Mostar - przewodnik turystyczny

Mostar - zabytkowy most

Mostar to piękne miasto pełne zabytków.


Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, (a może i na świecie) jak Mostar. Miasto kojarzone głównie z pięknym mostem wznoszącym się nad turkusową rzeką Neretwa. Warto przyjechać tutaj choć na kilka godzin i zobaczyć na własne oczy kolor tej przepięknej wody otoczonej zabytkami z XV i XVI wieku!

Mostar - informacje ogólne i notka historyczna

Pierwsza wzmianka o Mostarze pojawia się w tureckim spisie z 1468. Kilkadziesiąt lat później Turcy założyli w Mostarze twierdzę, a w 1566 roku zastąpili drewniany most kamiennym, który szybko stał się symbolem miasta (bośn. Stari Most). Wybudowanie mostu spowodowało ożywnione osiedlanie się po obu jego stronach. Mostar stał się ważnym miastem, w którym w większości mieszkali Chorwaci, Serbowie i bośniaccy muzułmanie.

Gdy na początku lat 90. Jugosławia zaczęła się rozpadać, niepodległość ogłosiły najpierw w 1991 roku Słowenia, Chorwacja i Macedonia Północna. Rok później dołączyła do nich Bośnia i Hercegowina. Państwami, które chciały kontynuować wspólne państwo bałkańskie były Serbia i Czarnogóra. Oba obozy zaczęły ze sobą walczyć. Wybuchła wojna domowa. W Mostarze, który znalazł się w granicach Bośni i Hercegowiny, Chorwaci i Bośniacy walczyli z Serbami. W 1993 roku zamieniły się sojusze - Serbowie i Chorwaci zaczęli walczyć z Bośniakami. Broń zawieszono dopiero w 1994 roku. Podczas wojny zniszczono większość zabytków Mostaru, od prawosławnych soborów po muzułmańskie meczety. Całości dopełniło wysadzenie przez Chorwatów mostu, który od wieków traktowany był jako symbol pojednania religijnego mieszkających tu narodów.

Po zakończeniu wojny na koniec 1995 roku, ruszono do odbudowy miasta. Odbudowano część świątyń, a w 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie odbudowanego mostu. Po latach Mostar stał się na powrót jednym z najważniejszych miast Bośni i Hercegowiny. Mimo to, ślady wojny wciąż są tutaj bardzo widoczne. Spacerując centrum miasta zauważysz ostrzelane i zawalone budynki.

Jak dotrzeć do Mostaru

najlepszy i najtańszy dojazd do Mostaru

Jak tanio dotrzeć do Mostaru?


Do Bośni i Hercegowiny nie dolecimy z Polski tanimi liniami. Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć nad lotem z Berlina (Wizzair) do bośniackiego Tuzla (cena zaczyna się od 50 EUR za lot w dwie strony). Pozostali mogą pomyśleć nad lotem do Tuzla z przesiadką, np. polecieć tanimi liniami do Frankfurtu albo Eindhoven i stamtąd polecieć do Tuzla. Łączny koszt za wszystkie loty powinien wynieść 240-400 PLN. Inną możliwością dotarcia do Bośni i Hercegowiny jest lot z Warszawy do chorwackiego Splitu (Wizzair z Warszawy).  Ze Splitu dojedziemy do Sarajewa w 6h za cenę od 42 EUR za kurs w dwie strony (Linie Craotia Bus, www.croatiabus.hr). A z Sarajewa dojedziemy do Mostaru busem w 2,5 godziny za cenę 20 BAM (około 44 PLN).

Noclegi w Mostarze

Noclegi w Mostarze

Gdzie tanio spać w Mostarze?


Z noclegiem z Mostarze nie będziecie mieli najmniejszego problemu. Pamiętajcie jednak, że ta znana miejscowość jest w wakacje silnie oblegana przez turystów... z Polski, którzy pielgrzymują do pobliskiego sanktuarium w Medjugorie, przez co ceny mogą Was niemiło zaskoczyć. Standardowo cena za nocleg powinna wynieść od około 70 PLN za dwuosobowy pokój lub od około 30 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym.

Do wyszukania najtańszych noclegów polecamy poniższą wyszukiwarkę HotelsCombined:

Wykupując nocleg z powyższej wyszukiwarki, wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dzięki!

Jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie w Mostarze spałem i które miejsca polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł noclegi Mostar - polecane i odradzane.

Atrakcje Mostaru

co warto zobaczyć w Mostarze

Sprawdź darmowe atrakcje miasta Mostar.


Główną atrakcją miasta jest oczywiście słynny Stary Most, wzniesiony w 1566r. na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana. Niestety w 1993r. został zniszczony podczas wojny przez chorwackie pociski. Most runął, a razem z nim całe życie Mostaru. Projekt odbudowy rozpoczęto w 1999r., a w roku 2004 oddano go do użytku, umieszczając rok później na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Niewątpliwą atrakcję stanowią kaskaderzy, którzy za drobną opłatą wykonują skoki z mostu prosto do krystalicznie czystej wody rzeki Neretwa.

Obowiązkowo przechadzając się po Mostarze, przejść należy się po obu stronach mostu, który łączy dwie części Starego Miasta zwanego Kujundžiluk. Spacerując wąskimi kamiennymi uliczkami znaleźć możemy sporo orientalnych pamiątek, jak również zatrzymać się na chwilę w pobliskich kawiarniach lub restauracjach. Ceny są bardzo zbliżone do polskich, dlatego warto zatrzymać się zwłaszcza w upalny dzień na małe Sarajevsko.

Przechadzając się po Kujundžiluk tuż na jej końcu po lewej stronie dotrzecie do najważniejszego meczetu w tym mieście – Meczet Koski Mehmeda-Pašy. Wzniesiony w 1617r., jedyny meczet w mieście gdzie zachowały się malowidła i dekoracje z czasów tureckich.

Niedaleko Naretwy znajduje się ulica Bulevar, która była wojenną granicą. Do tej pory widać masę zniszczonych budynków.

Mostar - jedzenie

co warto zjeść w Mostarze

Dowiedz się więcej o kuchni w Mostarze. Na zdjęciu bośniacka kawa.


Kuchnia bałkańska słynie ze świetnych potraw, dlatego obowiązkowo musicie spróbować tutejszych specjałów. Każdy turysta powinien spróbować burek i ćevapi. Więcej o kuchni Bośni i Hercegowiny przeczytasz w osobnym artykule.

Polecane miejsca

Polecane miejsca w Mostarze

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Balkan – znajduje się na końcu Kujundžiluk, można zjeść tam potrawy z tradycyjnej kuchni bałkańskiej.

Šadrvan – lokal uznawany za jeden z najlepszych w Mostarze, dania lokalne, kuchnia dalmatyńska jak również potrawy wegetariańskie. strona internetowa: www.restoransadrvan.ba

Mostar - informacje praktyczne

Kupując pamiątki pamiętajcie o targowaniu się!


- wchodząc na teren meczetu pamiętajcie o zachowaniu zasad panujących dla religii islamu. O wszelkich zasadach informują piktogramy przy wejściach, lepiej się ich trzymać
- jeśli już zdecydujecie się na zakup pamiątek na Kujundžiluk patrzcie na ceny, czasem te same rzeczy u sprzedawcy obok potrafią być 2 razy niższe! Oczywiście nawet jeśli wybraliście tę najniższą możecie tę cenę negocjować

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020


comments powered by Disqus
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ