Papua-Nowa Gwinea - przewodnik turystyczny

Papua Nowa Gwinea - przewodnik turystyczny

Papua-Nowa Gwinea to jeden z najmniej odkrytych zakątków Świata. Foto: Anselmo Lastra, flickr.com


Papua Nowa Gwinea to niesamowite państwo położone w Oceanii na około 2800 wyspach. To jeden z niewiele krajów, w których zachowało się tak wiele plemion, które do dzisiaj żyją zgodnie z naturą. To kraj, który przywita nas wspaniałą przyrodą, niskimi cenami oraz życzliwymi ludźmi.

Informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9 milionów
Stolica Port Moresby
Strefa czasowa UTC +10
(12:00 w Polsce = 21:00 w Papui-Nowej Gwinei)
Waluta kina (PGK)
1 PGK = 1,13 PLN
1 EUR = 4,1 PGK
1 USD = 3,51 PGK

(30.10.2020)
Język angielski, tok pisin, hiri motu
Główne miasta Port Moresby, Lae, Arawa, Mount Hagen, Madang, Wewak, Goroka, Kokopo, Popondetta, Aitape

Papua-Nowa Gwinea jest po Australii drugim największym państwem Oceanii. Mieszkańcy kraju dzielą się na kilkaset plemion papuaskich, z których każde mówi swoim językiem. Często są to plemiona bardzo zacofane, żyjące z dala od ludzkich wynalazków, takich jak elektryczność czy odzież. Państwa europejskie kolonizowały te tereny od XVI wieku. W XIX wieku częścią dzisiejszej Papui-Nowej Gwinei rządzili Brytyjczycy oraz Niemcy. W trakcie II wojny światowej kraj zajęła Japonia. Po wojnie trafiła pod administrację australijską. Papua-Nowa Gwinea odzyskała niepodległość w 1975 roku. Po kilkunastu latach w kraju wybuchła wojna domowa. Wyspa Bougainville’a, najbogatszy rejon państwa żądał niepodległości. Wojna zakończyła się w 1997 roku, kosztowała życie około 20 tysięcy osób, w jej wyniku bardzo ucierpiała gospodarka. Bougainville otrzymało znaczną autonomię i obietnicę przeprowadzenia referendum. Te odbyło się w 2019 roku - 98% opowiedziało się za niepodległością. Papua-Nowa Gwinea jest dzisiaj słabo rozwiniętym krajem, wspieranym międzynarodowymi programami. Sytuacja kraju na przestrzeni najbliższych lat raczej się nie poprawi, winny jest niski poziom wykształcenia, brak wykwalifikowanych robotników oraz bardzo słabo rozwinięta infrastruktura.

Informacje praktyczne

- Najlepsza pora na odwiedzenie Papui (najmniej opadów) to okres od maja do października. Okres listopad - maj to czas pory deszczowej

- W Papui-Nowej Gwinei nie należy przesadzać z odkrywaniem ciała oraz publicznym okazywaniem uczuć; wiele osób uważa również za nieżyczliwe patrzenie się w oczy oraz głośne mówienie

- zalecane szczepienia w Papui Nowej Gwinei: przeciw WZW A+B oraz tężcowi, zalecane stosowanie repelentów antymalarycznych; brak szczepien obowiązkowych

- Kuchnia Papui-Nowej Gwinei opiera się na owocach morza, rybach, ryżu i mięsie

Wiza do Papui-Nowej Gwinei

Wiza do Papui-Nowej Gwinei

Wiza do Papui-Nowej Gwinei.


Obywatele RP chcący udać się do Papui-Nowej Gwinei, mogą otrzymać wizę (60-cio dniową) na lotniskach w Port Moresby i Rabaul. Wiza jest bezpłatna. Aby ją otrzymać, należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Język i znajomość języka angielskiego

Na Papui-Nowej Gwinei znajdziemy łącznie 820 języków, którymi posługują się setki plemion. Ciężko w to uwierzyć, ale w kraju znajduje się 12% wszystkich języków świata! Podstawowym językiem urzędowym jest tok pisin i hiri motu. Tok pisin jest językiem wywodzącym się z języka angielskiego, natomiast hiri motu pochodzi z lokalnego języka motu. Tok pisin jest najbardziej rozpowszechnionym językiem. Ma bardzo wiele wspólnego z językiem angielskim. Język angielski jest trzecim językiem urzędowym Papui-Nowej Gwinei. Używa się go w szkolnictwie i biznesie, jednak mimo to znaczna część społeczeństwa go nie zna.

Gotówka i bankomaty

Walutą Papui-Nowej Gwinei jest kina. 1 kina dzieli się na 100 toea. Bankomaty dostępne wyłącznie w kilku największych miastach.

Bezpieczeństwo

Na co należy uważać w Papui-Nowej Gwinei

Zagrożenia w Papui-Nowej Gwinei.


W Port Moresby i innych większych miastach należy uważać na kradzieże. Zdarzają się również napady i gwałty. Ze względu na istniejące w miastach bandy i lokalne gangi miasta uznawane są za niebezpieczne i nie warto spacerować w nich po zmierzchu.

Podróżując wewnątrz kraju, zaleca się wynajęcie lokalnego przewodnika. Ponadto, ze względu na występowanie krokodyli, nie zaleca się kąpania w miejscach, któe nie są do tego wyznaczone. Zagrożeniem są również rekiny.

Przed wyruszeniem do Papui-Nowej Gwinei warto zapoznać się z aktualnymi wydarzeniami w kraju - często zdarzają się tutaj konflikty etniczne, które nigdy nie są wymierzone w turystów, ale potrafią przynieść niebezpieczeństwo.

Gniazdka elektryczne w Papui-Nowej Gwinei

W Papui-Nowej Gwinei znajdziemy różne wtyczki elektryczne, od typu C i D, do których będą pasowały nasze sprzęty, po wtyczkę I, która będzie wymagała przejściówki. Lecąc do Papui-Nowej Gwinei powinniśmy zaopatrzyć się w przejściówkę.

Jak dolecieć do Papui-Nowej Gwinei

Jak najtaniej dolecieć do Papui-Nowej Gwinei

Loty do Papui-Nowej Gwinei to spory wydatek.


Do Papui-Nowej Gwinei nie dolecimy tanio. Ani nie dolecimy bezpośrednio z Europy. Narodowy przewoźnik Papui, Air Niugini (airniugini.com.pg) lata do stolicy PNG, Port Moresby, z następujących miast: Brisbane, Cairns, Sydney (Australia), Cebu, Bali, Fiji, Hong Kong, Honiara, Manila, Singapur, Tokyo. Najtaniej wychodzi dostanie się do Papui z trzech, wymienionych powyżej, lotnisk Australijskich - cena za lot w dwie strony kosztować będzie około 1000 zł. Niestety, cena za lot w dwie strony z wszystkich innych, powyższych miast wynosi około 3500 zł. Oznacza to, że najtaniej do Papui-Nowej Gwinei jest dostać się z Australii. Aby dowiedzieć się, jak najtaniej dotrzeć do tego kraju, przeczytaj nasz przewodnik po Australii.

Równie dobrze można do PNG udać się lądem (z Indonezji). W tym przypadku, będziemy musieli udać się do miasta Jayapura (niedaleko granicy Indonezji z PNG), gdzie znajduje się Ambasada PNG. Tam wyrobimy wizę w jeden dzień (koszt około 15 PLN).

Noclegi w Papui-Nowej Gwinei

Hotele w Papui-Nowej Gwinei są bardzo drogie. Ciężko znaleźć nocleg poniżej 80 USD za dobę. Tańsze są pensjonaty i guesthouse, które znajdziemy w miastach (od około 35 USD/doba).

Najtańszy nocleg w Papui-Nowej Gwinei znajdziemy we wioskach oraz kościołach, z których znaczna część prowadzi guesthouse. Dla przykładu, kościół ECB - Evangelical Brotherhood Church posiada swoje miejsca noclegowe w stolicy każdej prowincji kraju. Nocleg u nich to koszt w przeliczeniu od około 35 PLN.

Transport wewnątrz Papui-Nowej Gwinei

Papua-Nowa Gwinea to kraj ze słabymi drogami, brakiem kolei, względnie rozwiniętą siatką połączeń lotniczych oraz transportem wodnym.

Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei

Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei

Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei.


Loty wewnątrz Papui-Nowej Gwinei to najbardziej rozwinięty środek transportu. Loty wewnątrz kraju obsługują aż 3 linie lotnicze:

Air Niugini (www.airniugini.com.pg), Airlines PNG (www.apng.com) oraz Travel Air (www.travelairpng.com). Za lot w jedną stronę należy się spodziewać opłaty nie mniejszej niż 300 PLN.

Latanie samolotem jest uważane w Papui-Nowej Gwinei za niebezpieczne. Znaczna część kraju jest górzysta i pokryta nieprzebytą dżunglą, a lotniska położone są w stromych dolinach. W kraju regularnie dochodzi do katastrof lotniczych - podczas słabej widoczności piloci nie widzą lotniska i rozbijają się o góry. W latach 2015-2020 rozbiły się w kraju 4 samoloty.

Autobusy i drogi

Dróg w Papui-Nowej Gwinei jest bardzo mało. Połączenia drogowe to jeden z największych problemów w kraju. Wiele istniejących dróg nie jest nawet wybrukowana, co oznacza, że po każdym deszczu stanowi jedne wielkie błotowisko, przez które bardzo ciężko się przedostać. W ostatnich latach zostały wydane wielkie pieniądze, aby poprawić ten stan. Powstało dużo nowych dróg, a wiele z tych istniejących, wyremontowano. O drogi i połączenia z innymi miastami trzeba pytać na miejscu.

Transport publiczny obsługują MPV (Public Motor Vehicles) - pojazdy (głównie miniwany), oferujące kursy wewnątrz miast i między miastami (jeżeli będzie istniała droga międzymiastowa, należy spodziewać się opłaty za kurs wynoszącej około 25-30 kina).

Transport wodny w Papui-Nowej Gwinei

Po archipelagach poruszają się małe łodzie, natomiast z większych wysp kursują promy. O transport należy pytać na miejscu.

Papua-Nowa Gwinea - ciekawostki

Ciekawostki o Papui-Nowej Gwinei


- główna część kraju położona jest na wyspie Nowa Gwinea. Niecała połowa tej wyspy należy do Papui-Nowej Gwinei, a pozostała jej część należy do Indonezji. Skąd wziął się ten podział? Z kolonializmu państw europejskich. W XIX wieku wyspę podzieliły między siebie 3 mocarstwa - Holandia (zachód wyspy), Niemcy (północny wschód wyspy) i Brytania (południowy wschód). Brytyjczycy przekazali swoją część Australii (w 1902 roku), która  w trakcie I wojnie światowej otrzymała w zarządzanie niemiecką część wyspy. Te tereny w 1975 roku ogłosiły niepodległość i stały się Papuą-Nową Gwineą. Część holenderska została natomiast przyłączona w 1963 roku do Indonezji 
- Nazwa stolicy, Port Moresby, nazwana została tak na cześć odkrywcy Zatoki Papua, Johna Moresby

- PNG to jedno z najlepszych miejsc na świecie na nurkowanie

Papua-Nowa Gwinea - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Papui-Nowej Gwinei

Przydatne strony o Papui-Nowej Gwinei.


www.papuanewguinea.travel - oficjalna strona (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020


Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ