Free Walking Tour czyli darmowe piesze wycieczki!

 Kamila Dudzińska   |   11.09.2013   |   21:32   |   TanieZwiedzanie.com > Publicystyka
Free Walking Tour

Free Walking Tour.


Free Walking Tour czyli darmowe piesze wycieczki po mieście to trend który przywędrował do Polski z Europy Zachodniej. Na bezpłatne zwiedzanie miasta wybierzemy się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu  i wielu innych miastach. Idea, która powstała w Berlinie w 2004 roku, rozprzestrzeniła się już na ponad 40 miast.

Zwiedzanie obcego miasta zawsze wiąże się z pewnym przygotowaniem, czy to zaopatrzeniem się w specjalistyczne przewodniki, mapy ulotki czy też z wcześniejszym „przeczytaniem i przeanalizowaniem informacji”.  Można też pokusić się o skorzystanie
z audioprzewodników czy na bieżąco czytać info z wyświetlacza telefonu. Nie da się jednak ukryć, iż zwiedzanie miasta z osobą która je zna i jest w stanie przedstawić nam je w ciekawej formie jest o wiele przyjemniejsze. Niestety, koszty wycieczek z przewodnikiem nie należą do najniższych, a często ich program jest bardzo sztywny. W efekcie płacimy dość duże pieniądze i zwiedzamy „topowe” atrakcje czyli najczęściej kościoły, katedry i.. kościoły.

Alternatywą dla zorganizowanych wycieczek są Free Walking Tour czyli wycieczki z wolontariuszami, którzy bezpłatnie oprowadzą nas po mieście. Idea jest prosta – osoby chętne na wycieczkę spotykają się w wyznaczonym miejscu o konkretnej godzinie. Najczęściej jest to przed ratuszem na starym rynku lub w innym charakterystycznym i łatwo dostępnym (dla turystów miejscu).  Nie ma żadnych rezerwacji, a na spotkanie może przyjść każdy. Za oprowadzanie nie płacimy nic, ale jeżeli spodobało nam się  i potrafimy docenić fakt, że ktoś poświęcił swój wolny czas aby pokazać nam swoje miasto to możemy nagrodzić go napiwkiem. Wycieczki trwają od zazwyczaj około 2 godziny i obejmują najważniejsze miejsca w mieście. Przewodnikami są zazwyczaj młodzi ludzie, często studenci, posiadający uprawnienia (licencję) przewodnika. 

Tu może narodzić się pytanie czemu ktoś posiadający licencję przewodnika, wykształcenie turystyczne, uprawnienie i pasję decyduje się na darmowe oprowadzanie. Przecież pracując jako licencjonowany przewodnik może zarobić znacznie więcej, a żeby „zarobić” z napiwków to trzeba być zupełnie zwariowanym i naprawdę dobrym. W idei Free Walking Tour nie chodzi jednak o zarabianie pieniędzy, choć te zawsze się przydadzą.

 Jako osoba, która także oprowadzała turystów odpowiem tak. Dla wielu osób jest to możliwość zdobycia doświadczenia w oprowadzaniu grup turystycznych, podszkolenia języka i przede wszystkim zdobycia wiedzy i nie mówię tylko o tej książkowej, która się prezentuje ale wiedzy o tym co chcą zobaczyć turyści, co im się podoba, czego oczekują. Przewodnikami są najczęściej osoby, które dużo podróżują. Wiedzą oni ile czasu wymaga przygotowanie do wyprawy i o ile łatwiej jest gdy ktoś miejscowy nam pomoże, da kilka porad gdzie warto iść, co warto robić, a które miejsca warto omijać. Przewodniki kosztują, a często pisane są w taki sposób aby zachęcić do odwiedzenia prezentowanych miejsc i tym samym do wydania jak największej ilości pieniędzy. Nieraz zapewne zetknęliście się z opisem atrakcji, która miała być fantastyczna, a okazała się po prostu lipna. Przewodnik  Free Walking Tour nie ma interesu w namawianiu Was do odwiedzania takich miejsc, jego zadanie to ukazania miasta w taki sposób aby urzekło turystów, aby dobrze bawili się podczas spotkania i aby chcieli do niego wrócić.

O ile na Zachodzie we Free Walking Tour przewodnikiem może być każdy kto kocha dane miasto i chce podzielić się swoja wiedzą o nim, o tyle w Polsce prawo jest bezlitosne – trzeba mieć licencję. Dzięki temu wiesz, że osoby oprowadzające mają odpowiednie kwalifikacje, ale to nie znaczy, że będą uczyć Cie historii. We Free Walking Tour to turyści decydują co chcą zobaczyć.

W Warszawie na bezpłatne wycieczki można wybrać się codziennie – miejsce spotkania – Kolumna Zygmunta, godzina 12.00, w planie – stare miasto. Ponadto są też wycieczki tematyczne – „Komunistyczna Warszawa” czy „Żydowska Warszawa”.

W wielu Europejskich metropoliach standardem są wycieczki w wielu językach, nie tylko w angielskim ale tez w hiszpańskim, niemieckim czy francuskim. Bezpłatnie zwiedzimy stolice: Berlin, Dublin, Londyn, Lizbonę, Edynburg czy nawet mniejsze miasta jak chorwacki Zadar, niemieckie Monachium, czy hiszpańską Sevillę.

Jeżeli spodobała Wam się idea to warto zaryzykować i wziąć udział w takiej imprezie. Do stracenia nie macie nic, a do zyskania bardzo wiele. 

Lista miast: http://www.priceoftravel.com/1835/list-of-free-walking-tours-around-the-world/

Autor: Kamila Dudzińska


Tagi: zwiedzanie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ