Ekwador - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Ekwador

Ponce, Ekwador. Foto: Raul Antonio Alvarez, flickr.com


Większości Ekwador kojarzy się z muzycznym hitem lat dziewięćdziesiątych. Tymczasem Ekwador, poza pięknymi, rajskimi plażami i wspaniałymi krajobrazami posiada dwie, unikatowe w skali świata atrakcje - Cotopaxi, najbardziej aktywny wulkan świata oraz rajskie Wyspy Galapagos.

INFORMACJE OGÓLNE

EKWADOR (Republika Ekwadoru)

Populacja

około 17 mln

Stolica

Quito

Strefa czasowa

UTC/GMT - 5
(12:00 w Polsce = 05:00 w Ekwadorze)

Waluta

Dolar amerykański (USD)
1 USD = 3,68 PLN
1 EUR = 1,16 USD
(02.08.2018)

Język

hiszpański

Główne miasta

Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja, Ambato

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ekwador to jeden z bezpieczniejszych krajów w regionie.


- jeżeli spojrzeć na mapę, to Ekwador podzielony jest dokładnie na 3 części - niziny wybrzeżne (zachód), Andy (góry przecinają kraj na dwie połowy) oraz Amazonię (wschód)
- polskie MSZ ostrzega przed zagrożeniem trzęsieniami ziemi - Ekwador to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie terenów na świecie. Ostrzega również przed zagrożeniem powodziowym, które na przestrzeni od marca do listopada dopadają często górskie tereny kraju
- Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega natomiast o wirusie ZIKA - w 2015 i 2016 roku odnotowano w Ekwadorze przypadki zarażenia wirusem
- loty na wyspę Galapagos dostępne są wyłącznie z lotnisk Guayaquil i Quito
- w Ekwadorze większość sklepów i urzędów otwierana jest o godzinie 10:00

JAK DOLECIEĆ DO EKWADORU

loty

Czasem zdarzają się promocje na loty do Ekwadoru.


Z Europy do Ekwadoru dolecimy liniami Iberia (Madryt) i KLM (Amsterdam). Ciężko znaleźć jednak kwotę poniżej 2500 PLN. Czasem do Ekwadoru pojawiają się promocje lotnicze. Niedawno można było kupić bilety za niecałe 1700 PLN (Iberia, loty z Madrytu). Polecam śledzenie Fly4Free i podobnych stron.

WIZA DO EKWADORU

Wiza

Wiza do Ekwadoru nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Ekwadoru, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Przy wjeździe wymagana jest minimum 6 miesięczna ważność paszportu.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

W ostatnich latach Ekwador zainwestował gigantyczne pieniądze w remonty i budowę dróg.


Po Ekwadorze możemy komfortowo podróżować autobusami. Po ogromnych remontach dróg, które trwały ostatnie lata, ich stan jest bardzo dobry. Poza kilkoma turystycznymi trasami nie ma kolei, są za to nie najdroższe loty wewnątrz kraju.

          Loty wewnątrz Ekradoru

W Ekwadorze działają 3 linie lotnicze.


Wewnątrz Ekwadoru latają 3 linie lotnicze - Avianca (avianca.com), LATAM Ecuador (jeszcze do niedawna jako LAM Ecuador, www.latam.com) oraz Tame EP (www.tame.com.ec).

Przykładowe ceny:
Quito - Guayaquil - 22 USD (Tame EP), 43 USD (LATAM)
Quito - Manta - 53 USD (Tame EP)
Quito - San Cristobal (Wyspy Galapagos) - 95 USD (LATAM), 165 USD (Tame EP)

Guayaquil  - San Cristobal (Wyspy Galapagos) - 92 USD (LATAM), 154 USD (Tame EP)

Loty na wyspę Galapagos dostępne są wyłącznie z lotnisk Guayaquil i Quito.

          Drogi

Warunki drogowe w Ekwadorze są jednymi z najlepszych na kontynencie.


W ciągu ostatnich 10 lat władze Ekwadoru przeznaczyły gigantyczne środki na poprawę stanu dróg w kraju i budowę nowych połączeń. Dzięki temu stan dróg w kraju jest jednym z najlepszych na całym kontynencie. Chcąc samodzielnie podróżować samochodem musimy mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.

          Autokary w Ekwadorze

Autobus w Ekwadorze należy do polecanych środków transportu.


Nie będziemy mieli większych problemów z podróżowaniem autokarem po Ekwadorze. Większość miast posiada jeden, duży dworzec, a między dużymi miastami istnieje rozbudowana sieć połączeń. W przybliżeniu należy liczyć wydatek około 2 USD za godzinny przejazd. W wyszukiwaniu połączeń pomogą nam 3 strony internetowe, które są agregatem ofert większości przewoźników: LatinBus (www.latinbus.com), AndesTransit (www.andestransit.com) oraz www.horariodebuses.com.

CIEKAWOSTKI

Pierwsi ludzie na ziemiach Ekwadoru pojawili się ponad 10 000 lat temu.


- Po wygraniu w 1822 roku wojny z kolonistami, Hiszpanami i ich wycofaniu się z regionu, Ekwador wszedł w skład utworzonej przez  Simona Bolivara republiki federacyjnej Wielkiej Kolumbii, w skład której wchodziła jeszcze Wenezuela i Panama. Po rozpadzie Republiki Ekwador ogłasza się niepodległym państwem. Należące do niego tereny pokryte Amazonką stały się spornym terenem z sąsiadującym Peru. Wszystko przez to, że Hiszpanie, nie określili dokładnie jej prawnego statusu i przynależności. W 1941 roku wybuchła wojna między Ekwadorem, a Peru, którą ci pierwsi przegrali. Rok później, przy udziale USA oraz państw kontynentu odbyła się konferencja pokojowa, gdzie kraje postanowiły tereny Amazonki, łącznie 40% powierzchni Ekwadoru, odebrać krajowi i przekazać Peru
- gospodarka Ekwadoru w dużej części opierała się na wydobyciu ropy, przez co w wyniku dużego spadku cen ropy w 1999 kraj opanował ogromny kryzys gospodarczy. Inflacja wyniosła 60%. Z tego powodu rok później, 10 września 2000 narodową walutę, sucre, zastąpiono dolarem amerykańskim
- nazwa kraju, Ecuador pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Ekwadorze.


www.ecuador.travel - oficjalna, turystyczna strona Ekwadoru

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Ekwador  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ