa. Wstęp na przejażdżkę kosztuje 165 HKG.
Wyruszając trochę dalej poza centrum, warto udać się do Ten Thousand Buddhas Monastery (Man Fat Tsz). Jest to buddyjski kompleks znajdujący się w wiosce Pai Tau Village w dystrykcie Sha Tin. Dojedziemy do niego MTR (stacja Sha Tin Station).
Zakupy w Hong Kongu
Jedno z wejść na Ladies Market w Hong Kongu.
Hong Kong to idealne miejsce na zakupy! Niskie ceny, wszechobecny tłok i setki kolorowych sklepów/straganów wciągają i pozwalają zapomnieć o czasie.
Najpopularniejszym, ulicznym bazarem jest "Ladies Market" ciągnący się przez kilometr ulicy "Tung Choi Street". Dojedziemy tam MTR - wysiadamy na stacji Mong Kok Station (wyjście E2) i pytamy ludzi o drogę - ulica znajduje się kilkanaście minut spacerem od stacji.
Kolejnym, fascynującym bazarem jest nocny bazar przy Temple Street (położony w Kowloon).
Fanów chińskiej medycyny z pewnością zainteresuje ulica Ko Shing Street, na której handluje się wyrobami chińskiej, naturalnej medycyny.
Jest to tylko kilka, najciekawszych przykładów tego, gdzie można robić zakupy w Hong Kongu. Pełna lista bazarów dostępna jest na oficjalnej stronie Hong Kongu, tutaj: www.discoverhongkong.com/nz/shop/where-to-shop/street-markets-and-shopping-streets/temple-street-night-market.jsp
Hong Kong to nie tylko bazary, ale również i centra handlowe. Najpopularniejsze z nich to "Citygate Outlet" (www.citygateoutlets.com.hk) - położony przy stacji MTR - Tung Chung.
Kuchnia hong kongu
Dowiedz się więcej o kuchni Hong Kongu.
Hong Kong to raj dla wszystkich, lubiących dobrze zjeść! To nie tylko miejsce, w którym znajdziemy przepyszną kuchnię chińską (o której więcej przeczytasz w przewodniku po Chinach), ale również dowolną kuchnię świata, zlokalizowaną w przeszło 8000 knajp w Hong Kongu!
Hong Kong - przydatne linki
Dowiedz się więcej o Hong Kongu.
- www.discoverhongkong.com - oficjalna, turystyczna strona Hong Kongu (ENG)
- nasza relacja z Hong Kongu
Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020