Panama - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się po Panamie

Panama

Plaża Bahia Azul, Panama. Foto: dronepicr, flickr.com


Panama jest wąskim krajem łączącym Amerykę Południową z Ameryką centralną i Północną. Większości kojarzy się z Kanałem Panamskim, natomiast mało komu kojarzy się z inwazją wojsk USA i bezprawnym dramatem, jaki zaserwowali Panamie Amerykanie. Podobnie jak pozostałe kraje regionu, Panama jest pięknym krajem po przejściach, w którym, dzięki pięknym plażom, można się zakochać.

INFORMACJE OGÓLNE

PANAMA (Republika Panamy)

Populacja

około 4 mln

Stolica

Panama

Strefa czasowa

UTC/GMT - 5
(12:00 w Polsce = 05:00 w Panamie)

Waluta

Balboa panamska (PAB)
1 PAB = 3,71 PLN
1 EUR = 1,15 PAB
1 USD = 0,99 PAB
(04.08.2018)

Język

hiszpański

Główne miasta

Panama, Colon, David, La Chorrera, Santiago, Changuinola, Penonome, Bugaba, Puerto Armuelles, Anton, Chepo, Chitre

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Panamie znajdziemy 3 wygasłe wulkany.


- Polskie MSZ ostrzega przed niebezpieczeństwem w Panamie. Podobnie jak inne kraje regionu, jest to dla turysty najbardziej niebezpieczny region na świecie - to tutaj dochodzi do największej ilości napadów na turystów. Za niebezpieczne uznaje się m.in. stare miasto w Panama City, a przede wszystkim, ze względu na szajki przemytnicze, pas graniczny z Kolumbią
- Przez całą długość kraju przebiega Droga Panamerykańska, dzięki czemu Panamę można przejechać w dość komfortowych warunkach

JAK DOLECIEĆ DO PANAMY

loty

Promocja lotnicza do Panamy pojawia się dość często.


Dość często w świecie podróżniczym pojawiają się promocje na loty do Panamy. Polecam śledzić portale Fly4Free i inne. Jeżeli  będziemy odwiedzać te serwisy, możemy trafić na loty z Europy za mniej niż 2000 PLN.

WIZA DO PANAMY

Wiza

Wiza do Panamy nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Panamy, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 6 miesięcy. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, kwotę 500 USD w gotówce (wystarczy karta bankowa i wydruk ze stanem konta). Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości do 30 USD, płatne gotówką na lotnisku.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Po Panamie można komfortowo podróżować


Panamę możemy komfortowo przejechać autokarami, oraz, jeżeli mamy dużo gotówki i mało czasu, samolotami. Mimo że kiedyś istniała tutaj rozbudowana kolej, teraz funkcjonuje zaledwie jedna trasa.

          Loty wewnątrz Panamy

Po Panamie latają dwaj przewoźnicy - AirPanama i Copa Airlines.


Po Panamie latają dwaj przewoźnicy - AirPanama (www.airpanama.com) i Copa Airlines (www.copaair.com). Przeloty nie należą do najtańszych - lot z Panama City do David kosztuje od 105 USD.

          Drogi

Stan dróg w Panamie jest bardzo niski.


Przez cały kraj, od wschodu do zachodu przechodzi Droga Panamerykańska, przez co Panamę można komfortowo przejechać. Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg fatalny, a zwyczaje na drodze, zwłaszcza w tłocznych miejscach, odbiegają znacząco od tego, co znamy z Europy. W Panamie nie jest wymagane obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, przez co w razie wypadku ściągalność należności od sprawcy wypadku jest praktycznie zerowa.

Chociaż ciężko w to uwierzyć, Panama nie posiada połączenia drogowego z Kolumbią. Droga Panamerykańska kończy się w miejscowości Yaviza i dalszy jej odcinek zaczyna dalej o 100km, w miejscowości Turbo w Kolumbii. Jest to spowodowane między innymi tym, że po obu stronach granicy krajów znajdują się parki narodowe Aby dostać się z Panamy do Kolumbii, nasz samochód musi być przewieziony statkiem.

          Autokary w Panamie

Przejazdy autokarowe w Panamie.


Wzdłuż Panamy, po Drodze Panamerykańskiej poruszają się autokary dobrej jakości. Przejazdy są tanie (liczmy około 1 USD za 1 godzinę jazdy), a autokary odjeżdżają bardzo często. Do mniejszych miasteczek oddalonych od Drogi Panamerykańskiej dojedziemy chicken busami, czyli, podobnie jak w innych krajach regionu, starymi amerykańskimi autokarami szkolnymi. W każdym większym mieście znajduje się dworzec autokarowy.

Autobusy kursujące wewnątrz miast nazywane są  Diablos Rojos, co można tłumaczyć jako Czerwone Diabły. Przejazd kosztuje kilkadziesiąt centów. W Panama City system biletowy sprowadza się do karty MetroBus, którą kupuje się za 2 USD i doładowuje gotówką. Koszt jednego przejazdu to 0,25 USD.

Nie da się dojechać tanio z lotniska do centrum Panama City. Koszt przejazdu to około 28 USD za taksówkę lub około 12 USD za osobę przy taksówce colectivo, czyli taksówki wspóldzielonej z innymi pasażerami.

W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

          Kolej w Panamie

Kolej

Kolej panamska lata świetności ma już dawno za sobą.


Kolej panamska lata świetności ma już dawno za sobą. Kiedyś połączeń było wiele, a sama kolej była ważną gałęzią gospodarki, dzisiaj pociągi kursują jedynie na jednej trasie - wzdłuż Kanału Panamskiego, między miastem Panama, a Colon. Za przejazd odpowiada  Panama Canal Railway Company (www.panarail.com). Trasa liczy niecałe 100 km, pociąg kursuje raz dziennie, od poniedziałku do piątku. Koszt przejazdu w jedną stronę to 25 USD (dzieci do lat 12 - 15 USD, dzieci poniżej dwóch lat bez opłat).

CIEKAWOSTKI

ciekawostki

Panama to kraj ze skomplikowaną historią.


- w Panamie znajduje się Kanał Panamski, który połączył Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. To jedna z najważniejszych dróg wodnych świata. Dla przykładu, utworzenie sztucznego kanału skróciło podróż drogą morską z San Francisco do Nowego Jorku o 14,5 tys. kilometrów
- Panama jest kolejny krajem tego regionu, który do ruiny doprowadziło USA. Po wycofaniu się Hiszpanów i ogłoszeniu niepodległości przez lokalne państwa, Panama była częścią Kolumbii. Już wtedy rozpoczęto proces budowy Kanału Panamskiego. Stany Zjednoczone zdawały sobie sprawę, że będzie to jeden z najważniejszych dróg wodnych świata, przez co, poprzez agenturę doprowadziła do odłączenia się Panamy od Kolumbii, przekazania koncesji na Kanał Panamski USA oraz do zgody na stacjonowanie w Panamie wojsk amerykańskich, przez co z czasem Panama stała się do facto nieoficjalną kolonią USA. Wszystko rozchodziło się o gigantyczne zyski na Kanale Panamskim, które w całości trafiały do USA. Pisząc w ogromnym skrócie, kilkadziesiąt lat później próbował zmienić to prezydent Panamy, co po latach zakończyło się umieszczeniem na stanowisku prezydenta agenta CIA, Manuela Noriegi. Z czasem ruszyło go sumienie i zaczął przeciwstawiać się kolonialnej polityce USA i spróbował usamodzielnić się, co spotkało się z natychmiastową reakcją USA - najpierw zorganizowała przeciw niemu zamachy stanu na terenie kraju, a gdy te się nie udały, USA dokonało inwazji na Panamę, która, poza pewnymi wyjątkami (m.in. Wielka Brytania) zostało potępione przez świat. Słownie
- w stolicy kraju, Panamie, mieszka prawie połowa mieszkańców kraju

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony

Przydatne strony o Panamie.


www.visitpanama.com - oficjalna, turystyczna strona Panamy

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Panama  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ