Szanghaj - przewodnik turystyczny

Panorama Szanghaju

Panorama Szanghaju (dzielnica Pudong). Foto: Joan Campderrós-i-Canas, flickr.com


Szanghaj to prawdziwa potęga. Jedno z największych miast na Świecie (około 24 mln mieszkańców). Największe miasto Chin i jeden z najważniejszych i największych portów na Świecie. Będąc w Chinach warto odwiedzić to miasto.

Szanghaj - notka historyczna

Szanghaj ma wielowiekową i bogatą historie. Już w okolicach 991 roku zaczął się tu rozwijać port. W 1292 roku rząd utworzył prowincję Szanghaj, co uważane jest za początek miasta. Z biegiem wieków miasto rozwijało się, otoczono je murami, a sam Szanghaj stał się zagłębiem przemysłu tekstylnego i rzemieślniczego oraz jednym z najważniejszych portów w Chinach.

Podczas wojny opiumowej w 1842 Wielka Brytania okupowała Szanghaj, żądając otwarcia Chin na ich towary. Po przegranej przez Chiny wojnie Szanghaj został otwarty dla międzynarodowego handlu, a obce kraje zaczęły drenować chińską gospodarkę. Mimo to pojawienie się obcego kapitału spowodowało, że Szanghaj intensywnie się rozwijał.

Dzisiaj Szanghaj jest jednym z największych i najbogatszych miast na świecie. Mieszka w nim 25 milionów mieszkańców.

Jak dolecieć do Szanghaju

jak dolecieć do Szanghaju

Jak tanio dotrzeć do Szanghaju?


Do Szanghaju możemy polecieć bezpośrednio z Europy wieloma liniami: Aeroflot (Moskwa), Air China (Paryż, Mediolan, Frankfurt), Air France (Paryż), Alitalia (Mediolan), British Airways (Londyn), China Eastern Airlines (Paryż, Moskwa), Finnair (Helsinki), KLM (Amsterdam), Lufthansa (Frankfurt, Monachium), czy Turkish Airlines (Stambuł). Niestety, cena nie jest niska i wynosi zazwyczaj nie mniej niż 2000 PLN. Aby polecieć taniej, musimy śledzić promocje lotnicze.

Zastanówmy się, jeżeli znajdziemy promocję na loty do Pekinu, z którego do Szanghaju dojedziemy pociągiem już za 50 USD.

Szanghaj - dojazd do centrum z lotniska

Szanghaj posiada dwa lotniska - główne, Szanghaj-Pudong oraz Szanghaj-Hongqiao, obsługujące loty krajowe oraz z kontynentu azjatyckiego.

Szanghaj-Pudong (PVG)

Lotnisko w Szanghaju

Szanghaj - lotnisko.


Szanghaj-Pudong (Shànghǎi Pǔdōng Guójì Jīcháng) to główne lotnisko Szanghaju. Położone jest około 30 km od centrum miasta. Z lotniska Pudong dojedziemy do centrum Szanghaju koleją magnetyczną (pierwszą na Świecie), nazywaną Maglev. 30,5 km trasa doprowadzi nas do stacji Longyang Road (Lóngyáng Lù Zhàn), która łączy się z 2 i 7 linią metra. Nowoczesna kolej w ciągu 7 minut pokona całą trasę, osiągając prędkość 431 km/h. Maglev kursuje od 06:45 do 21:30 i kosztuje 50 ¥ (za bilet w jedną stronę) 40 ¥ (jeżeli mamy przy sobie bilet lotniczy) lub 80 ¥ za bilet w dwie strony.

Jeżeli chcemy jechać taniej (i dłużej), to do centrum dojedziemy metrem (linia 2) za cenę do 9 CNY (w zależności od stacji, na której skończymy podróż).

Szanghaj-Hongqiao (SHA)

Szanghaj lotnisko - transport do centrum

Transport z lotniska do centrum Szanghaju.


Szanghaj-Hongqiao położone jest ok. 13 km od centrum Szanghaju. Jest to lotnisko obsługujące loty krajowe oraz loty azjatyckie. Z lotniska do centrum Szanghaju dojedziemy metrem nr 10, lub busami ruszającymi sprzed lotniska (w cenie 4-7 CNY).

Szanghaj - komunikacja miejska

Szanghaj komunikacja miejska

Szanghaj jest znakomicie skomunikowany.


Szanghaj jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem. Posiada rozbudowane metro, którym spokojnie zwiedzimy najważniejsze punkty miasta, a także dużą sieć połączeń autobusowych.

Metro w Szanghaju

Metro w Szanghaju
Metro w Szanghaju. Kliknij, aby
powiększyć (źródło: shmetro.com)

Szanghaj posiada 12 linii metra, które składają się łącznie na prawie 500 km torów. Jest to największe metro na Świecie (licząc długość torów). W budowie jest 10 kolejnych tras, które mają być gotowe w ciągu kilku najbliższych lat - plan inwestycyjny (którego celem jest zmniejszenie ruchu samochodowego) zakłada, że w 2020 roku metro w Szanghaju będzie liczyć ponad 800 km.

Cena za kurs wynosi od 3 do 9 CNY (w zależności od przebytego dystansu). Metro jest dobrze oznakowane, informacje na temat stacji, menu w automatach biletowych oraz znaki są dostępne również w angielskiej wersji. Ponadto wymawiane w pojazdach informację na temat dojazdu do stacji mówione są również po angielsku.

Metro obejmuje swoim zasięgiem większość miasta. Spokojnie możemy zwiedzić Szanghaj korzystając wyłącznie z usług metra.

Oficjalna strona internetowa metra w Szanghaju: www.shmetro.com/EnglishPage/EnglishPage.jsp

Autobusy w Szanghaju

W Szanghaju istnieje wielka sieć połączeń autobusowych. Będąc na miejscu, wszystkie informacje na przystankach są w języku chińskim, dlatego, chcąc podróżować busem w Szanghaju, warto zapoznać się z liniami (spis dostępny tutaj). Kurs autobusem kosztuje 2 CNY.

Promy w Szanghaju

Z Bundu co 10 minut ruszają promy, którymi można się dostać na Pudong. Cena za przejazd wynosi 2 CNY, a kurs trwa około 5 minut.

Shanghai Public Transportation Card

Będąc w Szanghaju, warto wyrobić kartę "Shanghai Public Transportation Card" (jiāotōng kǎ), która upoważnia nas do dwóch, świetnych zniżek. Kupimy ją na każdej stacji metra (za 20 CNY, które jest zwracane w momencie, gdy oddajemy kartę). Kartę zasilamy gotówką, którą możemy wydawać na przejazdy (w metrze, busach, promach, a nawet w taksówkach). Zniżki, jakie daje nam karta to: 1 CNY zniżki przy przesiadce (jeżeli w ciągu 90 minut od pierwszego przejazdu dokonamy kolejnej podróży, zapłacimy za nią 1 CNY mniej). Ponadto, jeżeli w ciągu 30 dni przekroczymy kwotę 70 CNY wydaną na transport, to do końca miesiąca otrzymamy 10% zniżki na każdy kolejny bilet. Liczmy się z tym, że wymawiając angielską nazwę karty, sprzedawca nie będzie mieć pojęcia, o co chodzi. Naucz się więc mówić nazwę karty po mandaryńsku: "jow tong kah".

Jeżeli w Szanghaju będziemy na tyle krótko, że zrezygnujemy z wykupienia karty, pamiętajmy o możliwości wykupienia biletu dobowego - kosztuje 18 CNY i ważny jest 24h od czasu skasowania.

Noclegi w Szanghaju

noclegi w Szanghaju

Gdzie tanio spać w Szanghaju?


Noclegi w Szanghaju nie należą do najdroższych - i piszę to mając również na myśli centrum miasta. Za noc w jednym z najtańszych hosteli w pokoju dwuosobowym zapłacimy od około 50 PLN, natomiast pokój w wieloosobowym dormie to koszt od około 40 PLN.

W Szanghaju polecam również rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za 35 PLN za dwuosobowy pokój.

Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen HotelsCombined - porównywarka przeszukuje każde miejsce noclegowe w wielu wyszukiwarkach i pokazuje nam najniższe ceny w internecie:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Szanghaju spałem i które miejsca noclegowe polecam, sprawdź artykuł: Noclegi w Szanghaju - polecane i odradzane.

Szanghaj - atrakcje

Szanghaj - warte odwiedzenia

Atrakcje w Szanghaju.


Bund - promenada na prawym brzegu rzeki Huangpu. Liczy 1,5 km i jest zabudowany pięknymi budynkami z czasów kolonialnych. Z Bundu jest piękny widok na drugą stronę rzeki, gdzie położona jest słynna dzielnica finansowa Szanghaju - Pudong, posiadająca m.in. Oriental Pearl Tower - górującą nad horyzontem Szanghaju wieżę, liczącą 468 metrów wysokości (posiadającą taras widokowy - cena 120 CNY). Na wschodzie Bundu zaczyna się Nanjing Road - bodaj najsłynniejsza ulica w Szanghaju. Liczy 5,5 km na których znajdziemy ponad 600 sklepów! Przy drodze znajduje się Plac Lodowy - największy w Szanghaju park miejski oraz Świątynia Jing’an.

Stare miasto (Nanshi). Znajdziemy w nim City God Temple - jedną z najpiękniejszych świątyń w Szanghaju (przed świątynią znajduje się targ, który również warto odwiedzić) oraz Yuyuan Gardens (wstęp 40 CNY).

Świątynie - zwłaszcza Świątynia Longhua (największa i najstarsza świątynia w Szanghaju), City God Temple, Świątynię Nefrytowego Buddy, czy Świątynię Jing’an.

Xintiandi - modna dzielnica turystyczna.

Katedra św. Ignacego w Szanghaju - wybudowana w XVII wieku, największa katolicka świątynia w mieście.

Mając więcej czasu, warto odwiedzić Shanghai Museum, Shanghai Ocean Aquarium oraz Shanghai Science & Technology Museum.

Zakupy w Szanghaju

Zakupy w Szanghaju

Targ w Szanghaju.


Będąc w Szanghaju, warto jest wybrać się na zakupy. To miejsce, w którym wszystko kupimy za dużo, dużo niższą cenę niż w Polsce. W marketach można kupić dosłownie wszystko - odzież, obuwie, elektronikę, pamiątki. Trzeba jednak pamiętać, że większość sprzedawanych rzeczy to podróbki! Pamiętajmy również o targowaniu się, w Chinach to obowiązek!

Najpopularniejsze markety to Xinyang Market (podziemie stacji metra "Shanghai Science and Technology Museum" (linia nr 2)), Hong Qiao New World Pearl Market - duży market wypełniony tanimi podróbkami oraz podobny Nanjing Road Souvenir Market.

Popularny jest również Dong Tai Road Antique Market - bazar, w którym kupić można najróżniejsze "antyki" - głównie figurki, rzeźby oraz inne, ciekawe rzeczy, które "antyk" mają wyłącznie w nazwie, a także Tianshan Tea Market - market poświęcony wyłącznie herbacie oraz Bu Ye Cheng Communications Market (zlokalizowany obok Shanghai Railway Station).

Szanghaj - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Szanghaju

W Szanghajskim metrze uważajmy na kieszonkowców.


- pamiętajmy, że paszport musimy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli
- jedzenie sprzedawane na ulicach jest przepyszne - aby uniknąć przykrych niespodzianek żołądkowych, stołujmy się tam, gdzie stołują się miejscowi - oni wiedzą najlepiej, gdzie można jeść
- Szanghaj to bezpieczne miasto, jednak należy uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonym metrze
- uważajmy również na najpopularniejsze oszustwo w Szanghaju - zapraszanie na herbatę. Jeżeli zaczepi nas Chińczyk/Chinka i zacznie rozmowę, a po chwili zaprosi nas na herbatę, to na 99% chce nas oszukać. Po udaniu się na herbatę i wypiciu jej, otrzymamy rachunek na bardzo wysoką, oszukaną kwotę, a nasz towarzysz zacznie mówić, że to turysta musi zapłacić. Awantura i nieprzyjemności gwarantowane

Szanghaj - przydatne linki

przydatne strony o Szanghaju

Dowiedz się więcej o Szanghaju.


www.chinahighlights.com/shanghai - rozbudowana strona o Szanghaju (ENG)

Nasze artykuły o Szanghaju:
Szanghaj - relacja z podróży

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Szanghaj   Chiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ