Darmowe atrakcje Helsinki

Panorama Helsinek

Panorama Helsinek. Foto: Miguel Virkkunen Carvalho, flickr.com, CC BY-SA 2.0


Miasto położone na ponad trzystu wyspach zaskakuje nie tylko pięknem przyrody ale i bogactwem kultury. Liczne zabytki są przykładem przenikania się wpływów rosyjskich ze skandynawskimi. Najdalej na północ wysunięta stolica w kontynentalnej Europie, jest jednak rzadko odwiedzana w celach turystycznych. Ceny takiego wyjazdu wydają się być (dla osób spoza Skandynawii) ogromne. A szkoda, bo Helsinki to piękne miasto, które warto zobaczyć. I choć w wielu miejscach ceny wstępów do niskich nie należą, można tak zaplanować podróż, aby zobaczyć „perełki” nie płacąc przy tym ani grosza.

Esplanade

Esplanade to nazwa dwóch ulic rozdzielonych zielenią. Po obu stronach znajdują się monumentalne kamienice, prestiżowe hotele, restauracje  i kawiarnie, z których najsłynniejsza to Kappeli. W ciepłe dni ciężko znaleźć tu wolne miejsce.

Przeczytaj także: Helsinki - przewodnik turystyczny

Rzesze turystów i studentów wypoczywają na trawniku, korzystając przy tym z darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu (sieć: helsinki kaupungin). Ulice Etalaespanadi i Pohjoisesplanadi biegną od Erottaje Squre do Kauppatori.

Kauppatori

Nazwa z fińskiego oznacza „targ rybny". Plac Targowy ma dość nietypowe położenie, bowiem znajduje się w okolicy przystani z których można popłynąć na okoliczne wyspy a także do Szwecji czy Estonii. Ukształtowany został w XVIII wieku i do dzisiaj funkcjonuje. Można tu kupić tańsze jedzenie oraz pamiątki i wyroby rękodzielnicze. Dla osób poszukujących czegoś oryginalnego – kotlety z renifera. Wokół placu znajdują się liczne atrakcje m. In.: Pałacem Prezydenckim, Kamieniem Carowej, Havis Amanda pomnik z posagiem syreny i Sobór Uspieński. Stąd można wykonać dobre ujęcia tej pięknej cerkwi.

Sobór Uspieński

Katedra zaprojektowana według projektu Aleksieja Gornostajewa w II- iej połowie XIX-go wieku. Jest idealnym przykładem wpływów rosyjskich w Finlandii i główną świątynią Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach. Znajduje się na wzgórzu na Wyspie Katajanoka. Charakterystycznym elementami budowli jest 13 złotych kopuł symbolizujących 12-tu apostołów i Jezusa. Wstęp do katedry jest darmowy. Wnętrze świątyni można zobaczyć w określonych godzinach: od 9.30 – 16.00 od poniedziałku do soboty i od 12.00 -15.00 w niedzielę (latem) oraz od 9.30-16.00 od wtorku do piątku, od 9.30 – 14.00 w sobotę i od 12.00-15.00 w niedzielę (zimą). Warto chociaż na chwilkę zajrzeć do środka, bowiem znajduje się tam zbiór pięknych ikon i 7 dzwonów, w tym  jeden będący darem mieszkańców Moskwy.

Suomenlinna

Zwana Twierdzą Finlandii to jedna z największych fortec morskich na świecie. Została zbudowana przez Szwedów, w celu obrony przed Rosją (XVIII wiek). Zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1991-go roku. Dzisiaj znajdują się tam kawiarnie, sklepy, kościół, kilka muzeów i pozostałości po bunkrach, a sama wyspa stanowi  duży teren rekreacyjny dla mieszkańców stolicy. Moim zdaniem największą atrakcją są schrony przypominające „domki Hobbitów”.  * Na wyspę można się dostać tramwajem wodnym (cena biletu normalnego w dwie strony to ok. 5,5€) lub promem z Kauppatori (cena biletu normalnego w dwie strony to ok. 4€).

Kościół w Skale czyli Temppelauikio

Powstał w latach 1968-1969 według projektu braci Timo i Tuomo Suomalainenów. W wyniku konkursu architekci uzyskali możliwość stworzenia kościoła w skale, który później stał się jednym z najważniejszych budowli architektonicznych w stolicy.

Przeczytaj także: Finlandia - przewodnik turystyczny

Budynek ma doskonałą akustykę i dlatego często organizowane są tu koncerty muzyki klasycznej. Ponad skałami wznosi się miedziana kopuła i szklane ściany. Warto tam się wybrać po zmroku, gdyż wówczas miejsce to wygląda najpiękniej. Temppelaukio usytuowany  w dzielnicy Töölö przy ulicy Lutherinkatu 3.

Tuomikirrko

Najchętniej powielany na widokówkach symbol Helsinek i miejsce spotkań fińskiej młodzieży. Śnieżnobiały, monumentalny budynek, znajduje się na Placu Senackim, a prowadzą do niego równie monumentalne schody. Katedra Luterańska została zaprojektowany w XIX wieku przez niemieckiego architekta Carla Ludwiga Engela. Dla zwiedzających dostępna od poniedziałku do soboty od 9.00-18.00.

Park Sibeliusa

Park poświęcony wybitnemu fińskiemu kompozytorowi jest wprost uwielbiany przez japońskich turystów. Przybywają oni tłumnie aby sfotografować olbrzymi pomnik Passio Musicae stworzone prze Eilę Hiltunen. Dzieło te waży ponad 24 tony i przypomina ogromne, abstrakcyjne organy. Rzeźbiarka pracowała nad nim 6 lat i sama spawała stalowe rury, za co zapłaciła ciężką chorobą płuc. Poza pomnikiem znajduje się u także jedno z wielu malowniczych jeziorek, wokół którego spotkamy wielu miłośników joggingu.

Jeżeli starczy nam czasu i chcielibyśmy zobaczyć inne ciekawe zabytki w Helsinkach to polecam „zwiedzenie” Dworca Głównego - budynek ten należy do jednych z najciekawszych (architektonicznie) w stolicy. Jeżeli nasz pobyt przypada na koniec tygodnia to możemy wybrać się do Narodowego Muzeum Finlandii (każdy piątek od 17.00).

Autor: Kamila Dudzińska


Tagi: Helsinki   Finladnia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ