Belize - przewodnik turystyczny

Belize

Ruiny miasta Majów - Altun Ha w Belize. Foto: Prayitno, flickr.com


Belize to malutki kraj, którego powierzchnia jest prawie identyczna co województwa zachodniopomorskiego. Znajdziemy w nim piękne plaże oraz ruiny miast Majów. To także jedyna w regionie dawna kolonia brytyjska, przez co mówi się tutaj po angielsku.

Belize - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 400 tysięcy
Stolica Belmopan
Strefa czasowa UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Belize)
Waluta Dolar belize (BZD)
1 BZD = 1,93 PLN
1 EUR = 2,38 BZD
1 USD = 2,01 BZD

(20.10.2020)
Język angielski
Główne miasta Belize City, San Ignacio/Santa Elena, Belmopan, Oragne Walk Town, Corozal Town, Dangriga, Benque Viejo del Carmen, Punta Gorda

W przeszłości Belize należało do Gwatemali, które odzyskało niepodległość w 1821 roku. Władze kraju były jednak na tyle słabe, że Wielkiej Brytanii udało się podbić i stworzyć własną kolonię z części jej terenów - w ten spobów w 1862 roku powstała kolonia Belize. Po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1981 roku Belize postanowiło odrzucić propozycję powrotu do Gwatemali.

Informacje praktyczne

- Belize cyklicznie nawiedzane jest przez Huragany. W 1961 roku jeden z nich zniszczył ówczesną stolicę, Belize City, co spowodowało przeniesienie stolicy do Belmopan; aby dowiedzieć się więcej o sezonie huraganowym sprawdź artykuł: kiedy lecieć na Karaiby?

Wiza do Belize

Wiza

Wiza do Belize nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Belize, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, kwotę 75 USD w gotówce na każdy planowany dzień naszego pobytu. Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 39 USD, płatne gotówką na lotnisku. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lądową, opłata wyjazdowa wynosi 19 USD.

Znajomość języka angielskiego

Belize było kolonią brytyjską, przez co w kraju mówi się po angielsku. Mimo to około 60% społeczeństwa zna również język hiszpański. Język angielski używany przez mieszkańców Belize różni się od znanego nam języka. Dużo słów wziętych jest z lokalnego słownictwa. Również wymowa jest odmienna, przez co będziemy potrzebowali trochę czasu, aby zacząć rozumieć język używany przez lokalnych mieszkańców.

Gotówka i bankomaty

Walutą Belize jest dolar belizeński. 1 dolar dzieli się na 100 centów. W całym, w większości miejsc akceptowany będze również dolar amerykański. 1 dolar belizeński równy jest połowie dolara amerykańskiego. Powoduje to sytuacje, w której miejscowi będą przekonywać Cię, że cena nie jest w dolarze belizeńskim, a w dolarze amerykańskim, próbując policzyć Cię za dwukrotnie większą stawkę. Uważaj na to i zawsze upewniaj się, że cena jest w dolarach belizeńskich.

Bankomaty są rzadkością, znajdziesz je w największych miastach. Płatność kartą tylko w sieciowych hotelach i dużych sklepach.

Bezpieczeństwo

Belize oraz sąsiadujące z nią kraje są niebezpiecznymi krajami dla turystów. Polskie MSZ ostrzega przed podróżą do Belize i zaleca rejestrację w systemie Odyseusz. W kraju występuje pospolite przestępstwo - możemy zostać okradzeni przez kieszonkowców, do tego zdarzają się napady na autobusy i prywatne samochody. Nie powinno być problemów, jeżeli będziesz trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie będziesz spacerować samotnie nocą i unikniesz nocnego podróżowania z miasta do miasta.

Jak dolecieć do Belize

loty

Ciężko jest tanio dolecieć do Belize.


Do Belize nie ma bezpośrednich lotów z Europy. Trzeba szukać lotów do sąsiednich państw i przedostać się do kraju drogą lądową lub lotem międzynarodowym z Ameryki.

Transport w Belize

Belize jest malutkim krajem, wobec czego jedynym sposobem podróżowania wewnątrz niego są autokary i pojazdy drogowe. Nie ma ani lotów wewnątrz Belize, ani kolei.

Drogi i przepisy drogowe

Belize posiada skromną sieć dróg. Stacje benzynowe należą do rzadkości, a pomoc drogowa nie istnieje. Aby poruszać się samodzielnie samochodem nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

Busy i autokary w Belize

Większość autobusów w Belize to stare amerykańskie szkolne autokary.


Po Belize jeżdżą autokary, które w większości są starymi, amerykańskimi autokarami szkolnymi. Cena za najdłuższe przejazdy nie powinna być wyższa niż 30 BZD (około 55 PLN). Każde duże miasto posiada na ogół jeden dworzec autokarowy, chociaż autobusy można zatrzymać machnięciem ręki. Z dworców ruszają jeszcze express busy, które zatrzymują się wyłącznie na dworcach.

W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Wodne taksówki

Na wybrzeżu możemy skorzystać z usług water taxi i popłynąć na sąsiednie wyspy, między innymi do San Pedro. Przewoźnikiem jest San Pedro Belize Express (www.belizewatertaxi.com). Kursy odbywają się codziennie, od rana do wieczora (łącznie 9 kursów dziennie).

Przykładowe ceny:
Belize City - Caye Caulker - 18 USD (w jedną stronę), 28 USD (w dwie strony)

Belize City - San Pedro - 28 USD (w jedną stronę), 38 USD (w dwie strony)
San Pedro - Caye Caulker - 18 USD (w jedną stronę), 28 USD (w dwie strony)
Dzieci 4-10 lat zniżka kilkanaście procent, poniżej 4 lat bez opłat

Belize - ciekawostki

ciekawostki

Majowie stanowią 11,3% populacji Belize.


- Belize było częścią Gwatemali, jednak w wyniku osłabienia państwa wewnętrznym konfliktem dwóch obozów politycznych, sytuację wykorzystali Brytyjczycy, którzy dopłynęli do wschodnich brzegów państwa i zdobyli część Gwatemali, ogłaszając ją w 1862 roku kolonią brytyjską o nazwie Honduras Brytyjski. Belize odzyskało niepodległość dopiero w 1981 roku. Pojawił się wtedy wątek powrotu państwa do Gwatemali, jednak Belize nie było tym zainteresowane
- Belize było jedyną kolonią brytyjską w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Co za tym idzie, to jedyne państwo w regionie, gdzie językiem urzędowym jest język angielski

Belize - przydatne linki

przydatne strony

Przydatne strony o Belize.


www.travelbelize.org - oficjalna, turystyczna strona Belize

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020


Tagi: Belize  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ