Nikaragua - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Nikaragua

Plaża Playa Maderas, Nikaragua. Foto: Mike Vondran, flickr.com


Nikaragua graniczy na północy z Hondurasem i Kostaryką na południu. Jest największym krajem centralnej Ameryki, jego powierzchnia liczy 130 tysięcy m2, co stanowi niewiele ponad 1/3 powierzchni Polski. Nikaragua słynie z pięknych plaż na obu wybrzeżach (wschodnim - Morze Karaibskie i zachodnim - Ocean Spokojny) oraz jeziora Nikaragua - największego w Centralnej Ameryce.

INFORMACJE OGÓLNE

NIKARAGUA (Republika Nikaragui)

Populacja

około 6 mln

Stolica

Managua

Strefa czasowa

UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Nikaragui)

Waluta

Cordoba nikaraguańska (NIO)
10 NIO = 1,17 PLN
1 EUR = 36 NIO
1 USD = 31 NIO
(02.08.2018)

Język

hiszpański

Główne miasta

Managua, Leon, Masaya, Matagalpa, Chinandega, Granada, Jinotega, Esteli

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Nikaragui znajdują się aktywne wulkany


- W kraju od kilku miesięcy panuje bardzo napięta sytuacja polityczna. Od maja 2018 roku mieszkańcy aktywnie protestują przeciwko urzędującemu prezydentowi, Danielowi Ortedze. W kraju przeprowadzane są ogólnonarodowe strajki, służby wielokrotnie użyły wobec strajkujących broni, mordując około 150 osób. Na chwilę obecną polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem do Nikaragui
- Dużo bardziej rozwinięty jest zachód kraju, głównie z powodu przebiegania w tych okolicach Drogi Panamerykańskiej

JAK DOLECIEĆ DO NIKARAGUI

loty

Ciężko jest tanio dolecieć do Nikaragui.


Nikaragua nie jest popularnym kierunkiem z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - 1000 PLN za lot z Amsterdamu.

WIZA DO NIKARAGUI

Wiza

Wiza do Nikaragui nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Nikaragui, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, kwotę 500 USD w gotówce. Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 15 USD, płatne gotówką na lotnisku.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Nikaragua nie posiada rozbudowanego systemu transportowego.


Kolej w Nikaragui została zezłomowana i nie istnieje, dróg jest niewiele i znaczna ich część jest w słabym stanie, lotów wewnątrz państwa jest jak na lekarstwo, a do niektórych terenów dotrzemy jedynie łódką. Transport wewnątrz Nikaragui nie jest komfortowy, jednak bez większych problemów dotrzemy tam, gdzie będziemy chcieli.

               Loty wewnątrz Nikaragui

Nie ma wielu lotów wewnątrz Nikaragui.


Loty wewnątrz Nikaragui obsługuje krajowy przewoźnik, La Costeña, którego flota liczy 6 samolotów. Cena lotów zaczyna się od około 90 USD za lot w jedną stronę.

               Drogi

Nikaragua nie posiada zbyt wielu dróg.


Nikaragua nie posiada wcale tak wielu dróg. Przez zachodnią część kraju przechodzi Droga Panamerykańska, przez co to właśnie po tej stronie znajduje się większość dróg. Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

               Autokary w Nikaragule

Większość autobusów w Nikaragui to stare amerykańskie szkolne autokary.


Autokary to podstawowy i główny sposób poruszania się wewnątrz Nikaragui. Każde duże miasto posiada na ogół jeden dworzec do podróży na dłuższych dystansach. Najprostszym środkiem transportu, z którego korzysta większość mieszkańców, to nazywane "chicken bus", stare amerykańskie autokary szkolne. Autobusy potrafią być wypchane do granic możliwości, z pasażerami siedzącymi w przejściu między siedzeniami. Dłuższe przejazdy (2-3h) nie powinny być droższe nić 5 USD. Między największymi miastami kursują express busy, których cena będzie oscylować wokół 6 USD. Aby dostać bilet zaleca się jego kupno na dworcu dzień wcześniej.

Między stolicą, Managuą, a okolicznymi miastami i miasteczkami (między innymi Granada, Leon, Masaya, Jinotepe i Chinandega) kursują microbusy, które de facto są vanami z zamontowanymi miejscami siedzącymi. Są minimalnie droższe i szybsze od chicken busów, ale tańsze od express busów.

W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

               Transport wodny

Transport wodny w Papui-Nowej Gwinei

Wodny transport w Nikaragui.


Do niektórych miejsc Nikaragui dostaniemy się wyłącznie promem, na przykład na wyspę Isla de Ometepe i Solentinames. Prom to również bardzo ciekawy sposób na dotarcie na Wyspę Kukurydzianą. Przejazdy nie są najdroższe, podróż w większości będzie się odbywać starymi i zdezelowanymi łódkami.

CIEKAWOSTKI

Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Nikaraguę.


- na przestrzeni ostatnich wieków Nikaraguę często dopadały klęski żywiołowe. W 1972 roku potężne trzęsienie ziemi zniszczyło stolicę, Managuę, rujnując jej stare miasto. Zebrane przez organizacje międzynarodowe środki na odbudowę zostały zdefraudowane przez ówczesnego dyktatora, Anastasio Somozę, co spowodowało protesty, powstanie realnej opozycji i przejęcie władzy. Mimo to, Managua do dzisiaj nie posiada odbudowanej starówki

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Nikaragui.


www.visitnicaragua.us - oficjalna, turystyczna strona Nikaragui

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Nikaragua  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ