Kambodża - przewodnik turystyczny

Phnom Penh, stolica Kambodży

Kambodża. Phnom Penh nocą.


Kambodża znajduje się na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem. Wszystkim kojarzy się z kompleksem Angkor oraz Czerwonymi Khmerami, którzy zakatowali ponad 1/4 społeczeństwa. To piękny i biedny kraj, który warto odwiedzić. Miejmy jednak w pamięci, że w większości przypadków turysta jest tutaj postrzegany wyłącznie jako biały z portfelem.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
AngkorBattambangSiem ReapSiem Reap

INFORMACJE OGÓLNE

KAMBODŻA

Populacja

14,5  mln

Stolica

Phnom Penh

Strefa czasowa

UTC + 7
(12:00 w Polsce = 18:00 w Kambodży)

Waluta

riel kambodżański (KHR)
1000 KHR = 0,85 PLN

1 USD - 3991 KHR
1 EUR = 4908 KHR
(23.02.2018)

Język

khmerski

Główne miasta

Phnom Penh, Battambang, Siem Reap, Sihanoukville, Prey Veng, Kampong Cham, Ta Khmau, Pursat, Kampong Speu, Takeo

Zalecane szczepienia tężec i polio - więcej w artykule Kambodża - szczepienia

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Kambodży

W Kambodży panuje bieda.


- amerykańskie dolary są powszechnym środkiem płatniczym w Kambodży. W większych miastach, np. Siem Reap może się zdarzyć, że sprzedawcy nie przyjmą od nas lokalnej waluty, domagając się dolarów
- dostęp do internetu dostępny w dużych miastach. Większość miejsc noclegowych i sklepów posiada wifi. Zasięg telefonów komórkowych zaczyna powoli pokrywać coraz większy obszar kraju, w chwili obecnej możemy być pewni, że zasięg będzie w mieście
- należy uważać na kradzieże, do których dochodzi niestety dość często
- w większych miastach tuk tukarze są agresywni i notorycznie próbują oszukiwać

WIZA DO KAMBODŻY

Wiza do Kambodży

Wiza do Kambodży.


Obywatele RP chcący udać się do Kambodży, zobowiązani są do posiadania wizy.

Wizę otrzymamy na lotniskach oraz na przejściach granicznych (wiza 30 dniowa, jednokrotnego wstępu). Musimy mieć przy sobie dwie fotografie paszportowe.

Można ubiegać się o wizę przez internet (e-visa) - pod adresem www.evisa.gov.kh. Należy pamiętać, że podany powyżej adres jest jedynym prawdziwym adresem związanym z e-wizą do Kambodży. Istnieje wiele serwisów podających się za oficjalne serwisy wizowe Kambodży. Tylko evisa.gov.kh jest prawdziwym serwisem. Koszt e-wizy to 30 USD + 7 USD opłaty manipulacyjnej.

Starając się o wizę na lądowych przejściach granicznych, bądźmy pewni, że przyjdzie nam zapłacić kilka dolarów łapówki (nazywanej różnymi eufemizmami, np. opłatą graniczną, opłatą leczniczą itp.).

JAK DOTRZEĆ DO KAMBODŻY?

loty do Kambodży

Do Kambodży najtaniej lecieć z Tajlandii, do której często pojawiają się promocje.


Do Kambodży promocje lotnicze z Europy praktycznie się nie zdarzają. Oznacza to, że lot do Kambodży powinniśmy zaplanować na dwa kroki - lot do Azji i z Azji lot do Kambodży.

Do Kambodży najlepiej i najtaniej jest dostać się z Tajlandii, do której bardzo często pojawiają się promocje z Europy (1200 - 1500 PLN). Z Bangkoku, liniami Air Asia można lecieć do Phnom Penh lub Siem Reap (lot + powrót) za 100 USD.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Kambodży

Transport publiczny w Kambodży.


Jedynym sensownym sposobem transportu w Kambodży, jest transport ruchem drogowym. Kolej powoli się odradza, a loty między miastami w Kambodży są bardzo drogie. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki:

                    Drogi

Drogi w Kambodży

Drogi w Kambodży.


W Kambodży duże miasta połączone są ze sobą siecią przeciętnej jakości dróg.

Lokalni mieszkańcy nie przestrzegają jakichkolwiek zasad ruchu drogowego. Polski MSZ zaleca nie poruszanie się drogami w nocy z powodu dużej ilości pijanych osób na ulicach.

                    Autokary

autokarem po Kambodży

Autokarem po Kambodży.


Dobry i tani sposób na poruszanie się po Kambodży. Należy mieć na uwadze, że przejazd często okazuje się dużo dłuższy niż według planów, w dodatku jest mocno zakręcony - normą jest zatrzymywanie się kierowcy w różnych miejscach i robienie przerwy np. 30 min pod restauracją przyjaciela kierowcy, albo pod sklepem znajomego.

Sieć autobusowa rozbita jest na wiele firm, z których niejedna nie ma strony internetowej ani możliwości zakupienia biletu online. Firmy przewozowe nieoficjalnie współpracują ze sobą, przez co normą stają się przypadki zajeżdżania w większych miastach w umówione miejsca i upychanie turystów np. z kilku busów do jednego autokaru.

Najłatwiej jest kupić bilet w miejscu, w którym się nocuje - praktycznie każdy hotel,hostel, czy GH posiada rozpiskę wszystkich busów i na recepcji można kupić bilet. Przy takim kupowaniu biletu, często w cenę wliczony jest transport na dworzec, warto o to zapytać. Bilety można również kupić na bus station. Scentralizowane bus station posiada praktycznie każde miasto, z wyjątkiem Phnom Penh, które posiada ich kilka (z czego największy, Phnom Penh Sorya Transport - jest obok Phsar Thmey (Central Market).

Autokary w Kambodży, przykładowe ceny:
Phnom Penh - Siem Reap - od 6,5 USD (315 km, 6-8h jazdy)
Phnom Penh - Sihanoukville - od 5,5 USD (230 km, 4h jazdy)
Phnom Penh - Battambang - od 6 USD (290 km, 6h jazdy)
Siem Reap - Battambang - od 4,5 USD

Na dłuższe trasy (np. Phnom Penh - Siem Reap, Phnom Penh - Sihanoukville) są dostępne nocne przejazdy w autobusach z łóżkami. Ich cena jest niestety wyższa od transportu dziennego.

Przewoźnicy autokarowi w Kambodży:
Giant ibis Transport - www.giantibis.com
Capitol Tours - www.capitolkh.com

Phnom Penh Sorya Transport - www.ppsoryatransport.com
Larryta Express - www.larryta.com
Mekong Express - www.catmekongexpress.com

Jeżeli bilety na podróż autokarem po Kambodży chcesz koniecznie kupić online, wielkim ułatwieniem będzie serwis CamboTicket (www.camboticket.com), gdzie bilety (różnych przewoźników) można kupić z miesięcznym wyprzedzeniem.

                    Pociągi

Kolej w Kambodży

Kolej w Kambodży. Nori, bambusowy pociąg w Battambang.


Kolej w Kambodży jest w całkowitej rozsypce. Wszystko zmienia się jednak na coraz lepsze - koncesję na naprawę kambodżańskiej kolei dostała australijska firma, która w 2016 roku uruchomiła pierwszą trasę, nazywając kolej w Kambodży "Toll Royal Railway". Rozbudowany informacje na temat kolei w Kambodży znajdują się w moim artykule: Kolej w Kambodży.

W Kambodży jest originalna atrakcja - norry (nori), nazywane kambodżańskim bambusowym pociągiem. Łączy on Battambang z anonimową wioską w dżungli. Norri stanowi prowizoryczną konstrukcję, jakby drezynę z silnikiem, poruszającą się po torach z prędkością do 50km/h. Przejazd kosztuje 5 USD i trwa około 20 min w jedną stronę. Przystankiem końcowym jest mała, kambodżańska wioska, która de facto zaczęła w całości żyć z turystów przyjeżdżających do nich norri. Spodziewaj się handlu i namawiania do kupienia kawy, herbaty, czy koszulki. Powszechną metodą w wiosce jest próba wymuszenia pieniędzy. Gdy będziesz chciał już wracać norri, zostaniesz poinformowany, że musisz dać napiwek swojemu kierowcy bo inaczej nie ruszy. Często ta sytuacja zakończy się awanturą, kierowca ruszy jednak bez napiwku. Więcej informacji w artykule, do którego linka podałem powyżej.

                    Loty

Loty wewnątrz Kambodży

Loty wewnątrz Kambodży.


Obecnie wewnątrz Kambodży można latać między Phnom Penh, Siem Reap i Sihanouk. Krajowym przewoźnikiem jest Cambodia Angkor Air (www.cambodiaangkorair.com). Ceny są wysokie, dlatego nie opłaca się podróżować po Kambodży samolotami.

KUCHNIA KAMBODŻY

kuchnia kambodżańska

Dowiedz się więcej o kuchni kambodżańskiej.


Kuchnia kambodżańska jest ciekawym punktem na kulinarnej mapie świata. Pełnymi garściami czerpie z kuchni otaczających jej krajów, jest zarazem odmienna i oryginalna. W odróżnieniu od kuchni państw ościennych, kuchnia w Kambodży jest dużo łagodniejsza. Opiera się na ryżu i mocnych sosach, z czego najpopularniejszym jest prahok - pasta rybna.

Kambodża to raj dla osób chcących skosztować "dziwnych rzeczy". Znajdziemy tutaj pieczone tarantule, dziesiątki jadalnych owadów, psie mięso oraz pong tea khon - jajka z zarodkiem.

W Kambodży warto spróbować owoców - najciekawsze to mangosten, rambutan i durian.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Kambodży

Kambodża.


- Kambodża to kraj dotknięty najostrzejszą formą komunizmu znaną historii. Czerwoni Khmerzy, rządzący w latach 1975-1979 XX wieku planowali stworzyć rolnicze państwo, w którym ludność jest równa, nie ma pieniądza, inteligencji itp. W wyniku zbrodniczych działań Czerwonych Khmerów, w Kambodży wymordowano i zamęczono, wg. szacunków, ponad 2 mln osób, co w tamtych latach równało się ponad 1/4 populacji całego kraju
- uznaje się, że kompleks Angkor w czasach swojej świetności (XVII-XVIII wiek) był największym miastem na świecie - prawdopodobnie zamieszkiwało go ponad milion osób.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Kambodży

Dowiedz się więcej o Kambodży.


- www.tourismcambodia.com - oficjalna, turystyczna strona Kambodży (ENG)

- www.cambodia-airports.aero - lotniska w Kambodży (ENG)

Angkor - zwiedzanie kompleksu - poradnik

- nasza relacja z Kambodży

- Kolej w Kambodży

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Kambodża  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ