Korea Północna - przewodnik turystyczny

Korea Północna

Zwiedzanie Korei Północnej jest możliwe.


Z powodu ciężkiego reżimu komunistycznego, Korea Północna jest bodaj najbardziej odizolowanym krajem świata. Państwo sprawuje pieczę nad wszelkimi aspektami życia, a każde odstępstwo od „normy” traktuje bezlitośnie – z karą śmierci włącznie. Mimo to, z roku na rok coraz więcej osób myśli o odwiedzeniu tego kraju. Może jest to światełko w tunelu, a turyści, którzy zostawią tam swoje pieniądze, pokażą władzy, że warto jest stawiać na normalność i dobre relacje z resztą świata?

Korea Północna - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 26 milionów
Stolica Pyongyang
Strefa czasowa UTC +9
(12:00 w Polsce = 19:00 w Wietnamie)
Waluta Won północnokoreański (KPW)
1 USD = 900 KPW

(21.10.2020)
Język koreański
Główne miasta Pyongyang, Hamhung, Chongjin

Biedniejszy brat Korei Południowej. Po II wojnie światowej Korea została podzielona na dwie strefy wpływów: amerykańską i rosyjską. Jak łatwo się domyślić, Korea Północna należała do ZSRR.

Informacje praktyczne

- podróżować po Korei Północnej można wyłącznie w zorganizowanej grupie turystycznej, wykupując wycieczkę z zaufanym, autoryzowanym przez rząd, biurem podróży. Każdej grupie, która odwiedza Północną Koreę, rząd przyznaje „opiekuna”, który odpowiada za nasz pobyt i dba o realizację planu wycieczki, a także sprawuje nad podróżnymi kontrolę. Bez niego nie można opuścić hotelu. Możliwe jest wykupienie w biurze podróży wycieczki indywidualnej (zazwyczaj od 1 do 9 osób), jednak i ona nie zwalnia z rygorystycznych zasad pobytu w tym kraju, co oznacza, że i tak przekazani zostaniemy „indywidualnemu opiekunowi”, bez którego nie będziemy mogli opuścić hotelu.
- nie mamy możliwości wyboru hotelu w którym będziemy spać. Możemy jedynie wybrać jego standard. Podobnie jest z transportem wewnątrz kraju - o organizacje wszystkiego zadba nasz opiekun.
- Kontrola bagażu przy wjeździe i wyjeździe do Korei Północnej jest bardzo dokładna – bagaże zostają prześwietlone i przeszukane. Należy zgłosić wszelkie posiadane przez siebie aparaty fotograficzne i kamery, a także nośniki pamięci (wszystkie powyższe można wwieźć do kraju) i telefony (można wwieźć do kraju pod warunkiem wykupienia koreańskiej karty SIM, której koszt to około 50 EUR – kartę SIM można również wypożyczyć; koszt to również 50 EUR, ale około połowę tej kwoty otrzymamy do wydania na połączenia telefoniczne). Zakazany jest wwóz nadajników GPS, jeżeli nasz telefon wyposażony jest w GPS, musimy zdeponować go na granicy i odebrać w dniu wyjazdu z kraju.
- każdy cudzoziemiec zobowiązany jest do zameldowania się niezwłocznie po przekroczeniu granicy. W praktyce wygląda to tak, że paszport oddawany jest opiekunowi, który załatwia wszystkie formalności, a paszport otrzymamy z powrotem przed opuszczeniem kraju .
- oficjalną walutą jest won północnokoreański, a jego oficjalny kurs wymiany wynosi około 130 wonów/1 USD. W rzeczywistości, na czarnym rynku dolar wart jest kilka tysięcy wonów. Turyści będą jednak przeważnie robić zakupy wyłącznie w sterowanych przez rząd sklepach, w których płacić można w euro lub dolarach amerykańskich. Jeżeli mamy "gadane" i uda nam się przekonać opiekuna, może się zdarzyć, że ten zabierze nas do lokalnej knajpy lub do normalnego sklepu. Tam również przyjdzie nam prawdopodobnie zapłacić w zagranicznych walutach, ponieważ miejscowi będą chcieli na nas zarobić.

- jak ognia unikajmy rozmów politycznych, nie krytykujmy panującego systemu, nie zadawajmy trudnych pytań, ani nie prowokujmy w żaden sposób, gdyż może się to dla nas skończyć więzieniem. Nawet jeżeli miejscowi, których napotkamy, zaczną narzekać na panujący ustrój, pod żadnym pozorem nie wchodź w dyskusję. Bądźmy pewni, że każdy turysta jest bacznie obserwowany przez służby północnokoreańskie.
- jest już możliwy dostęp do internetu - aby go uzyskać, należy rozmawiać z opiekunem
- uważajmy, co fotografujemy. W internecie wiele jest stwierdzeń, że w KRLD nie można robić zdjęć - to nieprawda. Można, ale podobnie jak w innych krajach, nie można robić zdjęć wojskowym oraz budynkom związanym z armią, a z dziwniejszych rzeczy, to fotografując pomniki władców, należy fotografować je w całości
- mimo wszystko, w Korei Północnej jest bardzo bezpiecznie. Z powodu niesamowicie ostrego systemu politycznego i powszechnej inwigilacji przestępczość praktycznie nie występuje.

Wiza do Korei Północnej

Wiza do Korei Północnej

Uzyskanie w Europie wizy do Północnej Korei może okazać się trudne.


O wizę możemy ubiegać się w Ambasadzie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Warszawie (ul. Bobrowiecka 1A, Tel. 22 840 58 13, godziny pracy: pon-pt 9:00-12:00 i 13:00-17:00, sekcja konsularna pon-pt w godz. 9:00-12:00). Wiza kosztuje 70 EUR, a średni czas oczekiwania na nią wynosi około 4 tygodni. Tyle w teorii, bowiem w praktyce uzyskanie wizy tą drogą jest praktycznie niemożliwe, ponieważ do wniosku wizowego (do pobrania tutaj, należy wypełnić w dwóch egzemplarzach i dołączyć dwa zdjęcia paszportowe), należy również dołączyć zaproszenie do Korei przez upoważnioną instytucję/firmę. Oznacza to, że uzyskanie wizy powinniśmy przerzucić na firmę, z którą wybieramy się do Korei. Renomowane, zaufane biura oferują, a nawet wymuszają taką możliwość ubiegania się o wizę. Procedura wygląda tak, że wpłacamy zaliczkę za wycieczkę, a następnie wysyłamy (poprzez e-mail) zeskanowany, wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie paszportowe oraz dokonujemy przelewu za wyrobienie wizy (w tym przypadku będzie to 50 EUR). Wizę otrzymamy na dzień przed wyjazdem, na spotkaniu w biurze podróży, z którym wyruszamy w podróż.

Jak dolecieć do Korei Północnej

Jak dojechać do Korei Północnej

Do Korei Północnej najlepiej dostać się z Pekinu.


Zorganizowanie wyjazdu do Północnej Korei to skomplikowany i czasochłonny proces. Podróżowanie po tym kraju na własną rękę jest niemożliwe. Zwiedzanie Korei Północnej może odbywać się wyłącznie w grupach wyselekcjonowanych biur podróży. Jedno z takich biur znajdziemy w Polsce, ale cena za wyjazd z nim powala, przekraczając kwotę 20 000zł. Dużo taniej wyjdzie nam zorganizowanie takiego wyjazdu przez zagraniczne, chińskie biuro podróży wyspecjalizowane w wyjazdach do Korei Północnej. Oznacza to, że czeka nas podróż do Chin (Pekin), a stamtąd podróż do Korei Płn, powrót do Pekinu i z Pekinu lot powrotny do Europy. Jako, że granicę Chińską będziemy przekraczali dwukrotnie, konieczne będzie wyrobienie wizy dwukrotnego wjazdu (220zł). Jeżeli w Chinach będziemy krócej niż 72h, nie musimy posiadać wizy. Do Pekinu możemy polecieć polskim „LOTem” z Warszawy, cena za bilety wynosi około 2000zł. Więcej informacji o wizie do Chin i lotach do Pekinu znajdziesz w naszym „Przewodniku po Chinach”.

Polecanym i sprawdzonym biurem podróży jest „Koryo Tours” - www.koryogroup.com. Musimy dostosować się do dat wycieczek i pod nie rezerwować bilety do Pekinu oraz planować wyjazd. Lista wycieczek oraz wszystkie ich warianty znajdują się pod tym adresem. Trasy wycieczek są sztywne i nie ma żadnych odstępstw od normy. Ceny zaczynają się od 1000 EUR (4 noce), w cenę wliczony jest transport z Pekinu do Korei Płn. i z powrotem (loty lub pociąg), zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport między miastami i atrakcjami (łącznie z biletami wstępu). Dodatkowe wydatki, które poniesiemy na miejscu to m.in.  opłata wyjazdowa z Korei (50 do 120 EUR w zależności od środku transportu) napiwki dla przewodników czy kwiaty, które trzeba składać pod pomnikami. Przez powyższe biuro podróży wyrobimy również obowiązkową wizę, której koszt to 50 EUR. Więcej informacji tutaj.

Jeżeli nie chcemy być częścią grupy, możemy wykupić „niezależną wycieczkę”. Wtedy przyznany zostanie nam osobisty tłumacz-asystent, który towarzyszyć będzie nam przez cały czas trwania pobytu i bez którego nie mamy prawa opuszczania hotelu. W takim wariancie zwiedzanie i tak będzie szablonowe, gdyż trasę podróży trzeba ustalić przed rozpoczęciem pobytu. W ten sposób podróżować może wspólnie maksymalnie 9 osób (nie ma ograniczeń minimalnych, więc można taką wycieczkę wykupić tylko dla siebie). Należy mieć na uwadze, że im więcej osób, tym cena zdecydowanie idzie w dół. Przykładowo, w Koryo Tours, jedna osoba zapłaci (tydzień) 2300 EUR, a przy 6 osobach cena spada o 740 EUR i wynosi 1560 EUR/osoba.

Z Pekinu, w zależności od wybranej wycieczki, przetransportujemy się do Korei albo pociągiem, albo samolotem. Trasa koleją do Pyongyang trwa około 26 godzin, natomiast lot niecałe 3 godziny. Lecieć będziemy albo z liniami Air China, albo z narodowymi liniami północnokoreańskimi, Air Koryo. Co ciekawe, w tym drugim przypadku przyjdzie nam lecieć samolotem IŁ62M, Tu204 lub okrytym w Polsce złą sławą Tu154.

Transport w Korei Północnej

Będąc w Północnej Korei nie musimy martwić się o transport - o wszystko zadba za nas nasz opiekun. Najpopularniejszym środkiem transportu są autokary, chociaż możliwe jest jeszcze podróżowanie koleją. Istnieje tylko jedno lotnisko międzynarodowe - w Pyongyang.

Kuchnia północnokoreańska

kuchnia koreańska

Kuchnia koreańska.


Kuchnia koreańska jest kolejną, cenioną na świecie kuchnią azjatycką. Należy do kuchni ostrych, głównie ze względu na powszechne użycie papryczek chili. Podobnie jak inne kuchnie tego regionu, opiera się głównie na ryżu oraz makaronach, nie stroniąc przy tym od warzyw, owoców, mięs oraz owoców morza, które są tutaj niezwykle popularne. Jednymi z najpopularniejszych składników kuchni koreańskiej są: soja, bez której ciężko wyobrazić sobie przeciętny posiłek, olej sezamowy, sos sojowy, czosnek, imbir oraz gochujang (pasta ze sfermentowanych papryczek chili).

Symbolem kuchni koreańskiej jest bez wątpienia kimchi, narodowy przysmak składający się z kiszonych warzyw, głównie kapusty, rzepy oraz ogórka, uzupełnionych czosnkiem, cebulą i papryczkami chili (są również dziesiątki innych wariacji). Kimchi spotkamy na każdym kroku, w najróżniejszych wariantach – jako przystawka bądź główny składnik dania, podawanego z ryżem, makaronami, a nawet jako składnik zupy. Kolejnym popularnym dodatkiem jest doenjang – pasta ze sfermentowanej soi, którą również znajdziemy w niejednej potrawie.

Korea to również wielowiekowa tradycja wytwarzania wyrobów alkoholowych. Warto spróbować yaku oraz cheongju, tradycyjnych, koreańskich win ryżowych, takju – słodkiego, mlecznego likieru na bazie ryżu, czy insam-ju – bardzo popularnego, mocnego (40%) wina na bazie żeń-szenia.

Korea Północna - ciekawostki

ciekawostki o Korei Północnej

W Korei Północnej obowiązuje kult jednostki.


- Rozłam Korei na dwa państwa nastąpił po drugiej wojnie światowej, kiedy to tereny północne kontrolował Związek Radziecki, a południowe - USA. Obydwa państwa nie potrafiły dojść do porozumienia w kwestii przyszłości obu terytoriów, co spowodowało powstanie w 1948 roku dwóch osobnych rządów, a co za tym idzie - dwóch osobnych organizmów państwowych
- Ponad 64% Koreańczyków to ateiści.
- w 2013 roku Koreę Północną odwiedziło niespełna 50 tysięcy turystów
- Nie można wjechać do Korei Północnej poprzez Koreę Południową i odwrotnie
- taekwondo to narodowa, koreańska sztuka walki

Korea Północna - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Korei Północnej

Dowiedz się więcej.


www.koryogroup.com – chińskie biuro podróży specjalizujące się w wyjazdach do Korei Północnej

www.korea-dpr.com – oficjalna, rządowa strona Korei Północnej, na której znajdziemy informacje o atrakcjach i tym, co warto (można) zobaczyć w tym kraju

Wywiad z Emilem Truszkowskim z Pozdro z KRLD - mój wywiad z osobą organizującą wycieczki do KRLD - dowiesz się z niej o aktualnej sytuacji w KRLD

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020


Tagi: Korea Północna  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ