Malezja - przewodnik turystyczny

Malezja - Kuala Lumpur wieżowce

Malezja - Kuala Lumpur - kultowe wieżowce Petronas Towers - najwyższe bliźniacze wieże świata.


Malezja. Piękna, tania, z pysznym jedzeniem, niesamowitymi atrakcjami i przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami. To niesamowita mieszanka kultur (w Malezji żyje obok siebie Islam, Buddyzm i Hinduizm) oraz miejsce hojnie obdarowane przez naturę.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Kuala Lumpur

INFORMACJE OGÓLNE

MALEZJA

Populacja

30,5  mln

Stolica

Kuala Lumpur

Strefa czasowa

UTC + 8
(12:00 w Polsce = 19:00 w Malezji)

Waluta

ringgit malezyjski (MYR)
1 PLN - 0,87 MYR

1 USD - 3,91 MYR
1 EUR = 4,80 MYR
(25.02.2018)

Język

malezyjski

Główne miasta

Kuala Lumpur, Johor Bahru, Ipoh, Shah Alam, Petaling Jaya, Kuching, Kota Kinabalu, Kuala Terengganu, Malacca City, Alor Setar, Miri, George Town

Zalecane szczepienia tężec + polio

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Malezji

Informacje praktyczne o Malezji.


- w Malezji występują dwie pory roku - sucha (kwiecień - wrzesień) i deszczowa (październik - marzec)
- Malezja jest względnie bezpiecznym krajem, jednak należy uważać na jedną rzecz - kradzieże dokonywane przez osoby jeżdżące na skuterach. Nie należy trzymać torebek od strony jezdni
- w większych miastach oraz przy atrakcjach turystycznych bez problemu "dogadamy się" w języku angielskim

WIZA DO MALEZJI

Wiza do Malezji

Wiza do Malezji.


Polacy udający się do Malezji są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni i nie będzie pobytem związanym z podjęciem nauki bądź pracy.

Przy wjeździe do Malezji paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy.

JAK DOTRZEĆ DO MALEZJI?

loty do Malezji

Do Malezji czasem trafiają się promocje lotnicze.


Aby najtaniej dolecieć do Malezji, należy nastawić się na dotarcie do kraju w dwóch krokach: 1. lot do Azji; 2. Lot do Malezji. Malezyjskie Kuala Lumpur to jeden z najpopularniejszych portów lotniczych w Azji, co oznacza, że dolecimy tam tanio z wielu miejsc w Azji. Wymarzonym rozwiązaniem jest złapanie promocji z Europy do Bangkoku (do którego często zdarzają się promocje za 1200-1400 PLN) i stamtąd lot do Kuala Lumpur (m.in. AirAsia za około 48 USD w jedną stronę).

Warto pamiętać, że z Kuala Lumpur bez problemu i w niskiej cenie dostaniemy się do wielu azjatyckich państw (Wietnam, Kambodża, Laos, Indonezja, Brunei i inne).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Malezji

Transport publiczny w Malezji.


Po Malezji można poruszać się na wiele sposobów. Drogami, koleją, czy samolotami. Kliknij na poniższe zakładki aby dowiedzieć się więcej:

                    Drogi

Drogi w Malezji

Drogi w Malezji.


Polacy mogą poruszać się po drogach Malezji, jeżeli posiadają międzynarodowe prawo jazdy, lub polskie prawo jazdy z załączonym, angielskim tłumaczeniem.

Drogi są w dobrym stanie, a cena benzyny przystępna (około 2 PLN).

                    Autokary

autokarem po Malezji

Autokarem po Malezji.


Najlepszy i najtańszy sposób na poruszanie się po kraju. Praktycznie każde miasto, czy miasteczko posiada terminal autobusowy w którym złapiemy interesującego nas busa.

W kraju funkcjonuje wielu przewoźników, liderami rynku jest Transisional (www.transnasional.com.my) oraz Plusliner (www.plusliner.com.my).

Przykładowe ceny:

Kuala Lumpur - Ipoh: 19 RM (2,5h jazdy)
Kuala Lumpur - Padang Besar 51 RM (10,5h jazdy)
Kuala Lumpur - Penang 38,5 RM (4,5h jazdy)
Johor Bahru - Putrajaya - 32 RM (4,5h jazdy)
Shah Alam - Ipoh - 24 RM (3h jazdy)

                    Pociągi

Kolej w Malezji

Kolej w Malezji.


W Malezji istnieje kolej. Narodowym przewoźnikiem jest Keretapi Tanah Melayu Berhad (KTMB) - www.ktmb.com.my. Kolej znajduje się na Półwyspie Malajskim, na Borneo nie ma kolei. Pociągi w Malezji to w zasadzie dwie trasy (jedna biegnąca po zachodniej części półwyspu, druga po wschodniej części) + połączenie z Tajlandią na północy, a z Singapurem na południu.

Na Borneo również znajduje się kolej, jednak jest bardzo ograniczona. Jedyna trasa znajduje się właśnie w Malezji - jest to trasa Tonjung Arum (położone obok Kota Kinabalu) - Tenom. Trasa ma 134 km, obsługuje ją Sabah State Railway (www.railway.sabah.gov.my). Co ciekawe, linia uruchomiona została już w 1896 roku.

Z Malezji w świetny sposób można się dostać pociągiem do Singapuru. Kursujący pociąg z Kuala Lumpur do Singapuru to szybki i tani sposób na dostanie się do tego ciekawego miasta-państwa.

                    Loty

Loty wewnątrz Malezji

Loty wewnątrz Malezji.


Loty wewnątrz Malezji to świetny, tani i szybki sposób na transport. Malezyjska AirAsia lata między 15 malezyjskimi miastami, pokrywając siatką lotniczą cały kraj. Loty wewnątrz Malezji kosztują już od 9 PLN, jednak ilość tak tanich biletów jest ściśle limitowana. Nie ma za to żadnego problemu ze znalezieniem lotów za 65 PLN w jedną stronę.

Dużą sieć połączeń (oraz przystępne ceny) posiada również narodowa linia Malezji, Malaysia Airlines (malaysiaairlines.com) oraz FireFly (www.fireflyz.com.my).

Loty to jedyne sensowne rozwiązanie transportu z kontynentalnej części Malezji na Borneo.

KUCHNIA MALAJSKA

kuchnia malajska

Dowiedz się więcej o kuchni malajskiej.


Kuchnia malajska to wspólne określenie kuchni Malajów, zamieszkujących Malezję, Indonezję, Singapur oraz Brunei. To fantastyczna mieszanka lokalnej kuchni z kuchnią indyjską i chińską.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Malezji

Malezja.


- Malezja uzyskała niepodległość (z rąk Wielkiej Brytanii) 31 sierpnia 1957 roku. Niepodległość poprzedziło ogromne powstanie malajskie, które wybuchło w 1948 roku. Brytyjczycy nie chcieli opuścić swojej kolonii i stosowali nieludzkie represje - dokonywali masowych mordów na ludności cywilnej, używali broni chemicznej, na wzór Stalina stosowali masowe przesiedlenia, torturowali jeńców i cywili, których oskarżano o sprzyjanie powstańcom. Historię jednak piszą zwycięzcy i nikt tego Wielkiej Brytanii nie wypomina
- do 1965 roku w skład Malezji wchodził Singapur, który postanowił odłączyć się od kraju i stać się niepodległym państwem

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Malezji

Dowiedz się więcej o Malezji.


- www.tourism.gov.my - oficjalna strona turystyczna Malezji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Malezja  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ