Gwatemala - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Gwatemala

Tikal, prawdopodobnie dawna stolica Majów, Gwatemala. Foto: Tomas C C, flickr.com


Gwatemala jest mieszanką dwóch kultur - wiekowej cywilizacji Majów oraz najeźdźców, Hiszpanów. Kraj wypełniają ruiny dawnych miast Majów oraz hiszpańskich miast kolonialnych. To piękny kraj, który przez pewien okres czasu radził sobie na tyle dobrze i urósł w siłę do tego stopnia, że Stany Zjednoczone przeprowadziły w nim, wraz z CIA, zamach stanu, który doprowadził kraj do ruiny i trwającej przeszło 30 lat wojny domowej.

INFORMACJE OGÓLNE

GWATEMALA (Republika Gwatemali)

Populacja

około 17 mln

Stolica

Gwatemala

Strefa czasowa

UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Gwatemali)

Waluta

Quetzal gwatemalski (GTQ)
1 GTQ = 0,49 PLN
1 EUR = 8,67 GTQ
1 USD = 7,49 GTQ
(04.08.2018)

Język

hiszpański

Główne miasta

Guatemala City, Mixco, Villa Nueva, Quetzaltenango, San Miguel Petapa, Escuintla

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne

W Gwatemali znajdują się aktywne wulkany


- Ameryka Środkowa to najniebezpieczniejszy region dla turysty. Statystycznie najwięcej napadów na turystów zdarza się w krajach tego regionu
- w kraju odnotowano zarażenie wirusem ZIKA

JAK DOLECIEĆ DO GWATEMALI

loty

Ciężko jest tanio dolecieć do Gwatemali.


Gwatemala nie jest popularnym kierunkiem, do którego można polecieć z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - 975 PLN za loty z Amsterdamu.

WIZA DO GWATEMALI

Wiza

Wiza do Gwatemali nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Gwatemali, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 35 USD, płatne gotówką na lotnisku.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz kraju

Gwatemala posiada rozbudowaną sieć drogową.


Gwatemala posiada rozbudowaną sieć połączeń drogowych oraz loty pomiędzy stolicą, Guatemala City, a Flores, bazą wypadową do słynnych na całym świecie ruin w Parku Narodowym Tical, gdzie znajdują się ruiny jednego z najważniejszych miast-państw Majów.

               Loty wewnątrz Gwatemali

W chwili obecnej loty wewnątrz Gwatemali to zaledwie jedna trasa.


Loty wewnątrz Gwatemali to w chwili obecnej zaledwie jedna trasa - ze stolicy, Guatemala City do miasta Flores na północy kraju, które jest bazą wypadową do największej atrakcji turystycznej Gwatemali - Parku Narodowego Tical, w którym znajdują się słynne, znane między innymi z filmu Star Wars, ruiny miasta Majów. Loty obsługują linie Avianca (www.avianca.com) oraz TAG (www.tag.com.gt). Standardowa, normalna cena za lot w jedną stronę zaczyna się od 100 USD (Avianca) i 120 USD (TAG).

               Drogi

Podróżując samodzielnie samochodem po Gwatemali musimy mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.


Gwatemala posiada rozwiniętą sieć dróg wewnątrz kraju. Dodatkowo przez zachodnią część kraju przechodzi Droga Panamerykańska, przez co część kraju można przejechać w naprawdę komfortowych warunkach. Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

               Autokary w Gwatemali

Autokary w Gwatemali to główny środek transportu.


Autokary to podstawowy i główny sposób poruszania się wewnątrz Gwatemali. Najprostszym środkiem transportu, z którego korzysta większość mieszkańców, to nazywane "chicken bus" (camionetas), stare amerykańskie autokary szkolne. Autobusy potrafią być wypchane do granic możliwości, z pasażerami siedzącymi w przejściu między siedzeniami. Nawet jeżeli nie wsiądziemy do takiego pojazdu na dworcu, możemy zatrzymać go machnięciem ręki w dowolnym miejscu. Zdarza się, że kierowcy próbują wziąć od turystów więcej za przejazd niż płacą miejscowi.

Poza camionetas Możemy również skorzystać z usług firm oferujących dużo lepsze warunki. Główni przewoźnicy to Tica Bus (www.ticabus.com) i Adrenalina Tours (www.adrenalinatours.com) oraz Fuente del Norte. W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach Ameryki Środkowej.

W niektórych, mniej popularnych regionach możemy nie spotkać chicken busów. Wtedy środkiem transportu są prywatne vany (dużo droższe) lub picop (od słowa pick up) - duże samochody dostosowane do przewozu osób.

               Kolej w Gwatemali

Kolej w Gwatemali - przejazdy pasażerskie są zawieszone.


Mimo że Gwatemala posiada rozbudowaną sieć kolejową, ciągnącą się przez cały kraj ze wschodu na zachód oraz dojeżdżającą do granicy z Meksykiem i Salwadorem, jest wyłączona z użytku pod koniec lat 90-tych. Po tym czasie kolej popadała w dalszą ruinę - część torów rozkradziono, część zniszczył huragan Mitch. Była próba przywrócenia transportu kolejowego przez firmę, która otrzymała od państwa 50 letnią koncesje. Z ambitnych planów nic nie wyszło, a Gwatemala odebrała firmie koncesję i ją znacjonalizowała. Nie ma obecnie planów na reaktywowanie kolei. Po niektórych, małych trasach poruszają się pociągi towarowe, a pasażerskie przejazdy organizowane są bardzo rzadko, będąc atrakcją dla zorganizowanych grup.

CIEKAWOSTKI

Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Gwatemalę.


- podczas ogłaszania niepodległości od Hiszpanii w XIX wieku, dzisiejsza Gwatemala, Salwador, Honduras, Kostaryka i Nikaragua, wzorem Stanów Zjednoczonych, utworzyły wspólne państwo - Federację Ameryki Środkowej. Twór istniał w latach 1823 - 1840, poczym rozpadł się z powodu zbyt dużych różnic religijnych oraz klasowych. Czasem podnosi się jeszcze temat zjednoczenia, jednak jego realizacja nie wydaje się zbyt prawdopodobna
- po rozpadzie Federacji Ameryki Środkowej i ogłoszeniu niepodległości, w kraju przez wiele lat trwał konflikt między konserwatystami a liberałami. Konflikt osłabił państwo do takiego stopnia, że wykorzystali to Brytyjczycy, którzy opanowali część terytorium kraju, gdzie utworzyli własną kolonię - Honduras Brytyjski (dzisiejsze Belize)
- w Gwatemali aż 40% populacji ma mniej niż 14 lat
- w 1931 roku władzę objął despota, Jorge Ubico, który zafascynowany był europejskim faszyzmem. Jednym z wydanych przez niego rozkazów było porwanie grupy Indian i umieszczenie ich w ogrodzie zoologicznym w stolicy kraju
- po II wojnie światowej prezydent kraju przeprowadził szereg reform, które okazały się sukcesem i wywindowały Gwatemalę do rangi poważnego gracza w regionie. Nie podobało się to USA, która do tej pory eksploatowała kraj do granic możliwości. W związku z tym CIA przeprowadziła w 1954 roku zamach stanu, który doprowadził do trwającej ponad 30 lat wojny domowej, która sprowadziła Gwatemalę do rangi biednego kraju.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Gwatemali.


www.visitguatemala.com - oficjalna, turystyczna strona Gwatemali

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Gwatemala  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ