Malezja - przewodnik turystyczny

Malezja - Kuala Lumpur wieżowce

Malezja - Kuala Lumpur - kultowe wieżowce Petronas Towers - najwyższe bliźniacze wieże świata.


Malezja. Piękna, tania, z pysznym jedzeniem, niesamowitymi atrakcjami i przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami. To niesamowita mieszanka kultur (w Malezji żyje obok siebie Islam, Buddyzm i Hinduizm) oraz miejsce hojnie obdarowane przez naturę.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Kuala Lumpur

Malezja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 32 miliony
Stolica Kuala Lumpur
Strefa czasowa UTC + 8
(12:00 w Polsce = 19:00 w Malezji)
Waluta ringgit malezyjski (MYR)
1 PLN - 1,05 MYR

1 USD - 4,16 MYR
1 EUR = 4,88 MYR

(29.10.2020)
Język malezyjski
Główne miasta Kuala Lumpur, Johor Bahru, Ipoh, Shah Alam, Petaling Jaya, Kuching, Kota Kinabalu, Kuala Terengganu, Malacca City, Alor Setar, Miri, George Town

Pierwsze państwo powstało na terenach Malezji w XV wieku (sułtanat Malakki). Państwo rozszerzało swoje zasięgi i rozprzestrzeniało Islam na sąsiednie wyspy. W tym samym czasie teren kolonizowali Holendrzy, którzy z czasem podbili Malakkę. Na wyspach Malezji powstały nowe, mniejsze sułtanaty, które rywalizowały zarówno z Holandią, jak i ze sobą. W XIX wieku większość małych państw stało się koloniami brytyjskimi. Malajczycy byli przez Anglików źle traktowani, co powodowało wzrost niezadowolenia wobec Brytyjczyków oraz Chińczyków, masowo sprowadzanych przez Anglików do pracy w Malezji. Po II wojnie światowej Brytyjczycy utworzyli ze wszystkich państw Malezji jeden organizm - Federację Malajską. Do organizmu nie wciągnęli jedynie Singapuru, który był dla Brytyjczyków kluczowym portem. Brytyjczycy W 1948 roku Malajowie rozpoczęli powstanie, które doprowadziło do ogłoszenia niepodległości w 1957 roku. Nie zakończyło jednak wojny - rząd przez następne lata walczył z rewolucją komunistyczną. Wojna zakończyła się dopiero w 1990 roku.

Dzisiejsza Malezja jest krajem, który rozwija się niezwykle dynamicznie. Wielu ekspertów dopisuje go do listy azjatyckich tygrysów. Za rozwój odpowiedzialne są nowe technologie, niskie podatki oraz turystyka - Malezja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajem na świecie. Samo Kuala Lumpur zostało odwiedzone w 2019 roku przez 14 milionów turystów i było 6. najczęściej odwiedzanym miastem na świecie.

Informacje praktyczne

- w Malezji występują dwie pory roku - sucha (kwiecień - wrzesień) i deszczowa (październik - marzec)

- zalecane szczepienia: tężec + polio; brak szczepień obowiązkowych

- kuchnia malajska to wspólne określenie kuchni Malajów, zamieszkujących Malezję, Indonezję, Singapur oraz Brunei. To fantastyczna mieszanka lokalnej kuchni z kuchnią indyjską i chińską.

Wiza do Malezji

Wiza do Malezji

Wiza do Malezji.


Polacy udający się do Malezji są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni i nie będzie pobytem związanym z podjęciem nauki bądź pracy.

Przy wjeździe do Malezji paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem używanym w Malezji jest malajski. Język angielski jest nauczany w szkołach, dzięki czemu wielu Malajów, zwłaszcza w miastach, zna język angielski chociażby w stopniu podstawowym. Podczas naszej wizyty w Malezji zdarzało się, że mówiono po angielsku w sklepach czy kasach biletowych. Nie było to jednak normą. W hotelach i hostelach obsługa mówi zazwyczaj po angielsku. Podsumowując: w większych miastach oraz przy atrakcjach turystycznych bez problemu "dogadamy się" w języku angielskim.

Gotówka i bankomaty

Walutą Malezji jest ringgit (MYR). 1 ringgit dzieli się na 100 senów. W sklepach zazwyczaj oznaczany jest jako $ lub RM. Gotówkę można wymieniać w kantorach lub bankach. Nie mieliśmy żadnego problemu w płatnościach i wypłacie gotówki z polskiej karty. Revolut w Malezji działa bez problemu. Banki i kantory dostępne w dużych i mniejszych miastach, płatność kartą prawie ogólnodostępna. Ruszając do dżungli lub na prowincję zaopatrz się w gotówkę, może się okazać, że nie znajdziesz tam bankomatu ani punktu wymiany walut.

Bezpieczeństwo

Malezja jest względnie bezpiecznym krajem, jednak należy uważać na jedną rzecz - kradzieże dokonywane przez osoby jeżdżące na skuterach. Nie należy trzymać torebek od strony jezdni

Gniazdka elektryczne w Malezji

W Malezji występują gniazdka typu G (płaskie bolce) i M (okrągłe bolce) - takie same, jak w Wielkiej Brytanii. Do Malezji wypada zakupić przejściówkę, aczkolwiek do większości gniazdek da radę wcisnąć posiadane przez nas gniazdka.

Jak dolecieć do Malezji

loty do Malezji

Do Malezji czasem trafiają się promocje lotnicze.


Aby najtaniej dolecieć do Malezji, należy nastawić się na dotarcie do kraju w dwóch krokach: 1. lot do Azji; 2. Lot do Malezji. Malezyjskie Kuala Lumpur to jeden z najpopularniejszych portów lotniczych w Azji, co oznacza, że dolecimy tam tanio z wielu miejsc w Azji. Wymarzonym rozwiązaniem jest złapanie promocji z Europy do Bangkoku (do którego często zdarzają się promocje za 1200-1400 PLN) i stamtąd lot do Kuala Lumpur (m.in. AirAsia za około 48 USD w jedną stronę).

Warto pamiętać, że z Kuala Lumpur bez problemu i w niskiej cenie dostaniemy się do wielu azjatyckich państw (Wietnam, Kambodża, Laos, Indonezja, Brunei i inne).

Transport wewnątrz Malezji

jak poruszać się po Malezji

Transport publiczny w Malezji.


Po Malezji można poruszać się na wiele sposobów. Drogami, koleją, czy samolotami.

Loty wewnątrz Malezji

Loty wewnątrz Malezji

Loty wewnątrz Malezji.


Loty wewnątrz Malezji to świetny, tani i szybki sposób na transport. Malezyjska AirAsia lata między 15 malezyjskimi miastami, pokrywając siatką lotniczą cały kraj. Loty wewnątrz Malezji kosztują już od 9 PLN, jednak ilość tak tanich biletów jest ściśle limitowana. Nie ma za to żadnego problemu ze znalezieniem lotów za 65 PLN w jedną stronę.

Dużą sieć połączeń (oraz przystępne ceny) posiada również narodowa linia Malezji, Malaysia Airlines (malaysiaairlines.com) oraz FireFly (www.fireflyz.com.my).

Loty to jedyne sensowne rozwiązanie transportu z kontynentalnej części Malezji na Borneo.

Drogi w Malezji

Drogi w Malezji

Drogi w Malezji.


Polacy mogą poruszać się po drogach Malezji, jeżeli posiadają międzynarodowe prawo jazdy, lub polskie prawo jazdy z załączonym, angielskim tłumaczeniem. Drogi są w dobrym stanie, a cena benzyny przystępna (około 2 PLN).

Autokary w Malezji

autokarem po Malezji

Autokarem po Malezji.


Najlepszy i najtańszy sposób na poruszanie się po kraju. Praktycznie każde miasto, czy miasteczko posiada terminal autobusowy w którym złapiemy interesującego nas busa.

W kraju funkcjonuje wielu przewoźników, liderami rynku jest Transisional (www.transnasional.com.my) oraz Plusliner (www.plusliner.com.my).

Przykładowe ceny:

Kuala Lumpur - Ipoh: 19 RM (2,5h jazdy)
Kuala Lumpur - Padang Besar 51 RM (10,5h jazdy)
Kuala Lumpur - Penang 38,5 RM (4,5h jazdy)
Johor Bahru - Putrajaya - 32 RM (4,5h jazdy)
Shah Alam - Ipoh - 24 RM (3h jazdy)

Kolej w Malezji

Kolej w Malezji

Kolej w Malezji.


W Malezji istnieje kolej. Narodowym przewoźnikiem jest Keretapi Tanah Melayu Berhad (KTMB) - www.ktmb.com.my. Kolej znajduje się na Półwyspie Malajskim, na Borneo nie ma kolei. Pociągi w Malezji to w zasadzie dwie trasy (jedna biegnąca po zachodniej części półwyspu, druga po wschodniej części) + połączenie z Tajlandią na północy, a z Singapurem na południu.

Na Borneo również znajduje się kolej, jednak jest bardzo ograniczona. Jedyna trasa znajduje się właśnie w Malezji - jest to trasa Tonjung Arum (położone obok Kota Kinabalu) - Tenom. Trasa ma 134 km, obsługuje ją Sabah State Railway (www.railway.sabah.gov.my). Co ciekawe, linia uruchomiona została już w 1896 roku.

Z Malezji w świetny sposób można się dostać pociągiem do Singapuru. Kursujący pociąg z Kuala Lumpur do Singapuru to szybki i tani sposób na dostanie się do tego ciekawego miasta-państwa.

Malezja - ciekawostki

ciekawostki o Malezji

Malezja.


- Malezja uzyskała niepodległość (z rąk Wielkiej Brytanii) 31 sierpnia 1957 roku. Niepodległość poprzedziło ogromne powstanie malajskie, które wybuchło w 1948 roku. Brytyjczycy nie chcieli opuścić swojej kolonii i stosowali nieludzkie represje - dokonywali masowych mordów na ludności cywilnej, używali broni chemicznej, na wzór Stalina stosowali masowe przesiedlenia, torturowali jeńców i cywili, których oskarżano o sprzyjanie powstańcom. Historię jednak piszą zwycięzcy i nikt tego Wielkiej Brytanii nie wypomina
- do 1965 roku w skład Malezji wchodził Singapur, który postanowił odłączyć się od kraju i stać się niepodległym państwem

Malezja - przydatne linki

Przydatne strony o Malezji

Dowiedz się więcej o Malezji.


- www.tourism.gov.my - oficjalna strona turystyczna Malezji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020


Tagi: Malezja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ