Bagaż podręczny [PORADNIK] - co należy wiedzieć? Jak się spakować w bagaż podręczny?

lista tanich linii lotniczych

Poradnik o bagażu podręcznym - jak się spakować w bagaż podręczny i co warto wiedzieć?


Najpopularniejszym sposobem na budżetowe podróżowanie jest podróż z samym bagażem podręcznym. Bagaż podręczny to nic innego jak bagaż, który bierzemy ze sobą na pokład samolotu. Przeciwieństwem bagażu podręcznego jest bagaż rejestrowany, czyli taki, który zdajemy na lotnisku i który leci w luku bagażowym. Ten jest z kolei płatny (przy tanich liniach lotniczych) lub w większości przypadków wliczony w cenę biletu lotniczego (przy lotach tradycyjnymi liniami lotniczymi).

Bagaż podręczny jest dużo mniejszy od bagażu rejestrowanego (chociaż, jak się zaraz okaże, różnica nie musi być wcale duża). Dopuszczalna wielkość bagażu podręcznego zależy od regulaminu linii lotniczych, którymi będziemy lecieć. Dla przykładu, w chwili pisania tego artykułu, Ryanair zezwala na wniesienie na pokład jednej torby podręcznej o wadze do dziesięciu kilogramów i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz jednej małej torebki o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm, w Wizzair jest to bagaż o wymiarach nieprzekraczających 42 x 32 x 25 cm, w Norwegian bagaż 55 x 40 x 23 cm i torebka 25 x 33 x 20 cm o maksymalnym łącznym ciężarze dziesięciu kilogramów, w EasyJet 56 x 45 x 25 cm o wadze „w granicach rozsądku” (to jest takiej, aby pasażer bez problemu mógł ją samodzielnie schować w schowku bagażowym na pokładzie), w AirAsia 56 x 36 x 23 cm nieprzekraczający siedmiu kilogramów i jedna torebka. Czy to dużo? Czy można się w to spakować? Tak.

Pamiętaj! Wymiary i waga dopuszczalnego bagażu podręcznego to jedna z rzeczy, którą tanie linie lotnicze zmieniają bardzo często - sprawdzaj przed lotem regulamin i aktualne zasady.

Czy bagaż podręczny to dużo czy mało? Dużo. Spójrzmy dla przykładu na Ryanair. Na jego pokład możemy wnieść bagaż podręczny o wadze do dziesięciu kilogramów i torebkę/torbę w której spokojnie zmieścimy jeszcze dwa, trzy kilogramy. Razem daje to nam około trzynaście kilogramów. To zaledwie dwa kilogramy mniej od bagażu rejestrowanego tej linii. Pomyślmy, ile tak naprawdę potrzebujemy kilogramów? Czy naprawdę nie zmieścimy się w bagaż podręczny? Sprawdźmy, jaka jest średnia waga poszczególnych przedmiotów, które prawdopodobnie weźmiemy w podróż:

‒ waga samego plecaka – 0,5-0,8 kg;

‒ teczka z dokumentami – 0,2 kg;

‒ jeansy – 0,5 kg;

‒ koszulka – 0,25 kg;

‒ sweter, bluza – 0,5 kg;

‒ bokserki, stanik – 0,15 kg;

‒ majtki, skarpetki – 0,1 kg;

‒ klapki – 0,3 kg;

‒ adidasy – 0,7 kg;

‒ spódniczka, legginsy – 0,2 kg;

‒ prostownica – 0,7 kg;

‒ suszarka – 0,4 kg;

‒ kosmetyki – (100 ml to największy, dopuszczalny rodzaj pojemnika, w którym mogą być płyny, które zabierzemy do bagażu podręcznego). Zakładając, że bierzemy perfumy, dezodorant, szampon i pastę do zębów to wychodzi zaledwie 0,4 kg, a dodając do tego ciężar opakowań – 0,6kg.

Tekst jest fragmentem mojej książki, Encyklopedia Taniego Zwiedzania - jeżeli chcesz wynagrodzić moją pracę nad stroną, zapraszam do zakupu. 

Patrząc na powyższe, do dziesięciokilowego bagażu podręcznego zmieścimy kosmetyki, trzy pary spodni, kilka koszulek, bluzę, obuwie i wystarczającą ilość bielizny. A Panie zmieszczą dodatkowo prostownicę lub suszarkę. Mało? Wystarczająco dużo, aby zrezygnować z kupna bagażu rejestrowanego.

Jak spakować się w bagaż podręczny?

Najlepszym sposobem na spakowanie się w plecak podręczny jest zwijanie ciuchów w rulon. Złóż koszulę lub spodnie w pół, schowaj rękawy i zawijaj rulon. Ponadto pomyśl, czego będziesz potrzebować najczęściej i umieść to na szczycie plecaka. Duże ciuchy, takie jak bluzę czy kurtkę, załóż na siebie. Część przedmiotów, na przykład kompaktowy aparat fotograficzny, możesz schować w kieszeni w kurtce. Jeżeli będziesz lecieć samolotem, nie chowaj elektroniki (laptopy, tablety i tym podobne) na dnie bagażu – będziesz musiał wyjąć te sprzęty do kontroli na lotnisku. Pamiętaj również o tym, żeby wszystkie płyny umieścić w przezroczystym, strunowym woreczku. Jego też będziesz musiał wyciągnąć przy kontroli.

Ile oszczędzamy, podróżując wyłącznie z bagażem podręcznym?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakimi liniami lecimy. Dla przykładu, koszt piętnastokilogramowego bagażu rejestrowanego w Ryanair kosztuje od 10 do 40 EUR za odcinek, co oznacza, że za lot tam i z powrotem zapłacimy minimum 20 EUR za bagaż rejestrowany. Cena bagażu zależy od atrakcyjności i długości trasy, spodziewajmy się, że za większość lotów przyjdzie nam zapłacić więcej niż 10 EUR za bagaż. W Wizzair opłaty potrafią być jeszcze wyższe. Dwadzieścia trzy kilogramy bagażu rejestrowanego (do końca 2017 roku Wizzair zmniejszy prawdopodobnie dopuszczalny ciężar bagażu rejestrowanego do 20 kg) kosztuje 73 PLN (przy lotach z Polski do Londynu) lub nawet 168 PLN (przy lotach do Gruzji). Są to ceny za lot w jedną stronę. Czy to dużo? Patrząc na to, za ile możemy kupić bilety lotnicze, to bardzo dużo. Do Gruzji poleciałem za 148 PLN w obie strony. Leciałem tylko z bagażem podręcznym. Gdybym wykupił bagaż, zamiast za 148 PLN poleciałbym za 148 PLN plus 336 PLN za bagaż, czyli za 484 PLN. Bagaż byłby ponad dwukrotnie droższy od biletów lotniczych, które udało mi się kupić. To chyba najlepszy argument za tym, że warto zrezygnować z bagażu rejestrowanego.

Bagaż podręczny i rejestrowany - porady

- Jeżeli lecimy większą ilością osób i zależy nam na bagażu, wykupmy jeden wspólny bagaż rejestrowany. W ten sposób bardzo małym kosztem możemy mieć dodatkowe kilogramy do zapełnienia. W takim bagażu zmieścimy również rzeczy, których normalnie nie możemy wziąć do bagażu podręcznego (np. duże butelki z alkoholem).

- ciężko nam się zapakować w bagaż podręczny? Przed odprawą załóżmy na siebie najcięższe i zajmujące najwięcej miejsca rzeczy. To żaden wstyd i robi tak sporo osób. Nie wstydźmy się, że chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.


Tagi: bagaż podręczny    
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ