Papua-Nowa Gwinea - przewodnik

Papua Nowa Gwinea - przewodnik turystyczny

Papua-Nowa Gwinea to jeden z najmniej odkrytych zakątków Świata. Foto: Anselmo Lastra, flickr.com


Papua Nowa Gwinea to niesamowite państwo położone w Oceanii na około 2800 wyspach. Kraj, który przywita nas wspaniałą naturą, niskimi cenami oraz życzliwymi ludźmi.

INFORMACJE OGÓLNE

Papua-Nowa Gwinea

Populacja

6 mln

Stolica

Port Moresby

Strefa czasowa

UTC +10
(12:00 w Polsce = 21:00 w Papui-Nowej Gwinei)

Waluta

kina (PGK)
1 PGK = 1,29 PLN
1 EUR = 3,38 PGK
1 USD = 3,16 PGK
(17.01.2017)

Język

angielski, tok pisin, hiri motu

Główne miasta

Port Moresby, Lae, Arawa, Mount Hagen, Madang, Wewak, Goroka, Kokopo, Popondetta, Aitape

Zalecane szczepienia Zalecane szczepienie przeciw WZW A+B oraz tężcowi, zalecane stosowanie repelentów antymalarycznych

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Papui-Nowej Gwinei

W PNG nie należy patrzeć miejscowym w oczy.


- Najlepsza pora na odwiedzenie Papui (najmniej opadów) to okres od maja do października. Okres listopad - maj to czas pory deszczowej
- Bankomaty dostępne wyłącznie w kilku największych miastach
- W PNG nie należy przesadzać z odkrywaniem ciała oraz publicznym okazywaniem uczuć
- Lokalnym mieszkańcom nie powinno się patrzeć w oczy. Na powitanie należy uścisnąć rękę
- Bardzo mało ludzi mówi po angielsku

- Hotele w PNG są bardzo drogie. Dużo tańszy jest nocleg w guest houseach (około 60 PLN), a najtańszy we wioskach oraz kościołach, które prowadzą guesthouse. Dla przykładu, kościół ECB - Evangelical Brotherhood Church posiada swoje miejsca noclegowe w stolicy każdej prowincji kraju. Nocleg u nich to koszt około 35 PLN

WIZA DO PAPUI-NOWEJ GWINEI

Wiza do Papui-Nowej Gwinei

Wiza do Papui-Nowej Gwinei.


Obywatele RP chcący udać się do Papui-Nowej Gwinei, mogą otrzymać wizę (60-cio dniową) na lotniskach w Port Moresby i Rabaul. Wiza jest bezpłatna. Aby ją otrzymać, należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy.

BEZPIECZEŃSTWO

Na co należy uważać w Papui-Nowej Gwinei

Zagrożenia w Papui-Nowej Gwinei.


W Port Moresby i innych większych miastach należy uważać na kradzieże. Zdarzają się również napady i gwałty.

Podróżując wewnątrz kraju, zaleca się wynajęcie lokalnego przewodnika. Ponadto, ze względu na występowanie krokodyli, nie zaleca się kąpania w miejscach do tego nie wyznaczonych.

Przed wyruszeniem do Papui-Nowej Gwinei warto zapoznać się z aktualnymi wydarzeniami w kraju - często zdarzają się tutaj konflikty etniczne.

JAK DOTRZEĆ DO PAPUI-NOWEJ GWINEI

Jak najtaniej dolecieć do Papui-Nowej Gwinei

Loty do Papui-Nowej Gwinei to spory wydatek.


Do Papui-Nowej Gwinei nie dolecimy tanio. Ani nie dolecimy bezpośrednio z Europy. Narodowy przewoźnik Papui, Air Niugini (airniugini.com.pg) lata do stolicy PNG, Port Moresby, z następujących miast: Brisbane, Cairns, Sydney (Australia), Cebu, Bali, Fiji, Hong Kong, Honiara, Manila, Singapur, Tokyo. Najtaniej wychodzi dostanie się do Papui z trzech, wymienionych powyżej, lotnisk Australijskich - cena za lot w dwie strony kosztować będzie około 1000 zł. Niestety, cena za lot w dwie strony z wszystkich innych, powyższych miast wynosi około 3500 zł. Oznacza to, że najtaniej do Papui-Nowej Gwinei jest dostać się z Australii. Aby dowiedzieć się, jak najtaniej dotrzeć do tego kraju, przeczytaj nasz przewodnik po Australii.

Równie dobrze można do PNG udać się lądem (z Indonezji). W tym przypadku, będziemy musieli udać się do miasta Jayapura (niedaleko granicy Indonezji z PNG), gdzie znajduje się Ambasada PNG. Tam wyrobimy wizę w jeden dzień (koszt około 15 PLN).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Papui-Nowej Gwinei

Transport w Papui-Nowej Gwinei.


Papua-Nowa Gwinea to kraj ze słabymi drogami, brakiem kolei, względnie rozwiniętą siatką połączeń lotniczych oraz transportem wodnym. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

                    Loty

Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei

Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei.


Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei to najbardziej rozwinięty środek transportu. Loty wewnątrz kraju obsługują aż 3 linie lotnicze:

Air Niugini (www.airniugini.com.pg), Airlines PNG (www.apng.com) oraz Travel Air (www.travelairpng.com). Za lot w jedną stronę należy się spodziewać opłaty nie mniejszej niż 300 zł.

                    Autobusy i drogi

Drogi w Papui-Nowej Gwinei

Drogi w PNG są w fatalnej jakości.


Dróg w Papui-Nowej Gwinei jest bardzo mało. Połączenia drogowe to jeden z największych problemów w kraju. Wiele istniejących dróg nie jest nawet wybrukowana, co oznacza, że po każdym deszczu stanowi jedne wielkie błotowisko, przez które bardzo ciężko się przedostać. W ostatnich latach zostały wydane wielkie pieniądze, aby poprawić ten stan. Powstało dużo nowych dróg, a wiele z tych istniejących, wyremontowano. O drogi i połączenia z innymi miastami trzeba pytać na miejscu.

Transport publiczny obsługują MPV (Public Motor Vehicles) - pojazdy (głównie miniwany), oferujące kursy wewnątrz miast i między miastami (jeżeli będzie istniała droga międzymiastowa, należy spodziewać się opłaty za kurs wynoszącej około 25-30 kina).

                    Transport wodny

Transport wodny w Papui-Nowej Gwinei

Wodny transport w Papui-Nowej Gwinei.


Po archipelagach poruszają się małe łodzie, natomiast z większych wysp kursują promy. O transport należy pytać na miejscu.

KUCHNIA PAPUI-NOWEJ GWINEI

Kuchnia Papui-Nowej Gwinei.


Kuchnia Papui-Nowej Gwinei opiera się na owocach morza, rybach, ryżu i mięsie.

CIEKAWOSTKI

Ciekawostki o PNG.


- główna część kraju położona jest na wyspie Nowa Gwinea. Niecała połowa tej wyspy należy do Papui-Nowej Gwinei, a pozostała jej część należy do Indonezji. Skąd wziął się ten podział? Z kolonializmu państw europejskich. W XIX wieku wyspę podzieliły między siebie 3 mocarstwa - Holandia (zachód wyspy), Niemcy (północny wschód wyspy) i Brytania (południowy wschód). Brytyjczycy przekazali swoją część Australii (w 1902 roku), która  w trakcie I wojnie światowej otrzymała w zarządzanie niemiecką część wyspy. Te tereny w 1975 roku ogłosiły niepodległość i stały się Papuą-Nową Gwineą. Część holenderska została natomiast przyłączona w 1963 roku do Indonezji 
- Nazwa stolicy, Port Moresby, nazwana została tak na cześć odkrywcy Zatoki Papua, Johna Moresby
- W Papui-Nowej Gwinei wyróżnia się ponad 800 języków
- PNG to jedno z najlepszych miejsc na świecie na nurkowanie

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Papui-Nowej Gwinei

Przydatne strony o Papui-Nowej Gwinei.


www.papuanewguinea.travel - oficjalna strona (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018


comments powered by Disqus
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ