Kolumbia - przewodnik turystyczny

Kolumbia Bogota

Kolumbia - Bogota. Foto: Tijs Zwinkels, flickr.com


Kolumbia jest przepięknym i ciekawym krajem. Z jednej strony bardzo „europejskim”, z drugiej całkiem dziewiczym i pełnym tajemnic skrywanych w dżungli. Zupełnie błędne jest przeświadczenie, że to kraj niebezpieczny, przemierzany tabunami przez grupy mafii narkotykowej. Kolumbia to jedno z najbardziej bezpiecznych państw Ameryki Południowej.

Kolumbia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 50,2 miliona
Stolica Bogota
Strefa czasowa UTC -5 (zima)
UTC -4 (lato)
(12:00 w Polsce = 6:00 w Kolumbii)
Waluta Peso kolumbijskie (COP)
1000 COP = 1,04 PLN
1 EUR = 4470 COP
1 USD = 3805 COP

(28.10.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Bogota, Madellin, Cali, Barranquilla, Cartagena de Indias, Cúcuta, Soledad, Bucaramanga, Pereira

W Kolumbii od tysięcy lat żyli Indianie, głównie Czibcza i Arawak. W 1525 roku tereny Kolumbii podbili Hiszpanie i włączyli je w skład wicekrólestwa Peru. Z powodu podbijania coraz większych terenów w 1717 roku dzisiejsza Kolumbia, Panama, Wenezuela, Gujana, Ekwador oraz Trynidad i Tobago zostały wydzielone z Peru i stworzyły wicekrólestwo Nowej Granady. W 1810 roku wybuchło powstanie przeciwko Hiszpanii. Mimo początkowych sukcesów i usunięcia z tronu wicekróla w dniu 20 czerwca (dzisiaj jest to dzień święta narodowego) Hiszpanii udało się zdławić powstanie. Nie na długo - Hiszpanów pokonał w 1819 Wenezuelczyk, Simon Bolivar, który po wyzwoleniu Wenezueli rozpoczął walkę z kolonizatorami w innych krajach Ameryki Południowej.

Wyzwolone kraje, Kolumbia, Wenezuela, Panama, Ekwador, jednak twór ten rozpadł się po śmierci Bolivara. Kolumbia popadła w okres krwawej rywalizacji o władzę, którą prowadziły stronnictwa liberałów i konserwatystów. Od skłóconego kraju odłączyła się Panama. Ciężko w to uwierzyć, ale zbrojna rywalizacja trwała aż do niedawna. Ostatnia wojna domowa w Kolumbii wybuchła w 1960 roku i zakończyła się dopiero w 2016. Walczące stronnictwa, a następnie gangi narkotykowe, wyzwoleńcze czy lewicowe tak bardzo były zainteresowane sobą, że zapomnieni totalnie o mieszkańcach Kolumbii, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu umierali z głodu na ogromnych latyfundiach. Sytuacja w Kolumbii wciąż jest niestabilna, jednak nie ma to wpływu na turystów, którzy są tutaj mile widziani.

Informacje praktyczne

- kontrola bagażu przy wjeździe i wyjeździe do Kolumbii jest bardzo dokładna, zdecydowanie bardziej niż na każdym europejskim lotnisku – walizki zostają prześwietlone i kilkukrotnie sprawdzane, łącznie z torbami podręcznymi. Przed wjazdem konieczne jest wypełnienie deklaracji celnej dotyczącej zgłaszania sprzętu elektronicznego czy ilości posiadanych pieniędzy itp.

- w Kolumbii nie ma potrzeby meldowania – w większości mniejszych hoteli czy hosteli nikt nie będzie o to prosił; nie ma też potrzeby mieć wykupionego pierwszego noclegu czy całego pobytu przy wjeździe do kraju; mogą jednak na granicy o to pytać – warto mieć jakiś adres i telefon – do znajomego, do hotelu itp.

- Kolumbijczycy są przyjaźni, można liczyć na ich pomoc.

- w Kolumbii nie ma problemu z dostępem do internetu. Jest powszechny w hotelach, hostelach i w domach, czasem nawet w miejscach publicznych można zalogować się do darmowego Internetu; nawet na wsi, w pobliżu poczty czy innego sklepu można załapać się na otwarte WiFi, a przy kafejce internetowej, z własnym sprzętem zapewne można będzie korzystać za free;  pamiętaj, że na odludziu i w dżungli sprawa ma się inaczej – nie ma internetu, nie ma zasięgu, a nawet prądu.

- ze względu na oszczędność energii i ekologiczne nastawienie do świata w niektórych wioskach i miasteczkach, szczególnie na południu, nie ma prądu przez całą dobę lub prąd jest tylko w wyznaczonych godzinach.

- zalecane szczepienia w Kolumbii: żółta gorączka (febra), błonica, tężec, polio, dur brzuszny, cholera, WZW A+B, opcjonalnie wściekliźna i szczepionka gruźliczna; brak obowiązkowych szczepień

Wiza do Kolumbii

Wiza do Kolumbii

Wiza do Kolumbii.


Wyjazd w celu turystycznym nie wymaga wizy. Potrzebne są jednak pieczątki w paszporcie, które otrzymamy przy wjeździe. Na lotnisku urzędnik zawsze zapyta o cel podróży i jego długość i wbije stosowna pieczątkę z datą do paszportu. Dla turystów przebywających do 90 dni nie potrzeba uiszczać opłat wizowych (jest możliwe przedłużenie o kolejne 90 także bez opłat).

Zła wiadomość jest taka, że raczej konieczna będzie opłata wyjazdowa – 36 usd (wrzesień 2014 r.; ważne - nie przyjmuje się na lotnisku banknotów 100 dolarowych; nie można ich też rozmienić w kasach na lotnisku).

„Raczej” ponieważ zdarza się, że linie lotnicze, którymi wylatujemy maja tę opłatę wkalkulowaną w cenę biletu. Podaję wiadomość „świeżą” – z lipca 2014 r. – „Sytuacja wyglądała tak - na 5 lotów ze startami z różnych lotnisk w Kolumbii (różne kierunki, różne linie) - nigdzie nie płaciliśmy żadnych opłat lotniskowych. Opłata wyjazdowa przy pobycie poniżej 60 dni też nie obowiązuje (ale nadal trzeba wziąć karteczkę ze stempelkiem z biura imigracyjnego).”

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem używanym w Kolumbii, pomijając lokalne języki używane przez mniejszości, jest język hiszpański. Znający ten język nie będą mieli problemu z porozumiewaniem się, jedyną różnicą jest używanie w drugiej osobie vos zamiast tu, co jest domeną większości państw Ameryki Południowej.

Język angielski jest nauczany w szkołach, jednak jego znajomość jest bardzo niska. Turyście będzie bardzo ciężko znaleźć kogokolwiek mówiącego po angielsku.

Gotówka i bankomaty

oficjalną walutą jest peso kolumbijskie, a oficjalny kurs wymiany wynosi około 2 tys. COP/1 USD. Nie ma tu czarnego rynku, a dolary wymienia się w kantorach, które znajdują się w większości miast i miasteczek. Przy wymianie każdorazowo potrzebny będzie paszport lub odcisk palca. Można korzystać z bankomatów, które są w Kolumbii powszechne, jedynie poza dużymi i mniej turystycznymi miejscami trzeba się zabezpieczyć w peso kolumbijskie, tak by nam się nie skończyło gdzieś na wsi.

1 peso = 100 centavos.W obiegu występują monety o nominałach: 20, 50, 100, 200 i 500 oraz banknoty: 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000

Bezpieczeństwo

Na co należy uważać będąc w Kolumbii

Kolumbia to jeden z bezpieczniejszych krajów Ameryki Południowej.


Kolumbia jest jednym z najbardziej bezpiecznych krajów Ameryki Południowej - jeżeli będziemy czujni, nie będziemy pchać się w wątpliwe miejsca i okoliczności nie powinno przytrafić się nam nic przykrego. W pierwszej kolejności należy pamiętać, by uważać na miejscowych – jednak dotyczy to głównie większych ośrodków miejskich oraz godzin wieczornych i nocnych. Jak wszędzie, trzeba uważać na portfele i inne rzeczy osobiste. Bogota czy Cali są niebezpieczne pod względem rabunków nie tylko po zmroku.

Nie powinny zdarzać się sytuacje jawnego oszustwa czy wydawania reszty w niepełnej kwocie. Nie powinny zdarzać się też sytuacje, że „turysta” ma płacić więcej. Te same stawki obowiązują wszystkich.

Zdecydowanie mniej bezpieczne turystycznie miejsca to te znajdujące się przy granicy z Panamą, Wenezuelą i Ekwadorem. Głównym powodem jest fakt przebywania tam i przemieszczania się grup zajmujących się przemytem narkotyków oraz, że te państwa są niebezpieczne.

Zdarzają się także terroryzm i uprowadzenia.

Niebezpiecznym miejscem w Kolumbii jest dżungla – tu koniecznie trzeba mieć przewodnika. Zapuszczanie się w obszary dzikie jest niebezpieczne nie tylko ze względu na czyhające niebezpieczeństwa naturalne ale i mieszkające tam plemiona Indian. Przy braku znajomości ich zasad można popaść w poważne tarapaty.

- w Kolumbii przestępczość, poza dużymi ośrodkami, występuje rzadko; niebezpieczeństwo wzrasta w dużych ośrodkach miejskich, w pobliżu granic z Panamą, Ekwadorem i Wenezuelą no i oczywiście w dżungli – z zupełnie innych powodów. W Kolumbii występuje także zagrożenie terroryzmem i możliwość uprowadzenia – są tu nielegalne formacje militarne chroniące pozostałych upraw koki – należy takich miejsc unikać!

Przemysł narkotykowy i owszem „działa”, ale w bardzo niewielkiej już skali i turysta nie ma raczej szans by natknąć się na cokolwiek co z tym tematem związane, chyba, że będzie bardzo szukał. Mieszkają tu ludzie bardzo bogaci lecz także tacy, którzy żyją skromnie  – skrajna nędza jest raczej niezauważalna. Poza większymi miastami żyje się spokojnie, z uśmiechem i bez pośpiechu. Turystycznie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego – od nurkowania, poprzez trekking, plażowanie, jazdę konną, wspinaczkę górską, aż po bezludne i dziewicze zakątki, prawdziwą dżunglę z tarantulami, niezbadane tereny pełne dzikich zwierząt i białe plaże gdzie rzadko zagląda turysta. Można tu spotkać „prawdziwych” Indian, którzy do tej pory żyją według starych zasad, w całkowitym oderwaniu od świata oraz prawa kolumbijskiego i międzynarodowego. Kolumbia nie jest niestety zbyt tania. Poziom cen – środkowoeuropejski. Ludzie są przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych i chętni do pomocy. Łatwo można się przemieszczać po kraju – komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta.

Gniazdka elektryczne w Kolumbii

W Kolumbii występują gniazdka elektryczne typu A i B, co oznacza, że lecąc do Kolumbii musimy zaopatrzyć się w przejściówkę.

Jak dolecieć do Kolumbii

Jak dojechać do Kolumbii

Jak dolecieć do Kolumbii?


Kolumbia póki co nie jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym dla Europejczyków. Mimo to istnieje już dość dużo połączeń lotniczych bezpośrednio z Europy. Do kolumbijskiej stolicy, Bogoty, dotrzemy m.in. z Amsterdamu (KLM), z Berlina czy Frankfurtu (Lufthansa), Madrytu (Iberia), z Paryża (Air France) i innych. Posiadając wizę amerykańską można szukać lotów przez USA. W przypadku zakupu biletów w trybie zwyczajnym nie można mówić o "tanim zwiedzaniu", ponieważ podstawowa cena oscyluje zazwyczaj w okolicach 4000 – 5000 zł.

Pojawiają się promocje w cenach pomiędzy od nawet 1.300 zł do 3.000 zł.

Transport wewnątrz Kolumbii

Transport wewnątrz Kolumbii jest rozbudowany. Do dyspozycji mamy wiele środków transportu.

Loty wewnątrz Kolumbii

Loty wewnątrz Kolumbii

Loty wewnątrz Kolumbii.


W Kolumbii istnieje bardzo dobrze rozwinięty transport lotniczy (wewnątrzkrajowy) – największe linie lotnicze to Avianca.com czy Copaair.com. Działa już tania linia lotnicza vivacolombia.com. Warto te opcję rozpatrzyć, bo przemieszczanie się pomiędzy jednym a drugim końcem Kolumbii potrafi zając 3-4 dni. Ceny podobne do europejskich – zależne od okresu i długości lotu.

Lot – to także jedyna możliwość przedostania się w różne zakątki kraju w porach deszczowych czy do Amazonii.

Drogi i autokary w Kolumbii

W Kolumbii bardzo dobrze rozwinięty jest transport autobusowy, zarówno lokalny (niezbyt wygodny) jak i dalekobieżny (komfortowe i klimatyzowane autokary). Praktycznie do każdego zakątka Kolumbii można dojechać autobusem. Koszty – europejskie, ze względu na to, że nie ma konkurencji (poza lotami), wiele dróg jest płatnych, a ceny paliwa wysokie. Inny mankament – można w nich zamarznąć – jeśli tylko działa klimatyzacja.

Największe linie autobusowe: bolivariano.com.co, expresobrasilia.comcopetran.com.co.

Możliwe jest wynajęcie samochodu – drogi w Kolumbii są bardzo dobrze rozwinięte i utrzymane. Jednak:
1) wynajęcie samochodu jest dużo droższe niż w Europie,
2) paliwo jest chyba najdroższe w całej Ameryce Południowej,
3) wiele dróg wymaga opłat za przejazd.
Trzeba dobrze skalkulować czy ta opcja nie przedroży zbytnio wyjazdu. Wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe, choć niektóre wypożyczalnie honorują także krajowe prawo jazdy. Wynajęcie samochodu możliwe jest bezpośrednio na lotnisku lub przez np. rentalcars.com.

Kolej w Kolumbii

Transport kolejowy nie jest rozwinięty – funkcjonuje właściwie tylko jedna linia kolejowa z Santa Marta do Bogoty, która spełnia rolę transportową, a nie pasażerską. Tego środka transportu w Kolumbii nie wykorzystamy.

Kuchnia kolumbijska

Kolumbia jest bardzo różnorodna jeśli chodzi o jedzenie. Jednak podstawą kolumbijskiej kuchni jest ryż i kukurydza. Bardzo znanym daniem jest „bandeja paisa”, składająca się z kiełbasy, boczku, mięsa mielonego, ryżu, gotowanej fasoli, ryżu, jajka sadzonego i kawałka awokado. Tradycyjnie na śniadanie w Kolumbii je się zupę z mięsem i ziemniakami (caldo) lub – skrajnie zdrowotnie – je się smażone w głębokim oleju pasteles – ciasto z mięsem i jajkiem, arepas – placki kukurydziane z serem lub z różnymi innymi wkładkami, a to wszystko zapija się np. colą. Takiej arepy Kolumbijczycy używają powszechnie zamiast chleba i jedzą ją z różnymi dodatkami, na słono, na ostro, na słodko i jak kto lubi. Popularne są też tamales – kukurydziane ciasto z mięsem lub ryż z mięsem, gotowane, zawinięte w liście bananowca. W ciągu dnia powszechne i ogólnie dostępne są wszelkiego rodzaju owoce południowe w różnych smakach i kolorach. Raj dla wszelkich zmysłów. Jedzenie bardzo tanio można kupić na ulicy. Powszechne są budki z jedzeniem i stragany oraz lokalne restauracje. W każdym zakątku kraju można znaleźć lokalne potrawy. Od strony Morza Karaibskiego zjemy smażone ryby i owoce morza, zazwyczaj z dodatkiem kokosa. W Amazonii zasmakujemy w rybach, także można skosztować krokodyle i węże, a podstawą będzie tu mąka z juki (farina), która używana jest praktycznie do wszystkich dań. W Andach, ze względu na wysokość, zjemy potrawy rozgrzewające – głównie gotowane warzywa oraz zupy. Podstawą dań będą wszelkie bulwowate: ziemniaki, juka oraz platany i warzywa fasolowate: bób, fasola oraz kapusta i seler.

Kolumbia - ciekawostki

ciekawostki o Kolumbii

Kolumbia - ciekawostki.


- Nazwa Kolumbia pochodzi od nazwiska Krzysztofa Kolumba,
- w Kolumbii znajduje się największe na świecie skupisko szmaragdów,
- ponieważ Kolumbia znajduje się na równiku, nie ma tu pór roku,
- po dwóch różnych  stronach równika można zaobserwować zjawisko wirowania wody w przeciwną stronę, np. przy spłukiwaniu wody,
- W tzw. Dolinie Coccory, rosną najwyższe na świecie palmy woskowe (nawet 60 m),
- w stolicy Kolumbii – Bogocie – znajduje się ciekawe muzeum – muzeum lenistwa,
- jeśli chcesz tańczyć salsę jedź do Santiago de Cali,
- Kolumbia znajduje się na pierwszych miejscach w rankingu najszczęśliwszego kraju na ziemi,
- w Kolumbii jest ok. 80 różnych plemion Indiańskich rozproszonych po kraju,
- Kolumbia jest jedynym krajem Ameryki Południowej, który ma linię brzegową od strony Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego (Morze Karaibskie).
- W Bogocie władze uruchomiły specjalne linie autobusowe przeznaczone jedynie dla kobiet. Ma to rozwiązać problem napastowania seksualnego w komunikacji miejskiej. W tym roku (2014) do kolumbijskiej policji wpłynęło już 145 zgłoszeń dotyczących molestowania seksualnego w autobusach.

Kolumbia - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Kolumbii

Dowiedz się więcej o Kolumbii.


www.tierralatina.pl/forum - polskie forum o Argentynie i Ameryce Łacińskiej
www.tierralatina.pl - Polacy w Ameryce Łacińskiej
www.colombiainfo.org - rozbudowana strona o Kolumbii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękuję Magdzie G.


Tagi: Kolumbia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ