Sri Lanka - przewodnik turystyczny

Sri Lanka

Sri Lanka to piękny i różnorodny kraj. Foto: Ronald Saunders, flickr.com


Sri Lanka to mały, wyspiarski kraj z wielką historią, której pisane początki sięgają prawie 3000 lat wstecz. Położona na wyspie Cejlon, słynie nie tylko z doskonałej herbaty, którą uprawia się tutaj na potęgę, ale również z pięknych, malowniczych widoków, życzliwych ludzi oraz niskich cen.

Sri Lanka - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 22 miliony
Stolica Sri Jayawardenapura Kotte (faktycznie Kolombo)
Strefa czasowa UTC + 5:30
(12:00 w Polsce = 16:30 na Sri Lance)
Waluta rupia lankijska (LKR)
100 LKR = 2,09 PLN
1 EUR = 219 LKR
1 USD = 184 LKR

(25.10.2020)
Język syngaleski, tamilski, angielski (język pomocniczy)
Główne miasta Kolombo, Dehivala Mount Lavinia, Moratuwa, Sri Jayawardenapura Kotte, Negombo, Kandy, Kalmunai

Na Sri Lance państwo istnieje od 6 wieku p.n.e., kiedy wyspę podbili Hindusi, którzy założyli państwo, nazywając je imieniem swojego wodza - Sinhali. Państwo kwitło i rozwijało się, aż do 1200 roku, kiedy na wyspę dotarły inne ludy, głównie Tamilowie -  naród z grupy ludów drawidyjskich, zamieszkujący południowe Indie. Nowi przybysze zepchnęli Syngalezów na południe wyspy, co zaowocowało rozpadnięciem się państwa na kilka mniejszych. Od XVI wieku Sri Lanka była kolonizowana przez Portugalię, Holandię, a następnie Wielką Brytanię. W 1815 roku Brytyjczycy pokonali ostatniego lokalnego króla i utworzyli Cejlon Brytyjski.

Wyspa pod przewodnictwem Anglików stała się kolonią opartą na plantacjach herbaty, kauczuku oraz palmy kokosowej. Sri Lanka uzyskała niepodległość w 1948 roku. W ciągu następnych dziesięcioleci w państwie istniał konflikt polityczny, część społeczeństwa chciała komunizmu i upaństwawiania gospodarki, część była za prawicowymi rządami. Dodatkowy ciężar powodowali Tamilowie, którzy żądali własnego, niepodległego kraju. Ostatecznie, Sri Lanka jako pierwszy kraj azjatycki, wybrała w 1977 roku drogę liberalizacji gospodarki. Tamilowie wywołali wojnę domową, która rozpoczęła się w 1983 roku. Trwała wiele lat. W 2008 wojsko Sri Lanki przystąpiło do ostatecznego szturmu na bazy rebeliantów. Po ich pokonaniu separatyści zgodzili się poddać, co nastąpiło w 2009 roku.

Informacje praktyczne

- Sri Lanka to dość mały kraj, dzięki czemu najlepiej zwiedzać go drogą lądową

- Pamiętajmy o targowaniu się! Ceny podawane przez sprzedawców mogą być bardzo zawyżone

- jeżeli posiadasz tatuaż przedstawiający Buddę lub inne bóstwa, nie afiszuj się z nim, gdyż może się to skończyć aresztowaniem i wydaleniem z kraju

- należy wystrzegać się picia wody niewiadomego pochodzenia. Pijmy tylko wodę butelkowaną, zrezygnujmy się napojów podawanych z lodem. Jedzmy tam, gdzie jedzą miejscowi - to najlepszy znak, że jedzenie w tym miejscu jest bezpieczne.

- Sri Lanka, zalecane szczepienia: Zalecane szczepienie przeciw WZW A+B oraz tężcowi; nie ma szczepień obowiązkowych

Wiza do Sri Lanki

Wiza do Sri Lanki

Wiza na Sri Lankę jest wymagana.


Wiza do Sri Lanki wymagana jest dla wszystkich turystów, którzy chcą udać się do tego kraju. W dniu 01.01.2012 rząd Sri Lanki wprowadził elektroniczny system ewidencji turystów ETA - Electronic Travel Authorization, dostępny pod adresem www.eta.gov.lk. Na tej stronie wypełnimy wniosek wizowy na podstawie którego otrzymamy wizę 30-sto dniową upoważniającą nas do dwukrotnego wjazdu na terytorium kraju. Po wypełnieniu wniosku zostaniemy przekierowani na podstronę płatności za wizę. Można zapłacić kartą Mastercard, Visa lub American Express. Cena wizy to 30 USD.

Wizę można również otrzymać na lotnisku po przylocie na Sri Lankę, jednak wtedy opłata wyniesie 5 USD więcej (35 USD).

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym na Sri Lance jest język syngaleski (posługują się nim Syngalezi, 82% populacji Sri Lanki) oraz tamilski, który używany jest przez Tamilów (5% populacji) oraz mniejszość muzułmańską (10% populacji).

Pomocniczym językiem na Sri Lance jest język angielski. W miastach i w turystycznych destynacjach większość osób zna język angielskie i nie będziemy mieli problemów dogadaniem się. Gorzej jest na prowincji, gdzie znalezienie osób anglojęzycznych może być niemożliwe.

Gotówka i bankomaty

Walutą Sri Lanki jest rupia lankijska (LKR). W sklepach i innych miejscach na wyspie rupia lankijska nie jest oznaczana jako LKR, a RS.

Bankomaty dostępne w miastach i miejscach turystycznych. Rzadko zdarzają się problemy z zagranicznymi kartami płatniczymi. Wypłata gotówki z bankomatów obarczona będzie prowizją wynoszącą 100-200 LKR (niecałe 5 PLN).

Bezpieczeństwo

Na co należy uważać będąc na Sri Lance

Na Sri Lance uważajmy na taksówkarzy-oszustów.


Sri Lanka jest względnie bezpiecznym krajem, należy jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania względem miejscowych oraz o byciu uważnym - na pewno znajdą się ludzie, którzy będą próbowali na nas zarobić.

Zmorą są taksówkarze i tuk-tukarze, próbujący co rusz oszukać turystów. Cenę za trasę ustalaj przed odjazdem, a jadąc w więcej osób zwróć uwagę na to, aby po ustaleniu ceny potwierdzić, że jest to cena końcowa, a nie "per person". Jeżeli kierowca ma Cię zawieźć do hotelu i usłyszysz od niego, że Twój hotel jest zamknięty, spłonął, czy nie ma w nim wolnych miejsc - nie wierz w to. Kierowca chce zawieźć Cię do innego hotelu, za co otrzyma prowizję. Nie wyrażaj na to zgody, twardo żądaj zawiezienia Cię w ustalone miejsce.

Ponadto, na Sri Lance dopiero w 2009 zakończyła się krwawa i brutalna wojna domowa. Do dzisiaj istnieją jeszcze zaminowane tereny. Nie ignoruj znaków ostrzegających przed minami. Jest to zjawisko marginalne, ale warto o tym pamiętać. Pamiętaj również o wciąż napiętej sytuacji między Syngalezami a mniejszością tamilską i muzułańską. Na wielkanoc 2019 roku doszło na Sri Lance do serii zamachów terrorystycznych w kościołach oraz hotelach w całym kraju. W wyniku zamachów zginęło 258 osób z czego 47 osób było turystami.

Jak dolecieć do Sri Lanki

Jak dojechać na Sri Lankę

Loty na Sri Lankę zdarzają się w naprawdę dobrych cenach.


Loty na Sri Lankę bezpośrednio z Europy oferuje narodowy przewoźnik - SriLankan (www.srilankan.com), który rusza z wielu lotnisk europejskich (m.in. z Londynu, Frankfurtu, Rzymu, Brukseli oraz Paryża). Standardowa cena wynosi około 600 EUR za lot + powrót. SriLankan dosyć często organizuje promocje na loty do Colombo z Europy. Warto wziąć to pod uwagę i z bardzo dużym wyprzedzeniem obserwować pojawiające się promocje lotnicze - w chwili pisania tych słów, SriLankan oferuje loty z Mediolanu do Colombo (w dwie strony, półroczne wyprzedzenie) za 1089 PLN.

Transport wewnątrz Sri Lanki

Transport publiczny na Sri Lance

Jak poruszać się po Sri Lance? Sri Lankę najlepiej przemierzać autobusami.


Najlepiej i najtaniej podróżować po Sri Lance autobusem. Dojedziemy nim do najdalszych zakątków kraju. Równie dobrym środkiem transportu jest kolei, która posiada duży zasięg i niskie ceny. Odradzamy za to podróżowanie po kraju samolotem, gdyż jest to nieopłacalne. Wspólnym mianownikiem łączącym transport drogowy i kolejowy na Sri Lance jest powolność. Zły stan dróg, korki na ulicach oraz zły stan torów powoduje, że podróż po Sri Lance jest bardzo czasochłonna.

Loty

Loty wewnątrz Sri Lanki

Loty na Sri Lance. Nie opłaca się latać między miastami na Sri Lance.


Sri Lanka posiada dwa międzynarodowe lotniska: położony 30 km na północ od Colombo, Bandaranaike International Airport (znany również jako Katunayake International Airport, Negombo International Airport lub Colombo International Airport) - główny i najważniejszy port lotniczy Sri Lanki oraz położony na południu kraju Ratmalana Airport. Prócz tego, na Sri Lance znajduje się dużo małych, lokalnych lotnisk, po których kursują prywatni przewoźnicy. Jako, że kraj jest mały, nie opłaca się podróżować po Sri Lance samolotem. Kraj posiada państwowego, low-costowego przewoźnika (Mihin Lanka - www.mihinlanka.com), jednak ten lata praktycznie tylko z lotniska Colombo International Airport do sąsiadujących krajów.

Bezpośrednio nad Sri Lanką kursuje przewoźnik Cinnamon Air (www.cinnamonair.com), który sam siebie określa jako "podniebną taksówkę". Ich flota, składająca się z trzech skromnych (8-mio osobowych) samolotów kursuje po całym kraju. Podróżowanie w ten sposób nie należy do tanich - średni koszt przelotu w jedną stronę wynosi około 150 USD.

Autobusy i drogi w Sri Lance

Drogi na Sri Lance

Drogi na Sri Lance są w złym stanie.


Autobusy to zdecydowanie najbardziej popularny środek transportu na Sri Lance. Podróż starym, sypiącym się pojazdem jest atrakcją samą w sobie, która skutecznie potrafi podnieść ciśnienie. Zaletą podróżowania autokarem jest niewątpliwie niska cena. Przejazdy kosztują między 20 a 100 LKR. O przystanki należy pytać miejscowych. Nie warto pytać taksówkarzy ani tuk-tukarzy, którzy za wszelką cenę będą nam wmawiać, że autobusy nie kursują i musimy skorzystać z ich usług. Rozkład jazdy jako taki nie istnieje, ale mnogość autobusów powoduje, że nie powinniśmy czekać na niego dłużej niż 30 min. O kierunek jazdy należy pytać kierowcę lub naganiacza, który jest praktycznie w każdym autobusie i zajmuje się pobieraniem opłaty za przejazd.

Drogi są generalnie w złym stanie, a dodatkowym zagrożeniem są miejscowi kierowcy, którzy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego i jeżdżą jak chcą.

Kolej w Sri Lance

Podróżowanie koleją na Sri Lance to, obok podróżowania autokarem, drugi najlepszy i najtańszy sposób na przemieszczanie się wewnątrz kraju. Siatka połączeń jest rozbudowana, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z dotarciem do poszczególnych regionów. Kolej jest dosyć powolna i przestarzała, jednakże całość rekompensują nam przepiękne i malownicze widoki oraz ceny - bilety kosztują kilka, do kilkunastu złotych. Na temat kolei na Sri Lance przygotowałem osobny, rozbudowany artykuł: kolej na Sri Lance.

Kuchnia lankijska

Z powodu swojego położenia oraz względów historycznych, kuchnia lankijska jest bardzo zbliżona do kuchni południowych Indii (więcej o kuchni indyjskiej dowiesz się z naszego "przewodnika po Indiach". Najpopularniejszym daniem kuchni lankijskiej jest bez wątpienia ryż z curry - podawany na wiele sposobów, z różnymi rodzajami curry oraz wybranymi mięsami lub owocami morza. Przed daniem głównym powinniśmy spróbować placków roti, pittu lub hoppers - lankijskich chlebków wypiekanych z różnymi dodatkami - od czosnku po najróżniejsze mieszanki przypraw. Z placków roti składa się drugie, popularne danie na Sri Lance - kottu roti, składające się z drobno posiekanych chlebków roti wymieszanych z najróżniejszymi warzywami oraz mięsami czy owocami morza.

Sri Lanka położona jest na wyspie Cejlon (nazywała się tak do 1972 roku), co nasuwa oczywiste skojarzenie z herbatą. Pije się ją tutaj w ogromnych ilościach i jest jedną z najlepszych herbat na świecie. Woreczek herbaty idealnie sprawdzi się również jako pamiątka z tego kraju (legalnie można wywieźć ze Sri Lanki aż 50 kg herbaty).  Najpopularniejszym procentowym trunkiem Sri Lanki jest arrack, który jest wódką pochodzącą z kwiatów palmy kokosowej.

Sri Lanka - ciekawostki

ciekawostki o Sri Lance

Sri Lanka słynie z herbaty.


- Sri Lanka (dawna nazwa: Celjon) to jedna ze światowych stolic herbaty
- stolicą Sri Lanki jest Sri Jayawardenapura Kotte, która jest de facto przedmieściem Colombo.
- na Sri Lance jest wysoki przyrost naturalny, wynoszący 0,79% w skali roku
- Sri Lanka posiada bogatą faunę i florę - znajdziemy tutaj m.in. słonie, lamparty, kobry, czy krokodyle, a wzdłuż wybrzeża ciągną się rafy koralowe

Sri Lanka - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Sri Lanki

Dowiedz się więcej o Sri Lance.


www.srilanka.travel - oficjalna strona Sri Lanki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020


Tagi: Sri Lanka  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ