Tallin - przewodnik turystyczny

Panorama Tallin

Tallin to ciekawe miasto. Foto: Jim G, flickr.com, CC BY-SA 2.0


Tallin to piękne i ciekawe miejsce. To portowe miasto z przepiękną, klimatyczną starówką, w której można cofnąć się w czasie. To również pierwsza na świecie stolica, w której mieszkańcy mają... darmową komunikację miejską!

Tallin - informacje ogólne i notka historyczna

Tallin był ważnym miastem regionu już w X wieku. W 1219 roku w wyniku wyprawy krzyżowej, miasto zdobyła Dania. Od tego wydarzenia wywodzi się nazwa miasta - Tallin (taani linn) tłumaczy się z języka estońskiego na "duńskie miasto". W 1346 miasto kupił zakon krzyżacki. W 1561 Tallin podbili Szwedzi, a w 1721 miasto włączono do Rosji. Tallin powrócił do Estonii w 1918 roku.

Dzisiejszy Tallin to stolica i największe miasto Estonii.  

Jak dotrzeć do Tallinu

jak dolecieć do Tallinu

Jak tanio dotrzeć do Tallinu?


Nie ma tanich lotów do Estonii. Z Polski możemy dolecieć do Tallinu polskim LOTem - warto śledzić promocję linii "Szalone Środy", wtedy loty do Estonii pojawiają się w cenach około 259 PLN.

Znakomitym sposobem na transport do Tallinu są autokary. Podróż z Warszawy trwa około 18-cie godzin i kosztuje od 149 PLN (Ecolines - www.ecolines.net). Możliwe również kursy z Krakowa (23 godziny jazdy), Wrocławia (23h), Białegostoku (14h) i innych miast. Co ciekawe, wybierając ten sposób podróży, można zgrać sobie trasę tak, że przy okazji można odwiedzić inne kraje, jak chociażby Litwę (Wilno) czy Łotwę (Rygę).

Tallin - dojazd do centrum z lotniska

dojazd do centrum Wenecji z lotniska

Lotnisko w Tallinie (Tallinn Airport) położone jest 5 km od centrum miasta.


Tallinn Airport położone jest 5 km od centrum miasta. Jest kilka możliwości transportu z lotniska do centrum Tallina:

Bus (nr 2): Przystanek znajduje się obok wejścia na lotnisko. Należy wsiąść do autobusu kierującego się w stronę "Reisisadam" (na przystanku zatrzymują się autobusy jadące zarówno do centrum jak i jadące z centrum). Dojedziemy nim na stare miasto (w ciągu ok. 15 min.). Koszt biletu w jedną stronę wynosi 1,6 EUR.

Inną, droższą opcją są taksówki: około 10 EUR za kurs.

Tallin - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Tallinie

Komunikacja miejska w Tallinie.


Po Tallinie kursują autobusy, tramwaje oraz trolejbusy. Pełna lista numerów oraz tras poszczególnych środków transportu jest dostępna tutaj.

Czytelną mapkę komunikacyjną z zaznaczonymi trasami autobusowymi, tramwajowymi oraz trolejbusowymi znajdziemy tutaj (Centrum Informacji Turystycznej).

Komunikacja miejska kursuje w godzinach od 6:00 do 24:00. Koszt biletu to 1 EUR (przy kupieniu go w kiosku), natomiast kupując u kierowcy bilet kosztuje 1,6 EUR. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli będziemy sporo podróżować, jest wyrobienie smartkarty "Uhiskaart", którą można zasilać biletami. Kartę można kupić w kioskach (jej koszt to 2 EUR) oraz wielu innych miejscach (pełna lista dostępna tutaj). W ten sposób biletem za 1 EUR możemy podróżować przez godzinę, bilet dniowy to koszt 3 EUR, 3 dni 5 EUR, 5 dni 6 EUR, a 30 dni 24 EUR. Podróżując z kartą za transport nie zapłacimy więcej niż 3 EUR dziennie. Powyżej tej kwoty wszystkie następne przejazdy są darmowe.

Co ciekawe, Tallin wprowadził w 2013 roku darmową komunikację miejską dla mieszkańców. Miało to spowodować zmniejszenie ruchu samochodowego i przerzucenie się mieszkańców na podróżowanie publicznymi środkami transportu. Rozwój wydarzeń śledził cały świat i kolejne miasta, chcące wprowadzić podobne rewolucje u siebie. Niestety, darmowa komunikacja niewiele zmieniła w Tallinie - ilość osób korzystających w roku 2013 z transportu publicznego była zaledwie o 1% większa od roku poprzedniego.

Tallin - karta miejska

karta miejska

Tallin Card - karta miejska w Tallinie.


W Tallinie istnieje karta miejska - "Tallin Card", która dostępna jest w 3 wariantach ważności: 24h (24 EUR), 48h (32 EUR) lub 72h (40 EUR). Posiadając kartę możemy bezpłatnie podróżować komunikacją miejską, a także wejść za darmo do wszystkich muzeów w mieście (prawie 40 pozycji). Warto kupić kartę jeżeli będziemy mieli zamiar zwiedzać aktywnie. Jeżeli nie będziemy zwiedzać miejsc, w których płaci się za wstęp - wtedy nie opłaca się kupować karty.

Noclegi w Tallinie

noclegi w Tallinie

Tallin - tanie noclegi.


Baza noclegowa w Tallinie jest dobrze rozbudowana, nie będziemy mieli problemów z zakupieniem noclegu. Koszt noclegu w Tallinie to około 80 PLN za dobę w hostelu (pokój wieloosobowy) oraz 125 PLN za pokój dwuosobowy. 

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli - Booking. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Tallinie!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dzięki!

Atrakcje Tallinu

Co warto zobaczyć w Tallinie

Tallin posiada wspaniałą starówkę.


Tallin posiada przepiękne stare miasto, które trzeba odwiedzić w pierwszej kolejności. Starówka wpisana jest na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Znajdziemy tam nie tylko przepiękne uliczki, ale również wiele zabytków, jak chociażby Miejski Ratusz, piękne bramy i baszty (Megede, Kiek in de Kök, Paks Margareeta (Baszta Gruba Małgorzata, na której murach znajduje się tablica informująca o ucieczce z portu w Tallinie polskiego ORP Burza w czasach II Wojny Światowej), Brama Morska), średniowieczne wieże obronne, Klasztor Dominikanów, wieżę Hellemana, zamek Toompea.

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Tallinnie - główny estoński kościół.

Parki - zwłaszcza Kadrioru Park (www.kadriorupark.ee), Japoński Ogród (przylegający do Kadrioru Park), Kalamaja Park czy Danish King's Garden.

Balti Jaam Market - wielki bazar podobny do bazarów znanych nam z Polski w latach 90-tych.

Tallin - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Tallinu

Tallin można zwiedzać pieszo.


- Rozmiary Tallina pozwalają na zwiedzanie miasta pieszo.
- z Tallina można tanio pojechać do Rosji (Sankt Petersburg) liniami Ecolines lub Simple-Express. Kolejną ciekawą podróżą z Tallina jest rejs (trwający około 1,5 - 3,5h) do Helsinek w Finlandii. Koszt rejsu kształtuje się między 20 a 30 EUR (Eckero Line - www.eckeroline.fi/en, Linda Line - www.lindaline.fi/en, Tallink - www.tallink.com)

Tallin - przydatne linki

przydatne strony o Tallinie

Dowiedz się więcej o Tallinie.


http://www.tourism.tallinn.ee/eng - oficjalna strona o Tallinie (ENG)

www.visitestonia.com/pl/miasta-i-regiony/przewodnik-po-estonskich-miastach/tallin-stolica-estonii - opis atrakcji Tallinu (oficjalna strona Estonii)

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023


Tagi: Tallin   Estonia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ