Honduras - przewodnik turystyczny
Jonesville w Hondurasie. Foto: Rob Bixby, flickr.com
Honduras, podobnie jak sąsiadujące z nim państwa, jest krajem górzystym. Na jego niewielkich terenach (powierzchnia równia 1/3 powierzchni Polski) znajdziemy piękne, górskie panoramy oraz rajskie plaże.
HONDURAS - SPIS TREŚCI
Honduras - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 9,6 miliona |
---|---|
Stolica | Tegucigalpa |
Strefa czasowa | UTC/GMT - 6 (12:00 w Polsce = 04:00 w Hondurasie) |
Waluta | Lempira honduraska (HNL) 10 HNL = 1,59 PLN 1 EUR = 29 HNL 1 USD = 24,5 HNL (20.10.2020) |
Język | hiszpański |
Główne miasta | Tegucigalpa, San Pedro Sula, Choloma, La Ceiba, El Progreso, Choluteca, Comayagua, Puerto Cortes, La Lima, Danli |
Po odzyskaniu niepodległości przez Honduras w 1821 roku, kraj nie zaznał jeszcze stabilnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Niepodległy Honduras najpierw wykorzystywali Amerykanie, a następnie Brytyjczycy, którzy razem zrobili z Hondurasu bananową republikę. Przez kraj przetaczały się zamachy stanu (ostatni w 2009 roku) i wojny domowe (do ostatniej prawie doszło w 2017 roku, sytuację udało się w porę stłumić wojsku). Kraj jest biedny, rządzą nim gangi, dokonuje się tu największej ilości zabójstw na świecie. Normą są zabójstwa kandydatów startujących w wyborach. Do dzisiaj nie widać szansy na poprawę sytuacji.
Honduras - Informacje praktyczne
- Honduras jest w 4/5 krajem górzystym
- w Hondurasie można zakupić kartę prepaid do telefonu. Dostępnych jest dwóch usługodawców - Claro oraz TIGO. Za cenę od 50 lempirów (około 8 PLN) można zakupić starter. Koszt 1 GB danych to około 100 lempirów (około 16 PLN)
Wiza do Hondurasu
Wiza do Hondurasu nie jest wymagana.
Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Hondurasu, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 3 miesiące od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, pieniądze na życie (25 USD na dzień). Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 30 USD, płatne gotówką na lotnisku lub do 5 USD, jeżeli Honduras będziemy opuszczali drogą lądową.
Znajomość języka angielskiego
W Hondurasie mówi się po hiszpańsku. Języka angielskiego nie zna praktycznie nikt, bardzo ciężko znaleźć turyście osobę mówiącą po angielsku.
Gotówka i bankomaty
Walutą Hondurasu jest lempira. Nazwa pochodzi od indiańskiego przywódcy, Lempira, bohatera walk z hiszpańskimi konkwistadorami. 1 lempira dzieli się na 100 centavos. W Hondurasie drugą, powszechnie używaną walutą jest dolar amerykański. Bankomaty powszechnie dostępne (z wyłączeniem wysp, na których jest ich deficyt). Większość bankomatów ma dostępny język angielski i wypłaca lempiry lub amerykańskie dolary.
Bezpieczeństwo
Kraj uważany jest za jeden z najbardziej niebezpieczniejszych na świecie. Przestępczość jest tu bardzo wysoka. W skali roku dochodzi w Hondurasie do 60 zabójstw na 100 tysięcy mieszkańców. To najwyższy wynik na świecie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wizyty w Hondurasie.
Jak dolecieć do Hondurasu
Ciężko jest tanio dolecieć do Hondurasu.
Honduras nie jest popularnym kierunkiem z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - 1026 PLN za lot z Amsterdamu. Szukając tanich biletów do Hondurasu skup się nie tylko na tym kraju, ale i na wszystkich krajach Ameryki Środkowej - można z nich bardzo łatwo dojechać do Hondurasu.
Transport w Hondurasie
Kolej w Hondurasie została zawieszona, stan dróg jest przeciętny, nie ma lotów wewnątrz państwa. Podstawowym środkiem transportu w Hondurasie są autokary. Widać jednak iskierkę nadziei dla transportu publicznego w tym kraju. Do krajów Ameryki Centralnej coraz mocniej próbują wejść Chińczycy. Istnieje pomysł, aby z pomocą Państwa Środka wybudować kolej biegnącą od północy, na południe kraju. Kolej ma być budowana 15 lat, nie ma jeszcze daty rozpoczęcia inwestycji, a całość jest w początkowej fazie papierologicznej.
Drogi i przepisy drogowe
Aby po Hondurasie poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Na granicy musimy poprosić służby graniczne o wystawienie zaświadczenia, że możemy poruszać się samochodem. Polski MSZ poleca podróżować samodzielnie wyłącznie w ciągu dnia.
Busy i autokary w Hondurasie
Honduras posiada rozwiniętą sieć połączeń autokarowych.
Autokary to tak naprawdę jedyny sposób na podróżowanie po Hondurasie. Do wszystkich dużych miast i atrakcji turystycznych dojedziemy autokarem. Ze stolicy dojedziemy również do wszystkich stolic krajów sąsiadujących z Hondurasem - Gwatemala City (Gwatemala), San Salwador (Salwador) oraz Managua (Nikaragua).
Przewoźników jest wielu, największym jest Hedman Alas (hedmanalas.com). W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.
Przykładowe ceny:
Tegucigalpa - San Pedro Sula - 15 USD
Tegucigalpa - La Ceiba - 27 USD
Tegucigalpa - Copan Ruinas (ruiny miasta Majów przy granicy z Gwatemalą) - 40 USD
Transport wodny w Hondurasie
Transport wodny w Hondurasie.
Łódkami dostaniemy się m.in. na jedne z największych atrakcji Hondurasu - rajską wyspę Roatan oraz Utila (z miasta La Ceiba). Koszt przejazdu to około 50 USD za kurs w dwie strony na jedną z tych wysp.
Honduras - ciekawostki
Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Honduras.
- w XIX wieku Honduras, Gwatemala, Kostaryka, Nikaragua i Salwador, podczas ogłaszania niepodległości od Hiszpanii, wzorem Stanów Zjednoczonych, utworzyły wspólne państwo - Federację Ameryki Środkowej. Twór istniał w latach 1823 - 1840, poczym rozpadł się z powodu zbyt dużych różnic religijnych oraz klasowych. Czasem podnosi się jeszcze temat zjednoczenia, jednak jego realizacja nie wydaje się zbyt prawdopodobna
- zjednoczenie wydaje się niemożliwe między innymi z powodu wojny futbolowej - był to krótkotrwały konflikt między Hondurasem, a Salwadorem. Kraje nie darzą się sympatią i mają wobec siebie sporo różnych pretensji, przez co 15 czerwca 1969 roku po przegranym przez Honduras meczu z Salwadorem (eliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej) między krajami wybuchła wojna. Mimo nacisków państw sąsiadujących, które wymusiły na Hondurasie i Salwadorze zawieszenie broni (po 4 dniach, w których zginęło około 2000 osób), traktak pokojowy między krajami został podpisany dopiero 30 października 1980
Honduras - przydatne linki
Przydatne strony o Hondurasie.
www.xplorhonduras.com/ - nieoficjalna strona z mają informacji, niestety wyłącznie po hiszpańsku
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020