Nepal - przewodnik turystyczny

Nepal

Wakacje w Nepalu to idealny pomysł dla osób. Foto: Xiquinho Silva, flickr.com


Nepal to małe państwo wciśnięte między Indie i Chiny. Mimo stosunkowo małej powierzchni, wyjazd do Nepalu z pewnością obfitować będzie w wiele atrakcji. Znajdziemy tutaj piękne świątynie, przepiękną naturę, potężne góry, wliczając w to Himalaje oraz tzw. Koronę Świata (Mount Everest), nazywaną tutaj Sagarmatha.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Katmandu

INFORMACJE OGÓLNE

NEPAL

Populacja

ok. 30,5  mln

Stolica

Katmandu

Strefa czasowa

UTC + 5:45
(12:00 w Polsce = 15:45 w Nepalu)

Waluta

rupia nepalska (NPR)
100 NPR = 3,5 PLN
1 PLN = 28,5 NPR
1 USD = 102 NPR
1 EUR = 121 NPR
(06.08.2017)

Język

nepalski, słaba znajomość jęz. angielskiego

Główne miasta

Katmandu, Biratnagar, Pokhara, Lalitpur, Bharatpur, Birganj, Butwal, Dharan

Zalecane szczepienia Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, wskazane są jednak szczepienia przeciwko WZW A i B oraz tężcowi

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wiele regionów w Nepalu odcięta jest od reszty świata.


- dniem wolnym od pracy jest w Nepalu sobota
- internet dostępny jest w większych miastach. W bardziej odludnych regionach musimy liczyć się z brakiem internetu oraz zasięgu telefonicznego
- w Nepalu istnieje duży problem związany z wprowadzaniem do obiegu podrabianych, indyjskich banknotów 500 i 1000 rupii - w związku z tym, posiadanie tych banknotów jest w Nepalu zakazane. Jeżeli przyjechałeś do Nepalu z Indii, powyższych banknotów nie będziesz mógł wymienić nawet w kantorze
- kolejnym problemem dotyczącym Nepalu jest wyłudzanie pieniędzy od naiwnych osób, które chcą udać się tam na wolontariat. Aby zostać wolontariuszem w Nepalu, trzeba zgłosić się do instytucji (i odpowiednio za to zapłacić), które organizują w Nepalu wolontariat. Często jednak wolontariat okazuje się fikcją
- od czerwca do września trwa w Nepalu pora monsunowa - w tym czasie, obfite opady deszczu potrafią powodować osunięcia się gruntu, przez które poszczególne regiony mogą zostać odcięte od świata
- Nepal jest mekką turystyki wspinaczkowej - to właśnie tutaj znajdują się słynne Himalaje. Sam trekking po górskich szlakach jest kosztowny i musi być zazwyczaj zorganizowany przez biuro podróży, które pomoże nam przebrnąć przez stertę formalności.

WIZA DO NEPALU

Wiza do Nepalu

Wiza do Nepalu jest wymagana.


Chcąc udać się do Nepalu, będziemy potrzebowali wizy. Możemy otrzymać ją na dwa sposoby: na miejscu w Nepalu (tzw. visa on arrival) lub w Ambasadzie Nepalu w Berlinie (Nepal nie ma w Polsce swojej placówki dyplomatycznej).

Przekraczając granicę Nepalu, wizę wykupimy w specjalnym biurze (Immigration Office), które znajdziemy na lotnisku Tribhuvan International Airport w Kathmandu oraz na przejściach granicznych w: Kakarvitta (dystrykt Jhapa), Birganj (dystrykt Parsa), Kodari (dystrykt Sindhupalchowk), Belahia (dystrykt Bhairahawa), Jamunaha (dystrykt Nepalgunj), Mohana (dystrykt Dhangadhi) oraz w Gaddachauki (dystrykt Mahendranagar). Są 3 rodzaje wiz (wszystkie wielokrotnego wjazdu): 15-to dniowa (koszt: 25 USD), 30-to dniowa (40 USD) oraz 90-cio dniowa (100 USD). Do otrzymania wizy będziemy potrzebować paszportu ważnego minimum 6 miesięcy oraz jednego zdjęcia paszportowego (które można w razie czego zrobić w biurze za 5 USD).

Drugim sposobem jest uzyskanie wizy w Ambasadzie Nepalu w Berlinie. Wypełniony wniosek wizowy (do pobrania tutaj) wraz z paszportem oraz zdjęciem paszportowym i zaadresowaną na Twój adres kopertą zwrotną wysyłamy do ambasady, dokonujemy płatności za wizę (20 EUR za wizę 15-to dniową, 35 EUR za wizę 30-to dniową i 85 EUR za wizę 90-cio dniową). Więcej informacji o tym sposobie znajdziesz na stronie internetowej ambasady: http://www.nepalembassy-germany.com

JAK DOTRZEĆ DO NEPALU

Jak dojechać do Nepalu

Do Nepalu najlepiej przedostać się z Indii.


Najtaniej do Nepalu dostaniemy się z Indii, a konkretniej z Delhi, do którego często pojawiają się promocje na loty z Europy. W Delhi nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z usług tanich przewoźników oferujących loty do Kathmandu (SpiceJet, IndiGo, Jet Airways). Przykładowo, loty do Kathmandu (w dwie strony, z powrotem do Delhi) to koszt około 400 zł (3-miesięczne wyprzedzeniem, SpiceJet).

Ponadto, z wielu lotnisk Europy dostaniemy się do Nepalu przez loty z Qatar Airways (z przesiadką w Doha), Emirates (z przesiadką w Dubaju) lub Etihad (z przesiadką w Abu Dabi). Istnieje również możliwość lotu do Kathmandu ze Stambułu (Turkish Airlines). Trzeba jednak pamiętać, że podane sposoby na loty z Europy zazwyczaj będą dużo droższe (wyłączając pojawiające się promocje) niż lot poprzez Delhi.

Nepal posiada tylko jedno lotnisko międzynarodowe - Tribhuvan International Airport zlokalizowane ok. 6 km od centrum Kathmandu.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Po Nepalu najlepiej podróżować busem.


Kolej w Nepalu praktycznie nie istnieje. Sieć połączeń lotniczych jest rozbudowana, ale za to droga, a same loty wewnątrz Nepalu uważane są za niebezpieczne. Najlepszym sposobem na podróżowanie po Nepalu wydają się busy, mimo, że drogi są w fatalnym stanie, a pojazdy wiekowe.

                    Loty

Loty w Nepalu.


Patrząc na rozmiar kraju, w Nepalu funkcjonuje wielu przewoźników oferujących loty krajowe. Są to: Buddha Air, Agni Air, Simrik Airlines, Yeti Airlines, Tara Air, Nepal Airlines i Sita Air. Loty nie należą do najtańszych - niezależnie od linii, cena za lot rzadko kiedy spada poniżej 100 USD. Lotnisk, które obsługują loty krajowe jest całkiem sporo (ponad 40) i znajdują się praktycznie w każdym regionie Nepalu. Niektóre z nich nie posiadają utwardzonej nawierzchni, przez co uważane są za niebezpieczne. Niejedno MSZ z krajów Unii Europejskiej odradza latanie samolotami wewnątrz Nepalu.

Biletów na loty w Nepalu nie można kupić przez internet bezpośrednio u przewoźników. Trzeba skorzystać z pomocy agencji, które posiadają w swojej ofercie bilety oraz oferują płatności online (np. www.nepalairflight.com). W ostateczności bilety możemy kupić będąc na miejscu.

                    Autobusy i drogi

Drogi w Nepalu są w opłakanym stanie.


Stan dróg w Nepalu jest fatalny. Zaledwie 1/4 ze wszystkich dróg posiada utwardzoną nawierzchnię, cała reszta to uklepane ścieżki, które w żaden sposób nie są oznakowane ani oznaczone. Po prostu są. W czasie pory monsunowej (od czerwca do września) obfite opady deszczu powodują osunięcia ziemi, które potrafią odciąć transport drogowy na wiele dni. Co więcej, poruszanie się drogą lądową po Nepalu bywa również  niebezpieczne z powodu ukształtowania terenu - kręte wiraże po górskich zboczach bywają zabójcze, zwłaszcza w połączeniu z brawurą, z jaką poruszają się niektórzy kierowcy. Nie ma żadnych zasad ruchu drogowego, na drodze króluje prawo silniejszego.

Po kraju możemy poruszać się busami. Są stare, zdezelowane i bardzo tanie. O trasy, przystanki i ceny pytajmy na miejscu - miejscowi wskażą nam drogę.

Co warto zaznaczyć, rząd Nepalu rozpoczął spore inwestycje w zakresie poprawy stanu infrastruktury drogowej. Budowane są nowe, asfaltowe drogi, które w ciągu najbliższych lat usprawnią poruszanie się po kraju.

                    Pociągi

Kolej w Nepalu to zaledwie 59 km torów.


W Nepalu istnieje zaledwie jedna trasa kolejowa (59 km), znajdująca się blisko granicy z Indiami - łącząca Janakpur z Jainagar. Dla turystów jest praktycznie nieprzydatna.

KUCHNIA NEPALSKA

Kuchnia nepalska - dowiedz się więcej.


Z powodu swojego położenia oraz wielowiekowych wpływów, kuchnia nepalska jest bardzo zbliżona do kuchni indyjskiej (więcej o niej dowiesz się z naszego "przewodnika po Indiach"). Podobnie jak w Indiach, podstawowym składnikiem jest tutaj ryż oraz najróżniejsze przyprawy.

Narodową potrawą Nepalu jest dal bhat - ryż w zupie z soczewicy, podawany z duszonymi warzywami. Oczywiście przygotowywany jest na wiele sposobów, z użyciem najróżniejszych przypraw i warzyw.

Wspomniane już podobieństwo do kuchni indyjskiej powoduje, że w Nepalu znajdziemy wiele potraw rodem z Indii, podawanych z ryżem, na gęstych, jogurtowych sosach. Prócz tego, znajdziemy w Nepalu pyszne lassi, papadamy, czy chlebki naan, wypiekane w charakterystycznym piecu tandoori.

Popularnym napojem jest w Nepalu chiya - słodzona herbata podawana z mlekiem i przyprawami. Niezwykle popularne jest również procentowe tongba - napój ze sfermentowanych nasion prosa (odmiana zboża). Sfermentowane proso podaje się w dużym, drewnianym kuflu, który zalewa się wrzątkiem. Tak przygotowany trunek jest gotowy do spożycia.

CIEKAWOSTKI

Sytuacja polityczna w Nepalu jest napięta.


- w Nepalu znajdziemy najwyższy szczyt świata - Mount Everest (8848 m.n.p.m.), który miejscowi nazywają Sagarmatha (Czoło Nieba)
- sytuacja polityczna w Nepalu jest napięta. 1 czerwca 2001 roku w wyniku masakry zabito ówczesnego króla, a władzę przejął jego syn. W 2008 roku oficjalnie zniesiono monarchię i proklamowano federalną republikę demokratyczną. Od tego czasu krajem rządzą komuniści
- nosiciele wirusa HIV mają zakaz wstępu na terytorium Nepalu
- dla porównania, terytorium Nepalu wynosi tyle, co połowa terytorium Polski

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Nepalu

Dowiedz się więcej.


www.welcomenepal.com - oficjalna strona Nepalu

Nasze artykuły o Nepalu:
Relacja z Nepalu

 

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Nepal  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ