Niezwykłe miejsca na świecie - część 13

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9, część 10, część 11, część 12,

Szklana Plaża, Kalifornia, USA

Szklana plaża Fort Bragg w Kalifornii

Fort Bragg - szklana plaża w Kaliforni, USA. Foto: Vadim Kurland, flickr.com


Namacalny dowód ludzkiej głupoty. Po zakończeniu II Wojny Światowej plaża w miejscowości Fort Bragg w Kalifornii służyła za wysypisko śmieci. Dopiero w 1967 roku, po ponad 20-tu latach śmiecenia, mieszkańcy utworzyli nowe wysypisko, porzucając zaśmieconą plażę. Wydawać by się mogło, że nie ma już dla niej ratunku. Wtedy jednak do akcji wkroczyła matka natura – przez następne dziesięciolecia polerowała potłuczone szkło, przekształcając je w piękną, kolorową mozaikę. Pewnego dnia mieszkańcy stwierdzili, że plażę trzeba uporządkować – wszystkie śmieci zostały uprzątnięte, pomijając szkło, które tworzy jedyną na świecie szklaną plażę.

Big Major Spot, Bahamy, USA

Big Major Spot na Bahamach - świńska plaża

Nurkowanie z dorodnymi świniami? Tylko na Bahamach! Foto: Christopher Dorobek, flickr.com

Dla większości amerykańskie Bahamy kojarzą się z nurkowaniem z delfinami na tle przepięknych wysp. Cóż to jednak za atrakcja, kiedy podobne chwile, zamiast z delfinami, można spędzić z dorodnymi świniami!? Świnie zamieszkujące wyspę Big Major Spot podejrzały przed laty turystów na łódkach, którzy dokarmiają ryby. Może i świnia nieba nie zobaczy, ale te mądre świnki zobaczyły, że można się najeść do syta bez żadnego wysiłku. Wystarczy tylko podpłynąć do turystów i łasić się na jedzenie... Z czasem świnie odważyły się i zaczęły podpływać do wszystkich, którzy przepływają w okolicach wyspy, aby też "załapać" się na troszkę jedzenia. Odwaga opłaciła się, turyści zaczęli dokarmiać świnie, które nauczyły się, że to najłatwiejszy sposób na napełnienie brzuszków. Dzisiaj nie sposób przepłynąć wokół wyspy i nie zobaczyć świń wylegujących się na plaży bądź pływających niczym delfiny - nawet kilkaset metrów od brzegu!

Salar De Uyuni, Boliwia

Salar de uyuni w Boliwii

Solna pustynia w Boliwii. Foto: Eder Fortunato, flickr.com


Jest to pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach. Jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie. Zasolone podłoże zawiera ogromną (wg szacunków 50-70% światowych zasobów) ilość błyszczącego litu, w którym wszystko odbija się niczym w lustrze.


Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie. Foto: grego1402, flickr.com


Nowy budynek filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie powstał w 2014 roku. Budynek zaprojektowała uznana barcelońską pracownia architektoniczna Estudio Barozzi Veiga.

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie. Foto: grego1402, flickr.com


Budynek jest laureatem wielu bardzo prestiżowych nagród, wśród których najcenniejszym jest tzw. architektoniczny Oscar za 2015 roku, czyli Nagroda im. Miesa van der Rohe.


comments powered by Disqus
Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ