Macedonia - przewodnik turystyczny

Skopje w Macedonii

Macedonia. Foto: Andrzej Wójtowicz, flickr.com


Macedonia to mały, ale bardzo piękny kraj. Łatwo jest go zwiedzić wzdłuż i wszerz, nie jest wyeksploatowany przez turystów, jest tanio, ludzie są sympatyczni, a narodowa kuchnia przepyszna. Jedynym minusem jest to, że potrzeba trochę więcej wysiłku by do Macedonii się dostać.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Skopje

Macedonia Północna - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 2,1 miliona
Stolica Skopje
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 w Macedonii)
Waluta Denar (MKD)
10 MKD = 0,74 PLN
1 PLN = 13,48 MKD
1 EUR =  61,67 MKD
1 USD = 52,40 MKD

(20.10.2020)
Język macedoński
Główne miasta Skopje, Bitola, Kumanovo, Prilep, Tetovo, Štip, Vales, Ohrid

Podobnie jak Mazury czy Kujawy w Polsce, Macedonia jest rejonem geograficznym leżącym na terenie dzisiejszej Grecji, Macedonii, Bułgarii, Albanii i Serbii. Gdy w 1991 roku rozpadała się Jugosławia, jedna z jej republik - Socjalistyczna Republika Macedonii ogłosiła niepodległość i nazwała się Macedonią. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Grecji, która uważała się za jedynego spadkobiercę historii państwa Macedonia. Grecy uważali ponadto, że Macedonia nie może się tak nazywać, skoro zaledwie 38% rejonu Macedonii znajduje się w jej granicach. Z tego powodu Grecja blokowała aneksję Macedonii do międzynarodowych instytucji. Dyplomatyczny konflikt z Grecją trwał wiele lat. Rozwiązanie problemu nastąpiło dopiero w 2019 roku - Macedonia zmieniła nazwę na Macedonię Północną. Rozwiązując konflikt z Grecją mogła w 2020 roku dołączyć do NATO, a w marcu 2020 roku rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Unią Europejską.

Informacje praktyczne

- woda kranowa jest w Macedonii zdatna do picia

Warunki wjazdu

Obywatele Unii Europejskiej mogą wjechać do Macedonii z dowodem osobistym. Legalnie można przebywać na terenie Macedonii do 90 dni. Zaleca się jednak wziąć paszport, albo wziąć przy wieżdżaniu na dowód blankiet z informacją o naszym wjeździe i pieczątką administracyjną.

Znajomość języka angielskiego

Macedończycy stanowią 65% populacji kraju, a Albańczycy 25% wobec czego urzędowymi językami Macedonii Północnej są język macedoński i albański. Po angielsku mówi sporo młodych ludzi, jednak nie jest to najpopularniejszy z języków obcych, przez co będąc w Macedonii możesz mieć problem ze znalezieniem osób mówiących po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Macedonii Północnej jest denar. 1 denar dzieli się na 100 deni. Bankomaty powszechnie dostępne, nie ma problemów z płatnością kartą i polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Macedonii działa bez problemu. W dużych miastach dostępne kantory.

Bezpieczeństwo

Macedonia jest bezpiecznym krajem. Turyści są przyjmowani z życzliwością. Tradycyjnie, jak we wszystkich dużych miastach, w tłocznych miejscach w stolicy należy uważać na kieszonkowców.

Jak dotrzeć do Macedonii

loty do Macedonii

Z Polski nie dolecimy do Macedonii tanimi liniami lotniczymi.


Do Macedonii możemy dostać się na wiele sposobów. Niestety, żaden z nich nie będzie lotem bezpośrednio z Polski.

Tanimi liniami Wizzair dolecimy do Skopje z miast europejskich, m.in. z Brukseli, Paryża, Frankfurtu, Mediolanu, Eindhoven, Oslo, Sztokholmu, Malme, Göteborg. Oznacza to, że najpierw będziemy musieli dolecieć z Polski tanimi liniami do któregoś z powyższych miast.

Równie dobrym sposobem na dotarcie do Macedonii są loty do Salonik (Ryanair z Warszawy), z których do Macedonii (Skopje) kursują busy np. Simeonidis (www.simeonidistours.gr) za 20 EUR w jedną stronę / 30 EUR za kurs do + powrót (przejazd trwa 3,5-4h).

W powyższych przypadkach, całkowita cena jaką powinniśmy wydać na loty to 300-400 PLN.

Z Londynu i Basel dolecimy (Wizzair) do drugiego międzynarodowego lotniska, w Ohrid. Jest to jednak zazwyczaj droższa opcja.

Transport w Macedonii

Macedonia jest małym krajem, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemów z jej zwiedzeniem. Możemy poruszać się autokarami, koleją, czy popularnym tam autostopem. Możemy również tanio wynająć samochód. Nie ma lotów wewnątrz kraju.

Drogi i przepisy drogowe

W Macedonii uznawane jest polskie prawo jazdy (pod warunkiem pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Powyżej tego okresu należy mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli będziemy w Macedonii ponad 6 miesięcy, musimy wystąpić o wyrobienie macedońskiego prawa jazdy.

Jeżeli na teren Macedonii chcemy wjechać samochodem, który nie należy do nas, musimy posiadać notarialne poświadczenie w języku angielskim, uzyskane od właściciela pojazdu.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Busy i autokary w Macedonii

Po Macedonii kursują autokary. Są tanie, jednak niekoniecznie szybkie. Aby skorzystać z ich usług, należy udać się na dworzec autobusowy. Tam kupimy bilety i zapoznamy się z trasami. Niestety w bardzo wielu przypadkach napisy będą wyłącznie w cyrlicy.

Kolej w Macedonii

Kolej w Macedonii

Kolej w Macedonii.


Patrząc na małe rozmiary kraju, kolej w Macedonii jest dość rozbudowana (925km linii kolejowej). Główną stacją jest Skopie, skąd wyjeżdżają bodaj wszystkie pociągi. Kolej obsługuje narodowy przewoźnik - Makedonski Železnici. Na oficjalnej stronie internetowej (www.mztransportad.com.mk) nie ma niestety angielskiej wersji językowej.

Kolej połączona jest z Serbią i Grecją, a w przyszłości będzie połączona z Bułgarią.

Kolej w Macedonii - mapa

Kolej w Macedonii, przykładowe ceny:
Skopje - Bitola: 314 MKD / 502 MKD za bilet w dwie strony
Skopje - Kumanowo: 87,5 MKD / 140 MKD za bilet w dwie strony
Skopje - Tetowo: 119,5 MKD / 191 MKD za bilet w dwie strony
Skopje - Kicevo: 208 MKD / 333 MKD za bilet w dwie strony
Skopje - Veles: 112,5 MKD / 180 MKD za bilet w dwie strony
Skopje - Gawgelija: 277 MKD / 443 MKD za bilet w dwie strony
Veles - Kocani: 158,5 MKD / 254 MKD za bilet w dwie strony
Veles - Gawgelia: 208 MKD / 333 MKD za bilet w dwie strony
Veles - Bitola: 230,5 MKD / 369 MKD za bilet w dwie strony

Kuchnia macedońska

kuchnia macedońska

Dowiedz się więcej o kuchni Macedońskiej.


Kuchnia macedońska jest typową dla tego obszaru kuchnią bałkańską, z silnymi wpływami państw, których wpływy docierały na te tereny na przestrzeni setek lat: Włoch, Turcji, Grecji, Serbii czy Bułgarii.

Macedonia to przede wszystkim mięso, głównie baranina i jagnięcina, chociaż nie brakuje też drobiu i wołowiny. Uwielbiane przez Macedończyków (oraz mieszkańców innych, bałkańskich krajów) jest mięso grillowane. Tradycyjną, mięsną potrawą jest sarma - mięsne zawijasy, bardzo podobne do polskich gołąbków, czy musaki - mielone mięso przekładane warzywami i zapiekane. Szeroko uprawiane jest zboże, z którego powstają m.in. narodowe pity - chlebki, często wypełnione najróżniejszym farszem (wtedy chlebki nazywane sa burkami). Popularna jest pastrmajlija - to placek zakryty, podobnie jak pizza, nadzieniem.

W Macedonii uprawia się sporo warzyw. Najważniejszym jest papryka, powszechnie używana w kuchni macedońskiej. Typowo macedońskim wynalazkiem jest ajvar - sos paprykowy.

W kuchni bałkańskiej, a więc również i w Macedonii, bardzo ważne są sery. Znajdziemy ich tutaj wiele rodzajów, z czego najpopularniejszy jest znany w świecie kaszkaval.

Słodkości to jedna wielka inspiracja Turcją: zjemy tutaj przepyszną bakławę, chałwę, czy kadaif.

Macedonia - ciekawostki

ciekawostki o Macedonii

Macedonia Północna - ciekawostki


- Nad Skopje góruje niezwykły pomnik - na szczycie góry Wodno stoi Krzyż Milenijny - wybudowany w 2009 roku metalowy krzyż symbolizujący 2000 lat chrześcijaństwa. Krzyż ma 66 metrów wysokości i jest największym krzyżem na świecie
- aby nie obrazić Grecji, na forum międzynarodowym Macedonia znana była pod nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM - Former Yugoslav Republic of Macedonia).

Macedonia - przydatne linki

Przydatne strony o Macedonii

Dowiedz się więcej o Macedonii.


www.exploringmacedonia.com - oficjalna, turystyczna strona Macedonii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020


Tagi: Macedonia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ