Malediwy - przewodnik turystyczny

Malediwy

Malediwy to prawdziwy raj na Ziemi! Foto: f. ermert, flickr.com


Malediwy - raj na ziemi! To cudowne miejsce położone na prawie 1200 wyspach. Przepiękne widoki, klimat, fauna i flora... Jedyną rzeczą, która będzie nam przypominać, że nie jesteśmy w raju, to bardzo wysokie ceny.

INFORMACJE OGÓLNE

MALEDIWY

Populacja

400 tys.

Stolica

Male

Strefa czasowa

UTC +5
(12:00 w Warszawie = 17:00 na Malediwach)

Waluta

rupia malediwska (MYR)
10 MYR = 2,21 PLN
1 EUR = 19 MYR
1 USD = 15 MYR
(25.02.2018)

Język

malediwski (Dhivehi)

Główne miasta

Male, Addu City, Fuvahmulah

Zalecane szczepienia Zalecane szczepienie przeciw WZW A+B oraz tężcowi

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Malediwach

Malediwy najtaniej zwiedzać promami.


- Malediwy to grubo ponad 1000 wysp. Przed wyjazdem koniecznie trzeba zastanowić się, gdzie chcemy się udać. Świetną mapę z opisanymi atolami, kurortami oraz informację o zamieszkałych wyspach znajdziemy na stronie: www.mapofthemaldives.com/full_maps_of_maldives.php
- Malediwy najlepiej odwiedzić w okresie od grudnia do kwietnia. Miesiące od maja do listopada są czasem opadów. W kraju panuje klimat równikowy
- Malediwy są krajem wyznaniowym (muzułmanizm). Zakazane jest wwożenie do kraju wieprzowiny, biblii, pornografii, należy zachować umiar w przypadku ubioru
- Malediwy są drogie. Większość osób wybiera się na luksusowe, turystyczne kurorty, kosztujące krocie. Jest jednak możliwość znalezienia tańszego noclegu - na zamieszkałych wyspach można znaleźć guesthouse, w których za nocleg zapłacimy nie więcej niż 30-40 USD. Jeżeli nam się poszczęści, wynajmiemy pokój gościnny za jeszcze mniejszą kwotę
- Malediwy posiadają prawie 100 kurortów turystycznych, do których zabiorą nas hydroplany. Niestety, nie jest to tania sprawa. Do wielu kurortów można dotrzeć również łódką
- Na turystycznych obszarach Malediwów nie potrzeba posiadać lokalnej waluty, można płacić w USD (zazwyczaj w przeliczniku 1 USD = 15 MVR)
- Na Malediwy nie można wwozić alkoholu, który w kraju jest zakazany. Alkohol jest na Malediwach dostępny wyłącznie w kurortach turystycznych. Jego ceny są naprawdę wysokie
- Picie wody z kranu jest w niektórych kurortach dozwolone, należy dopytać właścicieli. W przeciwnym przypadku zalecane jest picie wody wyłącznie butelkowanej, która jest droga, trzeba liczyć się z kosztem około 5 USD za butelkę.

- Lotnisko w Male (Ibrahim Nasir International Airport, nazywane wcześniej Hulhule Airport lub po prostu Male Airport), położone jest na wyspie znajdującej się 1 km drogi od stolicy. Z lotniska dopłyniemy na Male promami (w cenie 1 USD) odpływającymi co kilkadziesiąt minut, niezależnie od ilości osób. Drugim sposobem transportu są prywatne, dużo droższe, motorówki.

WIZA NA MALEDIWY

Wiza na Malediwy

Wiza na Malediwy.


Turyści udający się na Malediwy, podczas odprawy paszportowej na lotnisku w Male otrzymują bezpłatnie stempel upoważniający do pobytu na Malediwach poniżej 30 dni. Warunkiem otrzymania stempla jest ważny paszport, okazanie biletu powrotnego oraz rezerwacji noclegu lub, w przypadku jego braku, posiadanie kwoty pozwalającej na utrzymanie się na Malediwach (kwota ustalona na 150 USD/dzień).

BEZPIECZEŃSTWO

Na co należy uważać będąc na Malediwach

Bezpieczeństwo na Malediwach.


Malediwy są bezpiecznym krajem dla turysty. Przestępstwa są rzadkie, aczkolwiek należy pamiętać o zdarzających się kradzieżach, również z miejsc noclegowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z sejfów.

Należy pamiętać o tym, że Malediwy są państwem wyznaniowym. Samo posiadanie biblii jest nielegalne, a wkraczając na teren państwa nie wolno posiadać przedmiotów innych kultów religijnych.

JAK DOTRZEĆ NA MALEDIWY

Jak dolecieć na Malediwy

Loty na Malediwy.


Najczęściej najtańszą możliwością na lot na Malediwy jest, jest niemiecki L'Tur (www.ltur.com), planując wyjazd, warto śledzić ich stronę codziennie, ponieważ w ofercie last minute posiada czasem ofertę za 300-400 EUR. Kolejną firmą oferującą loty w niższych cenach, jest Condor (www.condor.com).

Ciekawym sposobem na dostanie się na Malediwy jest złapanie promocji na loty do Indii (zdarzają się loty za mniej niż 1000 zł) i lot stamtąd do Male liniami AirIndia.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny na Malediwach

Transport na Malediwach to głównie transport wodny lub powietrzny.


Malediwy to setki wysepek, niecałe 100 km dróg, brak kolei oraz rozbudowane możliwości transportu drogą wodną. Kliknij na poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

                    Loty

Loty na Malediwach

Loty wewnątrz Malediwów to niesamowite przeżycie.


Loty to zdecydowanie najciekawsza opcja transportu na Malediwach. Nad wyspami latają 17-to osobowe hydroplany firmy Trans Maldivian Airways (www.transmaldivian.com). Cena za lot w dwie strony zaczyna się od 150 USD.

                    Autobusy i drogi

Drogi na Malediwach

Drogi na Malediwach.


Na Malediwach znajduje się zaledwie 88 km dróg. 60 km w Male, i po 14 km na Laamu i Addu. W stolicy, Male, funkcjonują taksówki, którymi dojedziemy w każdy zakątek tej malutkiej stolicy.

                    Transport wodny

Transport wodny na Malediwach

Transport wodny na Malediwach.


Malediwy to przeszło 1000 wysp, między którymi możemy przepływać łodzią za kilkanaście dolarów. Administracyjnie kraj podzielony jest na 21 atoli, wewnątrz których transport między wyspami zapewniają lokalne promy.

Po wylądowaniu w Male, należy popłynąć promem do miasta (za 1 USD). W mieście można wziąć taksówkę i poprosić o kurs na wybrzeże, z którego ruszają promy. Tam wykupimy podróż na niejeden z kurortów turystycznych (cena za bilet promowy zaczyna się od 2 USD, wszystko zależy od odległości wyspy, na którą chcemy płynąć).

KUCHNIA MALEDIWÓW

kuchnia Malediwów

Kuchnia Malediwów.


Kuchnia Malediwów to przede wszystkim owoce morza. Króluje tuńczyk oraz inne ryby. Przypraw używa się niewiele, popularne są dania ostre, z dodatkiem chilli, limonki lub mleczka kokosowego. Potrawy podaje się z ryżem oraz papadhu - pysznym pieczywem będącym odmianą indyjskich papadamów.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Malediwach

Malediwy to najmniejszy kraj Azji.


- Malediwy są zagrożone całkowitym zalaniem z powodu podnoszącego się poziomu wód. Nie pomaga niskie położenie kraju - najwyższy szczyt Malediwów ma... 2 metry n.p.m.
- gospodarczo państwo można opisać bardzo szybko - turystyka, rybołówstwo, banany i palma kokosowa
- Malediwy to najmniejszy kraj Azji, zarówno pod względem populacji (niecałe pół miliona mieszkańców) jak i powierzchni (300 km2, identyczną powierzchnię ma Szczecin)
- Malediwy bardzo poważnie ucierpiały podczas tsunami w 2004 roku. Tylko 9 wysp nie zostało zalanych

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Malediwach

Dowiedz się więcej o Malediwach.


www.visitmaldives.com/en - oficjalna strona o Malediwach
www.maldives.com - rozbudowana strona o Malediwach (ENG)
www.transmaldivian.com - strona linii lotniczych TMA, która sama w sobie zawiera bardzo dużo informacji o Malediwach

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Malediwy  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ