Salwador - przewodnik turystyczny

Salwador

Jedna z pięknych plaż Salwadoru. Foto: Ana_Cotta, flickr.com


Salwador jest najmniejszym, ale najgęściej zaludnionym krajem Ameryki Środkowej. Na powierzchni minimalnie większej od województwa zachodniopomorskiego mieszka ponad 6 milionów mieszkańców. Salwador jest krajem górzystym, który posiada dostęp do Oceanu Spokojnego, dzięki czemu słynie z pięknych plaż oraz dobrych miejscówek dla surferów.

INFORMACJE OGÓLNE

SALWADOR (Republika Salwadoru, El Salvador)

Populacja

około 6,5 mln

Stolica

San Salvador

Strefa czasowa

UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Salwadorze)

Waluta

Dolar amerykański (USD)
1 USD = 3,68 PLN
1 EUR = 1,16 USD
(02.08.2018)

Język

hiszpański

Główne miasta

San Salvador, Santa Ana, Soyapango, San Miguel, Santa Tecla, Mejicanos, Apopa, Delgado, Ahuachapán, Ilopango

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Salwadorze znajdują się aktywne wulkany


- w Salwadorze odnotowywane są zarażenia wirusem ZIKA
- na salwadorskich plażach panują świetne warunki dla surferów - ze względu na fale gorzej jednak z osobami, które nie potrafią pływać
-
podobnie jak reszta krajów Środkowej Ameryki, Salwador uchodzi za jeden z najniebezpieczniejszych krajów dla turysty. Statystycznie najwięcej napadów na turystów trafia się w krajach tego regionu

JAK DOLECIEĆ DO SALWADORU

loty

Rzadko kiedy pojawiają się promocje na loty do Salwadoru.


Salwador, podobnie jak inne państwa Centralnej Ameryki nie są popularnym kierunkiem z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - niecałe 1500 PLN za loty z Amsterdamu.

WIZA DO SALWADORU

Wiza

Wiza do Salwadoru nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Salwadoru, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Przy wjeździe do kraju musimy, na życzenie służb granicznych pokazać bilet powrotny oraz kwotę 150 USD w gotówce na każdy dzień pobytu (wystarczy pokazanie karty bankowej). Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 30 USD, płatne gotówką na lotnisku lub doliczone do ceny biletu lotniczego. Przy opuszczaniu granicy drogą lądową obowiązuje opłata 3 USD.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Salwador oferuje w zasadzie jedynie podróż drogową.


Transport publiczny w Salwadorze jest rozwinięty zgodnie z zapotrzebowaniem kraju i jego powierzchnią. Nie ma lotów wewnątrz państwa. Kolej pasażerska istniała, ale w 2002 roku wszystkie przejazdy pasażerskie zostały zawieszone. Szans na ich reaktywacje nie ma w najbliższym czasie żadnych. Na horyzoncie pojawia się omawiana przez lata idea wybudowania Kolei Mezoamerykańskiej (Ferrocarril Mesoamericano), która zacznie się w Meksyku i poprzez Gwatemalę, Salwador, Honduras i Nikaraguę zakończy się w Panamie, jednak realizacja pomysłu wciąż nie może wyjść poza etap planowania. Jedyny sposób na podróżowanie wewnątrz Salwadoru to autokar lub samochód. Z czego ze względu na bezpieczeństwo, najbardziej zalecany jest transport taksówką.

               Drogi w Salwadorze

Drogi w Salwadorze są w przeciętnym stanie.


Przez Salwador przebiega Droga Panamerykańska, przez co z zachodu na wschód kraju można podróżować w komfortowych warunkach. Aby poruszać się samodzielnie samochodem nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy - jeżeli w kraju będziemy mniej niż 90 dni, wystarczy polskie prawo jazdy.

               Autokary w Salwadorze

Większość autobusów w Salwadorze to stare, zdezelowane autokary.


Autokary to podstawowy i główny sposób poruszania się wewnątrz Salwadoru. Tak zwane "chicken bus", to stare amerykańskie autokary. Są bardzo tanie (kilka USD za najdłuższe trasy) i potrafią być wypchane do granic możliwości. Ciężko znaleźć jakiekolwiek rozkłady jazdy dlatego trzeba pytać miejscowych.

Ze stolicy, El Salvador, dojedziemy do wszystkich stolic państw Ameryki Środkowej. Do takich przejazdów możemy skorzystać z usług linii:
- Tica Bus (www.ticabus.com)
- Pullmantur (www.pullmantur.com)
- Platinum (www.platinumcentroamerica.com)
- Transporte Del Sol (www.transportedelsol.com)

W rozeznaniu się w przejazdach wewnątrz Salwadoru pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Zalecanym środkiem transportu są taksówki - większość hoteli i hosteli ma zaprzyjaźnione firmy i będzie w stanie przedstawić nam ich ofertę. Przykładowy przejazd z El Salvador do San Miguel lub na plażę El Cuco kosztuje około 35 USD.

CIEKAWOSTKI

Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Salwador.


- w XIX wieku Salwador, Honduras, Gwatemala, Kostaryka i Nikaragua, podczas ogłaszania niepodległości od Hiszpanii, wzorem Stanów Zjednoczonych, utworzyły wspólne państwo - Federację Ameryki Środkowej. Twór istniał w latach 1823 - 1840, poczym rozpadł się z powodu zbyt dużych różnic religijnych oraz klasowych. Czasem podnosi się jeszcze temat zjednoczenia, jednak jego realizacja nie wydaje się zbyt prawdopodobna
- zjednoczenie wydaje się niemożliwe między innymi z powodu wojny futbolowej - był to krótkotrwały konflikt między Salwadorem a Hondurasem. Kraje nie darzą się sympatią i mają wobec siebie sporo różnych pretensji, przez co 15 czerwca 1969 roku po przegranym przez Honduras meczu z Salwadorem (eliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej) między krajami wybuchła wojna. Mimo nacisków państw sąsiadujących, które wymusiły na Hondurasie i Salwadorze zawieszenie broni (po 4 dniach, w których zginęło około 2000 osób), traktat pokojowy między krajami został podpisany dopiero 30 października 1980

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Salwadorze.


www.elsalvador.travel - oficjalna, turystyczna strona Salwadoru

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Salwador  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ