Turcja - przewodnik turystyczny

Wnętrze Hagia Sophia

Wnętrze Hagia Sofia w Stambule.


Turcja to wspaniały i zróżnicowany kraj znajdujący się w 3% na kontynencie europejskim, a w 97% - azjatyckim. Jej plaże to dla Polaków jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje. Tymczasem Turcja to również wspaniała historia oraz dziesiątki pięknych miejsc, które warto odwiedzić.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Stambuł - przewodnik turystyczny

Turcja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 82 miliony
Stolica Ankara
Strefa czasowa UTC +3
(12:00 w Polsce = 14:00 w Turcji)
Waluta lira turecka (TRY)
1 TRY = 0,47 PLN
1 EUR = 9,73 TRY
1 USD = 8,32 TRY

(29.10.2020)
Język turecki
Główne miasta Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya,

Pochodzenia ludów tureckich należy szukać w Ałtaju, terenach położonych w dzisiejszej Rosji, Kazachstanie, Chinach i Mongolii. Koczownicze plemiona tureckie rozpoczęły w VI wieku n.e. ogromną ekspansję w kierunku Europy. W ciągu kilkuset lat utworzyli wiele państw, które z czasem zostały podbite przez plemiona osiadłe. Wyjątkiem było Imperium Osmańskie, które istniało aż do XX wieku. Od XVI wieku Imperium chyliło się ku upadkowi, nie było w stanie wygrywać wojen, a korupcja i postępujące zacofanie rozkładało państwo od środka. Po zakończeniu I wojny światowej Imperium upadło. Znaczną część terenów państwa odebrano. Na gruzach Imperium powstała Turcja, która po dziś dzień stara się kontynuować tradycję państwa, które miało ogromny wpływ na znany nam świat.

Informacje praktyczne

- Leczenie w Turcji jest bardzo drogie (sama wizyta u lekarza kosztuje od około 100 USD), w związku z czym warto pomyśleć o ubezpieczeniu, tym bardziej, że służby graniczne mogą nakazać nam okazanie ubezpieczenia w trakcie kontroli po przylocie do kraju

- Turcja jest krajem Muzułmańskim, pamiętajmy o odpowiednim zachowaniu - wchodząc do meczetów należy ściągnąć obuwie, natomiast kobiety powinny zasłonić twarz, ponadto należy unikać krótkich spodenek i ogólnie odkrywania ciała

- Targowanie się to podstawa w Turcji. Spodziewajmy się znacznie zawyżonych cen i żywych, nachalnych sprzedawców. Udawajmy niezainteresowanych towarem i zbijajmy cenę w dół

- Turcję najlepiej odwiedzić wiosną, kiedy pogoda jest dobra, a kraj nie jest jeszcze zalany turystami

- Zalecane szczepienia do Turcji: żółtaczka (w przypadku problemów zdrowotnych i np. potrzeby operacji, wymagane jest zaświadczenie o odbytym szczepieniu).

Wiza do Turcji

Wiza do Turcji

Wiza do Turcji jest wymagana.


Od dnia 2 marca 2020 roku obywate polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Polacy mogą od tego czasu przebywać w Turcji do 90 dni w ciągu 180 dni od daty wjazdu na terytorium tureckie. Oby dostać zgodę na wjazd na terytorium Turcji bez wizy musimy posiadać paszport ważny minimum 60 dni od momentu zakończenia dozwolonych 90 dni na pobyt, co oznacza, że paszport musi być ważny minimum 150 dni od daty naszego wjazdu do Turcji.

Polscy turyści chcący dostać się do Turcji, zobowiązani są do posiadania wizy. Można kupić ją na największych przejściach granicznych (30 USD), lub przez internet (20 USD). Wizę można uzyskać przez rządową stronę "e-wiza" (www.evisa.gov.tr/pl), gdzie wypełniamy wniosek i opłacamy go (płatność kartą). Po dokonaniu płatności, na podany przez nas mail przyjdzie link do e-wizy. Należy ją wydrukować i nosić w paszporcie. Wiza ważna jest pół roku. Upoważnia do wielokrotnych wjazdów na terytorium Turcji i pobyt w niej do 90 dni. Aby wjechać na terytorium Turcji należy posiadać paszport ważny minimum 60 dni po zakończeniu się ważności wizy do Turcji.

Od 19 kwietnia 2022 roku obywatele Polski mogą wjechać na terytorium Turcji posiadając przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Wjazd do Turcji na dowód osobisty, jest traktowany jako wjazd turystyczny, który może trwać maksymalnie 90 dni.

Język i znajomość języka angielskiego

W Turcji mówi się po turecku. W dużych miastach i w turystycznych destynacjach oraz kurortach nie ma problemu ze znalezieniem kogoś mówiącego po angielsku. Gorzej z prowincją, gdzie język angielski może nie występować w ogóle. Podsumowując: osoby mówiące w języku angielskim możemy spotkać w największych miastach kraju oraz w strefach turystycznych. Poza tymi wyjątkami, angielski jest praktycznie nieużywany

Gotówka i bankomaty

Walutą Turcji jest lira. 1 lira dzieli się na 100 kuruszy. Walutę wymienimy w kantorach, które w miastach i miejscach turystycznych dostępne są na każdym kroku. Wymiana możliwa jest również w bankach, jednak może być w nich kolejka, a kurs podobny, albo gorszy niż w kantorze.

Bankomaty powszechnie dostępne, zwłaszcza w turystycznych miejscach. Nie mieliśmy żadnych problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Turcji działa bez problemu.

Bezpieczeństwo

Po nieudanym zamachu stanu przeprowadzonym w 2016 roku, a także z powodu napięć z mniejszością kurdyjską i konfliktem z Syrią, w kraju istnieje duże ryzyko pojawienia się zamachów terrorystycznych. Mimo że sytuacja jest już stabilniejsza niż kilka lat temu (zamachy terrorystyczne miały miejsce w Stambule w 2016 i 2017 roku), zagrożenie wciąż jest realne - w sierpniu 2020 roku służbom udało się udaremnić zamach w centrum Stambułu. Polskie MSZ ostrzega przed podróżami na tereny graniczące z Syrią i Irakiem.

W Turcji, podobnie jak w większości miejsc świata, zdarzają się również kradzieże kieszonkowe oraz napady rabunkowe.

Gniazdka elektryczne w Turcji

W Turcji występują wtyczki elektryczne typu C i F, co oznacza, że jadąc do Turcji nie potrzebujemy kupować przejściówek.

Jak dolecieć do Turcji

Jak dojechać do Turcji

Do Turcji dostaniemy się samolotem.


Najtańszym sposobem na dotarcie do Turcji jest najczęściej lot z Warszawy do Budapesztu (Wizzair, loty od 148 PLN lub nawet taniej) i stamtąd lot do Stambułu (znów Wizzair, bez problemu można znaleźć loty za 300 PLN).

Mieszkańcy Szczecina i innych rejonów przy granicy z Niemcami, powinni pomyśleć o locie do Stambułu z Berlina, liniami Pegasus Airlines (www.flypgs.com, loty kupione z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – około 120 EUR). Z Berlina do Stambułu lata jeszcze jedna linia, Germanwings (www.germanwings.com, 140 EUR z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Z Berlina lata również Ryanair i Wizzair do Sofii (za cenę od 12 EUR), z której za 60 PLN dostaniemy się do Stambułu pociągiem.

Kolejnym sposobem na dotarcie do Turcji z Europy są linie Onurail, które oferują loty od 98 EUR z Amsterdamu, Wiednia, Dusseldorfu, Frankfurtu lub Paryża, lub linie Corendon Airlines (www.corendon-airlines.com) - loty za 99 EUR z Amsterdamu oraz 17 lotnisk niemieckich).

Transport wewnątrz Turcji

Transport w Turcji.


Najpopularniejszym środkiem transportu wewnątrz Turcji są autokary. Turcja posiada słabo rozwiniętą kolej (aczkolwiek jest ona teraz intensywnie rozbudowywana) oraz dobrą siatkę połączeń lotniczych.

Loty wewnątrz Turcji

Loty w Turcji

Loty wewnątrz Turcji.


W Turcji operuje kilku przewoźników, z czego najtańsi to: AnadoluJet (www.anadolujet.com), Onur Air (www.onurair.com), Pegasus Airlines (www.flypgs.com), Atlasjet (www.atlasjet.com) oraz SunExpress (www.sunexpress.com). Przykładowe ceny (szukając do 4 miesięcy przed wylotem, ceny podane w polskich złotych po przeliczeniu walut z dnia 25.11.2014, podane  ceny za lot w jedną stronę, a w nawiasie cena za lot + powrót):

GDZIE AnadoluJet Onur Air Pegasus Airlines Atlasjet SunExpress
Stambuł - Alania 166 PLN
(332 PLN)
71 PLN
(142 PLN)
71 PLN
(100 PLN)
90 PLN
(172 PLN)
67 PLN
(117 PLN)
Izmir - Stambuł 166 PLN
(332 PLN)
71 PLN
(158 PLN)
50 PLN
(100 PLN)
90 PLN
(172 PLN)

67 PLN
(117 PLN)

Trabzon - Ankara 105 PLN
(211 PLN)
- 142 PLN
(309 PLN)
- -

Jak widać, ceny są różne i nie da się wskazać linii, w której wszystkie loty są najtańsze, co oznacza, że szukając lotów wewnątrz Turcji najlepiej przejrzeć każdą linię z osobna.

Drogi w Turcji

Drogi w Turcji

Transport drogowy w Turcji.


Polskie prawo jazdy jest uznawane. Po Turcji można podróżować własnym samochodem - na granicy zostanie on wpisany w paszport oraz w rejestr celny. Potrzebujemy wykupionego, ważnego ubezpieczenia OC oraz zielonej karty. Samochód może znajdować się po stronie tureckiej nie dłużej niż 6 miesięcy.

Niestety, w Turcji są bardzo wysokie ceny benzyny - około 7 zł za litr benzyny i 6,50 zł za litr oleju napędowego.

Busy i autokary w Turcji

podróżowanie po Turcji

Po Turcji można podróżować busem.


Najpopularniejszy środek transportu w Turcji. Autokary są względnie punktualne i wygodne - często z rozkładanymi siedzeniami i bufetem, wifi i telewizorami. W ramach rozeznania można założyć, że podróżowanie autokarem jest o połowę krótsze od podróżowania pociągiem i o połowę droższe od pociągów w Turcji (pomijając kurs szybką koleją YHT, tj. Stambuł - Ankara).

Najbardziej polecaną siecią autokarową jest Metro (www.metroturizm.com.tr) - będące największym przewoźnikiem w kraju.

Przykładowe ceny:

Stambuł - Ankara 48 TRY (6:30h jazdy)
Stambuł - Trabzon 75 TRY (17h jazdy)
Ankara - Alania 57 TRY (8,5h jazdy)
Izmir - Ankara 53 TRY (8h jazdy)

Inni przewoźnicy, których warto sprawdzić to Varan (www.varan.com.tr) oraz Otobusbileti (www.otobusbileti.gen.tr)

Ponadto, przy krótszych kursach możemy podróżować dolmuszami. Są to małe vany, które zatrzymują się na żądanie. Ich trasa zapisana jest zazwyczaj za przednią szybą. Można ich szukać na dworcach komunikacyjnych, lub łapać w trasie. Jeżeli chcemy wysiąść z dolmusza, musimy krzyknąć İnecek var! - een-eh-jehk vahr - co oznacza, że "ktoś chce wysiąść".

Kolej w Turcji

Kolej w Turcji

Kolej w Turcji.


Kolej w Turcji zarządzana jest przez TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları – odpowiednik polskiego PKP).

Bilety online można kupić tutaj (oficjalna strona TCDD), lub kupić na dworcu, będąc na miejscu. Nie powinno być problemów z dostaniem biletu nawet w dniu wyjazdu. Bilet można kupić na 30 lub 15 dni przed odjazdem, natomiast bilety na szybki pociąg YHT można kupić na 10 dni przed odjazdem.

YHT (Yuksek Hizli Tren) Szybka kolej turecka oferuje kursy ze Stambułu do Ankary, Ankara - Konya oraz Eskisehir – Konya. Pociągi poruszają się z prędkością 250km/h. Pociągi wyposażone są w bezprzedziałowe wagony klasy ekonomicznej oraz biznesowej (różnią się dostępnym miejscem oraz rozmiarem siedzenia).

Tak naprawdę, z powodu dużego remontu w Stambule, pociąg rusza z podmiejskiej stacji Pendik (ponad 20 km odległości od centrum Stambułu). Możliwość dojazdu bezpośrednio do Stambułu będzie możliwa prawdopodobnie w 2015 roku.

Klasy pociągów:

Pociągi dalekobieżne i nocne posiadają 3 klasy podróżowania:
Pulman vagon – wagony bezprzedziałowe z miejscami do siedzenia
Kuşetli vagon – przedziały z czterema kuszetkami
Yatakli vagon – dwuosobowe wagony sypialne

Kolej w Turcji – przykładowe ceny:

Stambuł – Ankara (szybka kolej YHT, 3,50h jazdy): ekonomiczny 70 LT, biznesowy 98 LT
Izmir – Konya (11,2h jazdy): miejsce w wagonie bezprzedziałowym 39 LT
Ankara – Izmir (15h jazdy): miejsce w wagonie bezprzedziałowym 38 LT
Elazig – Adana (11h jazdy): miejsce w wagonie bezprzedziałowym 27 LT
Powyższe ceny podane za bilet w jedną stronę.

Rozkład połączeń dostępny jest tutaj.

Kuchnia turecka

kuchnia turecka

Dowiedz się więcej o kuchni tureckiej.


Kuchnia turecka należy do znanych i bardzo lubianych kuchni. Uchodzi za połączenie kuchni osmańskiej z wyraźnymi wpływami kuchni śródziemnomorskiej, Azji, Kaukazu, Bliskiego Wschodu czy Bałkanów, w zależności od regionu.

W kuchni tureckiej króluje jagnięcina oraz baranina, świeże owoce i warzywa oraz rozmaite przyprawy (cynamon, chilli, papryka) i zioła (np. mięta). Popularne są, znane w kuchni śródziemnomorskiej, meze (pyszne przystawki, będące najczęściej sałatkami lub plackami z nadzieniem), burki (nadziewane, wypiekane ciasto, będące w Turcji uliczną przekąską), ryby i owoce morza, znany wszystkim kebab w dziesiątkach rodzajów, smakujący w Turcji zupełnie inaczej, niż znane nam kebaby w Polsce (dla przykładu, w Tureckim kebabie nie znajdziemy sosu), dolma (nadzienie zawinięte w liście winogrona)... Będąc w Turcji nasze żołądki nie mają prawa się nudzić!

Kuchnia turecka słynie ze słodkości - przepysznej chałwy, czy bakławy, które znane są na całym świecie.

Będąc w Turcji powinniśmy spróbować tureckiej herbaty oraz kawy. Polecamy również napój aryan - słony jogurt oraz raki - tradycyjną, turecką wódkę o anyżowym aromacie.

Turcja - ciekawostki

ciekawostki o Turcji

Ciekawostki o Turcji.


- Mimo tego, że zaledwie 3% Turcji leżą w Europie, kraj stara się europeizować. Turcja chce zostać członkiem Unii Europejskiej
- Turcja jest jedynym krajem, który NIGDY nie uznał żadnego z rozbiorów Polski
- we wrześniu 1855 roku w Stambule mieszkał Adam Mickiewicz. Niestety niedługo przyszło mu cieszyć się nowym otoczeniem - zmarł 3 miesiące później (prawdopodobnie na cholerę). Dom w którym mieszkał i zmarł jest w chwili obecnej muzeum

Turcja - przydatne linki

Przydatne strony o Turcji

Dowiedz się więcej o Turcji.


www.goturkey.com - oficjalna strona Turcji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022


Tagi: Turcja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ