Belize - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Belize

Ruiny miasta Majów - Altun Ha w Belize. Foto: Prayitno, flickr.com


Belize to malutki kraj, którego powierzchnia jest prawie identyczna co województwa zachodniopomorskiego. Znajdziemy w nim ruiny miast Majów. To także jedyna w regionie dawna kolonia brytyjska, przez co mówi się tutaj po angielsku.

INFORMACJE OGÓLNE

BELIZE

Populacja

około 0,4 mln

Stolica

Belmopan

Strefa czasowa

UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Belize)

Waluta

Dolar belize (BZD)
1 BZD = 1,85 PLN
1 EUR = 2,32 BZD
1 USD = 1,47 BZD
(04.08.2018)

Język

angielski

Główne miasta

Belize City, San Ignacio/Santa Elena, Belmopan, Oragne Walk Town, Corozal Town, Dangriga, Benque Viejo del Carmen, Punta Gorda

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Belize nie ma, w odróżnieniu do sąsiednich krajach, aktywnych wulkanów.


- Belize cyklicznie nawiedzane jest przez Huragany. W 1961 roku jeden z nich zniszczył ówczesną stolicę, Belize City, co spowodowało przeniesienie stolicy do Belmopan
- Ameryka Centralna jest dla turysty najniebezpieczniejszym miejscem na świecie. To właśnie tutaj statystycznie dochodzi do największej ilości napadów na turystów

JAK DOLECIEĆ DO BELIZE

loty

Ciężko jest tanio dolecieć do Belize.


Do Belize nie ma bezpośrednich lotów z Europy. Trzeba szukać lotów do sąsiednich państw i przedostać się do kraju drogą lądową lub lotem międzynarodowym z Ameryki.

WIZA DO BELIZE

Wiza

Wiza do Belize nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Belize, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, kwotę 75 USD w gotówce na każdy planowany dzień naszego pobytu. Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 39 USD, płatne gotówką na lotnisku. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lądową, opłata wyjazdowa wynosi 19 USD.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Belize nie posiada rozbudowanego systemu transportowego.


Belize jest malutkim krajem, wobec czego jedynym sposobem podróżowania wewnątrz niego są autokary i pojazdy drogowe. Nie ma ani lotów wewnątrz Belize, ani kolei.

               Drogi

Belize posiada bardzo skromną sieć dróg.


Belize posiada skromną sieć dróg. Stacje benzynowe należą do rzadkości, a pomoc drogowa nie istnieje. Aby poruszać się samodzielnie samochodem nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

               Autokary w Belize

Większość autobusów w Belize to stare amerykańskie szkolne autokary.


Po Belize jeżdżą autokary, które w większości są starymi, amerykańskimi autokarami szkolnymi. Cena za najdłuższe przejazdy nie powinna być wyższa niż 30 BZD (około 55 PLN). Każde duże miasto posiada na ogół jeden dworzec autokarowy, chociaż autobusy można zatrzymać machnięciem ręki. Z dworców ruszają jeszcze express busy, które zatrzymują się wyłącznie na dworcach.

W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

               Wodne taksówki

Transport wodny w Papui-Nowej Gwinei

Na wybrzeżu możemy poruszać się taksówkami wodnymi - water taxi.


Na wybrzeżu możemy skorzystać z usług water taxi i popłynąć na sąsiednie wyspy, między innymi do San Pedro. Przewoźnikiem jest San Pedro Belize Express (www.belizewatertaxi.com). Kursy odbywają się codziennie, od rana do wieczora (łącznie 9 kursów dziennie).

Przykładowe ceny:
Belize City - Caye Caulker - 18 USD (w jedną stronę), 28 USD (w dwie strony)

Belize City - San Pedro - 28 USD (w jedną stronę), 38 USD (w dwie strony)
San Pedro - Caye Caulker - 18 USD (w jedną stronę), 28 USD (w dwie strony)
Dzieci 4-10 lat zniżka kilkanaście procent, poniżej 4 lat bez opłat

CIEKAWOSTKI

ciekawostki

Majowie stanowią 11,3% populacji Belize.


- Belize było częścią Gwatemali, jednak w wyniku osłabienia państwa wewnętrznym konfliktem dwóch obozów politycznych, sytuację wykorzystali Brytyjczycy, którzy dopłynęli do wschodnich brzegów państwa i zdobyli część Gwatemali, ogłaszając ją w 1862 roku kolonią brytyjską o nazwie Honduras Brytyjski. Belize odzyskało niepodległość dopiero w 1981 roku. Pojawił się wtedy wątek powrotu państwa do Gwatemali, jednak Belize nie było tym zainteresowane
- Belize było jedyną kolonią brytyjską w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Co za tym idzie, to jedyne państwo w regionie, gdzie językiem urzędowym jest język angielski

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony

Przydatne strony o Belize.


www.travelbelize.org - oficjalna, turystyczna strona Belize

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Belize  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ