Wenecja - przewodnik turystyczny

Wenecja

Weekend w Wenecji to wcale nie taki duży wydatek. Foto: worldaroundtrip, flickr.com


Wenecja – miasto zakochanych. 117 wysp połączonych ze sobą przez ponad 400 mostów. 150 urokliwych kanałów. Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na świecie. Rokrocznie odwiedzana przez miliony turystów chcących na własne oczy zobaczyć tą światową perłę architektury. Ciężko jest udać się na zwiedzanie Wenecji i nie zakochać się w niej. Przekonajcie się sami!

Wenecja - informacje ogólne i notka historyczna

Wielu może zaskoczyć, ale historia Wenecji nie sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Miasto powstało w 452 roku i zostało założone przez ludności uciekające przed barbarzyńskimi Hunami. Z tego powodu miasto od samego początku było wielokulturowe i wieloreligijne. Od samego początku Wenecja była republiką - miastem-państwem na wzór greckich polis. Bardzo szybko zyskała na znaczeniu, intensywnie się rozrastała i została jednym z najważniejszych centrów handlu na Morzu Śródziemnym. Przez ponad tysiąc lat (726–1797) Wenecja była potężną stolicą Republiki Wenecji, która była najdłużej działającą republiką w historii świata. Zakończył ją Napoleon, który jako pierwszy podbił miasto (1797) i spowodował włączenie Wenecji w granice Austrii. Po powstaniu w 1861 roku Włoch Wenecja weszła w granicę zjednoczonego państwa.

Dzisiaj Wenecja zamieszkana jest przez 260 tysięcy mieszkańców, z czego w zabytkowej, centralnej części mieszka około 60 tysięcy osób. Wenecja uznawana jest za jeden z największych i najbardziej okazałych zabytków w skali ogólnoświatowej.

Jak dotrzeć do Wenecji

jak dolecieć do Wenecji

Jak tanio dotrzeć do Wenecji?


Dotychczas do Wenecji mogliśmy bez problemu dostać się samolotem w dobrej cenie z Polski (Wrocław, Ryanair), jednakże w chwili obecnej połączenie zostało zawieszone. Według deklaracji przewoźnika, lot ma zostać wznowiony, dlatego warto najpierw sprawdzić ten sposób na loty do Wenecji. Loty odbywały się do lotniska Marco Polo Airport, które położone jest około 8 km na północ od miasta.

Następnym sposobem na dotarcie do Wenecji są loty do Treviso (Treviso Airport) z Wrocławia (Ryanair) lub Katowic (Wizzair). Obydwa połączenia bywają zawieszane w niskim sezonie. Treviso znajduje się 25 km od Wenecji, do której dojedziemy busem.

Kolejnym sposobem na dotarcie do Wenecji są loty do Mediolanu (koszt około 150-250 zł za lot w dwie strony) i stamtąd pociągiem do Wenecji. Za 5 euro dojedziemy z mediolańskiego lotniska (Malpensa lub Bergamo) na główny dworzec, Milano Centrale, a stamtąd, dzięki Trenitalia, dotrzemy do Wenecji już za 9 EUR (około 2,5h jazdy). Końcową stacją kolejową będzie Santa Lucia Train Station, która położona jest centralnie na „wejściu” do miasta. Czyli bukując loty do Mediolanu, za dojazd do Wenecji należy doliczyć około 15 EUR w jedną stronę na transport do Wenecji. 

Loty z Polski do Mediolanu:

Kraków (Ryanair - Bergamo i Malpensa)
Warszawa (Ryanair - Bergamo i Malpensa, Wizzair)
Wrocław (Ryanair - Bergamo i Malpensa)
Katowice (Wizzair)
Gdańsk (Wizzair)

Dla mieszkańców północno-zachodniej Polski dobrym rozwiązaniem może okazać się lot bezpośrednio do Wenecji (Marco Polo Airport) z Berlina (EasyJet, cena od 40 EUR) lub z Berlina do Mediolanu (Ryanair), natomiast dla mieszkańców Polski południowej korzystne mogą okazać się loty z Pragi do Treviso (Wizzair), a mieszkańcy Polski wschodniej mogą spojrzeć na ofertę Wizzair z ukraińskiego Kijowa, skąd loty do Treviso można kupić już za około 250zł.

Wenecja - dojazd do centrum z lotniska

Wenecje obsługują dwa lotniska - Marco Polo Airport oraz Treviso Airport

Marco Polo Airport

Dojazd z lotniska do centrum Wenecji jest całkiem przyzwoity.


Weneckim lotniskiem jest "Marco Polo Airport", które położone jest około 8 km na północ od miasta. Bez problemu dotrzemy z niego do centrum i innych miejsc w Wenecji.

Busy

Najtańszą możliwością dotarcia z lotniska Marco Polo do Wenecji są busy. Firma ATVO (atvo.it) oferuje bilet łączony na przejazd w dwie strony (z lotniska na plac Piazzale Roma i z powrotem) za 11 EUR. Osobny bilet w jedną stronę kosztuje 6 EUR. Busy kursują od 5:00 do 21:10 (z placu Piazzale Roma) i od 7:50 do 00:20 (z lotniska). Dokładny rozkład jazdy dostępny tutaj, a więcej informacji tutaj: www.atvo.it/index.php?lang=en&area=23&menuid=35

Łodzie Alilaguna

Firma Alilaguna oferuje zbiorowy transport łodziami z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji (kilkoma trasami) - 15 EUR do centrum, 8 EUR do Murano. od 1 do 3 EUR zniżki przy zakupie biletów w dwie strony. Więcej informacji, rozkład oraz mapa tras: www.alilaguna.it/en/lines/lines-map.

Wodne taksówki (watertaxi)

Jest to najdroższa opcja ze wszystkich możliwych sposobów na dotarcie z lotniska do centrum. Firma Venicelink oferuje odbiór z lotniska i transport do wskazanego przez nas hotelu w Wenecji za 95 EUR w jedną stronę. Więcej informacji dostępne tutaj. Jest również możliwy wariant mieszany przy wyborze busa jako transport z lotniska. Bus kończy podróż na placu Piazzale Roma, a stamtąd watertaxi zabierze nas do wskazanego przez nas hotelu za 55 EUR. Prócz Venicelink podobne usługi świadczą też inne firmy, cena jest wszędzie zbliżona do siebie.

Treviso Airport

dojazd do centrum Wenecji z lotniska

Lotnisko w Wenecji jest stosunkowo blisko centrum.


Lotnisko położone jest w mieście Treviso, które znajduje się 25 km od Wenecji. Dojedziemy do niej dzięki przewoźnikowi Barzi Bus Service, który oferuje podróż w dwie strony (do Wenecji i z powrotem na lotnisko) za 18 EUR (40 min podróży). Bilety można kupić u kierowcy przed odjazdem. Więcej informacji dostępne tutaj.

Wenecja - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Wenecji

Komunikacja miejska w Wenecji nie zawodzi... Mimo, że nie ma tutaj samochodów!


Wenecja jest chyba jedynym miastem na świecie, w którego sercu nie ma ruchu ulicznego. W większości miasta transport opiera się na wodnych tramwajach (vaporetto), gondolach i wodnych taksówkach.

Tramwaje wodne (Vaporetto)

Najpopularniejszy i najtańszy sposób na poruszanie się po Wenecji. Wieloosobowe tramwaje wodne, obsługiwane przez przewoźnika - firmę ACTV. Zwykły, godzinny bilet kosztuje 7,5 EUR i nie jest to najlepsze rozwiązanie – dużo lepszym pomysłem może okazać się kupno biletów na dłuższy okres, które przewoźnik ma w swojej ofercie. 12-to godzinny bilet kosztuje 18 EUR (bilety 12-to godzinne zostały usunięte), dobowy 20 EUR, dwudniowy 30 EUR, trzydniowy 40 EUR, a tygodniowy 60 EUR. Jeżeli zamierzamy zostać w Wenecji kilka dni, najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie kupno biletu tygodniowego. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu takiego biletu powiększonego o transport z i na lotnisko w promocyjnej cenie! Przykładowo, kupując tygodniowy karnet, możesz powiększyć go o transport z lotniska i na lotnisko za cenę 8 EUR, co oznacza 4 EUR w jedną stronę.

Bilety można zakupić online tutaj, lub bezpośrednio na lotnisku. Mapka z zaznaczonymi trasami poszczególnych numerów tramwajów dostępna jest tutaj, natomiast opis poszczególnych linii i rozkład jazdy znajdziecie tutaj.

Drugim przewoźnikiem kursującym po Wenecji jest Alilaguna, jednak jej oferta jest dużo droższa niż oferta ACTV. Dobowy bilet kosztuje 30 EUR, 3-dniowy  65 EUR.

Gondole

Tradycyjne forma podróżowania po Wenecji. Popularna wśród zakochanych i turystów. Niestety, ale ta forma transportu jest kosmicznie droga. W lecie spodziewajmy się nawet 50 EUR za 30 minut rejsu. Cenę i cel podróży najlepiej ustalić przed wejściem do gondoli.

Taksówki wodne

Luksusowa i ekstremalnie droga możliwość. Nowoczesne łodzie zawiozą nas wszędzie tam, gdzie sobie tego zażyczymy. Największą firmą tego typu jest w VeneziaTaxi i Consorzio Motoscafi. Najniższa cena za usługę wynosi 50 EUR.  Polecane tylko w przypadku, kiedy podróżujemy większą ilością osób, dzięki czemu cena zostanie rozbita na kilka osób.

Wenecja - karta miejska

karta miejska w Wenecji

Jeżeli w Wenecji chcemy dużo zwiedzać, warto zaopatrzyć się w kartę miejską.


W Wenecji funkcjonuje kilka kart zniżkowych, jednak jedyną, naszym zdaniem, wartą polecenia (pod warunkiem, że w planach mamy dużo zwiedzania) jest Venezia Unica City Pass - Museums & Churches. Karta upoważnia do wejścia do 15-tu weneckich kościołów, 11 muzeów oraz oferuje zniżki na niektóre z pozostałych zabytków. Karta ważna jest przez tydzień (liczony od czasu pierwszego użycia karty), jej cena to 39,99 EUR (osoby w wieku 30 lat i więcej) oraz 29,99 EUR (osoby od 6-ciu do 29-ciu lat). Odwiedzając wszystkie atrakcje z karty, zaoszczędzimy łącznie 20% na biletach wstępu (przy karcie za 39,99 EUR) lub 29% (przy karcie za 29,99 EUR).

Lista atrakcji, które obejmuje karta oraz kupno karty online: http://www.veneziaunica.it/en/ecommerce/products/pack/venice_citypass

Noclegi w Wenecji

noclegi w Wenecji

Gdzie tanio spać w Wenecji?


Baza noclegowa w Wenecji jest dość rozbudowana, nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla nas miejsca. Nocleg w Wenecji w trakcie trwania sezonu to koszt od około 220 PLN za pokój dwuosobowy i około 100 PLN za osobę w pokoju wieloosobowym. Po sezonie wakacyjnym ceny spadają o 10-20%. Dużo tańsze są kwatery prywatne na Airbnb. Cena za dwuosobowy pokój zaczyna się od 110 PLN, a cena za jedną osobę w wieloosobowym pokoju to koszt od około 70 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Wenecji!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i linków, wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję!

Atrakcje Wenecji

Co warto zobaczyć w Wenecji

Atrakcje Wenecji.


Plac Świętego Marka – najpopularniejszy plac w Wenecji. Znajdziemy na nim Bazylikę św. Marka, wieże zegarową oraz dzwonnicę św. Marka. Większość budowli na placu powstała w XVI wieku, dzięki czemu nawet bez wchodzenia do budynków otaczających plac będziemy oczarowani. Spora część placu otoczona jest budynkami prokuracji (niegdyś najważniejsi, zaraz po Doży, urzędnicy państwowi ) – tzw. Budynkiem Prokuracji Starej (wybudowany w XIII wieku) i Budynkiem Prokuracji Nowej (XVI wiek). Obydwa budynki połączone są skrzydłem Ala Napoleonica, wybudowanym na polecenie Napoleona, który w 1797 zdobył Wenecję.  Do placu przylega Piazzetta di San Marco – kolejny znany plac, na którym znajdziemy dwie, sporych rozmiarów kolumny, które z Konstantynopola trafiły do miasta w XII wieku. Na szczycie jednej z nich znajduje się posąg św. Teodora, a na drugim lew św. Marka – symbol Wenecji. Przy placu znajduje się Pałac Dożów, warta odwiedzenia siedziba byłych władców i rządu Wenecji.

Mosty – w Wenecji znajdziemy ich ponad 400, z czego niektóre są prawdziwymi perełkami znanymi na całym świecie. Najpopularniejsze z mostów w Wenecji, to m.in. Most Westchnień  (Łączy pierwsze piętro Pałacu Dożów z budynkiem więzienia, możemy go zobaczyć wewnątrz w trakcie zwiedzania pałacu, albo z zewnątrz, jeżeli staniemy na moście Ponte della Paglia), czy Most Rialto (Ponte di Rialto) – najstarszy w Wenecji.

Canal Grande – kanał dzielący Wenecję na dwie części, warto przepłynąć się nim tramwajem wodnym i podziwiać piękną architekturę budynków znajdujących się po obu stronach brzegu, m.in. pałacu Ca’ Da Mosto, Ca’d’Oro, czy kościoła Santa Maria della Salute.

Kościoły – w Wenecji znajdziemy dziesiątki obiektów sakralnych, z czego najbardziej znana jest Bazylika św. Marka, Santa Maria Gloriosa dei Frari, czy kościół San Giorgio Maggiore. Wstęp do większości obiektów jest płatny, jednak możemy znacząco obniżyć kwotę wydaną na bilety, jeżeli zakupimy kartę miejską, o której pisaliśmy powyżej.  

Teatro La Fenice – jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. To tutaj po raz pierwszy można było usłyszeć „Atyllę” Giuseppe Verdiego, Czy „Tankred” Rossiniego.

Karnawał w Wenecji

Tradycje karnawału w Wenecji sięgają XI wieku, od kiedy to okres poprzedzający wielki post stał się czasem zabawy – balów, przedstawień i pokazów. Uczestnicy karnawału musieli nosić maski, dzięki czemu na ten krótki okres wszyscy stawali się równi, znikał podział na klasy społeczne, religie czy płeć. Tradycja ta kultywowana jest do dzisiaj – Wenecki karnawał jest największą uliczną zabawą w Europie, którą próbuje się przyrównać do brazylijskiego karnawału w Rio de Janeiro. W trakcie trwania karnawału (jego szczyt przypada na okres od tłustego czwartku do środy popielcowej) w całej Wenecji odbywają się dziesiątki przedstawień, od tradycyjnych, teatralnych spektakli, po komercyjne koncerty współczesnych gwiazd. Tutaj sztuka spotyka się nowoczesnością, a klasyka z komercją.

W czasie trwania karnawału liczmy się z wyższymi cenami i niezliczonymi tłumami, przez co samo spacerowanie po Wenecji będzie bardzo utrudnione, co wielu może nie przypaść do gustu.

Więcej o karnawale dowiecie się z oficjalnej strony: www.carnevale.venezia.it.

Wenecja - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Wenecji

Zwiedzanie Wenecji pieszo to najlepszy wybór.


- od końca 2014 roku w Wenecji obowiązuje zakaz poruszania się z walizkami na kółkach, które pchane wywołują hałas. Za pchanie walizki i hałasowanie w ten sposób możemy otrzymać mandat. Prawo wprowadzono na prośbę mieszkańców Wenecji, którym przeszkadzało codziennie słuchanie hałasujących walizek
- Wenecję najlepiej zwiedzać pieszo! Musisz jednak wyposażyć się w dobrą mapę – bez niej zgubisz się na pewno
- będąc w tłumie uważaj na kieszonkowców
- przysmakiem i kulinarnym symbolem Wenecji są cicchetti - malutkie przekąski, które je się, popijając je lampką dobrego wina

Wenecja - przydatne linki

przydatne strony o Wenecji

Dowiedz się więcej o Wenecji.


www.churchesofvenice.co.uk – lista i opisy kościołów w Wenecji

www.carnevale.venezia.it – oficjalna strona karnawału w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Wenecja   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ