Sarajewo - przewodnik turystyczny
Sarajewo to żywa mieszanka wielu kultur i religii.
Tętniąca życiem stolica Bośni i Hercegowiny, najważniejsze miasto na mapie tego kraju. Wspaniała mieszanka kulturowa, jeszcze niezbyt dobrze odkryta przez turystów z całego świata. To tutaj różnice religijne są doskonale widoczne spacerując głównymi ulicami Sarajewa. Część prawosławna, żydowska, muzułmańska, to wszystko dosłownie obok siebie. To tutaj napijecie się najlepszej kawy i zjecie pyszny burek. Sarajewo to obowiązkowy przystanek w Bośni i Hercegowinie!
SARAJEWO - SPIS TREŚCI
Sarajewo - informacje ogólne i notka historyczna
Pierwsi osadnicy pojawili się na terenach Sarajewa już w czasach prehistorycznych. W czasach rzymskich Imperium posiadało tu swoją osadę. W 1462 Sarajewo zostało oficjalnie założone przez Turków. Miasto stanowiło jeden z ważniejszych ośrodków w regionie. W 1697 roku zostało spalone przez Austriaków, a w 1878 region trafił we władanie Austro-Węgier, którzy rozbudowali miasto i przywrócili jego znaczenie.
Dzisiaj Sarajewo liczy 400 tysięcy mieszkańców, jest stolicą Bośni i Hercegowiny oraz najważniejszym jej miastem.
Jak dotrzeć do Sarajewa
Jak tanio dotrzeć do Sarajewa?
Do Bośni i Hercegowiny nie dolecimy z Polski tanimi liniami. Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć nad lotem z Berlina (Wizzair) do bośniackiego Tuzla (cena zaczyna się od 50 EUR za lot w dwie strony). Pozostali mogą pomyśleć nad lotem do Tuzla z przesiadką, np. polecieć tanimi liniami do Frankfurtu albo Eindhoven i stamtąd polecieć do Tuzla. Łączny koszt za wszystkie loty powinien wynieść 240-400 PLN. Inną możliwością dotarcia do Bośni i Hercegowiny jest lot z Warszawy do chorwackiego Splitu (Wizzair z Warszawy). Ze Splitu dojedziemy do Sarajewa w 6h za cenę od 42 EUR za kurs w dwie strony (Linie Craotia Bus, www.croatiabus.hr).
Sarajewo - komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Sarajewie.
Transportem publicznym w Sarajewie zarządza miejska spółka GRAS (www.gras.ba). Po mieście możemy się poruszać tramwajami, trolejbusami i autobusami. W mieście funkcjonuje 6 linii tramwajowych, co ciekawe, większość ich tras pokrywa się ze sobą z tego powodu, że tory tramwajowe ciągną się w jednej linii wzdłuż miasta (z dwoma rozwinięciami trasy). Należy pamiętać, że do każdego środka transportu obowiązują inne bilety. Można kupić je w kioskach lub u kierowcy.
Można również poruszać się taksówkami, których cena jest podobna jak w Polsce. Cena za "trzaśnięcie drzwiami" wynosi około 1,5 KM, a stawka za kilometr - 1 KM.
Noclegi w Sarajewie
Gdzie tanio spać w Sarajewie?
Sarajewo posiada rozbudowaną i tanią bazę noclegową. Za nocleg w najtańszych miejscach powinniśmy zapłacić około 40 PLN za pokój dwuosobowy oraz 20 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym.
Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Sarajewie spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź artykuł "Sarajewo noclegi - polecane i odradzane".
Do wyszukania najtańszych noclegów polecamy poniższą wyszukiwarkę:
Booking.com !-->Rezerwując nocleg przez powyższą wyszukiwarkę wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję!
Atrakcje Sarajewa
Sprawdź darmowe atrakcje miasta Sarajewo.
Główną atrakcją miasta są tereny wiekowej starówki. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie obok siebie możemy znaleźć zarówno kościoły chrześcijańskie, jak i islamskie meczety. Na starówce znajduje się Baščaršija - kilkusetletni, główny bazar miasta. Kilkaset metrów dalej znajdziemy nowszy bazar, Dugi Bezistan. Niedaleko znajdziemy szereg interesujących miejsc - kościoły (Katedrala Srca Isusova z pomnikiem Jana Pawła II przed wejściem, Stara Pravoslavna Crkva), meczety (Emperor's Mosque, Meczet Gazi Husrev-bega). Na terenie sarajewskiej starówki znajduje się ulica Zelenih Beretki, miejsce, gdzie dokonanu zamachu na Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co spowodowało wybuch Pierwszej Wojny Światowej.
Z powodu burzliwej historii miasta i całego regionu, warte odwiedzenia są muzea w Sarajewie (Muzeum Narodowe, Bosnian Historical Museum, Muzeum miasta, Svrzina Kuca (stary otomański dom z XVIII wieku)). Ciekawa będzie wizyta w 800-metrowym tunelu, którym w czasie wojny można było przedostać się do lotniska (War Tunnel).
Miłośnicy piwa powinni zajrzeć do Sarajevska pivavra (sarajewski browar) gdzie produkowane jest znane i smaczne bośniackie piwo Sarajevsko.
Sarajewo - jedzenie
Dowiedz się więcej o kuchni w Sarajewie. Na zdjęciu tradycyjnie podawana kawa.
Będąc w Sarajewie grzechem byłoby niespróbowanie lokalnej kuchni. Polecamy burek i ćevapi. Dobrej kawy ze względu na tutejsze tradycje napijecie się w każdej kawiarni.
Melisa – tani bar szybkiej obsługi przy ulicy Dalmatinska 2, miejsce sprawdzone przez TZ, polecamy pljeskavicę.
Inat Kuća – znana restauracja w Sarajewie przy Veliki Alifakovac 1, gdzie zjeść można tradycyjne dania bośniackie, np. Begova Ćorba.
Będąc na starówce, opierając się plecami o Sebilj i patrząc w kierunku starówki, od razu po lewej stronie znajduje się mikroskopijny (2 stoliki!) kebab prowadzony przez starsze panie - to najlepszy kebab, jaki jadłem w życiu. Najemy się już za 5 KM.
Sarajewo - wskazówki praktyczne
Kupując pamiątki pamiętaj o targowaniu się!
- centrum Sarajewa nie jest duże, można je zwiedzić pieszo
- pamiętaj, że na tych terenach jeszcze do niedawna trwała wojna, mijając ulice wciąż można zobaczyć zniszczone budynki, a wielu mieszkańców miasta ma żywe wspomnienia związane z wojną i konfliktem kulturowym. Symbolami wojny są tzw. sarajewskie róże - to zalane żywicą i czerwonym barwnikiem wyżłobienia, jakie wybuchające bomby i granaty pozostawiały w betonowych ulicach miasta
- na starówce większość shisha barów i pubów jest bezalkoholowych. Tylko w kilku miejscach można kupić alkohol
Sarajewo - przydatne linki
Sprawdź przydatne strony dotyczące Sarajewa.
www.sarajevo-tourism.com - oficjalna, turystyczna strona Sarajewa (ENG)
Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023