Meksyk - przewodnik turystyczny

Meksyk - przewodnik, opis miast, jak dojechać, transport

Meksyk. Foto: Antony Stanley, flickr.com


Uważany za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla turysty, będący zarazem jednym z najpopularniejszych kierunków na świecie. Meksyk. To tutaj znajdziemy fantastyczny klimat, masę historii skrytą w wielkich piramidach i wiekowych ruinach, rajskie plaże i piękną naturę oraz wiele więcej!

INFORMACJE OGÓLNE

MEKSYK

Populacja

116,9  mln

Stolica

Mexico City

Strefa czasowa

UTC – 8 do UTC – 6 – zima
UTC – 7 do UTC – 5 – lato

Waluta

peso meksykańskie (MXN)
10 MXN = 1,80 PLN
1 EUR = 23,11 MXN
1 USD = 18,79 MXN
(27.02.2018)

Język

hiszpański + 63 języki indiańskie

Główne miasta

Mexico City, Ecatepec, Guadalajara, Puebla, Juarez, Tijuana, Leon, Zapopan, Monterrey, Nezahualcóyotl, Chihuahua, Naucalpan, Merida, San Luis Potosí, Aguascalientes, Hermosillo, Guadelupa, Acapulco, Cancún

Zalecane szczepienia Zalecane szczepienie przeciw cholerze, WZW A+B oraz tężcowi

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Meksyku

W Meksyku należy uważać na taksówki.


- Jednym z zagrożeń w Meksyku są fałszywe taksówki. W większych miastach istnieją sieci autoryzowanych taksówek, które są trochę droższe od tych "łapanych" na ulicy, ale są za to bezpieczne. Nazywają się „Taxis Autorisados" lub "Transporte Terrestre". Na tak oznaczonych stoiskach można wykupić przejazd, płacąc za niego z góry. Sprzedawca powinien pokazać nam mapę z zaznaczonymi terenami i cenami za dojazd do nich. Po wyborze miejsca i opłaceniu, jesteśmy kierowani do odpowiedniej taksówki
- 110 V to napięcie stosowane w Meksyku. Dla Polaków oznacza to konieczność posiadania przejściówki

WIZA DO MEKSYKU

Wiza do Meksyku

Wiza do Meksyku.


Obywatele RP nie potrzebują wizy do Meksyku, jeżeli ich pobyt będzie krótszy niż 180 dni. Wjeżdżając do kraju, paszport musi mieć pozostały termin ważności minimum 6 miesięcy.

Jeżeli lecimy do Meksyku przez USA, jesteśmy zobowiązani do posiadania wizy tranzytowej do USA.

Przekraczając granicę meksykańską drogą lądową, nałożona będzie na nas opłata 25 USD, drogą wodną – 5 USD. Jeżeli chodzi o podróż samolotem, opłata wliczona jest w cenę biletu.

BEZPIECZEŃSTWO

Na co należy uważać w Meksyku

W Meksyku uważajmy na taksówkarzy.


Meksyk uznawany jest za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc dla turystów. Według szacunków, ryzyko porwania turysty należy w Meksyku do jednego z najwyższych. Występują również kradzieże i napady, często z bronią w ręku.

Należy zachować wielką ostrożność przy korzystaniu z taksówek i uważać, aby nie wziąć fałszywej taksówki – ryzyko porwania.

Należy kategorycznie unikać spacerowania wieczorami po odludnych miejscach, eksponowania biżuterii, a wartościowe rzeczy najlepiej zostawić w sejfie w miejscu noclegu

Wybierając się do Meksyku, warto wydrukować i mieć pod ręką listę konsulatów w kraju. Lista dostępna jest tutaj.

W całym kraju istnieje ryzyko zarażenia się amebozą, z tego powodu zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej, unikanie kostek lodu w napojach.

JAK DOTRZEĆ DO MEKSYKU

Jak najtaniej dolecieć do Meksyku

Loty do Meksyku.


Do Meksyku możemy dolecieć z największych miast europejskich wieloma liniami lotniczymi (chociażby KLM z Amsterdamu, Iberia z Madrytu, Air France z Paryża, Lufthansa z Frankfurtu). W zasadzie można stwierdzić, że dostanie się do Meksyku z Europy nie stanowi większego problemu. Dużo gorzej jest z ceną, która standardowo nie schodzi poniżej 4000 zł. Jest na to jednak sposób. A w zasadzie dwa:

Pierwszym sposobem na loty do Meksyku jest skorzystanie z belgijskiego Jetairfly (www.jetairfly.com), dzięki któremu, przy dużym wyprzedzeniu (np. 6-cio miesięcznym) jesteśmy w stanie polecieć z Brukseli do Cancun za niecałe 600 EUR. Prócz tego, warto śledzić promocje, jakie pojawiają się na ich stronie internetowej (zakładka "Promotions") oraz zapisać się na newsletter - czasami przewoźnik organizuje promocję i bilety na loty do Meksyku można kupić już za 300 EUR.

Drugim dobrym sposobem na tanie loty do Meksyku jest lot hiszpańską, czarterową linią Pullmantur Air (www.pullmanturair.com), która oferuje częste promocje na loty z Madrytu do Cancun. W chwili pisania tych słów, Pullmantur Air oferuje loty na Cancun i z powrotem za łączną kwotę 471 EUR.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport w Meksyku.


Meksyk jest dużym krajem, z dobrze rozwiniętą siecią lotniczą, drogową oraz fatalną koleją. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

                    Loty

Loty wewnątrz Meksyku.


Meksyk jest krajem posiadającym spore możliwości podróżowania wewnątrz granic samolotem. Po kraju latają 4 linie lotnicze, w tym jedna linia należąca do węgierskiego Ryanaira, co samo w sobie zwiastuje niskie ceny!

VivaAerobus (vivaaerobus.com) – meksykańskie tanie linie lotnicze, których współwłaścicielem jest europejski Ryanair. Siedzibą i głównym lotniskiem linii jest Guadalajara, z którego VivaAerobus najczęściej odlatuje. Zazwyczaj to właśnie ta linia oferuje najtańsze loty wewnątrz Meksyku.

Przykładowe ceny:
Acapulco – Monterrey – 55 USD za lot w dwie strony, lot w jedną stronę 29 USD
Cancun – Mexico City – 101 USD / 45 USD
Chihuahua – Monterrey – 54 USD / 29 USD
La Pas – Guadalajara – 71 USD / 30 USD

Interjet (interjet.com.mx) – meksykańskie tanie linie lotnicze oferujące sporo lotów wewnątrz Meksyku. Mapkę z listą połączeń znajdziemy na tej zakładce na oficjalnej stronie linii.

Przykładowe ceny:
Mexico City – La Paz – 275 USD za lot w dwie strony, lot w jedną stronę 137 USD
Mexico City – Tijuana – 278 USD / 145 USD

Cancun – Monterrey – 159 USD / 79 USD
Mexico City – Chihuahua – 185 USD / 88 USD

Volaris (www.volaris.com) – kolejna meksykańska tania linia lotnicza. Zazwyczaj droższa od VivaAerobus, cenowo zbliżona bardziej do Interjet.

Przykładowe ceny:
Acapulco – Cancun – 235 USD za lot w dwie strony, lot w jedną stronę 120 USD
Mexico City – La Paz – 132 USD / 67 USD
Chihuahua – Guadalajara – 206 USD / 103 USD

Trzeba dodać jeszcze jedną, główną linią meksykańską - Aero Mexico (aeromexico.com), która posiada jednak najdroższą ofertę ze wszystkich powyższych linii lotniczych. Ceny przeważnie zaczynają się od 148 EUR za lot w dwie strony bądź 104 EUR za lot w jedną stronę.

                    Autobusy i drogi

Drogi w Meksyku

Po Meksyku można podróżować autokarami.


Dobry sposób na podróżowanie po Meksyku, jeżeli mamy trochę więcej czasu. Cały kraj poprzecinany jest gęstą siecią połączeń wielu firm, które, zamiast skupić się na przewozie przez cały kraj, operują na danych obszarach. Przydatna strona, która pomoże nam ustalić trasę przejazdu to http://www.ticketbus.com.mx , zawierająca trasy wielu firm. Szukając odpowiedniego busa, pamiętajmy, że najlepszym sposobem transportu są busy bezpośrednie (nazywane „directo”) – są droższe od zwykłych busów, ale dużo szybsze i nie zatrzymują się w miejscowościach po drodze.

Jeżeli chcemy wynająć auto, potrzebujemy międzynarodowe prawo jazdy. Dla osób, które chcą podróżować samochodem, rząd Meksykański przygotował świetną stronę ("Point to point"), na której online możemy ustalić trasę podróży, wpisując same miasta w Meksyku, a strona stworzy nam trasę podróży oraz poda informacje odnośnie kosztów, takich jak np. benzyna. Link do strony tutaj.

                    Pociągi w Meksyku

Kolej w Meksyku

Kolej w Meksyku.


Pasażerska sieć kolejowa jest w Meksyku w rozsypce. W zasadzie w kraju funkcjonuje kilka tras turystycznych, z których najważniejszą i najciekawszą jest Copper Canyon – ponad 600 kilometrowa trasa z Chihuahua do Los Mochis. Trasa nieoficjalnie uznawana jest za najpiękniejszą trasę kolejową na świecie. Pociąg z Chihuahua do Los Mochis startuje o godzinie 6:00 w każdy poniedziałek, czwartek i sobotę, natomiast w odwrotnym kierunku, z Los Mochis do Chihuahua o 6:00 we wtorek, piątek i niedzielę. Pociągi dojeżdżają na koniec trasy o 21:30. Koszt biletu w jedną stronę to około 375 PLN. Więcej informacji: www.chepe.com.mx

KUCHNIA MEKSYKAŃSKA

kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska.


Kuchnie meksykańską pokocha każdy, kto lubi pikantne. Podstawą żywienia mieszkańców Meksyku jest kukurydza oraz pochodzące z niej wyroby, takie jak tortilla, fasola, pomidory oraz papryka.

Meksykańskim trunkiem, znanym na całym świecie, jest Tequila. Będąc w Meksyku nie wypada jej nie spróbować, zwłaszcza, że tam jest dużo tańsza niż w Polsce.

Jeżeli nie przepadamy za pikantną kuchnią, mówmy przy zamówieniu „no picante”.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Meksyku

Meksyk to raj dla osób interesujących się historią.


- Meksyk to centrum wielkich, dawnych cywilizacji, m.in Olmeków, Majów czy Azteków. Aztekowie przezyli prawdziwą hekatombę - gdy Hiszpanie przybyli na kontynent, Imperium Azteków liczyło ponad 20 milionów mieszkańców. W XVI wieku Azteków nie było już nawet milion. Co ciekawe, szacunkowo ponad 90% Azteków zabiły choroby przyniesione przez Hiszpanów
- Półwysep Jukatan (południe Meksyku) to miejsce najliczniejszych pozostałości po kulturze Majów – jak chociażby Mayapan i Chichen Itza
- Kultura meksykańska jest bardzo różnorodna. Meksyk to kraj, w którym przeplatają się kultury różnych plemion indiańskich oraz europejskich

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Meksyku

Przydatne strony o Meksyku.


Point to Point - strona wyznaczająca trasę dla samochodu

www.ticketbus.com.mx - wyszukiwarka tras autokarowych po Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Meksyk  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ