Darmowe atrakcje Budapeszt
Budapeszt jest naprawdę urzekający. Na zdjęciu most łańcuchowy, a w tle budynek Parlamentu.
Naddunajska metropolia przyciąga jak magnes! Bogactwo zabytków, atrakcji turystycznych, parków oraz wielkie kompleksy balneologiczne sprawiają, że co roku stolicę Węgier odwiedza ponad 2 miliony turystów. Nie ma się jednak co dziwić, bowiem Budapeszt to idealna destynacja dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać i niekoniecznie dysponują wielkim budżetem. Po pierwsze ze względu na rywalizację pomiędzy Ryanairem i Wizzarem, bilety lotnicze można zakupić już od ok. 70zł, a po drugie miasto oferuje tak wiele darmowych atrakcji, że nie sposób opisać ich wszystkich. W niniejszym artykule skupiłam się na tych, które zdaniem moich znajomych były dla nich najciekawsze.
DARMOWE ATRAKCJE BUDAPESZTU - SPIS TREŚCI
Wzgórze Gellérta (Gellérthegy)
Wpisane na listę światowego Dziedzictwa UNESCO dolomitowe wzniesienie stanowi charakterystyczny punkt panoramy miasta. W średniowieczu wierzono, że na wzgórzu organizowane są zgromadzenia czarownic. W celu ich nawrócenia wybrał się tam biskup Gellert, który został zamordowany przez pogan. Według legendy spuszczono go w drewnianej beczce ze wzgórza. Dla upamiętnia poświęcenia biskupa ustawiono tu pomnik Gellerta trzymającego krzyż, z kolistą kolumnadą. Ten monumentalny posąg znajduje się w połowie wzniesienia, a spod jego podstawy wypływa źródło tworzące 40-metrowy wodospad. Na południowo-wschodnim krańcu Wzgórza znajduje się Pomnik Wolności (Szabadság-szobor) wzniesiony po drugiej wojnie światowej. Przedstawia on kobietę trzymającą gałązkę palmową - symbol pokoju. Droga na wzgórze Gellerta wiedzie alejkami i schodkami i nie jest zbyt stroma. Warto potrudzić się więc, aby wejść na szczyt. W nocy gdy miasto jest pięknie oświetlone, widok ze Wzgórza jest doskonałym wrażeniem estetycznym, natomiast w dzień ułatwia nabranie orientacji - dokładnie widać Budę i Peszt, mosty na Dunaju oraz kopuły kościołów, strzeliste wieże i inne charakterystyczne budowle. Zdaniem wielu osób jest to doskonałe miejsce na rozpoczęcie zwiedzania.
Baszta Rybacka (Halászbástya)
Urokliwy punkt widokowy i jeden z symboli Budapesztu. Pochodzenie nazwy nie jest jednoznacznie określone. Zdaniem jednych historyków wywodzi się ona od cechu rybaków, którzy niegdyś tu mieszkali, zdaniem drugich od obiektu targowego. Pierwotnie fortyfikacje obronne zbudowane były w XIV wieku, z kamienia i czerwonej cegły – tak jak większość średniowiecznych budowli. Dzisiejszy bajkowy wizerunek – białe mury, strzeliste wieżyczki, krużganki przypominające bardziej zamek z filmów Disneya niźli budowlę obronną - jest dziełem węgierskiego architekta Frigyesa Schuleka. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W sezonie letnim (od 16 marca do 15 października) wstęp na górne piętro jest płatny – 1000 forintów (ok. 12,50 PLN - cena w 2020 roku), w pozostałą część roku można zwiedzać bezpłatnie. Z baszty rybackiej rozpościera się piękny widok na Dunaj oraz na leżący naprzeciwko budynek Parlamentu.
Przeczytaj także: Budapeszt - pomysł na wyjazd
Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd)
Prawdziwy techniczny majstersztyk i pierwszy most jaki połączył oddzielne niegdyś miasta - Budę i Peszt. Wzniesiony w latach 1839 – 1849 według pomysłu Istvána Széchenyi’ego. Niestety został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej i zrekonstruowano go jako jedną z pierwszych budowli w stolicy, zaraz po zakończeniu wojny. Ponownie oddany do użytku dokładnie w dniu setnej rocznicy otwarcia w 1949. Mostu strzegą wielkie kamienne lwy leżące na postumentach na obu końcach. Długi na 380 m, pięknie iluminowany w nocy, dostępny jest dla ruchu pieszego (wąskie chodniki po obu stronach). Stanowi doskonały punkt widokowy.
Plac św. Trójcy (Szentháromság tér)
Jeden z najpiękniejszych placów starego miasta stolicy. Nazwa pochodzi od stojącej na nim kolumny zbudowanej w podziękowaniu Bogu za zakończenie się epidemii dżumy pod koniec XVIII wieku. Barokowa Kolumna Morowa jest powojenną rekonstrukcją dawnego pomnika i przedstawia świętych Rocha, Krzysztofa i Sebastiana, którzy chronili Budę w czasie szalejącej w niej choroby. W okolicy placu warto spędzić nieco więcej czasu. Dookoła znajdują się piękne kamienice, biały barokowy budynek dawnego Ratusza, gmach Ministerstwa Finansów, archiwum historyczne, kościół Św. Macieja (miejsce koronacji władców węgierskich) oraz pomnik Św. Stefana, pierwszego króla Węgier.
Zamek Królewski (Budavári Palota)
Zamek Królewski należy bez wątpienia do najbardziej reprezentatywnych budowli w stolicy i choć zwiedzanie zamku jest płatne, na sam dziedziniec wejdziemy bez żadnych opłat. A warto zobaczyć tam piękną fontannę oraz konny posąg księcia Eugeniusza Sabaudzkiego (dowódcy armii austriackiej). Aby dostać się do zamku możemy przyjechać zabytkową kolejką (wstęp płatny) za stacji obok Mostu Łańcuchowego (Budavári Sikló), autobusem nr 16 i 116 (Disz ter) lub przyjść pieszo. Majestatyczny budynek został wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO i zajmuje cały południowy kraniec Wzgórza Zamkowego. Historia zamku sięga XIII wieku, ale dzisiejszy wygląd nie nawiązuje do pierwotnego. We wnętrzach dawnej rezydencji królewskiej znajdują się liczne muzea i Węgierska Galeria Narodowa.
Węgierska Galeria Narodowa (Magyar Nemzeti Galéria)
Galeria zawiera bogate zbiory sztuki stricte madziarskiej. Można zobaczyć tu średniowieczne i renesansowe rzeźby, gotyckie ołtarze, barokowe obrazy i Kryptę Palatyna. Galeria mieści się w na zamku, w centralnej i wschodniej części – skrzydła B, C i D. W każdą trzecią sobotę miesiąca dla obywateli EU poniżej 26 roku życia wydawane są darmowe bilety na wystawy stałe. Bezpłatny wstęp tego dnia przysługuje również rodzinom – każdym dwóm dorosłym z dzieckiem (osoba towarzyszącą) poniżej 18 roku życia.
Aleja Andrássy’ego (Andrássy útca)
Reprezentacyjna aleja biegnie prostopadle do Dunaju i również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa alei pochodzi od nazwiska węgierskiego premiera Gyuli Andrassego. Aleja prowadzi przez dzielnicę willi i pałacyków. Znajdują się tu też liczne gmachy ambasad oraz charakterystyczny Dom Terroru (Terror Haza) i Gmach Opery – na stronie internetowej Opery (http://www.opera.hu/en/jegyinformacio ) można upolować bilety już od 300 forintów czyli około 5zł ;) W latach 1893-1896 przedsiębiorstwa Siemens i Halske wybudowały pod aleją pierwsze metro w kontynentalnej części Europy. Zabytkowa żółta linia metra M1 i najstarszy odcinek budapesztańskiego metra (Milenijna Kolej Podziemna) również znajdują się na liście UNESCO.
Plac Bohaterów (Hösök tére)
Znajduje się w północno-wschodniej części alei Andrasyego – można tu dojechać żółtą linią metra M1 (zabytkową). Plac powstał w XIX w. dla uczczenia tysiąclecia państwowości Węgier. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia (Millenniumi emlékmű) zaprojektowany przez Alberta Schickedanza. W centralnej części pomnika znajduje się 36–cio metrowa kolumna zwieńczona posągiem archanioła Gabriela, który według legendy ukazał się pierwszemu królu Węgier Stefanowi I-emu i nakazał mu przejęcie korony. Cokół kolumny otaczają rzeźby jeźdźców – najznamienitszych przywódców kraju. Po obu stronach posagu znajdują się półkoliste kolumnady, przedstawiające najważniejsze postacie historii Węgier. Millenniumi emlékmű jest największym pomnikiem w Budapeszcie. Obok placu Bohaterów znajduje się słynna cukiernia Gerberaud.
Lasek Miejski (Városliget)
Zwany także Wyspą Széchenyiego lub Parkiem Miejskim znajduje się zaraz za Placem Bohaterów. Można tu dojechać żółtą linią metra M1. Lasek Miejski ma ponad 100 hektarów i jest drugim najbardziej popularnym miejscem rekreacyjnym po Wyspie Małgorzaty. W parku stoi pomnik Anonima (pierwszego kronikarza węgierskiego) oraz bajkowy Zamek Vajdahunyad. W zamku są dwa płatne muzea – rolnictwa i sztuki, jednak największą atrakcją są wieże zamkowe. Na niektóre z nich można wejść, wejście jest płatne, ale naprawdę warto. Pierwszą wieżą, którą można zwiedzić jest wieża Apostołów, która jest wierną kopią Wieży Apostołów z cytadeli w rumuńskim Segesvárze (aktualizacja na lato 2020 - wieża remontowana, wstęp nieczynny do odwołania). Druga to wieża Gatehouse. Cennik: bilet wstępu na wieże Gatehouse 400 HUF (około 5 PLN), wstęp do muzeum wraz z biletem wstępu na wieże 1600 HUF (20 PLN). W Parku znajduje się jeszcze duży plac zabaw dla dzieci, ogród zoologiczny (wstęp płatny) oraz sztuczne jezioro, na którym można popływać wynajętą łódkę. W zimie jezioro przeistacza się w największe sztuczne lodowisko w Europie (Városligeti Műjégpálya. Nieopodal parku znajdują się Łaźnie Széchenyi’ego (Széchenyi Gyógyfürdő).
Wyspa Małgorzaty
To idealne miejsce dla osób szukających chwili ciszy i spokoju od miejskiego zgiełku. Wyspę o powierzchni 96 hektarów pokrywają tereny rekreacyjne i wypoczynkowe. Znajduje się tu m. in.: Park Miejski, wypożyczalnia rowerów, stadion lekkoatletyczny, alpinarium oraz liczne kąpieliska (rekreacyjne Palatinus i sportowe im. Alfreda Hajosa). Warte zobaczenia są także ruiny kościoła Dominikanek (położone przy wschodnim brzegu) oraz odbudowana kaplica św. Michała. Spacerując po wyspie nie można zapomnieć o Alei Artystów, wzdłuż której znajdują się rzeźby artystów, malarzy, pisarzy, poetów, kompozytorów oraz innych osób, które w znaczny sposób przyczyniły się do rozkwitu madziarskiej kultury. Na wyspę można dojechać autobusem nr 26.
Wieża Elżbiety
Wieża znajduje się na Wzgórzu Jana i została zaprojektowana przez architekta Frigyesa Schuleka (stworzył także Basztę Rybacką) na początku XX wiek. Stanowi doskonały punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć panoramę całego miasta i okolicznych miejscowości. Wstęp jest bezpłatny, a dotrzeć tu można na kilka sposobów: pieszo, wyciągiem krzesełkowym libego płatne 800 forintów – ok. 11zł) lub autobusem nr 291.
Przeczytaj także: Budapeszt - przewodnik turystyczny
Parlament Budapesztański*
Do drugiego stycznia 2013 roku wizyta w budynku i zwiedzanie z przewodnikiem było bezpłatne dla obywateli państw UE. Należało jedynie pokazać zaproszenie zamówione przez Internet. Dzisiaj zwiedzenie budynku to wydatek około 1750 forintów (25zł) – bilet normalny. Darmowe może być jedynie podziwianie bryły budynku i placu z pomnikami
Ponadto będąc w stolicy Węgier warto wybrać się na spacer po Duna-korzó czyli naddunajskiej promenadzie czy zrobić zakupy na Váci utca (najsłynniejszy pasaż w Budapeszcie). Polecam także wybranie się do Gelarto Rosa, czyli lodziarni w której można zjeść lody w kształcie róż. Lodziarnia znajduje się na Szent Istvan ter 3 i otrzymała certyfikat doskonałości (Certificate of Excellence 2013) nadawany przez portal Trip Advisor.
Warto pamiętać także o Budapest Kártya czyli karcie miejskiej dzięki której można bezpłatne korzystać z komunikacji miejskiej oraz otrzymać liczne zniżki do muzeów, centrów rozrywki, restauracji, kin i wypożyczalni samochodów. Cena to 6500 forintów (92zł / 2dni). Jeżeli natomiast znamy angielski, hiszpański albo francuski i chcielibyśmy być oprowadzeni po stolicy możemy skorzystać z free walking tour http://www.triptobudapest.hu/
Autor tekstu: Kamila Dudzińska
Węgry
Zapraszam Cię do zakupu mojej książki - Encyklopedia Taniego Zwiedzania!
Popularne teksty
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę