Honduras - przewodnik turystyczny

Honduras

Jonesville w Hondurasie. Foto: Rob Bixby, flickr.com


Honduras, podobnie jak sąsiadujące z nim państwa, jest krajem górzystym. Na jego niewielkich terenach (powierzchnia równia 1/3 powierzchni Polski) znajdziemy piękne, górskie panoramy oraz rajskie plaże.

Honduras - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9,6 miliona
Stolica Tegucigalpa
Strefa czasowa UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Hondurasie)
Waluta Lempira honduraska (HNL)
10 HNL = 1,59 PLN
1 EUR = 29 HNL
1 USD = 24,5 HNL

(20.10.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Tegucigalpa, San Pedro Sula, Choloma, La Ceiba, El Progreso, Choluteca, Comayagua, Puerto Cortes, La Lima, Danli

Po odzyskaniu niepodległości przez Honduras w 1821 roku, kraj nie zaznał jeszcze stabilnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Niepodległy Honduras najpierw wykorzystywali Amerykanie, a następnie Brytyjczycy, którzy razem zrobili z Hondurasu bananową republikę. Przez kraj przetaczały się zamachy stanu (ostatni w 2009 roku) i wojny domowe (do ostatniej prawie doszło w 2017 roku, sytuację udało się w porę stłumić wojsku). Kraj jest biedny, rządzą nim gangi, dokonuje się tu największej ilości zabójstw na świecie. Normą są zabójstwa kandydatów startujących w wyborach. Do dzisiaj nie widać szansy na poprawę sytuacji.

Honduras - Informacje praktyczne

- Honduras jest w 4/5 krajem górzystym

- w Hondurasie można zakupić kartę prepaid do telefonu. Dostępnych jest dwóch usługodawców - Claro oraz TIGO. Za cenę od 50 lempirów (około 8 PLN) można zakupić starter. Koszt 1 GB danych to około 100 lempirów (około 16 PLN)

Wiza do Hondurasu

Wiza

Wiza do Hondurasu nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Hondurasu, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 3 miesiące od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, pieniądze na życie (25 USD na dzień). Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 30 USD, płatne gotówką na lotnisku lub do 5 USD, jeżeli Honduras będziemy opuszczali drogą lądową.

Znajomość języka angielskiego

W Hondurasie mówi się po hiszpańsku. Języka angielskiego nie zna praktycznie nikt, bardzo ciężko znaleźć turyście osobę mówiącą po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Hondurasu jest lempira. Nazwa pochodzi od indiańskiego przywódcy, Lempira, bohatera walk z hiszpańskimi konkwistadorami. 1 lempira dzieli się na 100 centavos. W Hondurasie drugą, powszechnie używaną walutą jest dolar amerykański. Bankomaty powszechnie dostępne (z wyłączeniem wysp, na których jest ich deficyt). Większość bankomatów ma dostępny język angielski i wypłaca lempiry lub amerykańskie dolary.

Bezpieczeństwo

Kraj uważany jest za jeden z najbardziej niebezpieczniejszych na świecie. Przestępczość jest tu bardzo wysoka. W skali roku dochodzi w Hondurasie do 60 zabójstw na 100 tysięcy mieszkańców. To najwyższy wynik na świecie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wizyty w Hondurasie.

Jak dolecieć do Hondurasu

loty

Ciężko jest tanio dolecieć do Hondurasu.


Honduras nie jest popularnym kierunkiem z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - 1026 PLN za lot z Amsterdamu. Szukając tanich biletów do Hondurasu skup się nie tylko na tym kraju, ale i na wszystkich krajach Ameryki Środkowej - można z nich bardzo łatwo dojechać do Hondurasu.

Transport w Hondurasie

Kolej w Hondurasie została zawieszona, stan dróg jest przeciętny, nie ma lotów wewnątrz państwa. Podstawowym środkiem transportu w Hondurasie są autokary. Widać jednak iskierkę nadziei dla transportu publicznego w tym kraju. Do krajów Ameryki Centralnej coraz mocniej próbują wejść Chińczycy. Istnieje pomysł, aby z pomocą Państwa Środka wybudować kolej biegnącą od północy, na południe kraju. Kolej ma być budowana 15 lat, nie ma jeszcze daty rozpoczęcia inwestycji, a całość jest w początkowej fazie papierologicznej.

Drogi i przepisy drogowe

Aby po Hondurasie poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Na granicy musimy poprosić służby graniczne o wystawienie zaświadczenia, że możemy poruszać się samochodem. Polski MSZ poleca podróżować samodzielnie wyłącznie w ciągu dnia.

Busy i autokary w Hondurasie

Honduras posiada rozwiniętą sieć połączeń autokarowych.


Autokary to tak naprawdę jedyny sposób na podróżowanie po Hondurasie. Do wszystkich dużych miast i atrakcji turystycznych dojedziemy autokarem. Ze stolicy dojedziemy również do wszystkich stolic krajów sąsiadujących z Hondurasem - Gwatemala City (Gwatemala), San Salwador (Salwador) oraz Managua (Nikaragua).

Przewoźników jest wielu, największym jest Hedman Alas (hedmanalas.com). W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Przykładowe ceny:
Tegucigalpa - San Pedro Sula - 15 USD
Tegucigalpa - La Ceiba - 27 USD

Tegucigalpa - Copan Ruinas (ruiny miasta Majów przy granicy z Gwatemalą) - 40 USD

Transport wodny w Hondurasie

Transport wodny w Papui-Nowej Gwinei

Transport wodny w Hondurasie.


Łódkami dostaniemy się m.in. na jedne z największych atrakcji Hondurasu - rajską wyspę Roatan oraz Utila (z miasta La Ceiba). Koszt przejazdu to około 50 USD za kurs w dwie strony na jedną z tych wysp.

Honduras - ciekawostki

Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Honduras.


- w XIX wieku Honduras, Gwatemala, Kostaryka, Nikaragua i Salwador, podczas ogłaszania niepodległości od Hiszpanii, wzorem Stanów Zjednoczonych, utworzyły wspólne państwo - Federację Ameryki Środkowej. Twór istniał w latach 1823 - 1840, poczym rozpadł się z powodu zbyt dużych różnic religijnych oraz klasowych. Czasem podnosi się jeszcze temat zjednoczenia, jednak jego realizacja nie wydaje się zbyt prawdopodobna
- zjednoczenie wydaje się niemożliwe między innymi z powodu wojny futbolowej - był to krótkotrwały konflikt między Hondurasem, a Salwadorem. Kraje nie darzą się sympatią i mają wobec siebie sporo różnych pretensji, przez co 15 czerwca 1969 roku po przegranym przez Honduras meczu z Salwadorem (eliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej) między krajami wybuchła wojna. Mimo nacisków państw sąsiadujących, które wymusiły na Hondurasie i Salwadorze zawieszenie broni (po 4 dniach, w których zginęło około 2000 osób), traktak pokojowy między krajami został podpisany dopiero 30 października 1980

Honduras - przydatne linki

Przydatne strony o Hondurasie.


www.xplorhonduras.com/ - nieoficjalna strona z mają informacji, niestety wyłącznie po hiszpańsku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020


Tagi: Honduras  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ