Ekwador - przewodnik turystyczny

Ekwador

Ponce, Ekwador. Foto: Raul Antonio Alvarez, flickr.com


Większości Ekwador kojarzy się z muzycznym hitem lat dziewięćdziesiątych. Tymczasem Ekwador, poza pięknymi, rajskimi plażami i wspaniałymi krajobrazami posiada dwie, unikatowe w skali świata atrakcje - Cotopaxi, najbardziej aktywny wulkan świata oraz rajskie Wyspy Galapagos.

Ekwador - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 17,1 miliona
Stolica Quito
Strefa czasowa UTC/GMT - 5
(12:00 w Polsce = 05:00 w Ekwadorze)
Waluta Dolar amerykański (USD)
1 USD = 3,85 PLN

(22.10.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja, Ambato

Po wygraniu w 1822 roku wojny z hiszpańskimi kolonistami i ich wycofaniu się z regionu, Ekwador wszedł w skład utworzonej przez Simona Bolivara republiki federacyjnej Wielkiej Kolumbii, do której należała jeszcze Wenezuela i Panama. Po rozpadzie Republiki Ekwador ogłasza się w 1830 roku niepodległym państwem. Należące do niego tereny pokryte Amazonką stały się spornym terenem z sąsiadującym Peru. Wszystko przez to, że Hiszpanie, nie określili dokładnie jej prawnego statusu i przynależności. W 1941 roku wybuchła wojna między obydwoma państwami, którą Ekwador przegrał. Rok później, przy udziale USA oraz państw kontynentu, odbyła się konferencja pokojowa, podczas której tereny Amazonki, łącznie 40% powierzchni Ekwadoru, postanowiono mu odebrać i przekazać Peru.

Od 1979 roku Ekwador posiada system demokratyczny. Gospodarka Ekwadoru w dużej części opierała się na wydobyciu ropy, przez co w wyniku dużego spadku cen ropy w 1999 kraj opanował ogromny kryzys gospodarczy. Inflacja wyniosła 60%. Z tego powodu w 2000 roku narodową walutę, sucre, zastąpiono dolarem amerykańskim. Od lat trwają programy naprawcze dla gospodarki, które wyprowadziły Ekwador na prostą. Często nie są to jednak popularne zmiany, jak chociażby zniesienie dopłat do paliw, które wywołało ogromne protesty w 2019 roku.  Polityka oszczędnościowa powoduje protesty, które trwają do tej pory. Kraj z najdzieją patrzy jednak w przyszłość, rozwijając się i witając każdego roku coraz większą ilość turystów.

Informacje praktyczne

- jeżeli spojrzeć na mapę, to Ekwador podzielony jest dokładnie na 3 części - niziny wybrzeżne (zachód), Andy (góry przecinają kraj na dwie połowy) oraz Amazonię (wschód)

- loty na wyspę Galapagos dostępne są wyłącznie z lotnisk Guayaquil i Quito

- w Ekwadorze większość sklepów i urzędów otwierana jest o godzinie 10:00

Wiza do Ekwadoru

Wiza

Wiza do Ekwadoru nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Ekwadoru, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Przy wjeździe wymagana jest minimum 6 miesięczna ważność paszportu.

Znajomość języka angielskiego

W Ekwadorze mówi się po hiszpańsku. Mało osób zna język angielski, ciężko będzie Ci znaleźć osoby anglojęzyczne poza hotelem lub atrakcjami turystycznymi, a często nawet i tam nie będzie nikogo mówiącego po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Po wielkim kryzysie gospodarczym w 2000 roku Ekwador wycofał własną walutą i wprowadził na jej miejsce amerykańskiego dolara. Ze względu na dużą ilość podrobionej gotówki w przeszłości, w wielu miejscach nie przyjmą od Ciebie banknotów 50 i 100 USD. W mniejszych sklepach i na bazarach sprzedawcy z kolei nie będą mieli jak wydać reszty z wysokich banknotów.

Bankomaty dostępne w miastach, zazwyczaj pobierają 1 USD opłaty za wypłacenie gotówki. Jedyne bankomaty, które nie pobierają dodatkowej opłaty za bankomat w Ekwadorze to Banco Austro (stan na październik 2020). Mogą wystąpić problemy z polskimi kartami płatniczymi. Płatność kartą możliwa w bardzo niewielu miejscach, głównie sieciowych hotelach i dużych sklepach.

Bezpieczeństwo w Ekwadorze

Podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej, problemem jest pospolita przestępczość. Kieszonkowe kradzieże, napady, wyłudzanie pieniędzy - w Ekwadorze masz większą szansę paść ofiarą tego typu przestępstw niż w innych regionach świata. Pod względem statystyk kryminalnych Ekwador jest jednak bezpieczniejszym krajem od swoich sąsiadów.

Polskie MSZ odradza podróżowanie na tereny graniczne z Kolumbią (wyłączając przejście granicznege w Tulcan) oraz do prowincji Esmeraldas. Pomijając przejście graniczne w Tulcan, reszta pasa granicznego obstawiona jest przez ekwadorską armię, która walczy z przemytnikami i grupami separatystycznymi, które ukrywają się przy granicy. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega natomiast o wirusie ZIKA - od 2015 roku odnotowuje się w Ekwadorze przypadki zarażenia wirusem.

Należy liczyć się z możliwością wystąpienia trzęsienia ziemi - Ekwador to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie terenów na świecie. Istnieje również zagrożenie powodziowe, które na przestrzeni od marca do listopada często nawiedzają górskie tereny kraju.

Jak dolecieć do Ekwadoru

loty

Czasem zdarzają się promocje na loty do Ekwadoru.


Z Europy do Ekwadoru dolecimy liniami Iberia (Madryt) i KLM (Amsterdam). Ciężko znaleźć jednak kwotę poniżej 2500 PLN. Czasem do Ekwadoru pojawiają się promocje lotnicze. Niedawno można było kupić bilety za niecałe 1700 PLN (Iberia, loty z Madrytu). Polecam śledzenie Fly4Free i podobnych stron.

Transport w Ekwadorze

Po Ekwadorze możemy komfortowo podróżować autobusami. Po ogromnych remontach dróg, które trwały ostatnie lata, ich stan jest bardzo dobry. Poza kilkoma turystycznymi trasami nie ma kolei, są za to nie najdroższe loty wewnątrz kraju.

Loty wewnątrz Ekwadoru

W Ekwadorze działają 3 linie lotnicze.


Wewnątrz Ekwadoru latają 3 linie lotnicze - Avianca (avianca.com), LATAM Ecuador (jeszcze do niedawna jako LAM Ecuador, www.latam.com) oraz Tame EP (www.tame.com.ec).

Przykładowe ceny:
Quito - Guayaquil - 22 USD (Tame EP), 43 USD (LATAM)
Quito - Manta - 53 USD (Tame EP)
Quito - San Cristobal (Wyspy Galapagos) - 95 USD (LATAM), 165 USD (Tame EP)

Guayaquil  - San Cristobal (Wyspy Galapagos) - 92 USD (LATAM), 154 USD (Tame EP)

Loty na wyspę Galapagos dostępne są wyłącznie z lotnisk Guayaquil i Quito.

Drogi w Ekwadorze

Warunki drogowe w Ekwadorze są jednymi z najlepszych na kontynencie.


W ciągu ostatnich 10 lat władze Ekwadoru przeznaczyły gigantyczne środki na poprawę stanu dróg w kraju i budowę nowych połączeń. Dzięki temu stan dróg w kraju jest jednym z najlepszych na całym kontynencie. Chcąc samodzielnie podróżować samochodem musimy mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.

Busy i autokary w Ekwadorze

Autobus w Ekwadorze należy do polecanych środków transportu.


Nie będziemy mieli większych problemów z podróżowaniem autokarem po Ekwadorze. Większość miast posiada jeden, duży dworzec, a między dużymi miastami istnieje rozbudowana sieć połączeń. W przybliżeniu należy liczyć wydatek około 2 USD za godzinny przejazd. W wyszukiwaniu połączeń pomogą nam 3 strony internetowe, które są agregatem ofert większości przewoźników: LatinBus (www.latinbus.com), AndesTransit (www.andestransit.com) oraz www.horariodebuses.com.

Ekwador - ciekawostki

Pierwsi ludzie na ziemiach Ekwadoru pojawili się ponad 10 000 lat temu.


- nazwa kraju, Ecuador pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

Ekwador - przydatne linki

Przydatne strony o Ekwadorze.


www.ecuador.travel - oficjalna, turystyczna strona Ekwadoru

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020


Tagi: Ekwador  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ