Salwador - przewodnik turystyczny

Salwador

Jedna z pięknych plaż Salwadoru. Foto: Ana_Cotta, flickr.com


Salwador jest najmniejszym, ale najgęściej zaludnionym krajem Ameryki Środkowej. Na powierzchni minimalnie większej od województwa zachodniopomorskiego mieszka ponad 6 milionów mieszkańców. Salwador jest krajem górzystym, który posiada dostęp do Oceanu Spokojnego, dzięki czemu słynie z pięknych plaż oraz dobrych miejscówek dla surferów.

Salwador - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 6,5 miliona
Stolica San Salvador
Strefa czasowa UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Salwadorze)
Waluta Dolar amerykański (USD)
1 USD = 3,88 PLN

(19.10.2020)
Język hiszpański
Główne miasta San Salvador, Santa Ana, Soyapango, San Miguel, Santa Tecla, Mejicanos, Apopa, Delgado, Ahuachapán, Ilopango

W dawnych czasach tereny dzisiejszego Salwadoru były w strefie wpływów cywilizacji Majów. W 1539 roku tereny zostały podbite przez Hiszpanów. Niepodległość została ogłoszona w 1821 roku. Od tego czasu, aż do 1992 roku sytuacja w kraju była dramatyczna - odbywały się pucze, miały miejsce wojny domowe, a rywalizujące ze sobą partie polityczne przejmowały władzę korzystając z pomocy państw sąsiedzkich. 16 stycznia 1992 roku konkurencyjne obozy podpisały porozumienia pokojowe, które zakończyły trwającą od lat wojnę domową. Salwador rozpoczął krok w stronę demokracji. Krok powolny i niezwykle chwiejny. Mimo poprawiającej się sytuacji Salwador wciąż należy do jednych z najbardzej niebezpiecznych dla turysty krajów na świecie.

Informacje praktyczne

- w Salwadorze odnotowywane są zarażenia wirusem ZIKA

- na salwadorskich plażach panują świetne warunki dla surferów - ze względu na fale gorzej jednak z osobami, które nie potrafią pływać

Wiza do Salwadoru

Wiza

Wiza do Salwadoru nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Salwadoru, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Przy wjeździe do kraju musimy, na życzenie służb granicznych pokazać bilet powrotny oraz kwotę 150 USD w gotówce na każdy dzień pobytu (wystarczy pokazanie karty bankowej). Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 30 USD, płatne gotówką na lotnisku lub doliczone do ceny biletu lotniczego. Przy opuszczaniu granicy drogą lądową obowiązuje opłata 3 USD.

Znajomość języka angielskiego

W Salwadorze mówi się po hiszpańsku, jednak spora część społeczeństwa, ze względu na wieloletnie zaangażowanie USA w sytuacje polityczną w kraju, zna język angielski.

Gotówka i bankomaty

Walutą Salwadoru jest dolar amerykański. 1 dolar dzieli się na 100 centów. Miej na uwadze, że banknotów 50 i 100 USD praktycznie nigdzie nie wymienisz, ponieważ są za wysokie! Na mieście, straganach i lokalnych bazarach nikt nie przyjmie od Ciebie tak dużego banknotu. Możesz płacić nimi za nocleg lub w eleganckich restauracjach, albo rozmienić go w banku. Podróżując do Salwadoru weź ze sobą tylko mniejsze banknoty. Bankomaty dostępne w miastach i miasteczkach, gorzej na prowincji. Bankomaty wypłacają przeważnie banknoty 50 i 100 USD.

Bezpieczeństwo

Państwa Ameryki Łacińskiej mają najwyższe wskaźniki przestępczości na świecie. Salwador jest w ogólnoświatowej czołówce. Państwo uchodzi za jeden z najniebezpieczniejszych krajów dla na świecie. Salwador ma trzecią najwyższą na świecie ilość zabójstw na sto tysięcy mieszkańców, wynoszącą 52 osoby. Na szczęście ofiarą zabójców praktycznie nigdy nie padają turyści, są to działania prowadzone między lokalnymi gangami, których istnienie należy do jednego z największych problemów Salwadoru. Zagrożeniem dla turysty są nie tylko kieszonkowcy - należy również uważać na taksówkarzy-oszustów, którzy mogą próbować wziąć od nas dużo więcej pieniędzy niż powinni.

Jak dolecieć do Salwadoru

loty

Rzadko kiedy pojawiają się promocje na loty do Salwadoru.


Salwador, podobnie jak inne państwa Centralnej Ameryki nie są popularnym kierunkiem z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - niecałe 1500 PLN za loty z Amsterdamu.

Transport w Salwadorze

Salwador oferuje w zasadzie jedynie podróż drogową.


Transport publiczny w Salwadorze jest rozwinięty zgodnie z zapotrzebowaniem kraju i jego powierzchnią. Nie ma lotów wewnątrz państwa. Kolej pasażerska istniała, ale w 2002 roku wszystkie przejazdy pasażerskie zostały zawieszone. Szans na ich reaktywacje nie ma w najbliższym czasie żadnych, z wyłączeniem kolei podmiejskiej z San Salvador do Apopa, którą uruchomiono w 2007 roku. Na horyzoncie pojawia się omawiana przez lata idea wybudowania Kolei Mezoamerykańskiej (Ferrocarril Mesoamericano), która zacznie się w Meksyku i poprzez Gwatemalę, Salwador, Honduras i Nikaraguę zakończy się w Panamie, jednak realizacja pomysłu wciąż jest melodią przyszłości i nie należy liczyć na jakiekolwiek zmiany aż do 2030 roku. Jedyny sposób na podróżowanie wewnątrz Salwadoru to autokar lub samochód. Z czego ze względu na bezpieczeństwo, najbardziej zalecany jest transport zaufaną taksówką.

Drogi i przepisy drogowe

Przez Salwador przebiega Droga Panamerykańska, przez co z zachodu na wschód kraju można podróżować w komfortowych warunkach. Aby poruszać się samodzielnie samochodem nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy - jeżeli w kraju będziemy mniej niż 90 dni, wystarczy polskie prawo jazdy.

Busy i autokary w Salwadorze

Większość autobusów w Salwadorze to stare, zdezelowane autokary.


Autokary to podstawowy i główny sposób poruszania się wewnątrz Salwadoru. Tak zwane "chicken bus", to stare amerykańskie autokary. Są bardzo tanie (kilka USD za najdłuższe trasy) i potrafią być wypchane do granic możliwości. Ciężko znaleźć jakiekolwiek rozkłady jazdy dlatego trzeba pytać miejscowych.

Ze stolicy, El Salvador, dojedziemy do wszystkich stolic państw Ameryki Środkowej. Do takich przejazdów możemy skorzystać z usług linii:
- Tica Bus (www.ticabus.com)
- Pullmantur (www.pullmantur.com)
- Platinum (www.platinumcentroamerica.com)
- Transporte Del Sol (www.transportedelsol.com)

W rozeznaniu się w przejazdach wewnątrz Salwadoru pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Zalecanym środkiem transportu są taksówki - większość hoteli i hosteli ma zaprzyjaźnione firmy i będzie w stanie przedstawić nam ich ofertę. Przykładowy przejazd z El Salvador do San Miguel lub na plażę El Cuco kosztuje około 35 USD.

Salwador - ciekawostki

Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Salwador.


- w XIX wieku Salwador, Honduras, Gwatemala, Kostaryka i Nikaragua, podczas ogłaszania niepodległości od Hiszpanii, wzorem Stanów Zjednoczonych, utworzyły wspólne państwo - Federację Ameryki Środkowej. Twór istniał w latach 1823 - 1840, poczym rozpadł się z powodu zbyt dużych różnic religijnych oraz klasowych. Czasem podnosi się jeszcze temat zjednoczenia, jednak jego realizacja nie wydaje się zbyt prawdopodobna
- zjednoczenie wydaje się niemożliwe między innymi z powodu wojny futbolowej - był to krótkotrwały konflikt między Salwadorem a Hondurasem. Kraje nie darzą się sympatią i mają wobec siebie sporo różnych pretensji, przez co 15 czerwca 1969 roku po przegranym przez Honduras meczu z Salwadorem (eliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej) między krajami wybuchła wojna. Mimo nacisków państw sąsiadujących, które wymusiły na Hondurasie i Salwadorze zawieszenie broni (po 4 dniach, w których zginęło około 2000 osób), traktat pokojowy między krajami został podpisany dopiero 30 października 1980
- W Salwadorze znajdują się aktywne wulkany

Salwador - przydatne linki

Przydatne strony o Salwadorze.


www.elsalvador.travel - oficjalna, turystyczna strona Salwadoru

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020


Tagi: Salwador  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ