Bośnia i Hercegowina - przewodnik turystyczny

Bośnia i Hercegowina - przewodnik po państwie, opis państwa i miast.

Piękne widoki to znak rozpoznawczy Bośni i Hercegowiny.


Bośnia i Hercegowina to młode, powstałe w 1992 roku (po rozpadzie Jugosławii) państwo federacyjne. Większość kraju jest niesamowicie górzysta, malownicza i różnorodna. Zwłaszcza pod względem mieszkańców. To kraj w którym mieszają się 3 religie (prawosławie, islam i katolicyzm) oraz 3 narodowości (Boszniaków, Serbów i Chorwatów). Poznajcie lepiej Bośnię i Hercegowinę!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)

INFORMACJE OGÓLNE

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Populacja

ok. 3,8 mln

Stolica

Sarajewo

Strefa czasowa

UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Bośni i Hercegowinie)

Waluta

Marka zamienna (BAM)
1 BAM = 2,13 PLN
1 EUR = 1,96 BAM
1 USD = 1,75 BAM

(30.05.2017)

Język

bośniacki, chorwacki, serbski

Główne miasta

Sarajewo, Banja Luka, Tuzla, Zenica, Bijeljina, Mostar, Prijedor, Brčko

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bośnia i Hercegowina - informacje praktyczne

Informacje praktyczne dotyczące Bośni i Hercegowiny.


- Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej, jednak do kraju możemy wjechać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym i przebywać na terenie kraju do 90 dni od daty wjazdu
- jeżeli chcemy do Bośni i Hercegowiny wjechać własnym samochodem, musimy posiadać zieloną kartę
- walutą w BiH jest marka zamienna (BAM), która wprowadzona została w 1998 i związana sztywnym kursem 1:1 z marką niemiecką. Po wprowadzeniu w Niemczech euro, ustalono sztywny kurs 1 BAM = 1,95 EUR
- Bośnia i Hercegowina podzielona jest administracyjnie na dwie części: Federację Bośni i Hercegowiny i Republikę Serbską
- Bośnia jest bardzo tanim krajem pod względem żywności. Ceny jedzenia w restauracji potrafią być o połowę niższe niż w Polsce

JAK DOTRZEĆ DO BOŚNI I HERCEGOWINY

Jak najtaniej dostać się do Bośni i Hercegowiny?


Do Bośni i Hercegowiny nie dolecimy z Polski tanimi liniami. Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć nad lotem z Berlina (Wizzair) do bośniackiego Tuzla (cena zaczyna się od 50 EUR za lot w dwie strony). Pozostali mogą pomyśleć nad lotem do Tuzla z przesiadką, np. polecieć tanimi liniami do Frankfurtu albo Eindhoven i stamtąd polecieć do Tuzla. Łączny koszt za wszystkie loty powinien wynieść 240-400 PLN.

Inną możliwością dotarcia do Bośni i Hercegowiny jest lot z Warszawy do chorwackiego Splitu (Wizzair z Warszawy).  Ze Splitu dojedziemy do Sarajewa w 6h za cenę od 42 EUR za kurs w dwie strony (Linie Craotia Bus, www.croatiabus.hr).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU


Bośnia i Hercegowina - transport wewnątrz kraju - pociągi, loty, drogi

Transport wewnątrz Bośni i Hercegowiny. Na zdjęciu droga w Tuzla.


Bośnia i Hercegowina to słabo rozwinięty kraj górzysty, podróżowanie po kraju wcale nie jest takie łatwe i komfortowe. Nie ma lotów wewnątrz państwa, drogi są słabej jakości, a połączeń kolejowych i autobusowych jest dość mało.

                    Loty

Bośnia i Hercegowina - loty wewnątrz kraju

Loty i lotniska w Bośni i Hercegowinie.


W Bośni i Hercegowinie nie ma lotów wewnątrz kraju. Sieć połączeń międzynarodowych jest mała. W BiH znajdują się 3 międzynarodowe lotniska – w Sarajewie, Tuzli i Mostarze. O jakości usług lotniczych i około lotniczych w Bośni niech świadczy fakt, że do głównego lotniska kraju, Sarajevo Airport, nie kursuje komunikacja miejska, jedynym sposobem transportu jest taksówka.

Narodowe linie lotnicze, B&H Airlines, upadły w połowie 2015 roku.

                    Drogi

Bośnia i Hercegowina - informacje drogowe

Transport drogowy to problem w Bośni i Hercegowinie.


Sieć dróg jest słabo rozbudowana. Bośnia i Hercegowina jest bardzo górzystym krajem, a w dodatku dość biednym, co przekłada się na to, że władze kraju mają problem z dobrym połączeniem drogowym kraju. Większość dróg nie jest oświetlona. Oświetlone nie są również tunele. Warto pamiętać, że w kraju była niedawno wojna, przez co na terenie kraju znajdują się tereny na których mogą występować miny. Takie miejsca oznaczane są tabliczkami "Paži Mine", zatrzymując się przy drogach nie wchodźmy do lasu.

Stacji benzynowych jest dużo mniej niż w Polsce. Występują na nich różne ceny i jakość sprzedawanego paliwa. Zaleca się korzystanie z dużych stacji, jak chociażby INA lub Gazprom. W chwili pisania tego artykułu cena za benzynę wynosiła 1,76 BAM (3,9 PLN, E95) i 1,69 BAM (3,75 PLN, diesel).

Jedyna autostrada w Bośni i Hercegowinie to 47km odcinek między Sarajewem a Zenicą. Autostrada jest płatna, przejazd nią kosztuje około 9 PLN.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Dopuszczalne prędkości: 130km/h na autostradach, 80km/h na terenie niezabudowanym i 50km/h w strefie zabudowanej. Należy pamiętać, że w BiH znaki zakazu i ograniczenia prędkości nie kasują się za skrzyżowaniem.

                    Pociągi

Bośnia i Hercegowina - koleje, pociągi, przewoźnicy

Informacje o pociągach w Bośni i Hercegowinie.


Sieć kolejowa w Bośni ze względu na ukształtowanie terenu jest bardzo słabo rozwinięta. Część kolei nie została wyremontowana od czasów uszkodzenia ich w trakcie trwania niedawnej wojny. Na terenie Bośni i Hercegowiny działają dwaj przewoźnicy:

ŽELJEZNICE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE (www.zfbh.ba, mapa połączeń), bośniackie koleje obsługujące następujące połączenia krajowe:
Sarajewo - Capljina
Sarajewo - Zenica
Maglaj - Zenica
Konic - Sarajewo
Kakanj – Sarajewo

Tuzla – Doboj

ŽELJEZNICE REPUBLIKE SRPSKE (www.zrs-rs.com), koleje poruszające się pod Republice Serbskiej, obsługujące następujące połączenia krajowe:
Tuzla - Doboj (razem z ZFBH)
Doboj - Banja Luka
Šamac - Modriča – Doboj

                    Autobusy

Autokarem po Bośni i Hercegowinie.


Głównym dworcem Bośni i Hercegowiny jest Autobuska Stanica w Sarajewie. Lista dworców autobusowych w BiH i rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.autobusni-kolodvor.com.

KUCHNIA BOŚNI I HERCEGOWINY

Dowiedz się więcej o kuchni bośniackiej. Na zdjęciu tradycyjnie podawana kawa.


Kuchnia Bośniacka przypomina typową kuchnie bałkańską, mieszankę występujących w tym regionie wpływów. To kraj, w którym najbardziej na Bałkanach wdarł się wpływ turecki. Pisząc w ogromnym skrócie, kuchnia Bośni oparta jest na różnych rodzajach mięsa, przepysznej kawie i rakii oraz tureckich słodkościach. Jedną z najpopularniejszych potraw jest cevapi, czyli znane, bałkańskie cevapcici, podawane najczęściej w picie i z sosem ajvar (pasta z papryki i bakłażanu). Równie popularna jest pljeskavica (kotlet, przeważnie z kilku mieszanych mięs, czasem z serem), sałatka szopska (warzywa z bardzo dużą ilością słynnego, bałkańskiego sera) oraz burek (ciasto nadziewane mięsem, serem lub warzywami, bardzo popularna przekąska do kupienia na każdym kroku).

CIEKAWOSKI

Bośnia i Hercegowina - ciekawostki

Ciekawostki dotyczące Bośni i Hercegowiny.


- Bośnia i Hercegowina posiada dostęp do morza, jedyny kurort w BiH to Neum nad Morzem Adriatyckim. Wybrzeże na odcinku Bośni i Hercegowiny ma zaledwie 17 km
- Kraj składa się z dwóch części składowych - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Na małym obszarze obydwu terenów leży Dystrykt Bryczko - zdemilitaryzowana strefa, która jeszcze do niedawna (do 31 sierpnia 2012 roku) znajdowała się pod międzynarodową kontrolą
- W BiH często mówi się o chęci oddzielenia się od państwa Republiki Serbskiej i proklamowania przez nią niepodległości lub przyłączenia się do Serbii
- w 1992 roku, po rozpadzie Jugosławii i proklamowaniu niepodległości przez Bośnię i Hercegowinę, w kraju wybuchła wojna domowa. Na nowopowstały kraj ruszyła armia Jugosłowiańska, która nie chciała dopuścić do wyjścia BiH z granic Jugosławii. Rozpoczęły się walki. Chwilę później zamieszkujący BiH bośniaccy Serbowie ogłaszają utworzenie własnej republiki, włączając się do konfliktu. Wojna trwała 3 lata i była najbardziej krwawym konfliktem w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Każda ze stron w trakcie trwania działań wojennych prowadziła czystki etniczne na opanowanych przez siebie terenach

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Bośni i Hercegowinie.


www.ambasadabih.pl - ambasada BiH w Polsce, sporo informacji o kraju i atrakcjach Bośni

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018


comments powered by Disqus
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ