Panama - przewodnik turystyczny
Plaża Bahia Azul, Panama. Foto: dronepicr, flickr.com
Panama jest wąskim krajem łączącym Amerykę Południową z Ameryką centralną i Północną. Większości kojarzy się z Kanałem Panamskim, natomiast mało komu kojarzy się z inwazją wojsk USA i bezprawnym dramatem, jaki zaserwowali Panamie Amerykanie. Podobnie jak pozostałe kraje regionu, Panama jest pięknym krajem po przejściach, w którym, dzięki pięknym plażom, można się zakochać.
PANAMA - SPIS TREŚCI
Panama - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 4,2 miliona |
---|---|
Stolica | Panama |
Strefa czasowa | UTC/GMT - 5 (12:00 w Polsce = 05:00 w Panamie) |
Waluta | Balboa panamska (PAB) 1 PAB = 3,88 PLN 1 EUR = 1,18 PAB 1 USD = 1 PAB (19.10.2020) |
Język | hiszpański |
Główne miasta | Panama, Colon, David, La Chorrera, Santiago, Changuinola, Penonome, Bugaba, Puerto Armuelles, Anton, Chepo, Chitre |
Hiszpanie odkryli Panamę w 1501 roku. Po wyzwoleniu spod jarzma Europejczyków w 1819 roku, Panama, dysponując dużą autonomią, weszła w skład Kolumbii. W 1855 roku na terenie Panamy ruszyła budowa Kanału Panamskiego - najważniejszej drogi wodnej świata. W 1889 roku upadła francuska firma, która budowała kanał, co spowodowało zainteresowanie Panamą ze strony USA. Amerykanie najpierw przekonali Panamę do ogłoszenia niepodległości (1903), a następnie wydzierżawili od niej teren budowanego kanału (oraz zapewnili sobie możliwość wybudowania baz wojskowych) i ukończyli go w roku 1914. Panama stała się republiką bananową sterowaną przez USA. W kraju pojawiały się ruchy antyamerykańskie, które żądały wycofania się USA z Panamy i pełnej niepodległości. Amerykanie wielokrotnie interweniowali zbrojnie w kraju i umieszczali na jego czele swoich agentów. Dopiero w 1999 roku Panama otrzymała od Amerykanów dostęp do Kanału Panamskiego.
Dzisiaj Panama jest krajem rozwijającym się i jedną z najstabilniejszych gospodarek Ameryki. To również raj podatkowy i drugie co do wielkości (po Szwajcarii) centrum bankowe na świecie.
Informacje praktyczne
- Przez całą długość kraju przebiega Droga Panamerykańska, dzięki czemu Panamę można przejechać w dość komfortowych warunkach
Wiza do Panamy
Wiza do Panamy nie jest wymagana.
Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Panamy, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 6 miesięcy. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, kwotę 500 USD w gotówce (wystarczy karta bankowa i wydruk ze stanem konta). Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości do 30 USD, płatne gotówką na lotnisku.
Znajomość języka angielskiego
W Panamie mówi się po hiszpańsku. Jest to bardzo podobny język do hiszpańskiego używanego w Hiszpanii. Największą różnicą jest to, że dużo Panamczyków mówi "h" zamiast "s" i w niektórych słowach pomija literę "d" na końcu. Znając język hiszpański nie będziesz mieć problemów ze zrozumieniem. W stolicy, Panama City mówi się trochę inaczej - w języku znajdziemy sporo słów zapożyczonych z języka angielskiego. Po angielsku mówi według oficjalnych statystyk 14% mieszkańców, co oznacza, że znalezienie osoby mówiącej po angielsku może być problematyczne. Na terenie Panamy występują lokalne społeczności, które mówią własnymi językami.
Gotówka i bankomaty
Mimo że Panama posiada własną walutę (jest nią balboa, nazwa na cześć założyciela pierwszej europejskiej kolonii w Panamie), to powszechnie używaną walutą jest amerykański dolar. Miej na uwadze, że w mniejszych sklepach i bazarach nikt nie będzie miał wydać Ci reszty z banknotu 50 lub 100 USD. Co więcej, ze względu na dużą ilość podrobionych banknotów na rynku tak wysokie banknoty mogą nie zostać przyjęte.
Bankomaty dostępne w miastach i mniejszych miejscowościach. Płatność kartą raczej wyłącznie w stolicy lub w sieciowych hotelach w innych miastach.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo w Panamie jest podobne jak w okolicznych państwach. Nie należy obnosić się z wartościowymi przedmiotami i zachować rozsądek. Niebezpieczna jest granica z Kolumbią - działają na niej przemytnicy oraz zorganizowane bandy zbrojne. Polskie MSZ oraz panamskie służby ostrzegają przed dzielnicami miasta Panama - Casco Viejo, Curundu, San Miguelito i Chorillo. Szczególną ostrożność należy zachować w mieście Colon, wskaźniki przestępczości są w nim najwyższe w kraju.
Jak dolecieć do Panamy
Promocja lotnicza do Panamy pojawia się dość często.
Dość często w świecie podróżniczym pojawiają się promocje na loty do Panamy. Polecam śledzić portale Fly4Free i inne. Jeżeli będziemy odwiedzać te serwisy, możemy trafić na loty z Europy za mniej niż 2000 PLN.
Transport w Panamie
Panamę możemy komfortowo przejechać autokarami, oraz, jeżeli mamy dużo gotówki i mało czasu, samolotami. Mimo że kiedyś istniała tutaj rozbudowana kolej, teraz funkcjonuje zaledwie jedna trasa.
Loty wewnątrz Panamy
Po Panamie latają dwaj przewoźnicy - AirPanama i Copa Airlines.
Po Panamie latają dwaj przewoźnicy - AirPanama (www.airpanama.com) i Copa Airlines (www.copaair.com). Przeloty nie należą do najtańszych - lot z Panama City do David kosztuje od 105 USD.
Drogi i przepisy drogowe
Przez cały kraj, od wschodu do zachodu przechodzi Droga Panamerykańska, przez co Panamę można komfortowo przejechać. Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg fatalny, a zwyczaje na drodze, zwłaszcza w tłocznych miejscach, odbiegają znacząco od tego, co znamy z Europy. W Panamie nie jest wymagane obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, przez co w razie wypadku ściągalność należności od sprawcy wypadku jest praktycznie zerowa.
Chociaż ciężko w to uwierzyć, Panama nie posiada połączenia drogowego z Kolumbią. Droga Panamerykańska kończy się w miejscowości Yaviza i dalszy jej odcinek zaczyna dalej o 100km, w miejscowości Turbo w Kolumbii. Jest to spowodowane między innymi tym, że po obu stronach granicy krajów znajdują się parki narodowe Aby dostać się z Panamy do Kolumbii, nasz samochód musi być przewieziony statkiem.
Busy i autokary w Panamie
Przejazdy autokarowe w Panamie.
Wzdłuż Panamy, po Drodze Panamerykańskiej poruszają się autokary dobrej jakości. Przejazdy są tanie (liczmy około 1 USD za 1 godzinę jazdy), a autokary odjeżdżają bardzo często. Do mniejszych miasteczek oddalonych od Drogi Panamerykańskiej dojedziemy chicken busami, czyli, podobnie jak w innych krajach regionu, starymi amerykańskimi autokarami szkolnymi. W każdym większym mieście znajduje się dworzec autokarowy.
Autobusy kursujące wewnątrz miast nazywane są Diablos Rojos, co można tłumaczyć jako Czerwone Diabły. Przejazd kosztuje kilkadziesiąt centów. W Panama City system biletowy sprowadza się do karty MetroBus, którą kupuje się za 2 USD i doładowuje gotówką. Koszt jednego przejazdu to 0,25 USD.
Nie da się dojechać tanio z lotniska do centrum Panama City. Koszt przejazdu to około 28 USD za taksówkę lub około 12 USD za osobę przy taksówce colectivo, czyli taksówki wspóldzielonej z innymi pasażerami.
W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.
Kolej w Panamie
Kolej panamska lata świetności ma już dawno za sobą. Kiedyś połączeń było wiele, a sama kolej była ważną gałęzią gospodarki, dzisiaj pociągi kursują jedynie na jednej trasie - wzdłuż Kanału Panamskiego, między miastem Panama, a Colon. Za przejazd odpowiada Panama Canal Railway Company (www.panarail.com). Trasa liczy niecałe 100 km, pociąg kursuje raz dziennie, od poniedziałku do piątku. Koszt przejazdu w jedną stronę to 25 USD (dzieci do lat 12 - 15 USD, dzieci poniżej dwóch lat bez opłat).
Panama - ciekawostki
Panama to kraj ze skomplikowaną historią.
- w Panamie znajduje się Kanał Panamski, który połączył Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. To jedna z najważniejszych dróg wodnych świata. Dla przykładu, utworzenie sztucznego kanału skróciło podróż drogą morską z San Francisco do Nowego Jorku o 14,5 tys. kilometrów
- Panama jest kolejny krajem tego regionu, który do ruiny doprowadziło USA. Po wycofaniu się Hiszpanów i ogłoszeniu niepodległości przez lokalne państwa, Panama była częścią Kolumbii. Już wtedy rozpoczęto proces budowy Kanału Panamskiego. Stany Zjednoczone zdawały sobie sprawę, że będzie to jeden z najważniejszych dróg wodnych świata, przez co, poprzez agenturę doprowadziła do odłączenia się Panamy od Kolumbii, przekazania koncesji na Kanał Panamski USA oraz do zgody na stacjonowanie w Panamie wojsk amerykańskich, przez co z czasem Panama stała się do facto nieoficjalną kolonią USA. Wszystko rozchodziło się o gigantyczne zyski na Kanale Panamskim, które w całości trafiały do USA. Pisząc w ogromnym skrócie, kilkadziesiąt lat później próbował zmienić to prezydent Panamy, co po latach zakończyło się umieszczeniem na stanowisku prezydenta agenta CIA, Manuela Noriegi. Z czasem ruszyło go sumienie i zaczął przeciwstawiać się kolonialnej polityce USA i spróbował usamodzielnić się, co spotkało się z natychmiastową reakcją USA - najpierw zorganizowała przeciw niemu zamachy stanu na terenie kraju, a gdy te się nie udały, USA dokonało inwazji na Panamę, która, poza pewnymi wyjątkami (m.in. Wielka Brytania) zostało potępione przez świat. Słownie
- w stolicy kraju, Panamie, mieszka prawie połowa mieszkańców kraju
- w Panamie znajdziemy 3 wygasłe wulkany
Panama - przydatne linki
Przydatne strony o Panamie.
www.visitpanama.com - oficjalna, turystyczna strona Panamy
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020