Frankfurt - przewodnik turystyczny

Panorama Frankfurtu

Frankfurt to jedno z najnowocześniejszych miast w Niemczech. Foto: Kiefer, flickr.com


Frankfurt to finansowa stolica Niemiec, będąca zarazem jednym z największych miast tego kraju. Położona po obu stronach rzeki Main (stąd pełna, niemiecka nazwa Frankfurt am Main). Słynie z nowoczesności, świetnego połączenia starego budownictwa z nowym, a także z lotniska Frankfurt Airport, które jest jednym z największych lotnisk świata.

Frankfurt - informacje ogólne i notka historyczna

Frankfurt nad Menem jest jednym z największych miast Niemiec. Położone w środkowych Niemczech miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym - lotnisko Frankfurt Airport jest drugim w Europie (po Londyn Heathrow) najczęściej wykorzystywanym przez pasażerów lotniskiem - każdego roku korzysta z niego około 65 milionów pasażerów.

Historia miasta sięga czasów rzymskich. Już w VIII wieku Frankfurt był ważnym miastem. Zasiadali tu królowie Franków Wschodnich, a następnie królów Rzeszy. We Frankfurcie swoją siedzibę ma wiele znanych firm oraz instytucji. Mieści się w nim m.in. siedziba Europejskiego Banku Centralnego. Frankfurt jest jedną z najważniejszych metropolii finansowych świata. O znaczeniu miasta wiele mówi fakt, że po zakończeniu drugiej wojny światowej planowano przenieść do niego stolicę Niemiec.

Jak dotrzeć do Frankfurtu

najlepszy i najtańszy dojazd do Frankfurtu

Dojazd do Frankfurtu.


Z Polski do Frankfurtu najlepiej jest dotrzeć samolotem, bądź autokarem, który często okazuje się tańszy niż loty do Frankfurtu + transport z lotniska.

Najtańszym sposobem na dotarcie do Frankfurtu z Polski jest lot liniami Wizzair z Katowic lub Gdańska. Kupując bilety odpowiednio wcześnie, z łatwością możemy trafić cenę poniżej 200 PLN.

Osoby mieszkające w Polsce zachodniej mogą pomyśleć nad kursem autokarem do Frankfurtu. Jest wielu przewoźników kursujących do Frankfurtu, wystarczy sprawdzić w Google. Koszt przejazdu z miejscowości zachodnich zaczyna się od 300 PLN za podróż w dwie strony.

Transport z lotniska do centrum Frankfurtu

Frankfurt posiada dwa lotniska. Głównym lotniskiem Frankfurtu jest jedno z największych lotniska świata, Frankfurt Airport (FRA). Drugie lotnisko, służące głównie tanim liniom lotniczym, to Frankfurt Hahn Airport (HHN).

Frankfurt Airport (FRA)

Frankfurt Airport

Lotnisko Frankfurt Airport.


Frankfurt Airport, znany również jako Ren-Men lub Rhein-Main-Flughafen, to największy port lotniczy w Niemczech. Jest również największym portem na świecie, jeżeli chodzi o ilość połączeń międzynarodowych.

Do centrum miasta dojedziemy koleją S-Bahn (żółta linia S8 lub fioletowa S9). W automatach biletowych (dostępnych na lotnisku) kupimy bilet na taki przejazd (bilet nazywa się Einzelfahrt Frankfurt Airport) – 4 EUR. Możemy również kupić Tageskarte Frankfurt Airport (9,5 EUR) – jest to bilet na kurs z lotniska do centrum oraz bilet całodniowy.

Frankfurt Hahn (HHN)

Lotnisko Frankfurt Hahn

Lotnisko Frankfurt Hahn Airport.


Lotnisko Frankfurt Hahn nie znajduje się we Frankfurcie, a w odległym o około 130 km mieście Hahn. Najtańszy transport z lotniska do centrum Frankfurtu (i odwrotnie) oferuje autokarowy przewoźnik BOHR (www.bohr.de). Busy kursują sprzed terminala 2, jadą do Frankfurt Hauptbahnhof (dworzec centralny). Bilet w jedną stronę kosztuje 14 EUR (kupując bilet przez internet, u kierowcy 1 EUR więcej) podróż trwa około 2 godzin. W przypadku kursu z Frankfurtu na lotnisko, autobusy ruszają z południowego skrzydła Frankfurt Hauptbahnhof. Więcej informacji, pełen cennik oraz rozkład jazdy dostępny jest na www.bohr.de.

Frankfurt - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Frankfurcie

Komunikacja miejska w Frankfurcie.


Komunikacja miejska w Frankfurcie jest rozbudowana i umożliwia bezproblemowe dotarcie do większości miejsc w mieście.

komunikacja miejska we Frankfurcie
Komunikacja miejska we
Frankfurcie (kliknij mapę aby
powiększyć). Źródło: rmv.de

Metro (U-Bahn)

Metro w Frankfurcie posiada 9 tras (65km). Zarządzane jest przez Verkehrsgesellschaft Frankfurt am Main (VGF).

Kolej podmiejska (S-Bahn Ren-Men)

Sieć kolei aglomeracyjnej, kursującej po Frankfurcie oraz ościennych miastach i miasteczkach. Po mieście kursuje 9 linii S-Bahn. Centralnym punktem całej kolei jest City-Tunnel, duży, podziemny dworzec znajdujący się w centrum miasta (wszystkie linie, z wyłączeniem linii S7, korzystają z City-Tunnel).

Tramwaje i autobusy

W Frankfurcie istnieje system autobusowy oraz sieć połączeń tramwajowych (9 linii), które, ze względu na sieć metra oraz kolei, nie są wybitnie popularne wśród turystów.

Bilety

Bilety możemy kupić w automatach dostępnych na dworcach i stacjach metra. Cena za przejazd jest zależna od przebytej odległości i kształtuje się między 1,6 EUR (krótki przejazd, do 2 km) do 2,6 EUR wewnątrz miasta. Jeżeli z komunikacji miejskiej będziemy korzystać więcej niż 3x dziennie, opłaca się nam wtedy wykupić bilet dzienny (Tagescarte, 6,6 EUR). Jeżeli jesteśmy w Frankfurcie większą grupą, idealnym rozwiązaniem będzie grupowy bilet dzienny - kosztujący około 10 EUR, ważny dla maksymalnie 5-ciu osób. Dostępny jest również wariant grupowego biletu z dojazdem z lotniska - 16 EUR. Jeżeli mamy zamiar podróżować pociągiem po Hesji - kraju związkowym, w którym położony jest Frankfurt, warto zainwestować 30 EUR na Hessenticket - ważny dla 5-ciu osób bilet na transport koleją (bilet ważny na 2-gą klasę, z wyłączeniem pociągów ICE/IC).

Frankfurt - karta miejska

karta miejska we Frankfurcie

Karta miejska we Frankfurcie.


Będąc we Frankfurcie, powinniśmy pomyśleć o karcie miejskiej „Frankfurt Card”, która dostępna jest w wariantach: 1 dniowym (11,50 EUR) lub dwudniowym (17,00 EUR). Jeżeli jesteśmy we Frankfurcie w kilka osób, to świetnym rozwiązaniem będzie karta grupowa (maksymalnie 5 osób) – 1 dniowa (24 EUR) lub 2 dniowa (34 EUR).

Karta upoważnia nas do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską (w strefie miejskiej – 50 oraz strefie 5090 - lotnisko) oraz daje nam zniżki 50% wstępu do muzeów (więcej informacji).

Kartę można zakupić na miejscu (lista adresów tutaj) lub kupić online - za 4 EUR wysyłają do Polski (dostępna jest płatność kartą).

Noclegi we Frankfurcie

Noclegi w Frankfurcie

Gdzie tanio spać we Frankfurcie? Foto: flickr.com


We Frankfurcie noclegi nie należą do najtańszych. Łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu kosztuje od około 60 PLN, natomiast koszt wynajęcia pokoju dwuosobowego to koszt od około 120 PLN. Dużo tańsze są kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 80 PLN za dwuosobowy pokój.

Zapraszam do skorzystania z porównywarki cen hoteli Booking:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję!

Atrakcje Frankfurtu

co warto zobaczyć we Frankfurcie

Atrakcje Frankfurtu.


We Frankfurcie znajdziemy niejedną ciekawą atrakcję. Na upartego największe atrakcje Frankfurtu możemy zwiedzić pieszo. Mowa o centrum miasta, gdzie znajduje się piękna starówka (Altstadt) z wieloma pięknymi budynkami. Warto pamiętać, że większość ze starówki to zrekonstruowane budynki, odbudowane po wojnie. Na starówce znajdziemy m.in. Katedrę Św. Bartłomieja, piękny ratusz, operę, czy Dom Goethego.

Jedzenie we Frankfurcie

Będąc we Frankfurcie warto napić się cydru (nazywanego tutaj "ebbelwoi"), które jest jednym z symboli miasta.

Aby dowiedzieć się więcej o kuchni niemieckiej, odwiedź nasz przewodnik po Niemczech.

Frankfurt - wskazówki praktyczne

Wskazówki praktyczne dotyczące Frankfurtu

Frankfurt można zwiedzać pieszo!


- na upartego, większość atrakcji, która znajduje się w Innenstadt, można zwiedzić pieszo

Przydatne linki

Frankfurt - przydatne strony

Przydatne strony.


www.frankfurt.de - oficjalna strona internetowa miasta (ENG)
www.frankfurt-tourismus.de – oficjalna strona turystyczna (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023


Tagi: Frankfurt   Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ