Darmowe atrakcje Lizbona

Panorama Lizbony

Lizbona - sprawdź darmowe atrakcje w Lizbonie


Lizbona, stolica Portugalii słynie z wąskich uliczek, po których jeżdżą tramwaje, melancholijnej muzyki fado, bogactwa kolorów i najdłuższego mostu w Europie, który na cześć wielkiego podróżnika został nazwano imieniem Vasco da Gamy. Czy warto się tam wybrać? Oczywiście! A co warto zobaczyć? Przede wszystkim kilka wspaniałych miejsc za wizytę w których nie zapłacimy ani jednego euro.

Belem

Belem jest jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie dzielnic Lizbony. Położona na obrzeżach miasta, około 6 kilometrów od centrum. Znajduje się tu wiele atrakcji i zabytków m. In: Klasztor Hierominitów, Pałac Prezydencki, Muzeum Powozów, Wieża Belem, Pomnik Odkrywców oraz wspaniałe ogrody. Belem posiada również niejedno darmowe muzeum, które opisujemy poniżej. Wyjątkowo piękna jest architektura tego miejsca – posadzki, fontanny, aleje. Ponadto to właśnie tu produkuje się najsłynniejsze ciasteczka w Portugali – Pasteis de Nata (Pasteis de Belem).  Wypiek ciasteczek związany jest z zakonem Hierominitów, a początki produkcji datuje się na 1837 rok. Dzisiaj tych pyszności możemy spróbować w Casa Pastéis de Belém. Znana cukiernia znajduje się niedaleko kościoła Hierominitów i pomimo kryzysu świetnie prosperuje, aby znaleźć stolik trzeba poczekać w długiej kolejce. Aby się dostać do Belem możemy wybrać tramwaj nr 15 lub pojechać autobusami (714, 729, 743)

Klasztor Hierominitów

Klasztor Hierominitów to jeden z najcenniejszych zabytków w całej Portugalii. Jego początki datuje się na XVI wiek, kiedy to król Manuel I Szczęśliwy rządził Portugalią. Nic więc dziwnego, że budynek uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, który charakteryzuje się licznymi dekoracjami oraz mauretańską ornamentyką. W 1501 roku król nakazał budowę klasztoru w miejsce dawnej kaplicy Ermida do Restelo. Gest ten miał być wyrazem dziękczynienia dla Vasco da Gamy, za szczęśliwa podróż do Indii. Blisko do połowy XX wieku klasztor był pod opieką zakonu Hierominitów, a w 1983 roku został wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Elektryczności

Muzeum Elektryczności w Lizbonie jest muzeum, które możemy zwiedzić całkowicie za darmo. Znajduje się na w dużym postindustrialnym budynku nad rzeką, który pierwotnie był elektrownią (1900), a dziś pokazuje rozwój elektryczności i jej efekty. Muzeum mieści się na obrzeżach Belem, na Avenida de Brasilia i czynne jest od wtorku do soboty.

Przeczytaj także: Lizbona - przewodnik turystyczny

Muzeum Berrado

Drugim bezpłatnym muzeum w Belem jest Berrado znajdujące się na Praça do Império -  w Belem Cultural Center (naprzeciwko klasztoru Hierominitów). W muzeum prezentowane są prace takich artystów jak Salvador Dali, Andy Warhol (Portret Judy Garland), Pablo Picasso czy Joan Miró. Kolekcje obejmują około 250 dzieł – fotografii, obrazów, rzeźb i instalacji.

Park Edwarda VII

ogromny (26 ha) park znajdujący się w północnej części miasta oferuje nie tylko możliwość wypoczynku wśród zieleni, ale także piękne widoki (znajduje się na wzgórzu). Nazwa parku została nadana na cześć Brytyjskiego króla Edwarda VII, który przybył do Lizbony na początku wieku, w celu polepszenia relacji między państwami. Na terenie parku znajduje się 2 palmiarnie, staw i pawilon sportowy – zadedykowany Carlosowi Lopezowi, portugalskiemu lekkoatlecie, który wygrał maraton podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles. W parku Edwarda VII często odbywają się także wystawy i koncerty.

Katedra Lizbońska – Katedra Se’

Katedra Lizbońska została zbudowana przełomie  w XII-go i XIII-go wieku i upamiętnia wyzwolenia miasta od Maurów. Jest to zarazem najstarszy kościół w Lizbonie. Budynek zbudowany w stylu romańskim posiada charakterystyczne ogromne rozetowe okna i dwie wieżyczki. Wnętrze świątyni możemy zwiedzać bezpłatnie, natomiast wizyta w skarbcu to koszt 2 EUR dla osoby dorosłej i 1 EUR dla dziecka.

Fiera da Ladra

Fiera da Ladra to targ staroci, zwany także targiem złodziei. Odbywający się w każdy wtorek i sobotę przy ulicy Campo de Santa Clara. I choć dawniej w miejscu tym handlowano rzeczami, których pochodzenie nie było do końca jasne, to dziś wszystko odbywa się legalnie, a bynajmniej tak zapewniają władze (i niektóre przewodniki).

Przeczytaj także: Portugalia - przewodnik turystyczny

Pomiędzy kramami można spacerować od rana do popołudnia/wieczora w każdy wtorek i sobotę. Przy czym jeżeli zależy nam na bardziej tradycyjnym poznaniu tego miejsca to powinniśmy udać się we wtorek. Sobota jest znacznie bardziej „turystyczna”. Targ ma miejsce na obrzeżach Alfamy, najstarszej dzielnicy Lizbony.

Alfama

Alfama to najstarsza dzielnica miasta i konieczny must–go dla turystów. Ze względu na swoje wyżynne położenie, Alfama przetrwała trzęsienie ziemi z 1755-go roku niemal w nienaruszonym stanie, a dziś jest ikona Portugalii. Wąskie i strome uliczki, kolorowe kamienice, małe kawiarenki tak w kilku słowach można opisać „ojczyznę fado” – portugalskiej melancholijnej muzyki. Narodził się on w XIX wiku w portowych, biednych dzielnicach Portugalii – Alfamie i Mourarii. Od 27-go stycznia fado, jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Co warto odwiedzić w Alfamie? Zamek Św. Jerzego, Muzeum Fado i Militarne oraz dwa punkty widokowe - Miradouro de Graça i Miradouro de Nossa Senhora do Monte. Ciekawym sposobem na zwiedzanie dzielnicy jest zakup jednodniowego biletu i poruszanie się tramwajem nr 28, którego trasa przebiega w bliskiej odległości najważniejszych zabytków.

Estrela Park

Piękny park pełen egzotycznych roślin to doskonałe miejsce na wypoczynek. Po środku ogrodu znajduje się małe jeziorko i kawiarenka. W parku znajduje się też w plac zabaw dla dzieci oraz  liczne rzeźby. Znajduje się on w sąsiedztwie Bazyliki, na Largo da Estrela. Można tam dojechać tramwajem nr 25 lub nr 28.

Sanktuarium Chrystusa Króla

Ten monumentalny pomnik wzorowany był na pomniku z Rio de Janeiro.  Ustawiony w 1959 roku  pobliżu rzeki Tag jako dziękczynienie za niewielkie zniszczenia podczas II-ej Wojny Światowej. Pomnik Cristo Rei ma 28 metrów wysokości, a zwiedzanie sanktuarium jest bezpłatne. W okolicy znajduje się most 25-go kwietnia, który ze  względu na rozmiar, kolor i konstrukcję porównywany jest z mostem Golden Gate.

Poza wymienionymi atrakcjami można także odwiedzić kościół Św. Rocha (bezpłatnie), Pałac Ajuda (dni wolne od pracy i niedziele do 14.00) czy lizbońskie plaże. Dla smakoszy wina polecam ViniPortugal na Terreiro do Paço square, gdzie za 2€ można dokonać degustacji kilku win. Na imprezę najlepiej wybrać się do Bairro Alto ;)

Autor: Kamila Dudzińska


Tagi: Lizbona   Portugalia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ